Cezar Preda: Am gresit si noi, PD-ul, in ceea ce priveste taxa auto

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2008, 2:05 Revista Presei | Radio TV

Cezar Preda
Foto: Realitatea TV
Pedelistul Cezar Preda a recunoscut in cadrul emisiunii "Oamenii Realitatii" (Realitatea TV) ca si PD-ul a avut o vina in impunerea taxei de prima inmatriculare, dar spune ca acum e momentul sa anulam aceasta taxa si sa dam banii inapoi celor i-au platit pe ea.

"Nu te poti degreva de o responsabilitate pe care o ai prin solidaritatea avuta cu guvernul care a impus taxa. Dar dupa asta, am facut ceea ce trebuia, iar Sebastian Bodu a fost dat afara de premierul Tariceanu pentru ca a criticat taxa", a declarat liderul PD-L.

Preda nu-si face probleme ca electoratul va taxa sinceritatea sa deoarece "romanii s-au cam saturat de politicienii care spun ca nu gresesc niciodata".

Olguta Vasilescu spune ca PSD se va hotara luni daca daca va sustine sau nu motiunea simpla de cenzura a PD-L si anunta ca si PSD pregateste o motiune simpla de cenzura cu tema "Scaderea nivelului de trai".

Si liderul PIN, Cozmin Gusa, va sustine motiunea, deoarce partidul sau sustine "orice initiativa buna pentru romani". Gusa spune insa ca eliminarea taxei nu ar fi meritul vreunui politician ci al presiunii exercitate de cetateni si mass-media.

In schimb, liberalul Adrian Iorgulescu, ministrul Culturii, a reluat argumentele aduse de seful sau de partid si guvern, Calin Popescu Tariceanu, sustinand  ca e vorba de o taxa de mediu si nu una fiscala si e necesara pentru a preveni transformarea Romaniei in cimitir de masini vechi.
























875 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ocazie (Luni, 4 februarie 2008, 8:41)

    Toma [anonim]

    PSD-ul are ocazia sa arate, sustinand motiunea, ca este interesat cu adevarat de problemele cetatenilor si nu doar de "ciondaneala televizata cu adversarii". Decizia lor va fi judecata de catre electorat in consecinta: ne arunca nu stiu ce argumente in ochi, in timp ce negociaza pe usa din dos cu PNL-ul pt ca sa nu-i scada vanzarile lui Tariceanu sau voteaza impotriva acestei taxe neeuropene si discriminatorii. Asteptam cu interes!
  • 0 (0 voturi)    
    partide (Luni, 4 februarie 2008, 11:52)

    hotreat [anonim]

    uite asa incep fiecar es arecunosca cate un pic greselile lor,
  • 0 (0 voturi)    
    asteptam (Luni, 4 februarie 2008, 13:43)

    Nicky [anonim]

    Asteptam si noi sa vedem daca acum pot si vor sa afac ceva. Si sa nu-si imagineze cumva ca ajunge doar sa depuna motiunea in Parlament, sau sa se lanseze in cateva discutii sterile! Bila alba vine abia atunci cand taxa este anulata, definitiv, nu mascata in altfel!
  • 0 (0 voturi)    
    si in final cine plateste? (Luni, 4 februarie 2008, 14:08)

    Lucian* [anonim]

    deci pana la urma totul sa fie un mare fas?
    si totusi pt ca sa se incaseze banii astia si pt ca sa se dea inapoi, s-au cheltuit si se cheltuiesc bani!
    Mai precis banii nostrii!
    Astia cine ii recupereaza?
    Sau nu este necesar pt ca s-a obtinut ceea ce trebuia obtinut....
    Mama ei de conspiratie...
  • 0 (0 voturi)    
    OK (Luni, 4 februarie 2008, 14:36)

    mona [anonim]

    Uite, de asta prefer PD-L altor partide. Nu sint perfecti, dar imi place ca nu sint aroganti. Nu e prima oara cind isi recunosc greselile. In plus, am mai observat : cit au guvernat au tinut cont de opinia publica, daca era o masura nepopulara o retrageau sau o modificau.
    • 0 (0 voturi)    
      PD nu exista (Luni, 4 februarie 2008, 17:31)

      burcea [anonim] i-a raspuns lui mona

      E bine ca iti place partidul asta. Atat, ca el nu exista.
      Exista o mana de mateloti sub comanda unica a unui capitan de vapor.
      Vapoarele sunt vandute, matelotii raman.
      Cat despre recunoasterea greselilor, esti copilas.
      Se inclina si ei cum bate vantul. Ministerul transporturilor a fost dintotdeauna al pedeului. Pana si capitanul a fost acolo de 3 ori, plus cateva slugutze.
      Hai, las-o balta.
  • 0 (0 voturi)    
    Sinceritate (Luni, 4 februarie 2008, 19:47)

    NT [anonim]

    Dl Preda merita felicitari pentru aceasta recunoastere!. Numai ca exista riscul sa fie sanctionat de Basescu sau de Boc pentru ca isi permite sa spuna ceva inainte de a stii ce vrea Presedintele. Ori Presedintele nu va recunoaste in veci de veci ca el poate gresi. Sau dl Preda isi asuma singur greseala? Ori cum parca ar fi altceva PD (L) cu lideri ceva mai sinceri. NU va fie teama dle Preda, oamenii apreciaza sinceritatea. Se vede de la o posta ca ceea ce spune Boc nu este asa. El spune doar vorbe multe care nu spun nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    sabotati citroenu.... (Marţi, 5 februarie 2008, 2:14)

    jalcauscas [anonim]

    DACA SE POATE TRANSMITE-TI TUTUROR ,SABOTATI CITROENU..... LUI TARICEANU MAMA LUI DE DERBEDEU ,DACA VREA SA FACA UN BINE LA MEDIU '' SA UMBLE EL CU BICICLETA
  • 0 (0 voturi)    
    DA PROSTI MAI SUNTEM (Joi, 7 februarie 2008, 9:49)

    detzu [anonim]

    Oare nu va intrebati cum nu ajunge America cimitir de masini vechi cand are o vanzare de 16 milioane de masini pe an ? CHIAR ASA PROSTI SUNTEM SA AUZIM FRAZE ALE LIMBII DE LEMN SI SA NU GANDIM DELOC ? Industria de fier vechi e bine dezvoltata in Ro , e capabila sa demonteze si ce e inca folositor , da mai masini vechi.