Ilie Nastase: Am zis ca-i omor pe toti daca-mi strica familia! Tiriac: L-am luat deoparte si am incercat sa-i bag ceva-n cap! (VIDEO)

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 11 februarie 2008, 22:34 Revista Presei | Radio TV

Nastase si Chican la 100%
Foto: Realitatea TV
Ilie Nastase si Ion Tiriac au confirmat in cadrul emisiunii "100%" (Realitatea TV) amenintarile facute la adresa jurnalistului de la Evenimentul Zilei, Marius Chican, cel care a scris o serie de articole despre neregulile financiare din organizarea meciului de Cupa Davis de la Sibiu.

Nastase spune ca i-a zis fratelui jurnalistului: "Va omor pe toti daca-mi stricati familia", dar ca afirmatia nu era o amenintare in sine deoarce el are un alt gen de relatie cu acesta si-si permite sa foloseasca un astfel de limbaj. Nastase a motivat iritarea prin faptul ca articolele din Evenimentul Zilei l-ar fi facut sa se certe cu sotia toata noaptea.

IonTiriac a fost mai laconic afirmand ca "l-am luat deoparte si am incercat sa-i bag ceva-n cap ca sa inteleaga ceva.... Mi-a luat numele in desert si asta nu accept". Acel "ceva-n cap" a fost descris de Chican ca fiind o amenintare privitoare la postul sau de redactor, Tiriac afirmand ca este prieten cu patronul Ringier si chiar un investitor la ziar oferind un milion de euro publicitate catre EvZ. Motiv suficient, in opinia lui Ilie Nastase, ca jurnalistii ziarului amintit sa nu-l mai atace pe Tiriac.

Dincolo de declaratiile belicoase au ramas insa numeroase semne de intrebare cu privirire la neregulile financiare ale organizarii meciului de Cupa Davis.


Informatia pe scurt:


Intr-un articol publicat de Evenimentul Zilei pe 6 februarie, sub titlul "Dublul Haradau-Nastase, serviciu de 450.000 euro",  ziaristul Marius Chican puncta urmatoarele:
-FRT a anuntat ca meciul de Cupa Davis cu francezii de la Sibiu ne va costa 450.000 de euro
-
Comparativ, decontul organizarii partidei cu aceeasi echipa a Frantei, in 2003, la Sala Polivalenta din Bucuresti, in aceeasi faza a competitiei, a fost de fix 100.000 de euro!
-FRT a cerut 300 de mii de euro de la Guvern iar Tariceau le-a aprobat prin OG aproape 200 de mii de euro
-si
primaria Sibiu a contribuit cu 55.000 de euro la bugetul competitiei

Cum a justificat initial FRT cheltuielile:

-
75.000 de euro-cheltuieli de cazare, masa si transport pentru echipa Romaniei si invitati (o suma exorbitanta)
-
37.000 de euro vor fi cheltuiti pentru achizitionarea suprafetei de joc (greenset).
-in total aproximativ 100 de mii de euro
-
diferenta pana la 450.000 de euro a fost justificata, cu jumatate de gura, de sefii FRT drept „cheltuieli cu lucrarile de modernizare a Salii Transilvania“.
-
restul costurilor sunt aproape insignifiante: echipament, medicatie, baremuri pentru arbitri, tiparire de bilete si de materiale promotionale

Ce a explicat Ilie Nastase in emisiune:

-Nastase spune ca a cerut acesti bani fiindca nu stia de ce suma era nevoie pentru organizarea competitiei. Acum, ca s-a dovedit ca suma necesara era una mult mai mica, banii nefolositi urmeaza sa fie returnati, a declarat Nastase care spune insa ca deconturile nu sunt gata si nu poate sa ofere niste sume exacte.

-Cazarea jucatorilor echipei Romaniei si a invitatilor a fost sponsorizata de omul de afaceri Aurel Munteanu, astfel incat s-a facut o economie de 75 de mii de euro. Nastase a fost mai mult nevoit sa recunoasca acest fapt la insistentele jurnalistului Marius Chican.

-Pretul pentru teren de joc s-a dovedit in final find mai mic, doar 25 de mii de euro, deoarece constructorul a facut un discount serios. Conform constructorului un teren nou realizat integral ar fi costat in jur de 35 de mii de euro.

-Omul de afaceri Aurel Munteanu spune ca si el a investit in amenajarea salii, bani pe care nu vrea sa-i mai recupereze de la primarie dorind sa faca acest lucru pentru sportivii din Sibiu. Omul de afaceri amintit spune insa ca nu stie exact ce suma a investit in sala.

Declaratiile lui Aurel Munteanu se contrazic insa cu cele ale presedintelui Consiliul Judetean Sibiu, Martin Botes, care afirma in Gazeta Sporturilor ca s-au efectuat mai multe lucrari de amenajare la sala iar banii dati de Consiliu ar fi fost suficienti pentru amenajare.

-Intervenit telefonic in cadrul emisiunii, capitanul nejucator al echipei Romaniei, Florin Segarceanu, spune ca din bugetul de 450 de mii de euro trebuie taiati acei 100 de mii de dolari care vin de la Federatia Internationala de Tenis, bani care sunt in mare parte pentru premierea jucatorilor.

Ramane asadar un buget initial de 350 de mii de euro, un buget considerat de Chican mult prea mare si in acest cuantum.

Amenintarile lui Nastase si Tiriac


























11165 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mi-e scarba de voi baaaa (Marţi, 12 februarie 2008, 0:33)

    gigi [anonim]

    nesatulilor, cat dracu va mai trebuie? mai hoooo
  • 0 (0 voturi)    
    corectitudine (Marţi, 12 februarie 2008, 0:38)

    cuc [anonim]

    vrem sa nu ne mai saraciti, nu mai spalati banii frate si sa ne considerati si stupizi
  • 0 (0 voturi)    
    Fum (Marţi, 12 februarie 2008, 0:43)

    otto [anonim]

    Daca nui foc nu iasa cu nervi din partea celor doi
    mari zis sportivi.
  • +1 (1 vot)    
    ,............ (Marţi, 12 februarie 2008, 0:55)

    nimeni [anonim]

    asta este "aruncata" .. k opinia publica sa nu mai fie atenta la nebunia d la guvern ... si prostia d taxa auto .... altele sunt neregulile in tara ....
  • 0 (2 voturi)    
    saracu (Marţi, 12 februarie 2008, 1:42)

    gigi [anonim]

    pe el nu l-a facut Romania.marele afacerist!sa zica cati bani avea in 90.bai milogule, da de ce stai in vila RAPPS cu cateva mii de lei pe luna daca esti miliardar? orice ciupeala de la stat e buna.si daca nici tu nu ai ciupit.mars de aici de
    mincinos!noroc cu Roman in 90 , lipitoareo! sa-i pupi mana.si tu si Sarbu.
    • 0 (2 voturi)    
      Tiriac (Marţi, 12 februarie 2008, 6:37)

      koko [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Bai Gigi,
      Cati bani avea in 90 ? Era milionar, stai linistit ... A fost managerul unora din cei mai mari tenismeni (ex. B.Becker) asa ca nu te mai abera tu pe aici ... Era milionar proabil inainte de a te fi nascut tu.
      • -1 (1 vot)    
        koko de moko (Marţi, 12 februarie 2008, 11:48)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui koko

        bine mah..daca zici tu.ai si tu ceva la faza asta? esti
        d'ala de te simti mai bine daca lauzi pe careva? crezi ca o sa-ti pice si tie o pleasca? stai parcat si baleste in continuare dupa nea gigi si mustacios.am sustinut eu ca n-a fost?legat de partea cu nascutul,nu prea cred.
        • 0 (2 voturi)    
          pt. gigi (Miercuri, 13 februarie 2008, 9:22)

          kosmo [anonim] i-a raspuns lui gigi

          dom. gigi te cheama becali? de ce esti plin de venin? ai frustrari legate de bani? nastase chiar daca sta (desi nu cred) in vila rapps ,sta de pe timpul lu nea' nicu. fiind mai mereu plecat din tara trebuia probabil sa aiba un domiciliu in bucale...nu putea fi proprietar deci avea de la stat o casa,... probabil a renovato si probabil a si cumparato dupa 90. nu cred ca l-ar lasa nevasta sa stea cu chirie.... tu ai sta?
      • 0 (0 voturi)    
        pentru koko (Miercuri, 13 februarie 2008, 20:47)

        Ion Moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui koko

        Sigur ca Tiriac avea in 1990 ceva milioane bune de dolari poate 50-100 de milioane. Problema este ca in 10-15 ani acestea s au transformat in miliarde. Cum a fost posibil asa ceva? Crezi oare ca respectivul este o persoana respectabila sau este un springar la nivel macroeconomic in Romania?
  • +1 (1 vot)    
    20 de ani fara Cupa Davis (Marţi, 12 februarie 2008, 2:23)

    allezlesbleus [anonim]

    Facts:
    -doar 100 de bilete pentru muritorul de rand la Sibiu
    -trafic de influenta
    -sume de bani care nu ies la socoteala de apoi
    -amenintari cu moartea

    Va face cineva ceva? Normal ca nu...doar e Romania, nimic nu se schimba, problemele se rezolva la fel, cu banii si pumni in gura...

    Tenisul- doar un amanunt in tot acest spectacol macabru. Sa vedem ce bani o sa mai scoata federatia cand om juca pentru 20 de ani in Euro-Africa II cu alde Ghana si Guinea prin Accra si Conakry...O sa vina timpul sa si plateasca toate tampeniile facute.
    • +1 (1 vot)    
      Politia (Marţi, 12 februarie 2008, 12:08)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui allezlesbleus

      Eu daca amenint pe cineva cu moartea fac puscarie,

      Niste nesatui, care fura banii statului, au nesimtirea sa iasa la televizor sa ameninte cu moartea.

      Politia nu se sesizeaza ?
  • 0 (2 voturi)    
    o tara calcata de hoti, un popor atrofiat (Marţi, 12 februarie 2008, 2:45)

    fkee [anonim]

    "Pe mine nu m-a facut Ceausescu, nu m-a facut ROMANIA, nu m-a facut Spania, eu m-am facut singur!" spune Tiriac in penibila lui interventie telefonica. Ce rusine de om. Doamne...

    Sper sa se tina tare pustiul. Iar daca investigatia lui e corecta, sa depuna si plangere impotriva acestor nenorociti. La DNA cu ei!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu l-a facut Romania, e extraterestru? (Marţi, 12 februarie 2008, 20:07)

      Tina [anonim] i-a raspuns lui fkee

      Daca Tiriac a zis asa, afirmatia lui este la nivelul lui Becali. Cum s-a facut el singur? Unde a invatat sa joace tenis si cine l-a sprijinit sa joace tenis l-a nivel international, nu cumva statul Roman? Altfel nu ar fi avut acazia sa ajunga afara si sa faca afaceri in occident. Nici el si nici Nastase. Insa cind a venit vorba sa faca si ei ceva macar pentru sportul romanesc, daca nu pentru omul de rind, spune Tiriac, ca pe el nu l-a facut Romania. Si pe deasupra mai si trag tepe si pe unde se poate cu ajutorul relatiilor lor la nivel inalt.
  • 0 (2 voturi)    
    tiriac bate campii calare pe racheta (Marţi, 12 februarie 2008, 3:42)

    Cash [anonim]

    Acest Tiriac este un mare arogant si uita ca Romania l-a facut mare pentru ca i-a permis sa o reprezinte in tenisul mondial. Acest mare vanator de Balc, care este acceptat in high life-ul european pentru obedienta cu care-i trateaza pe presedintii de mari corporatii, sa nu uite ca pe marile arene de tenis din lume nu a reprezentat Mercedes, nici cartelurile de droguri din Columbia, nici compania vreunui mare mahar care vine la Balc sa ucida 100 de mistreti! A reprezentat Romania... Iar dupa Revolutie, tot Romania l-a ajutat sa devina miliardar, dupa ce s-a repatriat de urgenta cu cateva milioane de marci, castigate mai putin din sudoarea sa si mai mult din cea a lui Ivanisevici sau Becker. Auzi, bre, nea Tiriacule cu nume protejat la OSIM, nu vrei sa ne mai lasi in pace si sa te duci acolo unde te-ai facut "singur mare"...
  • +1 (1 vot)    
    originea averii (Marţi, 12 februarie 2008, 4:15)

    cristian [anonim]

    Cand a venit in Romania in 1990 sufla vantul prin conturile lui Tiriac. Dupa cateva luni acestea erau burdusite. Cum? Impreuna cu prietenul sau Petrica Roman de Apaca la acea vreme prim ministru al Romaniei a avut o scanteie de "geniu". Petrica aproba ca Ion Tiriac sa cumpere dolari de la stat la cursul oficial de 14 lei pe care ii vindea apoi pe piata libera cu 140 lei. Urmatorul tun a fost dat prin intermediul bancii Tiriac. Romanii care detineau valuta au fost momiti sa o depuna la aceasta banca si un scurt timp au ajuns fericitii posesesori ai unui depozit in lei calculat cu formula suma depusa in valuta inmultita cu cursul oficial, aflat la ani lumina distanta de cursul de pe piata libera,singurul la care romanii de rand aveau acces.
  • +1 (1 vot)    
    Tiriac, esti un jeg ! (Marţi, 12 februarie 2008, 5:44)

    x [anonim]

    BA jegule, du-te si ne lasa in pace , ai furat cit ai putut in tara asta, au facut PSD-istii lesgi pentru tine , in ce tara ai mai auzit sa ai exclusivitate pentru masini ?
    Jigodie umana ce esti, fa mai bine o fundatie si ajuta copii sarmani din tara asta, invata ma nenorocitule sa mai si dai cu o mina nu sa iei cu amindoua

    Ptiu , mi scirba de tine !
    • -1 (1 vot)    
      salvarea bio (Marţi, 12 februarie 2008, 10:08)

      stan si bran smith [anonim] i-a raspuns lui x

      Nastase si Tiriac, doi securisti de nivel inalt. Doi hoti de nivel inalt, doi nesimtiti de nivel inalt.
      La moartea lor - din pacate vad ca se tin bine... - nu voi regreta nimic.

      Tenisul a fost o mare pepiniera de securisti. Lista e lunga...
  • 0 (2 voturi)    
    Un ziarist bun . . . (Marţi, 12 februarie 2008, 8:07)

    Vali cel batran [anonim]

    Un ziarist bun ar fi asteptata sa se faca deconturile actiunii si apoi ar fi deschis discutia. A confunda devizul cu decontul mi se pare o grava eroare. Domnul Chican nu m-a convins deloc . Un deviz poate fi gresit intocmit si chiar supradimensionat. Ce conteaza este decontul acel act care se incheie la sfarsitul unei actiuni si care poarta semnaturi si raspunderi. Domnul Chican s-a aruncat cu capul inainte si tare mi-e teama ca se va alege si cu un proces de calomnie.Daca scapa sa fie fericit!
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Marţi, 12 februarie 2008, 9:25)

    asa e in tenis [anonim]

    tiriac este ca de obicei un obraznic; bulibasa de scheii brasovului isi da cu mucii in fasole; marea lui realizare este drogatul de fiu-su; rusine lui si lui ilie nastase ca deschid gura si spun numai prostii
  • +1 (1 vot)    
    Au murit si ultimele mituri... (Marţi, 12 februarie 2008, 10:02)

    RA [anonim]

    Si sa ne suparam cand lumea ne face un popor de hoti, daca si niste simboluri nu se dau in laturi de la gainarii ma intreb cum si-au facut averea? Tot prin aceleasi mijloace prin care au administrat bugetul evenimentului de la Sibiu?
    Daca asa stau lucrurile cu poporul asta desi nu a fost unul migrator care ar fi explicat astfel de apucaturi trebuie sa ne ferim si de noi insine nu cumva sa ne furam.

    In conditiile astea Romania va ramane in urma cu zeci de ani. Ma gandesc aici la infrastructura (sosele, cai ferate, aeropoarte, canalizari etc.) care se finanteaza din bani publici care atrag mustele ca un rahat la soare. Cand vom termina o autostrada va trebui sa o luam de la capat pentru ca se va surpa din cauza calitatii precare cauzata de felul in care a fost finantata lucrarea. Si asta va fi cazul fericit, caci cu 16 mil. Eur pe km+comisioanele administratorilor banilor publici nu stiu in cati ani ne vom permite sa terminam o autostrada. SI de aici probleme pentru intreaga economie, intrucat un investitor, care doreste sa inceapa o afacere are nevoie de drum de acces, cale ferata sa aduca materia prima, aeroport de unde sa plece spre partener, canalizare pentru buda. Le vom avea dar vor fi la nivel cu 20 ani in urma fata de ce este intr-o tara normala. Si administratorii banilor publici isi vor face palate din "afaceri" isi vor lua gipane pentru ca drumul de acces la palat este plin de gropi isi vor lua elicopter pentru ca avionul nu poate ateriza din cauza gropilor de pe pista si se vor usura pe noi ca nu meerge canalizarea la palat. Traiasca spiritul poporului roman "ciuciu pentru popor restul pentru mine".

    Cat ne mai putem afunda? Vor ffi 30 de ani asa cum a spus Brucan?
  • -1 (1 vot)    
    DEX (Marţi, 12 februarie 2008, 14:08)

    Dan [anonim]

    Ce neanderthal-man care vede prima data o tastatura a scris articolul asta? Atatea greseli de tastare n-am vazut in viata mea.
  • +2 (2 voturi)    
    banii frt (Marţi, 12 februarie 2008, 14:56)

    nicu [anonim]

    Nu va fie frica banii nu se vor mai intoarce. Cu asa "talente" in ale lobului s-au tercut si peste situatii mai grele - a se vedea incheiatul episod cu prafurile lui i.i.tiriac pe care justitia l-a gasit ca nou nascut.
    Pacat ca dl. Nastase face scandal si se agita eu cred ca el nu a flat totul despre colegul de dublu.
    Sa traim bine.
  • +1 (1 vot)    
    ILIE NASTASE (Marţi, 12 februarie 2008, 16:07)

    2G [anonim]

    Este jenant si penibil in acelasi timp dac se va adeveri informatia.Daca ai fost un <mare> intr-un anume domeniu nu inseamna ca trebuie sa fii si un mare hot.Asadar Ion Tiriac locuieste cu chirie intr-o casa a statului ,necajit omul nu are bani sa-si construiasca o casa si impreuna cu IIie Nastase mai voiau cativa fifirici de la tarisoara asta vlaguita de toti hotii.Sa le fie rusine .
  • 0 (2 voturi)    
    procedura de achizitie ilegala (Marţi, 12 februarie 2008, 16:17)

    chela [anonim]

    procedura de achizitie a celui teren de tenis incalca legea achizitiilor publice OUG34/2006, modificata cu cu OUG 94/2007. Astfel ca terenul respectiv putea fi cumparat prin sistemul electronic de achizitii publice, iar procedura dura 10 zile nu 30 de zile cum spunea domnul din sibiu.
    Nu contestam calitatile jucatorului de tenis Ilie Nastase, insa ceea ce s-a intamplat la Sibiu este mizerabil. Demisia lui Ilie nastase nu face decat sa ne demonstreze caliatatea acestor oameni.
    • 0 (2 voturi)    
      re la achizitie (Miercuri, 13 februarie 2008, 12:15)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui chela

      achizitie publica sa faci tu ma cand ai la dispozitie 1 luna jumate sa organizezi meciul si mai ales, mai ales cand in romania exista un singur importator de suprafata greenset...asa ca va rog respectuos, ganditi cand vreti sa va asterneti impresiile unde le pot vedea si altii......
  • +2 (2 voturi)    
    Nastase&Tiriac (Marţi, 12 februarie 2008, 18:20)

    Alin [anonim]

    Ar trebui sa se verifice serios ce-a facut Ilie Nastase, si daca e vinovat, sa suporte rigorile legii.
    Cat despre Ion Tiriac, nu pot sa spun decat ca auzindu-i interventia de aseara, am ramas cu acelasi sentiment de scaba pe care mi l-a creeat acum 2-3 ani cand, la un interviu ne invata capitalism in paralel cu precizarea ca locuieste cu chirie modica intr-o casa a statului.
  • 0 (0 voturi)    
    ilie nastase (Marţi, 12 februarie 2008, 20:27)

    anonim [anonim]

    Habar nu aveti voi cat au muncit cei doi, Tiriac si Nastase ca sa ajunga unde sunt.Si in loc sa va bucurati ca cineva vrea sa ajute tara asta, macar in tenis, voi ii luati la bani marunti si le aduce-ti tot felul de acuzatii.Cred ca sunteti multumiti acum ca inca un om de valoare a fost subapreciat si mai mult decat atat, injosit in halul asta.....
    Ma intreb ce hoţ adevarat ii va lua locul
  • 0 (0 voturi)    
    Rumanii (Marţi, 12 februarie 2008, 21:31)

    Mustata I. [anonim]

    "Cine se aseamana se aduna!"
    Rumanul cu mustata de bulibasa, profesor de Capitalism, este reprezentativ pentru vremurile pe care le traim. Mare pacat de I. Nastase!
  • 0 (0 voturi)    
    sal (Miercuri, 13 februarie 2008, 1:38)

    peri [anonim]

    pe ce baza Aurel Munteanu a facut cheltuielile pe care le zice ca le-ar fi facut?
    are vreun contract de sponsorizare?
    vreun contract de donatie?
    vreun contract de publicitate cu frt?
    o laie!
    nu are nimic!
    se astepta sa-i cade osu" in poale si sa-l imparta cu TZIRY & NASTY
    hooooa... ca la fotbal, ca-i nu departe
  • +1 (1 vot)    
    Ce ai incercat sa-i bagi in cap, Tiri? (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:39)

    glina [anonim]

    Fara orgii in public, va rog!
    Ce-ai incercat, ma, sa-i bagi in cap?
  • 0 (0 voturi)    
    MOsul a tras pe NAS de la JR (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:46)

    Mos Tiriac [anonim]

    Huuuooooo !
    Cat va mai trai Tiriac ??? 10 000 de ani ?Ce face cu atatia bani ? nu-i bai ca-i face dar PRIN METODELE ACESTEA sunt luati de la gura unor FLAMANZI
    Ilie te-ai spurcat si tu la furat la batranete.
    Rusine !
    Vreti sa va tinem minte ca mari jucatori sau ca mari jefuitori ?
  • 0 (0 voturi)    
    in ce hal a ajuns presa in romania (Miercuri, 13 februarie 2008, 18:07)

    jurnalista feminista [anonim]

    rusine !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    aberati (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:00)

    Valentin [anonim]

    Nu imi vine sa cred.
    90% dintre voi sunteti convinsi ca Tiriac a furat cat a putut si ca e un mafiot fara pereche.

    Frustrare mare si neagra cat a romanului mai greu. Sa zicem ca ar fi furat dar e printre cei 2-3 romani apreciati in afara granitelor si poate singurul care se poate trage de sireturi cu oamenii de varf din europa.

    Probabil preferati sa exportam mai multi banditi in Italia decat sa va calmati in legatura cu banii lui.

    Pe de alta parte chiar nu l-a facut Romania. Romania nu i-a dat sansa sa o reprezinte in lume. El putea reprezenta foarte bine alta tara asa cum fac toti emigrantii nostri si atunci il ridicam in slavi.

    Sunteti niste cretini si judecati cu burta.
  • 0 (0 voturi)    
    ilie nastase (Joi, 3 decembrie 2009, 21:06)

    mihai 58 [anonim]

    sportivul ILIE NASTASE ma facut sa ma simt mandru ca sunt roman;PSD-istul ilie nastase ma face sa-mi fie rusine;PACAT !