Ministrul Lucian Romascanu: E important sa transmitem un mesaj fratesc si pentru maghiari pentru sarbatorirea Centenarului

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 octombrie 2017, 21:36 Revista Presei | Radio TV

Lucian Romascanu
Foto: Agerpres
Ministrul Culturii si Identitatii Nationale, Lucian Romascanu, a declarat duminica seara, la Realitatea TV, ca este important sa fie transmis un mesaj fratesc catre minoritati, in special pentru cea maghiara, pentru a sarbatori impreuna cu romanii tara in care traiesc, pentru Centenarul Marii Uniri.

"Cred ca e important sa transmitem un mesaj fratesc catre minoritati, si in special pentru minoritatea maghiara, pentru a sarbatori impreuna cu noi, statul, tara in care traiesc. E foarte important ca reprezentantii minoritatii maghiare sa lupte in continuare pentru binele minoritatii lor din Romania, oricum ar fi acest bine, sa lupte pentru infrastructura de acolo, pentru dezvoltarea economica locala de acolo. Poate nu intotdeauna demersurile de tip excesiv sunt cele mai bune. Pot fi demersuri la nivel parlamentar, politic, pe care UDMR le poate face pentru cresterea calitatii vietii minoritatii maghiare, acolo unde ea traieste", a declarat ministrul Culturii, potrivit Agerpres.

Romascanu a spus ca, pentru Centenarul Marii Uniri, si-ar dori de la politicieni sa nu recurga la excese si sa dea dovada de solidaritate, fiindca se sarbatoreste crearea statului.

In privinta reactiei liderului UDMR, Kelemen Hunor, referitoare la modul in care se va pozitiona fata de Centenarul Unirii, Lucian Romascanu considera ca acesta 'si-a mai scazut tonul declaratiilor'.

'Inteleg ca si-a mai scazut tonul declaratiilor domnul Kelemen Hunor, dupa aceasta prima declaratie legata de Centenarul nostru. Intelege si dumnealui ca a fost ministrul Culturii intr-o tara care s-a format la 1918, care i-a dat acest important portofoliu spre gestiune. (...) In 1918 s-a schimbat intreaga paradigma si harta Europei nu a mai fost aceeasi. Si atunci s-au construit mai multe state. S-a construit Cehoslovacia, s-a construit Iugoslavia, s-a construit Romania Mare. Singura care a rezistat, dovedind ca a fost creata pe premisele cele mai corecte, adunand in aceleasi granite oamenii aceleiasi natiuni, a fost Romania. Nu stiu si nu vorbesc mult despre Cehoslovacia si Iugoslavia, a fost decizia lor, dar noi suntem in constructia de atunci, afectata un pic de restul evenimentelor istorice, dar in mare suntem asa cum ne-am format atunci, deci intr-o constructie corecta. Si suntem in aceasta tara alaturi, si alaturi de unguri, si de nemti, si de evrei, si de romi si toate aceste natiuni au salutat declaratia de la Alba Iulia si Unirea Transilvaniei cu Romania', a afirmat ministrul.

Romascanu a subliniat ca Romania se tine de ceea ce s-a promis in momentul Unirii, ca minoritatea maghiara are un tratament extrem de corect, este prezenta in Parlament ca si restul minoritatilor, exista invatamant, se foloseste limba materna in administratia publica.

'Cred ca suntem in regula si ne tinem de ceea ce au promis inaintasii nostri in 1918', a mai spus ministrul Culturii.






















1176 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    ok (Duminică, 22 octombrie 2017, 21:48)

    nikita11 [utilizator]

    Destul de corect.
    • +1 (3 voturi)    
      hei (Luni, 23 octombrie 2017, 1:26)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Ungaria a pierdut 2/3 din teritoriu in 1918. Ma intreb ce ar avea ungurii de sarbatorit. E ca si cum ai cere romanilor sa sarbatoreasca pierderea Basarabiei din 1944.
  • 0 (10 voturi)    
    Tovarasu Sinistru (Duminică, 22 octombrie 2017, 21:53)

    MoemBius [utilizator]

    aveti cumva toate analizele medicale la zi?
    e unul din teste acolo se numeste examen psihologic macar ca prin ce expuneti acol ar trebui sa fie psihiatric
    Ma indoiesc amarnic ca ati putea trece un astfel de examen medical pe bune daca afirmatia respectiva nu ati facut-o cumva sub influenta unor oarece substante halucinogene sau eventual alcool.
  • -3 (5 voturi)    
    Pentru maghiari si romi (Duminică, 22 octombrie 2017, 22:09)

    cartofil [utilizator]

    ca sunt cam in aceeasi proportie..... De ce sa discriminam romii. Numai pentru ca nu zbiara si nu ne jignesc ????
  • +2 (4 voturi)    
    Mi-a dat maxim asta cu *Fratesc* (Duminică, 22 octombrie 2017, 22:46)

    Zummm [utilizator]

    Eu stiu alta fate frate cu dracu pana treci puntea
  • +4 (6 voturi)    
    daca hunor a domolit tonul declaratiilor (Duminică, 22 octombrie 2017, 23:19)

    Doru490348 [utilizator]

    asta nu inseamna ca si-au schimbat in vreun fel gandirea. Daca dl ministru crede ca macghiarii vor "sarbatori" frateste unirea, cand ei tocmai ce vor sa declare 15 martie zi nationala........
    • +4 (4 voturi)    
      hehe (Luni, 23 octombrie 2017, 1:30)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

      Nici n-ar avea vreun motiv sa sarbatoreasca ceva. Tzara lor a fost distrusa atunci, au ramas cu o treime din ea. Asa e istoria, ce sa-i faci. Ideea este sa avem o Romanie in care sa le fie bine si lor si noua, daca se poate.
  • +2 (2 voturi)    
    frumos discursul (Duminică, 22 octombrie 2017, 23:49)

    Lucian* [utilizator]

    dar cam departe de adevar.
    La 1 Decembrie 1918 ungurii nu chiar au acceptat unirea iar faptul ca in aprilie 1919 se preda armatei romane o intreaga divizie secuiasca as zice ca nu prea lasa loc de indoiala care sunt adevaratele sentimente fata de romani.
    Mai degraba consideram o limitare a discursului neridicarea monumentelor unor criminali antiromani si antisemiti.
    https://www.historia.ro/sectiune/actualitate/articol/cum-sunt-comemorati-in-romania-cei-pe-care-istoria-noastra-il-prezinta-drept-criminali-divizia-secuiasca-kratochvil-karoly-si-nyiro-jozsef
  • +1 (1 vot)    
    "N-avem noroc"... (Luni, 23 octombrie 2017, 6:59)

    John M. [utilizator]

    Nu Romania a impartit lumea la Paris in 1919, ci marile puteri.Ungurii ar trebui sa le ceara lor socoteala, nu noua.E drept ca am fost acolo si am cerut toate teritoriile locuite de romani, dar in procesul care a dat nastere la atatea noi natiuni si tari, totul ne-a revenit natural. Adica ungurii cred ca ar fi putut retine Transilvania cu un raport de 5/1 intre romani si unguri?! Inseamna ca-s repetenti la logica...
    In tarile astea mici si nevoiase din Est s-a incetatenit ideea ca istoria le e potrivnica si "daca" nu era una sau alta, soarta lor ar fi fost cu totul alta si in tarile lor ar fi curs lapte si miere. Aiurea...Uitati-va la ce au facut cu democratia in ultimii 30 de ani-NIMIC! Coruptie si habarnism ! S-ar intoarce maine la comunism si dictatura, dar s-au impopotonat deja cu hainele de carnaval ale UE si nu se indura sa le mai dea jos pentru ca de acolo vin banii pentru pomeni electorale si apararea contra rusilor. Asa ca, my fellow Hungarians, nu stati nici mai bine, nici mai rau ca fratii vostri romani. Sunteti aceleasi victime ale unei traditii de oportunism puturos, de jefuire a statului si analfabetism politic cu care istoria v-a batjocorit dintotdeauna.
    • 0 (0 voturi)    
      n-am primit tot ce am cerut (Marţi, 24 octombrie 2017, 3:12)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      nu s-a primit tot teritoriul pana la Tisa si am pierdut 2/3 din Maramures, actualmente Transcarpatia la ucraineni.
  • +2 (2 voturi)    
    titulatura "culturii si identitatii nationale" (Luni, 23 octombrie 2017, 7:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    sigur te face simpatic ungurilor ! da asta e e vremea voastra , romanii v-au votat !