Nastase canta prohodul PNL, Vadim pe cel al PSD. "Actuala criza economica este mediul prielnic pentru PRM"

de Dan Gorun     HotNews.ro
Joi, 9 octombrie 2008, 3:32 Revista Presei | Radio TV

C.V. Tudor si A. Nastase
Foto: Realitatea TV
Invitati la Realitatea TV, Adrian Nastase si Corneliu Vadim Tudor dau ca sigura divizarea unor partide de pe scena politca. Daca Nastase este convins ca PNL se va rupe, CV Tudor nu mai da multe zile PSD-ului. "Tribunul" spune ca actuala criza economica avantajea PRM-ul care "inoata ca peste in apa in aceasta criza" si va castiga la alegeri multe procente.

"Este mediul prielnic pentru un partid justitiar ca Romania Mare. Se vor prabusi multe mituri si legende si noi vom creste pana la alegeri", declara presedintele PRM care mai spune ca dupa ce a decis cine va fi presedintele Camerei va hotari pe viitor si cine va fi premier.

Corneliu Vadim Tudor nu a dat un nume in acest sens, dar spune ca nu-l va mai sustine sub nicio forma pe Calin Popescu Tariceanu la functie de premier. "Il si laud daca vreti pe Tariceanu. A fost bun... cel mai bun manechin din politica romaneasca. Daca isi pune si ciorapi Adesgo la prezentare... ce sa mai", l-a atacat seful PRM. Acesta sustine in continuare varianta amanarii alegerilor precum si inlaturarea sistemului uninominal de vot si-l avertizeaza pe seful statului sa "nu faca jocul aripii Tariceanu".

Si Adrian Nastase a vorbit de o importanta victorie politica: a sa la viitoarele alegeri prezidentiale. Pe tot parcursul emisiunii fruntasul pesedist a dat solutii la problemele actuale (criza economica, mariri de salarii, agricultura etc.) si a explicat: "daca eu eram/voi fi premier faceam asa...".

Adrian Nastase l-a atacat si pe Traian Basescu despre care spune ca a plecat in Spania ca sa faca campanie pentru PDL in loc sa stea in tara si sa caute, impreuna cu ceilalti factori de decizie, o iesire din criza economica actuala. "Tocmai de aceea", Adrian Nastase spune ca propunerea sa ca si candidat pentru fotoliul de la Cotroceni "ar fi cea mai buna".

"PNL se va sparge fiindca tensiunile acumulate in interiorul PNL-ului si fisurile aparute pot sa genereze o anumita orientare centrifuga in zona aceasta", a fost explicatia lui Nastase care mai sugereaza ca o viitoare alianta politica la guvernare s-ar putea face intre PSD si o astfel de grupare dizidenta.
























1515 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ei na? (Joi, 9 octombrie 2008, 8:12)

    ralu [anonim]

    Dar oare chiar asa de prosti ne crede Bonbonel asta??? ca dupa atatea scandaluri pe seama lui, sa zicem neadevarate...noi il alegem presedinte??? AR FI CULMEA!
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne gandim putin (Joi, 9 octombrie 2008, 8:20)

    dedeiu [anonim]

    Nastase are totusi niste dosare pe la DNA, cum naiba sa ajunga presedinte!? Mai multe sanse are prostanacu' gatit cu ulei a la Bunica.
    • 0 (0 voturi)    
      tugurlan (Marţi, 14 octombrie 2008, 14:12)

      gica [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

      ///,nastase a fost ,este si va ramane cel mai bun politician roman contemporan,va fi un bun presedinte
  • 0 (0 voturi)    
    cind 2... (Joi, 9 octombrie 2008, 8:49)

    pescaru [anonim]

    Asa se intimpla cand 2 se cearta al 3-lea castiga si acela ca de fiecare data pana acum e UDMR
    Ca la noi la nimenea Partidele se tot bucura de raul celuilalt si uite, il mai si prohodesc, cand, de fapt altceva ar trebui "sa-i mane in lupta"Nastase vede negru inaintea ochilor cand aude de Basescu Vadim nici nu mai stim ce vede...ori politica intereselor personale ....vai de noi Credeam ca in 2 generatii scapam de ea dar se pare ca e un optimism desantat trivial ...naivitate prosteasca si ce s-o mai fi putand zice despre ceva a i u r e a
  • +1 (1 vot)    
    cui se adreseaza campania electorala? (Joi, 9 octombrie 2008, 9:34)

    revoltat [anonim]

    dupa afirmatiile celor doi, se pare ca ambii se orienteaza spre voturile celor mai prostuti concetateni ai nostri. pe care se pare, ar dori sa le castige. daca in cazul lui vadim este demagogie ridicola, mi se pare ca nastase chiar se gandeste serios. PERSONAL MA SIMT INSULTAT. Poate la fel ar trebui sa se simta si Nastase, caci daca prin absurd ar iesi presedinte, ar fi al tarii cu cei mai multi prosti, adica un fel de presedinte al prostilor. Va doresc ambilor aceleasi succese ca si pana acum. Multumesc!
  • +1 (1 vot)    
    nesimtire mare (Joi, 9 octombrie 2008, 12:45)

    petronas [anonim]

    Victorie in alegerile prezidentiale doar daca candideaza in Zimbabwe unde rata anualizata a inflatiei a ajuns la 231 milioane la suta
    Asta arata nu numai nesimtirea d-lui Nastase , dar si faptul ca ii crede pe romani extrem de prosti . Ca sa ajunga deputat de Mizil va trebui sa scoata bani grei pentru a cumpara voturi ....
    O tara nu are bani sa o cumpere...sau cel putin sper ca nu are....
  • +1 (1 vot)    
    LOL ! (Joi, 9 octombrie 2008, 12:54)

    Vuck [utilizator]

    Nici Bombonel nu crede ce spune..daca era sigur pe el nu candida la Mizil ci ramanea la Bucuresti sau se ducea intr-un oras mai acatarii.
    Incearca si el marea cu degetul..chiar as vrea sa candideze la presedentie ca apoi sa piarda si sa fie aruncat la lada de gunoi a istoriei acolo unde-i este locul !
  • 0 (0 voturi)    
    va rugam (Vineri, 10 octombrie 2008, 10:15)

    mikidutz [anonim]

    lasati ne ca ne-am saturat ne-a ajuns pina in git chiar ne luati de fraieri din 4 in 4 ani