Lavinia Sandru: Visul meu a fost sa-i dau flori lui Ceausescu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 29 ianuarie 2008, 0:05 Revista Presei | Radio TV

Lavinia Sandru la Oamenii Realitatii
Foto: Realitatea TV
"Am fost o pioniera si o utecista apreciata, iar visul meu era sa ajung sa-i dau flori lui Nicolae Ceausescu. Zeci de elevi isi doreau asa ceva atunci. Noi nu stiam ce inseamna adevarata liberatte ", a declarat Lavinia Sandru in cadrul emisiunii "Oamenii Realitatii" de pe Realitatea TV.

Sandru l-a laudat pe Adrian Paunescu (invitat permanent al emisiunii) pentru "oaza de libertate oferita prin Cenaclul Flacara" si pe Nicolae Ceausescu pentru ca era mai harnic decat actualii conducatori. Totusi, Sandru a tinut sa precizeze ca Ceausescu nu ar trebui regretat.

"In ziua de azi avem oameni politici sunt puturosi si care fura... In comparatie cu ei Nicolae Ceausescu se trezea dimineata si pleca la colindat judetele. Desigur ca nu trebuie sa ni-l mai dorim pe Nicolae Ceausescu..." a declarat deputatul PIN care spune ca-si doreste ca toti tinerii nascuti dupa 1989 sa cunoasca adevarul despre Nicolae Ceausescu, nu numai ca a fost harnic sau criminal ci sa-l cunoasca in totalitate.

Vicepresedintele PIN spune ca partidul pe care-l reprezinta este un autentic partid de stanga si "chiar daca acum este mic, el este acolo, la stanga"























3083 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Doamne fereste... (Marţi, 29 ianuarie 2008, 0:17)

    sd [anonim]

    Doamne fereste...

    Bine ca si-au dat arama pe fata. Chiar m-am gandit la un moment dat sa votez cu ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Bine ca ti-ai dat seama (Marţi, 29 ianuarie 2008, 14:09)

      Paraschiv [anonim] i-a raspuns lui sd

      Prostia cea mai mare a lui Ceausescu a fost ca, la fel ca toti ceilalti comunisti, s-a temut de democratie ca dracul de tamaie. Ei n-au inteles ca lovitura de gratie, moartea nu le va veni dela statul democratic de drept, ci din propriile randuri, dela proprii "tovarasi de lupta", asa cum au patit-o Lenin, Trotki, Kirov (cand trageau pe culoarele comitetului central unii dupa altii), Lucretiu Patrascanu, Che Guevara, el insusi si multi altii. Daca nu incapea pe mana fostilor sai tovarasi, foarte probabil ca ar fi ajuns in inchisoare dar nu (suspect de sumar) executat, foarte probabil ca nu ar mai fi ajuns fostii lui tovarasi de c.c. la putere, ca ar fi revenit Mihai si ca urmare am fi fost daca nu de zece, cel putin de cinci ani in U.E. Si neindoielni am fi avut niste salarii si pensii mai corecte si mai devreme.
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Marţi, 29 ianuarie 2008, 1:44)

    adi [anonim]

    foarte tare

    Paunescu.. luminca calauzitoare
    Ceausescu - simbolul tinerei generatii

    Nu credeam ca o sa mai aud "aizberatii" de genul asta
  • 0 (0 voturi)    
    mare ti-e gradina ta Doamne... (Marţi, 29 ianuarie 2008, 1:50)

    lulu [anonim]

    Mare ti-e gradina ta Doamne... si multi sunt cei care ti-au sarit gardul....
  • 0 (0 voturi)    
    Sandru - meandru (Marţi, 29 ianuarie 2008, 2:09)

    doctoru' de ideologii [anonim]

    Nu credeam sa aud astfel de enormitati debitate de cineva. Oare chiar facem totul pentru a iesi in evidenta?
    Nu ma asteptam ca o persoana tanara, cu pretentii intelectuale peste medie, sa nu fi faca diferenta fata de trecut. Mi se pare o insulta si la adresa auditoriului. Cred ca o minimalizare si banalizare a subiectului dovedeste ca pentru unii anii au trecut degeaba. Sau poate e doar caderea in populism in goana dupa audienta si voturi?
    Ce credibilitate poate sa aiba cineva care mai deraiaza cu astfel de ineptii? Eu m-as lasa si de politica. Sau poate e singurul lucru ramas pentru ca altceva profesionist nu exista ca optiune? Incurcate sunt meandrele concretului.
    • 0 (0 voturi)    
      bravo lavinia (Marţi, 29 ianuarie 2008, 5:13)

      adi [anonim] i-a raspuns lui doctoru' de ideologii

      sunt de acord cu lavinia. ceausescu nu a stiut sa se dea la o parte cand trebuie si/sau sa inceapa reforma.

      pe de alta parte, este cel mai real exemplu de lider adevarat pe care l-a avut romania in ultimii 50 de ani. A ajuns de la opinca la rege. A muncit mult, a luat inchisoare si bataie, si a stat cu capul sus.

      pentru sandru, lulu si altii.. sunteti niste f.. cu mintea spalata de media. faptul ca ceausescu a avut o ideologie diferita de cea de azi nu ii scade calitatile personale.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru "bravo lavinia" (Marţi, 29 ianuarie 2008, 7:36)

        Pentru "bravo lavinia" [anonim] i-a raspuns lui adi

        Minte spalata de media o ai tu, care nici nu-ti poti imagina cum au dus-o multi inainte de '89.
        Nu am ce sa-ti explic, oricum nu esti capabil sa intelegi. Ramai cu ceia ce gandesti ..... o lepra...
      • 0 (0 voturi)    
        crezi ca aberatia ta merita un raspuns? (Marţi, 29 ianuarie 2008, 9:21)

        eu [anonim] i-a raspuns lui adi

        ?
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine ! (Marţi, 29 ianuarie 2008, 7:31)

    fost pionier [anonim]

    Am cravata mea.
    Sunt pionier,
    Si ma mandresc cu ea,
    ......................................
    Doamne, am rememorat clipe care trebuiau
    sa adoarma acu (n+1) ani.....
    Putini mai sunt care-si amintesc de acei ani
    sumbri. Textele de azi nu reusesc nici 50% sa
    se apropie de atmosfera acelor ani. A fost cuplit,
    ceausestii erau tata si mama tuturor..... Dar se
    uita....
    Acu vine Sandru sa faca "lumina". Rusine !
    Daca statea 3 ore la rand la un pachet de unt nu mai avea "chef" sa-i dea flori..... va asigur....
    Dar se pare ca e plodul unui securist care o ducea bine si inainte si dupa cum se vede si acum... ca-i tot de stanga....
    R U S I N E !
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Marţi, 29 ianuarie 2008, 7:49)

    Parere [anonim]

    Intr-adevar ciudat un asa comentariu de la un lider politic. Orisicum Lavinia avea 14 ani in 1989 asa incit nu cred ca facea politica acasa si nu stia ce poate comunismul. Ma indoiesc ca Lavinia este peste media tinerilor de azi din moment ce nu a citit cartile publicate despre atrocitatile comunismului, sau nici macar nu a vizionat citeva episoade din Memorialul Durerii. Daca ar fi citit mai mult despre perioada dinainte de 1989 si ar fi vizionat Memorialul Durerii s-ar fi gindit de doua ori daca sa ii dea flori lui ceausescu.
    Din pacate acesti ne sunt viitoriii lideri. Oricum speram ca mai invata pe parcurs.
  • 0 (0 voturi)    
    Sandru who? (Marţi, 29 ianuarie 2008, 8:08)

    staustramb [anonim]

    Am si eu o intrebare care ma macina cam de cand ni se baga pe gat personaje lovite de nulitate: de ce trebuie sa ascult ce spune femeia asta? De fiecare data cand deschide gura imi dovedeste ca este absolut neavenita, cu atat mai mult cu cat isi da cu parerea, si parerea aia se duce intotdeauna ca pe derdelus, in toate domeniile. Pe un singur aspect ii recunosc autoritatea: este o remarcabila reprezentanta a Nimicului. Iar faptul ca Hotnews gaseste necesar sa faca un abstract al ultimei ei aparitii televizate mi se pare un monument de futilitate, un fel de sapaturi arheologice in vid. Mai cerneti, fratilor, si voi subiectele si personajele. Mai scutiti-ne de ersatz, de pleava, ca am obosit de atata lehamite.
  • 0 (0 voturi)    
    si cum se darama.... (Marţi, 29 ianuarie 2008, 9:15)

    Lucian [anonim]

    mi-e mila de Gusa...
  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea, incotro te duci ? (Marţi, 29 ianuarie 2008, 9:29)

    Oli [anonim]

    Unde este Andrei Gheorghe ? L-au dat afara pentru ca, din cand in cand, il aprecia pe presedintele tarii?!?!
    Perfect inlocuitor: Adrian Paunescu !!! Care ne vorbeste de Ceausescu!
    Asteptam "Cantarea Romaniei" la Realitatea. De... este un an electoral si langa Paunescu au adus-o pe vesnica pioniera Lavinia (a se vedea ca nu exista segment editorial la Realitatea unde sa nu fie invitata). In timpul acesta, juristii din Parlament inventeaza articole in Codul Penal cu dedicatie speciala. Ma grabesc deci sa-mi spun cuvantul, ca apoi s-ar putea sa fiu acuzat ca imprastii stiri care destabilizeaza
  • 0 (0 voturi)    
    Doua visuri diferite! (Marţi, 29 ianuarie 2008, 9:43)

    Visatorul [anonim]

    Sint de virsta apropiata cu Sandru (eu mai mare cu citiva ani). Diferenta dintre mine si ea este ca eu visam sa il omor pe Ceasuescu si sa devin un erou ( ginduri de copil) Si iata ca eu nu am ajuns cunoscut. Ea insa da. La fel si Durban care ii recita poeziile. Pe asta din urma l-as scuipa in ochi. ( poate si pe Shandru acum ca stim ce gindea)
  • 0 (0 voturi)    
    astia sint noii politicieni???? (Marţi, 29 ianuarie 2008, 9:57)

    dorinteodor [anonim]

    faptul ca doamna fosta tovarasa lavinia este o victima a sistemului comunist nu este vina ei. dar sa spui despre ceasca ceva pozitiv arata ca ii place cum a modelat-o "sistemul". ceasca a fost un criminal. a distrus oamenii nu numai in plan fizic dar, mai ales, i-a distrus sufleteste. pina cind generatia lavinia nu va disparea, tara va continua sa fie departe de standardele normale pentru europa.
    • 0 (0 voturi)    
      Inconstientilor! (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 14:49)

      Mihai-constientul [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Cum de este permis ca un agramat (dorinteodor) sa scrie pe paginile unui site ca doreste moartea unei generatii de oameni?
      NU verifica nimeni ce se scrie aici?
      "pina cind generatia lavinia nu va disparea, tara va continua sa fie departe de standardele normale pentru europa"(dorinteodor)!!!!
      Cata idiotenie!!!
    • 0 (0 voturi)    
      PUTIN RESPECT! (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 14:53)

      DL Constiinta [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Cum de este permis ca un agramat (dorinteodor) sa scrie pe paginile unui site ca doreste moartea unei generatii de oameni?
      NU verifica nimeni ce se scrie aici?
      "pina cind generatia lavinia nu va disparea, tara va continua sa fie departe de standardele normale pentru europa"(dorinteodor)!!!!
      Cata lispa de atentie!!!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns pt constiinta (Luni, 31 martie 2008, 19:08)

        d3fect [anonim] i-a raspuns lui DL Constiinta

        Si ce, nu are dreptate? Pana cand nu vor muri toti comunistii din tara, nu se va realiza nimic durabil. Nu le dorim moartea, pur si simplu vom astepta sa moara natural...
  • 0 (0 voturi)    
    De Fenomenul Pitesti ati auzit? (Marţi, 29 ianuarie 2008, 11:41)

    Serban C [anonim]

    Reeducarea de la Pitesti, Gherla sau Aiud va spune ceva?
    Nu numai ca au torturat, amenintat, etc...au un tupeu fara margini si vin sa ne ranjeasca in fata sa ne spuna ca tot ei au invins.
  • 0 (0 voturi)    
    Lavinia Sandru (Marţi, 29 ianuarie 2008, 11:55)

    Dani [anonim]

    Se pare ca zestrea intelectuala a doamnei in cauza este in proportie inversa cu Look-ul dumneaei. Legea compensatiei bat-o vina ! Am vazut si cum s-a prezentat la parlamentarele europene. Chiar ca putem spune : bietul Gusa ! Toate acestea nu sint o mare nenorocire si se pot corecta prin lectura, studiu si mai ales curiozitate aplicata cu perseverenta asupra unor chestiuni de istorie recenta chiar daca par controversate. A face din fostul ucenic pantofar un om cumsecade si harnic dovedeste pe linga o slaba perceptie a realitatii si o inconstienta extrem de condamnabila la un membru al parlamentului.Indraznesc sa-i sugerez doamnei retrairea pe propria piele a unei zile din viata unui cetatean al Romaniei in perioada ultimilor ani ai pantofarului cu frig in casa,cu o paine neagra la ratie,cu curent electric citeva ore, cu program TV o ora , dedicat exclusiv laudelor marilor victorii si realizari marete,fara carne,fara lapte, fara unt, fara salam, fara sapun, fara sare, fara chibrituri, fara scobitori, aproape fara orice ! Cred ca i-ar sta mult mai bine daca ar renunta la a zburda pe sticla de la o tema la alta la fel cum isi etala pe vremuri ispravile ciocanitoarea Woody.
    Cit despre Tovarasul Paunescu.. ce sa mai vorbim..., il cunosc prea de demult ca sa-i mai acord atentie...
  • 0 (0 voturi)    
    visul lui lavinia (Marţi, 29 ianuarie 2008, 11:57)

    osama [anonim]

    Dar nu ne-a spus si daca a reusit sa i le dea.
    As ruga un reporter sa mearga sa o intrebe.
    Asa e cu toti astia din subteranele politicii.
    Vin alegerile si vor sa creasca de la 0.1% la 0,2%.
    Bravo lor! Cu ei Realitatea va ajunge pe noi culmi ale rating-ului.
    O doamne, si ca ei sint tare multi in Realitatea noastra TV.
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Marţi, 29 ianuarie 2008, 11:57)

    Sorin [anonim]

    :))))))))))))))))))))))))))))))))

    bravo!!! bravo!!! aplauze pentru domnisoara pionier... ne bucuram sa auzim asemenea cuvinte de lauda la adresa odiosului .... fara oameni de genul s-ar putea sa uitam c-am fost toti niste comunisti imputiti !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Comunistilor (Marţi, 29 ianuarie 2008, 12:14)

    George [anonim]

    Domnilor, voi sunteti mai comunisti decat cei pe care ii acuzati...va grabiti sa dati intr-o persoana fara a analiza cu atentie datele problemei.

    La vreme in care isi dorea sa ii dea flori lui Ceausescu, Lavinia era un copil de cativa ani, habar nu avea ce inseamna comunismul (dar si aici este dicutabil pentru ca asa rau cum a fost siatemul, Ceausescu a facut si lucruri bune.

    Faptul ca un copil isi doreste sa ajunga se ii dea flori conducatorului tarii este de laudat...
    • 0 (0 voturi)    
      Pe jumatate corect (Marţi, 29 ianuarie 2008, 20:16)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui George

      Cu toate ca il urasc din suflet pe Ceausescu si acum, la 20 de ani dupa ce am scapat de el (si sunt mai tanar decat Lavinia), sunt tentat sa iti dau dreptate pe jumatate. Da, era un copil inocent la vremea respectiva. Nu avea de unde sa stie ce e bine si ce e rau.
      Partea proasta e ca a ramas si acum tot un copil inocent. Care intamplator este politician in Romania de azi, chiar parlamentar. Cum poti ca politician sa spui lucrurile astea la tv si sa nu te astepti la reactii de genul asta? Cum poti ca politician sa sugerezi macar ca Ceausescu a fost un om politic bun (daca nu cumva chiar un batranel cumsecade) si sa nu te astepti ca publicul sa reactioneze? Cum poti ca membru PIN, care denunta zi si noapte fosti colaboratori ai securitatii, sa vii la emisiunea lui Paunescu si sa ii canti in struna? Foarte simplu.... din inocenta... ca sa ma exprim eufemistic...
  • 0 (0 voturi)    
    parea altfel din poze (Marţi, 29 ianuarie 2008, 12:32)

    Marian [anonim]

    Asa, uitandu-ma la ea, aveam alta impresie, nu as fi zis ca poate sa debiteze astfel de ineptii.
    Din cand in cand vad niste oameni (politici) care par mai normali la cap, mai aproape de realitate, nu tot genul ala de dinozaur. Nici nu mai conteaza partidul pe care-l reprezinta, e un mare avantaj doar faptul ca nu e tot din garda veche.
    Si, cand vad cate-un om d-asta, ma bucur, ma gandesc (a prost) ca poate mai e o sansa, poate se misca treaba, poate vine o schimbare, oricat de mica.
    Dar nu, pana la urma imi iau tzeapa, dovada acum.
  • 0 (0 voturi)    
    sandru (Marţi, 29 ianuarie 2008, 12:47)

    bibiku [anonim]

    as trimite-o la un stagiu in nord koreea fo 20 ani
  • 0 (0 voturi)    
    pionier, utecist, activist (Marţi, 29 ianuarie 2008, 14:26)

    ttm [anonim]

    Pionierii si utecistii apreciati ajungeau de obicei activisti de partid apreciati. Ca in loc de PCR a fost sa fie PIN, ghinionul dnei Sandru si, poate, norocul nostru.
    • 0 (0 voturi)    
      Haba n-ai (Marţi, 29 ianuarie 2008, 17:10)

      Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui ttm

      Pionieri si UTC-isti erau toti tinerii sub 18 ani. Nici macar nu te intrebau. Te faceau si gata. Confunzi cu membrii de partid.
      Asa ca, du-te si-i intreaba pe mamica si taticu despre asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar ncompetenta! (Marţi, 29 ianuarie 2008, 14:55)

    tincuta mizzawi [anonim]

    Nu mi-am inchipuit sa fie atat de redusa .Pacat de Gusa care este ceva.
    Era normal ca Basescu sa scape de asa ceva , lui nu-i plac nulitatile!
  • 0 (0 voturi)    
    Dreams always come true! (Marţi, 29 ianuarie 2008, 15:11)

    anonim [anonim]

    lavinia,
    dar poti sa ii duci acum niste flori!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Dreams always come true part 2 (Marţi, 29 ianuarie 2008, 15:33)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Florile putea sa le duca acum cateva zile, la mormant, fie in ceruri! o sa fie mai greu, dar nu imposibil... si poate sa-si puna si o cravata la gat... cu nod strans...
  • 0 (0 voturi)    
    SuperSandru (Marţi, 29 ianuarie 2008, 15:30)

    pionierul utecist [anonim]

    Sandru... şancru... Ce este şancrul? cititi definitia şancrului si o sa vedeti ca intre el si domnisoara Lavinia nu este nicio diferenta...O excrescenţă a celor care nu cuvântă, a unui partid egal cu 0 (sau 1- Gusa), un om crescut prin alt om... a fost Basescu, acum e Gusa... sa ajungi sa-i dedici ode de multumire lui Paunescu, sa spui si sa-l lauzi pe Ceausescu pentru ca era mai harnic decat politicienii de acum, dar ca nu trebuie sa fie regretat, demonstreaza ca ori atat o duce mintea si nu degeaba o regasesti doar pe la evenimentele mondene, ori ceea ce a spus, a fost denaturat, ceea ce ma indoiesc. Este un moment tare trist, dar o sa ne obisnuim si cu asta ...cu PIN la stanga esichierului politic...
  • 0 (0 voturi)    
    lavinia (Marţi, 29 ianuarie 2008, 16:32)

    robert [anonim]

    bai fratilor,terminati cu prostiile.nu vedeti ca asta e TAAAARE BLONDA?
  • 0 (0 voturi)    
    ???????????? (Marţi, 29 ianuarie 2008, 20:22)

    dan [anonim]

    ar trebui sa mearga la "reciclare"...urmarind MEMORIALUL DURERII!cred ca nu va intelege nimic...Basescu a "varat o" in parlament,dar si o dat seama de gresala si o trimis o pe CENTURA politicii...garantat o sa ramana acolo...trist personaj
  • 0 (0 voturi)    
    interesant de vazut... (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 3:05)

    zamolxis.name [anonim]

    ..pe cine voteaza romanii si cine-i reprezinta
    cat de vacutza este ea, o gramada au votat-o si ea ii reprezinta
    visul meu e sa-i bag un tzurtzure in nas
  • 0 (0 voturi)    
    Trista tara. (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 20:34)

    Moldovan [anonim]

    Tara geme de comunisti incurabili si ce e mai troist
    tot ei conduc destinele tari.
    Singura speranta UE.
  • 0 (0 voturi)    
    o judecata echilibrata (Vineri, 1 februarie 2008, 12:34)

    larisa [anonim]

    Felicitari pt.d-na Sandru,pt.modul echilibrat in care judeca,recunoscand ca epoca Ceausescu a avut multe,, minusuri,, si recunoscand ca a fost un copil educat in conditiile specifice acelei epoci ,
    Este mult mai laudabil modul ei de a gandi decat al
    celor care neaga absolut totul fara argumente ,jignind doar.O natiune care nu isi asuma trecutul cu rele si bune ,nu numai ca nu are trecut dar nu are mari sanse in viitor.
    Acel sistem comunist nu a fost mentinut doar de Ceausescu ,ci de f. multi oameni care il laudau permanent ,il adulau ,mintind cu nerusinare si in aceasta categorie nu il includ pe Marele poet Adrian Paunescu.Vorbind despre Cenaclul Flacara ,nu poti sa ignori faptul ca a fost o oaza de lumina ,unde s-au format multe talente ,unde se canta muzica buna pe versuri bune .Se vorbeste in necunostinta de cauza Pe Paunescu ,poti sa-l judeci numai dupa ce ai citit macar un sfert din opera lui,care nu are nici o legatura cu comunismul.Dar ce ne facem ca si azi exista oameni care lauda cu nerusinare oameni politici aflati vremelnic ,sper, la conducerea acestei tari .Acum cand tineri politicieni ,tineri ziaristi ,se fac ,,pres,,in fata ,,conducatorului iubit,,,acum unde ne indreptam ?