Gheorghe Flutur: "Ma ingrijoreaza incapatanarea premierului de a nu anula taxa auto"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 11 martie 2008, 21:18 Revista Presei | Radio TV

Gheorghe Flutur si Ludovic Orban la "Stirea Zilei"
Foto: Hotnews
Invitat la emisiunea "Stirea Zilei" (Antena 3), vicepresedintele democrat liberal, Gheorghe Flutur a declarat: "Ma ingrijoreaza incapatanarea premierului de a nu pune capat acestei probleme si de a nu anula taxa auto".

Referitor la scrisoarea trimisa de presedinte premierului in care ii care sa anuleze taxa auto, fostul ministru al agriculturii a declarat ca presedintele Traian Basescu nu a facut altceva decat sa-si exercite rolul pe care il are in societate, amintind de cele 120 000 de semnaturi adunate de la societatea civila, si ca nu intelege refuzul guvernului Tariceanu de a pune in aplicare motiunea simpla votata in parlament si intrarea in legalitate fata de cerintele Comisiei Europene. Flutur a tinut sa precizeze ca presedintele este garantul pactului de aderare la UE, iar solutiile pentru evitarea coliziunilor cu autoritatile europene trebuie gasite de catre guvern si PNL.

Prezent si el in studio, ministrul liberal al Transporturilor, Ludovic Orban a declarat ca "pozitia lui Traian Basescu e inadmisibila" amintind ca legea pentru taxa auto a fost promulgata chiar de presedinte, iar atitudinea sa actuala are ca scop atragerea electoratului.

Orban a precizat ca "nu este o taxa care sa fie insuportabila" si ca ideea acestei masuri este de a incuraja achizitia de autoturisme noi, euro 4 sau euro 5, in dauna celor vechi, poluante. Ministrul Transporturilor a justificat legalitatea taxei auto precizand ca "taxele indirecte fac obiectul reglementarilor UE" si a sustinut ca problema va fi rezolvata prin adoptarea unui act normativ in concordanta cu directivele UE: "Actul normativ il vom adopta imediat ce UE isi va da acordul asupra formei finale a taxei".

Contactat telefonic, vicepresedintele PSD, Dan Nica a declarat: "Presedintele a avut sansa sa nu promulge aceasta lege. Reactia sa de acum este una tardiva si este pur electorala".























1142 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Viata e o jungla (Marţi, 11 martie 2008, 22:11)

    sadwank [anonim]

    PNListii astia, desi mai au un pic si fac un threesome cu PSD si PC, cind vine vorba de Basescu sar in sus ca niste neprihanite de maici. Pai ei, dupa atita timp de luat palme in cap, inca nu s-au prins ca asta e arma favorita a lu' Basescu, sa le-o traga cu propriile greseli?
    Asta este, asa e in viata, daca faci o greseala mica e foarte posibil sa-ti iasa pe nas mai triziu.
    Iar Basescu a promulgat legea fiindca asa a cerut Guvernul, daca n-o semna se ajungea iar la alte belele si-l suspendau animalele iar. Acum, Basescu a primit o petitie si din partea mea in care o buna parte din populatie se plinge de taxa iar el nu face altceva decit sa tina cont de parerea mea.
  • -2 (2 voturi)    
    harburi electorale (Marţi, 11 martie 2008, 22:27)

    ally [anonim]

    basescu da si fuge, sa se plimbe cu caleasca in suedia. daca umplem tara cu cazane, o sa trebuiasca sa emigram la regele norvegiei, pretenu blondei udrea, care s-o fi suparat ca dl cocos a i-a cumparat Q7 mai scump cu pret de o oja
    • +1 (1 vot)    
      dar (Marţi, 11 martie 2008, 22:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ally

      tie ce ti-a luat intretinatorul legal, draga, citroen nou de la butica lui taxiceanu?
    • 0 (0 voturi)    
      bati campii... (Miercuri, 12 martie 2008, 16:10)

      Andrie [anonim] i-a raspuns lui ally

      Imi place cum invaluiti subiectul in tot felul de replici care nu au legatura. Ce treaba are Udrea cu taxa aut si cu cei 120k de oameni care se plang?
  • +3 (3 voturi)    
    taxa (Miercuri, 12 martie 2008, 11:10)

    lemn [anonim]

    Un fapt ce arata clar caracterul protectionist al taxei il constituie incercarea guvernului de a taia orice alt mijloc de a circula cu o masina inmatriculata in alt stat. De ex, in Romania nu se paote circula fara RCA, ceea ce e cat se poate de normal. Nu e normal insa ca pentru o masina inmatriculata in Romania, RCA-ul sa coste cam 500 lei pe an, iar pentru aceeasi masina, inmatriculata in SUA, dar care circula in Romania, RCA-ul sa fie 100 euro/luna. Raspunsul primit de la asigurari (care ar trebui sa fie interesate de propriul profit, nu de cel al lui tariceanu): inmatriculati-va masina in Romania. As face asta, daca nu ar fi taxa peste 5000 de euro, in conditiile in care masina are euro4 si mai putin de 4 ani vechime.
  • +3 (3 voturi)    
    ...UE (Miercuri, 12 martie 2008, 11:33)

    goe [anonim]

    UE nu are cum sa aprobe o taxa care, in toate formele ei, a fost si este discriminatorie. Dar nu inteleg de ce nu ne da odata in judecata, sa terminam cu istoria asta. Parca erau niste termene batute in cuie, cand ori ne conformam ori eram dati in judecata. Eu incep sa ma lamuresc cum e si cu Uniunea asta... In afara de iesitul din tara cu buletinul, eu altceva concret n-am observat. A, ba da, specula imobiliara. Halal.
  • 0 (0 voturi)    
    JOS TAXA! (Miercuri, 12 martie 2008, 19:31)

    Adrian [anonim]

    orban spune ca "nu este o taxa care sa fie insuportabila" si ca ideea acestei masuri este de a incuraja achizitia de autoturisme noi, euro 4 sau euro 5, in dauna celor vechi, poluante.
    MINCIUNI!!!!!!!!!!!!!!
    Chiar nu vede nimeni?

    Am luat autoturism fabricat in 2008, cu euro 5 si am platit la greu taxa de prima inmatriculare.

    De ce nu platesc si camioanele taxa asta? Ca polueaza de ne omoara.

    De ce nu sunt controlate si rablele care circula liber si polueaza muuult ? Scot fum ca la nebuni si nu le opreste nimeni.

    Parca vad ca si taxa de mediu va fi astronomica, tot pentru autoturism cumparat in 2008.

    Jeg de tara si de politicieni!
  • 0 (0 voturi)    
    pe cine reprezinta (Joi, 13 martie 2008, 1:36)

    Alex [anonim]

    1. Mi-ar placea sa-i vad pe cetatenii reprezentati de sustinatorii taxei auto. Exista? Ma refer la cei din afara guvernului.
    2. Nelegat de subiect... pe mine ma ingrijoreaza copii din africa ...dar sincer.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Duminică, 16 martie 2008, 10:05)

    vasile [anonim]

    cati sufera cu taxa si cati ar suferi fara taxa