Tudose: Garantat nu ne imprumutam de la FMI. Au fost incorecti cu noi si s-ar putea nici sa nu mai discutam

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 9 octombrie 2017, 22:19 Revista Presei | Radio TV

Premierul Mihai Tudose a declarat, luni seara, la Antena 3, ca Romania nu se va imprumuta la FMi sub nicio forma si a acuzat Fondul ca a gresit fata de guvernul roman dand prognoze gresite. "Nu vom lua un leu imprumut de la FMI. La cum s-au comportat cu noi ar trebui sa fim disperati ca sa ne imprumutam de la ei. Au fost incorecti cu noi in privinta prognozelor si timpul a aratat ca au gresit toate prognozele. Eu i-am chemat sa discutam si sa le spun ca s-ar putem sa nu mai vorbim deloc cu ei daca vor gresi si a treia prognoza", a sustinut premierul.

Despre un imprumut la FMI

  • NU vom lua un leu imprumut de la FMI. La cum s-au comportat cu noi ar trebui sa fim disperati ca sa ne imprumutam de la ei. Au fost incorecti cu noi in privinta prognozelor si timpul a aratat ca le-au gresit pe toate.
  • Eu i-am chemat sa discutam si sa le spun ca s-ar putem sa nu mai vorbim deloc cu ei daca vor gresi si a treia prognoza
  • Vom avea un deficit sub 3%, probabil in jur de 2,6%




















975 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Stii tu vorba aia (Luni, 9 octombrie 2017, 22:34)

    mitg [utilizator]

    Niciodata sa nu spui niciodata.

    Sa nu cumva sa vina ziua in care sa vrem sa ne imprumutam la FMI cu dobanzi rezonabile, iar ei sa zica nu si sa ne trimita la creditori privati cu dobanzi de 20%.
    • 0 (0 voturi)    
      Avem deja sacalii nostrii, ce stau la pinda aici (Marţi, 10 octombrie 2017, 12:58)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      o groaza de banci...
  • -8 (14 voturi)    
    FMI... (Luni, 9 octombrie 2017, 23:00)

    Sah [utilizator]

    Este sperietoarea din spatele Corporatiilor...FMI face politica, sustine corporatiile, bancile si interesul marilor puteri. Este contra natiunilor, popoarelor si tarilor independete economic!
    • +3 (7 voturi)    
      dar stai asa! (Luni, 9 octombrie 2017, 23:55)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      ai iesit fara coiful de metal.
    • +3 (7 voturi)    
      da un google dupa FMI (Marţi, 10 octombrie 2017, 9:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      FMI e o organizatie creata de state, la care fiecare stat contribuie cu bani (inclusiv Romania) si care accepta sa imprumute la dobanzi decente statele care de pe piata libera nu se pot imprumuta decit la dobanzi indecente (10-20-30%). In spatele corporatiilor e creierul tau netedspalat seara de seara la tv de tot felul de conspirationisti de carton.
    • +2 (2 voturi)    
      las ca Daddy a pregatit finantarea URSS (Marţi, 10 octombrie 2017, 12:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      doar Nu degeaba a fost acolo In vizita privata !
  • +4 (6 voturi)    
    ar fi bine sa fie asha (Marţi, 10 octombrie 2017, 9:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Adica sa nu ajungem sa ne imprumutam de la FMI. Pin la urma orice guvern apeleaza la FMI cind nu mai poate sa se imprumute de pe piata libera. Cum eram noi in 2010: scadere economica de 8% si deficit de 8% (adica cheltuiam cu 125 de lei la fiecare 100 colectati). Si cind economia ta arata asha de "bine", bancile nu te imprumuta cu mai putin de 15% dobanda, pentru ca riscul de faliment e mare. Si atunci te duci si negociezi cu FMI un imprumit la dobanda decenta, contra niste masuri de reducere a deficitului, ca sa devii solvabil.

    Asha ca, bine ar fi sa nu ajungem la FMI, desi la cit de inconstienta e guvernarea PSD, nu prea vad cum sa nu ajungem acolo. Cind anul asta cheltuim in avans profitul companiilor de stat (cu tot cu banii de investitii) ca sa dam salarii si pensii marite si sa ne incadram in deficitul de 3% iar anul viitor avem de marit salariile la tot poporul bugetar cu exceptia politicienilor, nu prea vad cum vom reusi sa nu derapam economic.

    Si in conditiile astea nu stiu daca e bine sa te apuci de injurat in piata publica "boierul" de ca care urmeaza sa mergi la iarna ca ceri griu cu imprumut. Pe banci le-ai injurat deja, acu te iei si de FMI, si cind o veni vremea sa ceri bani s-ar putea sa primesti in schimb un deget mijlociu ...
  • +4 (6 voturi)    
    Pot să dau în judecată ANM? (Marţi, 10 octombrie 2017, 12:24)

    Spiky [utilizator]

    Autoritatea Națională de Meteorologie este cauza îmbolnăvirii de pneumonie a multor persoane, întrucât, citez pe domnul Tudose, PLM (a nu se confunda cu abrevierea comună referitoare la alte chestii, este abrevierea termenului ”primul-ministru”), deci îl citez pe dl. PLM: ”au fost incorecți cu noi în privința prognozelor”: Părerea mea este că domnul Overdose, pardon, 2Dose confundă prognozele cu certitudinile, așa că pronosticul meu pentru dânsul este că nu o să fie prea mult timp PLM în continuare (îi dau șase luni cu indulgență, că ficatul duce...)
    • -2 (2 voturi)    
      prietene... (Marţi, 10 octombrie 2017, 12:51)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      ...cand prognozele fmi sunt sistematic - fmi le-a ratat pe toate in privinta Ro! - eronate incepi sa iti pui probema competentei si/sau onestitatii forecasterului.
      • +1 (1 vot)    
        Îți pui problema onestității predictorului... (Marţi, 10 octombrie 2017, 20:39)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ... dar și mai mult îți pui problema criteriilor statistice folosite pentru a evalua starea economică a națiunii, de către un institut de statisti... că...care..., precum toate instituțiile și institutele din țara lui Papură Vodă Teleormăneanul, sunt miluite și măsluite politic...