Cum au transmis televiziunile "furtuna" ratata din Bucuresti: De la "Furtuna violenta, clipe de cosmar", la codul roz si "Uraganul Gabi s-a pierdut cu Firea"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 21 septembrie 2017, 2:25 Revista Presei | Radio TV

Romania TV despre furtuna din Bucuresti
Foto: Captura RomaniaTV
Interesul poarta fesul. Romania Tv si Antena 3 s-au chinuit sa ne convinga ca am avut o furtuna violenta care a pus la pamant Capitala, totul pentru rating si pentru "a repera" onoarea doamnei primar Firea.

Romania TV
Andreea Cretulescu tinea in priza un reporter care ii explica sunt doi morti in Capitala, apoi a zis ca in Ilfov, pentru ca in final sa recunoasca ca nu stie exact unde au decedat cele doua persoane, dar ca e clar ca moartea a survenit ca urmare a fenomenelor extreme.

"Bucurestiul pare o zona de razboi daca ne uitam asa", spune Andreea Cretulescu. Un reporter intervine si spera sa ia "premiul gaga zilei" cu "Situatie tragica pe Iuliu Maniu unde un copac a cazut peste o masina, dar masina nu este foarte avariata".

O alta domnisoara vorbeste cu sufletul la gura si plina de emotie de pe Bulverdul Kiseleff unde a cazut un copac.

Pe burtiera titlurile se schimba rapid: "Furtuna violenta, clipe de cosmar"; "Furtuna violenta in Capitala, copaci cazuti, masini distruse"; "Furtuni de gheata, imagini cu prapadul"

Antena 3
"Furtuna a facut ravagii in Bucuresti". Pai cum altfel?  "Fulgere, ploi abundente si vant puternic" si pe burtiera curg titlurile...

La Antena 3, Mihai Gadea a lasat-o pe Firea sa "se scoata" singura aproband sobru din cap doar din cand in cand. In schimb, invitatul Serban Nicolae s-a chinuit teribil, a ridicat tonul la invitati, ne-a facut inconstienti ca banalizam astfel de lucruri.

Realitatea TV

Denise Rifai si-a inceput emisiunea cu un pamflet la adresa primarului Firea pentru care a creat "codul roz" pentru dezastre produse de o ploicica. "Uraganul Gabi s-a cam pierdut cu Firea", si-a continuat show-ul Denise. E sabotata si ea de reporterii de teren ai Realitatii care se simt ca prinsi in mijlocul unui razboi: voce trepidanta, gafaieli, targedie, copaci cazuti, dezastru...". Ei nu vazusera debutul emisiunii lui Rifai.

B1 TV
Surprinzator, mai mult echilibru la reporterii B1. Desi au fost si cativa "corespondenti de razboi", relatarile nu au urmarit senzationalul. "Cod ROZ de furtuna in Bucuresti: Scoli inchise, trafic blocat, multa panica si agitatie pentru o ploaie scurta cu pagube minime"
























15705 vizualizari

  • +43 (43 voturi)    
    Asta-i Gabitza ! Rateaza intr-una momentele (Joi, 21 septembrie 2017, 2:53)

    Susufler0 [utilizator]

    dramatice pe care ea insasi le creaza din dorinta de a fi remarcata !

    Momentul 1 : Asta iarna cand a anuntat viscole si prapad in capitala declarand insa ca este pregatita sa le infrunte si sa le invinga. In acest sens a facut o demonstratie pe uscat cu utilajele de deszapezire
    Viscolul teribil anuntat nu a mai venit insa !

    Momentul 2 : Asta primavara cand a anuntat pericolul mortal pe care il reprezinta Balena Albastra care face ravagii in randul elevilor din Buc. si a anuntat un turneu prin liceele capitalei alaturi de Papusha Carmen si de cateva formatii de muzica rap.
    Dupa prima vizita la o scoala, totul s-a fasait, dovedindu-se ca Balena Albastra era de fapt o hamsie vopsita si umflata cu pompa de d-na primarita iar de turneu nu a mai vorbit nimeni niciodata.

    Momentul 3 : Ieri, cand madam Firea a anuntat furtuna in Bucuresti si a creat comandamentul de rigoare anuntand in avans ca acesta se va intruni maine dimineata si apoi seara si apoi... La ce atatea intruniri ? E clar ca dupa bluful din seara si noaptea trecuta s-au fasait si "comandamentele."

    PS. Duoamna Firea, ce ne mai pregatiti pt a va vedea din nou la TV anuntandu-ne ca ne veti salva de pericole, din fericire, prea putin periculoase ?
    • +36 (36 voturi)    
      Cata prostie! (Joi, 21 septembrie 2017, 5:39)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Mai avea putin si Firea ne baga pe toti in adaposturi.
      • +13 (13 voturi)    
        petrica si lupul (Joi, 21 septembrie 2017, 9:06)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        pana acuma, fierea si-a luat-o prima oara cu viscolul din iarna trecuta si acuma cu codul galben transformat in uragan, mai mult un uragan rutier, haos creat de primarita teleprompterista care a inchis scolilel si liceele (gradinitele, nu) cu o ora ianite declansarii tempestei.
        e adevarat ca frica pazeste bostanaria, insa ceea ce a facut fierea dupa nenorocirea de duminca trecuta (cand a fost vina clara a autoritatilor pentru necomunicarea avertizarilor meteo de cod portocaliu), se numeste incompetenta.
        sunt curios daca o mai crede cineva si a treia oara, pt. ca a treia oara petrica a fost mancat de lup.
      • +19 (19 voturi)    
        Ba nu! (Joi, 21 septembrie 2017, 9:22)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Prin simpla sa aparitie primarita face sa se retraga stihiile naturii: viscolul, uraganul si chiar balena albastra dispar inainte de a mai produce necazuri poporului aflat sub protectia zeitei roz
        • +10 (10 voturi)    
          srevniedevesapani, ba da, ai dreptate ! (Joi, 21 septembrie 2017, 11:07)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          Asa se va prezenta de-acum incolo Firea : primarita care previne ! :))

          Iar atunci cand totusi, o ploaie mai repejoara va bloca Bucurestiul, de vina vor fi fortele ostile primaritei impotriva carora ea va formula plangeri penale !

          PS. Iata de ce cred ca se impune ca la Tribunalul Bucuresti sa se infinteze o sectie penala speciala, "Plangeri de la d-na Firea" ! ;))
          • +6 (6 voturi)    
            ati (Joi, 21 septembrie 2017, 15:17)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            uitat de Soros, ONG-urile si mai ales corporatiile care complotesc toti impotriva dacului verde, crestin ortodox, familist cu cel putin 2 copii si pe care, eventual (pentru ca parca nu are decat un copil patron de porcarie si el mai e si divortat) il cheama dragnea liviu paturica.
      • +16 (16 voturi)    
        Uraganul Firea bântuie Bucureștiul de peste 1 an (Joi, 21 septembrie 2017, 9:27)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        și pustiește tot ce a mai rămas de la predecesori.
      • +24 (24 voturi)    
        Cum mai avea putin? (Joi, 21 septembrie 2017, 9:41)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ne-a bagat pe toti la adapost (adica in case si apartamente). M-au sunat de la gradinita sa il iau pe cel mic pana in ora 17, pentru ca primaria a inchis scolile si gradinitele incepand cu ora 17. Am plecat de la serviciu cu bilet de voie, si in trafic prapad...asa nenorocire de trafic ca aseara eu nu imi amintesc sa fii prins in Buc de mult ani. Cerul senin, putin vant, doar lumea agitata. Il iau de la gradinita, schimb masina prin 3 locuri de parcare pana gasesc unul care sa nu fie sub copaci, si il duc pe cel mic in parc.
        Coplulul calm, il dau in leagan, alearga fericit prin locul de joaca care in sfarsit este liber, cand hop apare sotia: ,,ce faci? tii copilul in parc cand afara e prapad? Nu vezi ce e pe cer? Vine dezastrul, vine potopul si tie iti arde de joaca in parc?''. degeaba incerc sa ii explic ca nu e nicio furtuna deocamdata, ca e liniste si toti se panicheaza inutil; ne-a luat pe toti acasa, a inchis usile, geamurile de la balcon, si am stat pititi pana la 11 noaptea, cand in final si-au dat seama toti ca furtuna a fost o fasaiala.
        asta e oameni buni, aseara a fost doar panica creata de niste oameni rupti de realitate. Doar pentru papara pe care am luat-o inutil de la sotie, ar trebui sa ii zic si eu vreo doua doamnei Firea...
    • +18 (18 voturi)    
      Cred că se pricepe mai bine la măsurat (Joi, 21 septembrie 2017, 7:23)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      cel mai mare cârnaț sau cea mai mare sarma.
      • +10 (10 voturi)    
        Nu ma provoca, (Joi, 21 septembrie 2017, 13:51)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        te rog ! ;))
    • +19 (19 voturi)    
      hehe (Joi, 21 septembrie 2017, 9:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      momentu 1 : o miscare de PR si atat... anunti un viscol... arati ca esti pregatit si viscolu nu vine. castigi incredere -> sa nu uitam cine o voteaza pe firea...
      momentu 2: fix acelasi lucru...
      momerntu 3: a incercat acelasi lucru, dar momentul a fost atat de penibil incat, probabil nu i-a iesit... dar sa nu uitam ca a3 si rtv au grija sa relateze ca si cand firea a avut dreptate, deci s-ar putea ca sa-i fi iesit manipularea pentru publicul "tinta"
      • +6 (6 voturi)    
        Acum depinde catre ce tinde, pt a ne lamuri (Joi, 21 septembrie 2017, 14:05)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        care este publicul ei tinta !

        1. Daca vizeaza un nou mandat de primar general, atunci intr-adevar comunicarea a ajuns catre spalatii pe creier care o vor vota !

        2. Daca cumva s-a gandit ca nu i-ar sta rau ca prima femeie presedinte de partid, nicio sansa : o halesc baronii din teritoriu, inca mai inainte ca starvul politic al lui Livache sa fi intrat in putrefactie ! Doar n-o sa-i predea ei partidul blondei de la "Capitala" ! :)

        3. Daca vrea sa-si pregateasca o candidatura la Presedintia Romaniei, iarasi, efortul de imagine a fost inutil, deoarece cata vreme Presedintele Romaniei se alege in doua tururi de scrutin, niciun candidat pesedist, indiferent de cat de multi votaci rosii il voteaza, nu are sanse sa ajunga in deal la Cotroceni !

        PS. Iata de ce, dupa parerea mea, Firea a fost o "luzariţa"
        in toate cele trei momente "speciale"create de ea pt a fi o invingatoare !
    • +7 (7 voturi)    
      de unde ca (Joi, 21 septembrie 2017, 12:37)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      spiritul latrinei 3 nu moare !
      are formatiune solida, doamna firea.
      dar, parca, si un new look .
      adevereste ca primaria iti schimba coafura, look'ul, dar naravul, ba !
      foarte voluntara, de cand s'a ...ancorat la voluntari.
      s'auzim de bine, de la primaritza kapitalei !

      ps. asteptam sa ne prezica sfarsitul lumii, ca cica se intrevede, tot pe la tembeliziunile ei de casa.
      • +7 (7 voturi)    
        Si apoi sa desemneze prin atribuire directa (Joi, 21 septembrie 2017, 14:08)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        o firma creata de PM. Bucuresti pt a ne vinde locuri in adaposturile antiatomice pe care precis ca Pandele le construieste in prezent pe raza orasului Voluntari ! ;))
    • +8 (8 voturi)    
      Ai uitat (Joi, 21 septembrie 2017, 13:59)

      Alfabetix [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de banda unica si extraspeciala de autobuze care a aruncat in aer circulatia cateva zile!
      • +6 (6 voturi)    
        Asa-i, alta chestie 100% ratata a Gabitzei ! (Joi, 21 septembrie 2017, 14:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

        Daca nu ma insel a incercat sa se scoata spunand ca a fost vorba de un experiment, desi initial cand a anuntat darea in folosinta a benzii unice pt autobuze, nu vorbise nimic de vreo perioada de proba !

        PS. Incep sa se inmulteasca ratarile primaritei !
    • 0 (0 voturi)    
      da, dar a ratat o furtuna violenta (Vineri, 22 septembrie 2017, 12:18)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      La sfarsitul lunii agust cam undeva pe 21 August ....

      SA vezi atunci ce ploaie si ce vant -
      Era dansa in concediu si nu ptutea sa iasa pe post decat dansa....
  • +15 (15 voturi)    
    Penibil (Joi, 21 septembrie 2017, 7:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pai astea sunt televiiziuni? CU reporteritele alea cu mintea cit oul de gaina, agramate, inculte, si cu sectii se stiri de doi lei, vândute si slugarind in folosul celor de la care primesc solda?
  • +10 (10 voturi)    
    Cred ca acest nou..circ...... (Joi, 21 septembrie 2017, 7:55)

    gigiN [utilizator]

    ...de partid si de stat numit ANMH ar trebui sa dea un permanent cod portocaliu pentru toata tara,urmand ca,alternativ-jumatatea de nord/jumatatea de suda tarii sa primeasca cod rosu 3 zile pe luna !!!
    • +4 (4 voturi)    
      nu merge (Joi, 21 septembrie 2017, 15:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      nici cod portocaliu ca rade basescu si nici galben ca hahaie orban.
      numai rosu, direct.
  • +11 (11 voturi)    
    hop (Joi, 21 septembrie 2017, 8:14)

    Dedalus [utilizator]

    Codul Balena Albastra.
  • +5 (9 voturi)    
    Fara partide (Joi, 21 septembrie 2017, 8:27)

    tontu [utilizator]

    Atata timp cat conducatorii vor proveni din randul partidelor politice vom fi condusi prost. Politicienii fac tot ce pot doar ca sa obtina voturi, iar in rest isi vad de interese lor persoanale, de partid sau de gasca infractionala.
  • +9 (9 voturi)    
    Asta este PSD-ul cu armata de troli (Joi, 21 septembrie 2017, 8:49)

    Ghita2016 [utilizator]

    Am votat ca iresponsabilii,din nou si am adus la putere rusinea,dezastrul si incompetenta pesedista. Nu fiti tristi ca astia pot face si mai mult rau,deci...sa asteptam !!
  • +9 (9 voturi)    
    Madam Cretzulescu, (Joi, 21 septembrie 2017, 9:25)

    Ponta [utilizator]

    este o mare petarda jurnalistica.
    De fapt cand nu a mai facut fata la lins a fost promovata pe sticla.
    maine o sa ajunga pe sticla de CIF.
  • +16 (16 voturi)    
    Ia nu mai faceti misto de Firea (Joi, 21 septembrie 2017, 9:33)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ca poate se supara si-si da demisia, sa vad atunci ce faceti :))
  • +15 (15 voturi)    
    eeee (Joi, 21 septembrie 2017, 9:39)

    liviu_ [utilizator]

    si cand o sa vina ceva serios nu o sa ne anunte nimeni....
    si iar o sa sara pmu cu o replica acida, imbecila si la misto...
    oricum e clar ca increderea in autoritati in caz de dezastre a scazut dupa tampenia de ieri!

    firea a dat-o RAU in bara (din nou) si a3 si rtv se chinuie sa o dea la intors! a fost o "furtuna" cum sunt 2-3 pe an minim si nimeni nu s-a crizat... pana ieri
  • +15 (15 voturi)    
    fapte de natura penala (Joi, 21 septembrie 2017, 9:42)

    Fuscus [utilizator]

    raspandirea unor astfel de vesti sunt fapte de natura penala. initiatoarea acestui haos a fost țoapa Firea care a gandit electoral:'uitati-va cata grija avem de bucuresteni!!!". acum Parchetul ar trebui sa se sesizeze. e simplu.
  • +10 (10 voturi)    
    Spaimele lui Gabi Firea! (Joi, 21 septembrie 2017, 10:38)

    asavreau [utilizator]

    Azi în Timișoara mâine în toată țara mai provoacă spaime lui Firea de a băgat Bucureștiul în panică și haos.Trebuie că Firea are ceva grav pe conștiință dacă o adiere de vânt și câți-va stropi au panicato. Dacă nu face nimic bun ca primar îi este frică că pierde scaunul și atunci mafioții care au instalat-o o vor pedepsi.
  • +10 (10 voturi)    
    Capitala sub CODUL ROZ inca 3 ani si 3 luni! (Joi, 21 septembrie 2017, 11:14)

    deval [utilizator]

    Calamitatea e continua pentru bucuresteni !!
  • +10 (10 voturi)    
    Fiindca s-a facut de rasul internetului (Joi, 21 septembrie 2017, 11:19)

    Susufler0 [utilizator]

    cu "uraganul" ei, echipa de PR a invatat-o pe Firea sa mute repede subiectul de la meteo catre altceva generator de imagine pozitiva, motiv pt care in momentul de fata, toate televiziunile de stiri dau in direct declaratia primaritei prin care aceasta anunta intentia PMB de a achizitiona 100 de ambulante.

    PS. Doamna Firea, nu ne pacalesti, tot o "luzeriţa" ramai !!
  • -7 (9 voturi)    
    Cei care (Joi, 21 septembrie 2017, 12:23)

    A310 [utilizator]

    afirma ca au intrat in panica , nu sunt decat persoane LABILE , iar vrajeala ca haosul , nu este vdecat o forma de manipulare abjecta .
  • +6 (6 voturi)    
    Comentarii subtile (Joi, 21 septembrie 2017, 14:25)

    alexcot [utilizator]

    Cele doua ""canale "" de stirii obediente pana la a creea panica din orice stire , ca de obicei au incercat sa ne demonstreze cat de ""originali si originari "' pot fi ""alesii
    poporului "".
  • +4 (4 voturi)    
    nevinovata !!!! (Joi, 21 septembrie 2017, 18:39)

    asada [utilizator]

    Saraca de ea nu are nici o vina pentru isteriile ce o bantuie periodic. Vina o poarta in totalitate Pandele de Voluntari care nu are grija de necesitatile consoartei !!
  • +2 (2 voturi)    
    micul ecran (Joi, 21 septembrie 2017, 19:19)

    iodixit [utilizator]

    n-a fost si firea fata de tv? microbul senzationalului inca este. faza e ca poate nu-si da seama ca e un fel de primar acum si ar trebui sa calmeze spiritele.
    pina la urma e aceiasi marie, dar cu alta palarie. asta de primar nu prea i se potriveste, are borurile prea mari si nu vede nimic in jur (in afara de panselute, balconase, balonase...)
  • 0 (0 voturi)    
    exista o -[rocedura standard de alarmare (Vineri, 22 septembrie 2017, 12:20)

    ..13 [utilizator]

    IN astfel de cazuri.

    Nu le-a creat dna Firez , nu s-a lucrati confor lor asa ca sa ma LASE