Emil Boc: "Dorim sa formam singuri Guvernul. Daca nu se poate avem cateva optiuni: un guvern minoritar, o colaborare post-electorala cu UDMR sau una cu PNL"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2008, 21:41 Revista Presei | Radio TV

Emil Boc la "Realitatea Zilei"
Foto: Realitatea TV
Invitat la emisiunea "Realitatea Zilei" (RealitateaTV), presedintele PD-L, Emil Boc, a discutat despre alegerile parlamentare ce vor avea loc la finele anului si a dezbatut unele aspecte ale scandalului produs de demiterea lui Daniel Morar din functia de procuror-sef al Directiei Nationale Anticoruptie (DNA).

Emil Boc a declarat ca "PNL-ul a avut de ales intre puterea sau mandatul lui Morar. Daca institutia merge bine si primeste si laude, de ce trebuie sa schimbam ceva? Sa ne uitam la Parlament sau la CSM unde chiar ne confruntam cu probleme" si a mai precizat ca nu stie daca presedintele Traian Basescu o va accepta pe Monica Serbanescu ca succesor la DNA.

Referindu-se la viitoarele alegeri parlamentare, presedintele PD-L a declarat: "Dorim sa obtinem un scor de peste 50% sa formam singuri Guvernul, dar daca nu se poate, sunt mai multe alternative: un guvern minoritar, cum s-a intamplat cu PSD in 2000-2004, alta optiune ar fi o colaborare post-electorala cu UDMR-ul sau una cu PNL-ul, fiind de acelasi profil de centru-dreapta. Nu cred ca se pune in discutie o alianta cu PNL avand in vedere ca la ora actuala PD-L inregistreaza mai multe voturi decat a facut-o Alianta in 2004".

"Luna aceasta sau cel tarziu in septembrie, PD-L va face public numele celui care va fi premier daca vom castiga alegerile. Mitica Dragomir nu este membru PD-L si nu va candida din partea partidului nostru. Siliviu Prigoana nu stiu daca va candida, dar nu exclud aceasta posibilitate", a precizat pe final liderul PD-L.
























2450 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    Comic individ (Marţi, 12 august 2008, 22:09)

    666 [utilizator]

    Deşi lipsit de savoare.
    Nu veţi face decât "ciocu' mic" în opoziţie.
    Amin!
    • +7 (9 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 12 august 2008, 23:10)

      suca [anonim] i-a raspuns lui 666

      daca nu minte cu savoare ca norica sau nastase este un "individ comic". se pare ca la unii dintre voi minciuna, prefacatoria si aroganta sunt la loc de cinste. astia sunt personajele model pt voi.

      cu asemenea comentatori (slujbasi) nici nu ma mir ca Romania nu poate progresa.
  • -6 (8 voturi)    
    Atentie, ploua cu minciuni ! (Marţi, 12 august 2008, 22:17)

    Alex [anonim]

    'scandalului produs de demiterea lui Daniel Morar' - problema este mult mai simpla - s-a terminat mandatul procurorului de la Cluj.
    Atit.
    Colaborarea cu UDMR-ul este corecta, numai daca vrea ungurimea.
  • -5 (5 voturi)    
    Pripit (Marţi, 12 august 2008, 23:21)

    Observator [anonim]

    Nu cred ca este cazul sa se procedeze acum la astfel de declaratii. Sa intelegem ca daca spre exemplu PSD ar obtine 35 % si i-ar propune PD-L o alianta la guvernare, domnul presedinte Boc ar respinge propunerea ? Consider ca prin aceste restrictionari PD-L nu face decat sa se mentina pe pozitia de delimitare fata de celelalte partide, pozitie care nu stiu cat de benefica poate fi in conjunctura actuala. Serios discutand, daca doresc cu adevarat o guvernare stabila, de ce liderii partidelor nu iau in calcul o alianta PSD - PD-L ? Problema de la cine va fi primul-ministru poate fi mai importanta decat binele tarii, pe care ambele partide il invoca ?!
    • +1 (1 vot)    
      bine, bre (Miercuri, 13 august 2008, 16:44)

      me [anonim] i-a raspuns lui Observator

      FSN, FSN, bastion al pacii e ...

      Cum zici tu, serios: Doamne fereste sa mai avem ghinionul vreodata sa mai ajunga PSD la putere !

      Ce mai vand, ca Petrom-ul si alte cateva le-au rezolvat? Poate mai trag vreo 5 autostrazi de 3 miliarde de euro fiecare, asa, de incalzire.

      Trebuie sa nu fii normal sa-ti doresti PDL-PSD la putere, frate! Nu mai e Congo, e Zanzibar deja.
  • +4 (6 voturi)    
    foarte ok (Miercuri, 13 august 2008, 0:01)

    johny [anonim]

    Echilibrat si destept ca deobicei domnul Boc. Cam astea sunt variantele, sper ca PD-L sa obtina guvernarea de unii singuri dar nu cred ca exista mai mult de 35% romani informati si cu capul pe umeri care sa-i voteze... cam asta zic eu ca ar fi maximul si cu redistribuiri sa ajunga maxim la un 45%...
    • -2 (2 voturi)    
      dezamagire (Miercuri, 13 august 2008, 10:10)

      destept [anonim] i-a raspuns lui johny

      destept? tocmai a dat cu bata in balta, Domul Boc uita care e parerea romanilor din ardeal (adica o f mare parte a electoratului PDL) despre acest UDMR. Aceasta afirmatie ma face sa ma gandesc serios daca le mai acord votul
      • +2 (2 voturi)    
        Tu acorda-i-l PRM-ului!! (Miercuri, 13 august 2008, 10:46)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui destept

        Traiesti intrun stat european, democratic, nu in Rusia ca sa gandesti asa.
      • +2 (2 voturi)    
        dar ce vrei? (Miercuri, 13 august 2008, 10:53)

        johny [anonim] i-a raspuns lui destept

        cu cine propui sa guverneze in cazul in care fac 45% dupa redistribuiri?... cred ca udmr e o solutie de avarie dar e totusi acceptabila...

        asta daca intra in parlament udmr pentru ca din cate se pare vor avea probleme...
  • -6 (6 voturi)    
    ardelean naiv (Miercuri, 13 august 2008, 0:54)

    really smart [anonim]

    BOC este un mic papagal, ambitios (ca orice ardelean) dar si naiv si prostutz ca orice ardelean :)

    nici dreaq nu se aliaza cu PD-L

    vad mai degraba un guvern PSD-PNL-UDMR ceea ce ar fi raul cel mai mic

    PD-L ul e condamnat la secesiune si implozie in fata incapacitatii de a avea coerenta guvernarii

    dixit
  • -2 (2 voturi)    
    Luzarilor! (Miercuri, 13 august 2008, 8:49)

    vogel [anonim]

    se alege prful de pd minus L la alegeri. infringere placuta! sa pierdeti bine!
  • -1 (1 vot)    
    atitudine de "invingator" (Miercuri, 13 august 2008, 9:33)

    vanatorul [anonim]

    Cu asemenea declaratii nu va mai voteaza nici dracu.
  • -1 (1 vot)    
    Nu UDMR !!! (Miercuri, 13 august 2008, 9:59)

    vechea gresala alianta cu UDMR [anonim]

    NU, nu cu UDMR !!! chiar nu aveti alte alternative, gresala copilareasca. In felul asta o sa pierdeti o mare parte din electoratul fidel.
  • +1 (1 vot)    
    Un pitic atat de mic, facea baie-ntr-un ibric (Miercuri, 13 august 2008, 10:18)

    Electricianu [anonim]

    Pe sapun a lunecat...mai departe vedem ce s-a intamplat la alegeri. Speram sa se intample bine!
  • 0 (2 voturi)    
    Mare "bula" dar il corecteza Base (Miercuri, 13 august 2008, 10:36)

    mihai [anonim]

    Diseara cand opinia publica il va scuipa iese Base si indreapta greseala lui "bula", ca doar asta e specialitatea lui Base nu?
  • +1 (1 vot)    
    demitere, poate pentru tine (Miercuri, 13 august 2008, 10:43)

    oldman [anonim]

    incetarea mandatului de x ani intr-o institutie unde ai fost numit nu este o demitere.
    asta ar trebui sa pateasca jurnalisti care nu inteleg sensul cuvintelor.
  • +1 (1 vot)    
    Clonele in frunte cu Mirko si Alex, ataca ! (Miercuri, 13 august 2008, 11:49)

    martin [anonim]

    Acest Boc inainte de 2004 era un avocat bine vazut ,fiindca era un bun vorbitor si unul din liderii opozitiei de dreapta care lupta impotriva PDSR.
    Ss-a dovedit si un bun primar, conform scorului excelent obtinut la Cluj.
    Tot ce a sustinut ieri la televiziune ,era perfect logic si de bun simt, desi desigur ca nu este garantat in alegeri.
    Imediat clonele mercenare in frunte cu celebrii Mirko si Alex ,se napustesc cu salbaticie si-l fac praf.
    Eu doresc doar atat, ca tot ce doreste Boc sa se indeplineasca, spre marea disperare a clonelor ,precum si a vanghelistilor si papionarilor , care stipendiaza aceste clone !
  • +1 (1 vot)    
    Ok (Miercuri, 13 august 2008, 12:35)

    Alin [anonim]

    Buna decizia cu Mitica Dragomir. Bun discurs. Mi se pare din ce in ce mai convingator.
  • -2 (2 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 13 august 2008, 14:32)

    Romeo [anonim]

    E clar ca niciunul dintre partide nu va obtine o majoritate absoluta in parlament.
    Deci ,aceleasi calcule ca si PD-L poate sa si le faca si PSD-ul, nu-asa ?
    Rezulta ca, de fapt, PNL-ul va fi arbitrul
    alegerilor...
    Si , mai stii , poate din aceasta pozitie sa impuna si numele premierului !
    Ce parere aveti ?
    • 0 (0 voturi)    
      Parere buna. (Miercuri, 13 august 2008, 14:52)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Romeo

      Important e sa nu mai fie javrele alea de PSD-isti la putere.
  • +1 (1 vot)    
    ok (Miercuri, 13 august 2008, 15:56)

    lili [anonim]

    Usor idealist dl Boc. Oricum mie mi se pare un om destept si de incredere. PD-L...sa guverneze singur? cu majoritate in Parlament? ...ar fi ideal si excelent! Toate partidele vor asta ... important este dupa alegeri ce gandesc liderii politici si cat de mult si bine reusesc sa se inteleaga...
  • -1 (1 vot)    
    Parere proasta (Joi, 14 august 2008, 22:06)

    Costi(anonim) [anonim]

    Ar fi ceva catastrofal daca ar ajunge PD-L la putere !!!!.Dece doresc acum ,asa de mult, sa ajunga sa guverneze tara si dece nu au ramas sa guverneze alaturi de colegii lor din PNL? Asa ar fi putut demonstra ca sunt capabili sa faca ceva bun pentru tara .Ne-am saturat de scandalurile lor. Scandal stiu sa faca ca orice "tiganca imputita ".De la ei ma asteptam la altceva .M-au dezamagit profund ,mai ale ca imi pusesem mari sperante in ei.
  • 0 (0 voturi)    
    esti dus cu pluta !!!! (Sâmbătă, 16 august 2008, 22:52)

    Popescu [anonim]

    PSD-ul v-o trage cu toata lungimea!!!
    Mergeti la culcare , fraerilor!!!
    Ne-am saturat de parasutele voastre gen Elena Udrea!