Ecaterina Andronescu: Daca aceste cresteri salariale pentru profesori nu se produc, nu facem decat sa crestem furaciunea

de Viorela Marin     HotNews.ro
Duminică, 26 octombrie 2008, 15:01 Revista Presei | Radio TV

Ecaterina Andronescu
Foto: AGERPRES
Vicepresedintele PSD Ecaterina Andronescu a sustinut duminica, la sediul PSD, o conferinta de presa pe tema salariilor profesorilor.
 
Deputatul PSD a precizat ca, pentru Partidul Social Democrat, educatia este un factor strategic al dezvoltarii durabile, iar in timpul guvernarii PSD au fost initiate si implementate o serie de proiecte:

- invatamantul obligatoriu de la 8 la 10 clase

- reintroducerea "Scolii de arte si meserii"

- informatizarea invatamantului preuniversitar, a tuturor celor 1500 de licee din Romania

- realizarea a 400 de sali de sport

- introducerea proiectului "Cornul si laptele"

- burse pentru tinerii din mediul rural care ajung sa invete in universitatile din Romania

- proiectele "Bani de liceu" si "Bani pentru calculator", pentru sustinerea elevilor din familiile modeste

- reabilitarea a peste 3500 de scoli, in conditiile in care resursele financiare nu au fost la fel de mari ca cele de dupa anul 2004


Cele mai importante declaratii ale Ecaterinei Andronescu:

  • "Dupa 2004, PSD a continuat sa urmareasca cu atentie proiectele pentru educatie si a lasat actualei guvernari proiecte importante pentru care va trebui sa ceara socoteala Guvernului, sa explice ce s-a intamplat cu aceste proiecte pe care le-au preluat."
  • "Din Parlament, din opozitie, an de an ordonantele de guvern prin care se alocau salariile personalului din invatamant au fost amendate de reprezentantii PSD."
  • "In 2004, guvernarea PSD a promovat o lege de finantare pentru educatie cu 6% din PIB, incepand cu anul 2005. La 1 ianuarie 2005, Alianta DA a prorogat termenul de aplicare pentru aceasta lege pana la 1 ianuarie 2008."
  • "In 2007, PSD a depus in Parlament, inainte de trimiterea de catre guvern a proiectului de lege a bugetului, o lege prin care solicita cresterea salariala a profesorilor cu 50%."
  • "Ministrul de Finante Varujan Vosganian a dovedit cu cifre ca exista resursele necesare pentru cresterile salariale. Nu este o crestere exagerat de mare, este o crestere care se incadreaza in cei  6% acordati Educatiei. Incercarea Guvernului de a nu aplica o lege perfect constitutionala nu este decat o incercare de a desconsidera Educatia."
  • "Guvernul, daca nu este capabil sa aplice aceasta lege, trebuie sa lase locul celor care au calificarile necesare, care sa gaseasca resursele si sa aplice legea asa cum a fost ea adoptata in Parlament. Guvernul are o solutie sa plece de la guvernare si sa-i lase pe altii care sunt capabili si sa nu imparta resursele numai catre cei bogati ci sa le distribuie echilibrat."
  • "Sistemul nu apeleaza la alte resurse in afara celor alocate de Legea Invatamantului, de 6 procente. Daca nu se aplica aceasta lege, va fi incalcata si Legea Invatamantului."


Fostul ministru al Educatiei a declarat ca PSD va face toate demersurile necesare ca aceasta lege sa fie aplicata, dar nu a mentionat explicit posibilitatea depunerii unei motiuni de cenzura daca Executivul refuza sa aplice legea. "Nu excludem niciunul dintre mijloacele constitutionale care ar putea sa duca la aplicarea sa", a afirmat Andronescu.

In cazul in care Guvernul ar emite o ordonanta de urgenta prin care sa inghete respectivele majorari salariale, ar da dovada de lipsa de respect fata de Parlament si un semnal ca legea e respectata doar de unii", sustine Ecaterina Andronescu. "Ordonanta de urgenta mi se pare total nepotrivita pentru ca in felul acesta nu mai exista respect pentru institutiile tarii.  N-am face decat sa ne jucam intre cele doua institutii", a precizat deputatul PSD.

"Exista bani pentru acordarea de salarii marite, iar lipsa fondurilor este un argument care ascunde de fapt cheltuirea deficitara a banilor de la buget. In 2007 s-au intors la buget 400 de miliarde. Ministerul Finantelor spune ca Ministerul Educatiei nu a putut sa absoarba aceste sume. In realitate, Ministerul Educatiei vorbeste despre faptul ca Ministerul de Finante n-a facut deschiderea acestor sume in asa fel incat sa fie absorbite in sistem. Daca aceste cresteri salariale nu au loc, nu facem decat sa sustinem furaciunile", a incheiat Ecaterina Andronescu. 
























2191 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    ia uite hoasca (Duminică, 26 octombrie 2008, 15:32)

    un roman [anonim]

    pai tu vb ca ai luat bani de la guvern cand era psd si ai pus la chimie industriala marmura pe jos si la alte facultati nu au ajuns,la noi la aero ne furati si cladirile sa iti fie rusine nesimtito sa comentezi asa ceva ,mai ales ca stii ce se intampla si in regie cum se dau acolo terenurile sa se faca terase ca sa nu putem dormi noaptea de asta uiti sa spui androneasco ca eu eram la facultate cand tu erai ministru la invatamant si ne umpleau gandacii si nu aveam apa calda acuma dai din clont ca sa ai electorat inca odata iti spun nesimtito
    • +2 (2 voturi)    
      Bine ca mai sunt baieti cu cap (Luni, 27 octombrie 2008, 7:38)

      Un "admirator" PSD [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Bravos ! Mi-ai placut.Doamne !Vreau sa-i vad la putere,sa vad ce durerea mea fac.Caci incepind cu Geoana,nu sunt decit niste mascarici...Nu stiu decit sa promita,fara acoperire.Sunt jalnici !
      Ce dracu microb,o fi acolo la putere ?
  • +4 (6 voturi)    
    normal ca se lupta pt propriul salariu (Duminică, 26 octombrie 2008, 15:32)

    coco [anonim]

    Dna Andronescu are salariu 12.000 ron, iar conform noii legi va avea salariul 20.000 ron/luna. Credeti ca e ok ?
    • 0 (0 voturi)    
      sa fii tu sanatos (Joi, 30 octombrie 2008, 11:13)

      lol [anonim] i-a raspuns lui coco

      :))200milioane :)) tu crezi ca din salariul ala face Andronescu avere ? dar barurile ilegale din campusuri, locuri de camin, 'modernizat camine' si altele ? :)) cotizatiile astea ii indulcesc traiul de o zi pe alta . Politehnica sub hegemonia maimutei asteia se aprovizioneaza cu topuri de hartie xerox de 50-80ron ( am vazut astfel de facturi ) si tu crezi ca ea da din gura pt a isi mari venitul cu 80milioane ?
  • 0 (6 voturi)    
    salarii (Duminică, 26 octombrie 2008, 15:45)

    bugetar [anonim]

    VREM SI NOI CEI DIN ALTE MINISTERE SALARII MARITE ACUM ,CHIAR DACA NU CU 50%.MADAM NOI LUCRAM ZI SI NOAPTE NU 18 ORE PE SAPTAMANA,NU AVEM CONCEDII 70 DE ZILE PE AN SI NU TE-AM AUZIT SA SPUI CA SI CEILALTI BUGETARI AR URMA SA BENFICEZE DE MARIRI SALARIALE APROPIATE INVATAMANTULUI
    • 0 (0 voturi)    
      salarii (Joi, 30 octombrie 2008, 20:46)

      popescu [anonim] i-a raspuns lui bugetar

      Nici profesorii nu muncesc doar 18 ore pe saptamana! Mai informeaza-te! Activitatea cu parintii, corectarea lucrarilor, pregatirea materialelor pentru cele 18 ore de PREDARE efectiva, activitati extrascolare si multe, multe altele, crezi ca se fac in cele 18 ore de predare? Asa vezi tu lucrurile. Tu, care dupa ce pleci de la serviciu, ai si uitat pana a doua zi de locul tau de munca. La profesori nu e chiar asa...
  • +4 (6 voturi)    
    s-a trezit si abranburica (Duminică, 26 octombrie 2008, 15:57)

    make21 [anonim]

    Auzi bibito, ia spunene tu ce salari aveau profesori raportat in euro cand ati condus voi tara ??Undeva la 100 euro daca nu ma insel.Voi sa taceti cand mai scoateti un cuvant.Si inca ceva de ce nu ati crescut voi salariile cu 50% ca doar ati fost la guvernare ??Mai aveti noroc ca mai sunt inca multi pensionari in romania sa va mai aduca voturi, dar astia mor pe zi ce trece si pana la urma o sa dispareti ca si partid.Si incepem si noi cei care ducem romania in spate sa ne mai revoltam pe asemenea masuri irealiste , ca pana la urma noi va platim salariile nu invers.Trebuiau crescute salariile la cei care aveau salar pana in 2000 ron , iar la restu nu tb sa se dea nimic ca oricum au prea mult la cat muncesc.Norma de 3,2 ore pe zi si vreti si salari de privat.Pai nu va e putin rusine?Plus cel putin 4 luni pe an stati si o frecati , in total munciti cam 1/3 fata de unu care munceste la privat si va plateste voua salaru.DAca nu va convine sunt joburi super bine platite la privat.Nu pot sustine 4,5 mil de salariati, 7 milioane de bugetari+pensionari, cu salari f mari asta tb sa intelegeti voi.Deci la munca cu voi, nu la intins mana
    • +1 (1 vot)    
      coooorect (Luni, 27 octombrie 2008, 14:37)

      alex [anonim] i-a raspuns lui make21

      perfect scris omule!
      parca ai scris cu mana mea!
  • +5 (7 voturi)    
    Concluzie (Duminică, 26 octombrie 2008, 15:58)

    Weather [anonim]

    Pai ce sa inteleg de aici?Ca exista furaciune in invatamint?Ce se fura madam,fii mai explicita?Ca rominu ii ingenios,fura te-miri-ce si de unde...
    • +2 (4 voturi)    
      salarii (Duminică, 26 octombrie 2008, 17:02)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Ministerul de finante a furat banii de la Aparare,de la Sanatate si de la Invatamant si i-a dat pentru ajutoare sociale,la pensionari si la primarii.Practic nu are de unde sa dea bani pentru profesori,pentru ca nu mai sunt.
      • 0 (2 voturi)    
        primarii? (Duminică, 26 octombrie 2008, 18:11)

        A [anonim] i-a raspuns lui ion

        Ce inseamna frate "ajutoare sociale la primarii" sa inteleg si eu ?
        Banii pt primarii nu sunt cumva pt dezvoltare? Lasand la o parte eternul argument pe care o sa-l bagi ca "se fura de catre bajetii deshtepti", asta e partea a doua. Da de unde pana unde aia sunt bani de ajutoare sociale?
        Ca sa bagi demagogie din asta mai trebuie sa si stii ce vorbesti, sau macar sa dormi bine noaptea dinainte, altfel o dai in aberatii.
        • 0 (0 voturi)    
          ajutoare (Luni, 27 octombrie 2008, 6:09)

          ion [anonim] i-a raspuns lui A

          Primariile pot sa dea ajutoare sociale adica legea 416/2001.Persoanele care vor sa munceasca ori se angajeaja,ori lucrează în străinătate,dar mai există şi o a treia categorie care sunt răi de muncă,adică nu vor să muncească.Statul le garantează venitul minim.Acestă lege se adresează acestei de-a treia categorii.Aceşti indivizi unblă din bar in bar toată ziua,nu muncesc şi fac mulţi copii.Din când în când Primăriile îi pun la măturat străzile(vă daţi seama ce treabă bună fac ei).Unii nu se prezintă,se duc la medic şi aduc certificat medical.
          • +1 (1 vot)    
            fals (Luni, 27 octombrie 2008, 11:39)

            A [anonim] i-a raspuns lui ion

            Daca vorbesti de ajutoare de somaj, astea nu se dau prin primarii si oricum statul nu "garanteaza" nimanui venitul minim in Romania. Se iau doar pe o perioada limitata de timp, in care trebuie sa demonstrezi ca iti cauti de munca si nici nu sunt prea mari. In Europa de V da, la noi nu.
            Iar asta cu primariile care angajeaza betivi sa mature pe jos, nu inteleg ce e asa rau. In primul rau, nu e "ajutor social", e munca, fac un serviciu uitil societatii, in al doilea rand daca matura pe jos inseamna ca nu se incadreaza la categoria "nu vor sa munceasca" cum spui tu, pt ca de bine de rau muncesc...
            • 0 (0 voturi)    
              cauta (Luni, 27 octombrie 2008, 14:28)

              ion [anonim] i-a raspuns lui A

              Citeşte legea 416/2001,e postată pe net şi după aceea dă-ţi cu părerea,eu vorbesc în cunoştinţă de cauză(lucrez la primărie).Beţivii nu muncesc,stau toată ziua rezemaţi în coada măturii,ca să treacă timpul.
  • +2 (6 voturi)    
    tocmai tu vorbesti... (Duminică, 26 octombrie 2008, 16:03)

    stefan [anonim]

    Abramburico, lasa-ne...
    Invatamintul s-a degradat sub cei peste 10 ani de guvernare FSN (in toate variantele).
  • +1 (5 voturi)    
    Astia de la PS (Duminică, 26 octombrie 2008, 16:23)

    un roman [utilizator]

    Mai slabiti-ne cu populismul vostru.
    Si fiti atenti ca acum va face Basescu concurenta in domeniul datului de pomeni cu doua maini!
  • +3 (5 voturi)    
    Este vremea celor cu EXPERIENTA ...!!! (Duminică, 26 octombrie 2008, 16:28)

    brandy2ro [anonim]

    Rezolvarea a fost si este ff simpla..RAMANE DOAR SA SE INFAPTUIASCA...IN CURAND !!! ATAT IN TARA CAT SI PE AFARA !!!
    Trebuie sa fie bine !!!! ADEVARATII ROMANI/OAMENI TREBUIE SA RAMANA IN POLITICA, in AFACERI, in INVATAMANT ....!!!! Tradatorii, smecherii, cei INDOIELNICI trebuie sa plece !!!!
    Oamenii de calitate CU PRINCIPII si IDEOLOGII CLARE trebuie sa faca jocul politic !!!

    NU PUTEM SA ne dorim/multumim cu CONDUCATORI care se vaicaresc si mimeaza RESPONSABILITATI..???!!

    Este vremea supravietuitorilor a celor care NU-SI permit SA SE VAICAREASCA cand dau de GREUTATI, a celor care stiu ptr. ce-i voteaza oamenii, a celor care stiu sa se mobilizeze in cel mai scurt timp ptr. a duce NATIUNEA la VIATA !!!!

    ROMANI hai sa privim/vedem IN PROFUNZIME !!! NU ESTE NORMAL CA atat in tara cat si pe afara sa vedem mari conducatori care toata ziua se VAICARESC, ca economia nu merge, ca somaju va creste, ... SI CARE NU AU ALT "PLAN DE SALVARE" decat plimbatu din stanga in dreapta, intalniri prin diverse colturi ale lumii...pentru a cersii NOI SCLAVI, NOI ORBI, ptr. ca mai apoi sa-i puna la CARUTA....si sa-i faca datori pe vreo 500 ani de acum in colo!!

    ROMANIA TRZESTETE !!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Corect madam ...cu furaciunea....parol.. (Duminică, 26 octombrie 2008, 16:42)

    Cristian [anonim]

    Copilul meu este la un "mare" liceu.
    Tre'sa il "meditez" ca sa poata obtine nota mare...ca la acel "maretz" liceu spaga+"atentiile" fac media mare...
    Nu am dat si nici nu am sa dau "atentiile" respective...
    De ce vreti frate mariri salariale????
    Pt.jalnicile prestatii ale dvs???
    Veniturile ilegale din "atentii"..."meditatii",1+8 martie,Paste,Craciun,fondul clasei,fondul scolii,etc,etc.. le-ati declarat???
    Aveti vreodata de gand s-o faceti???
    Fara stima,
    Un absolvent liceu Sf.Sava(ex-Balcescu),ASE-Finante,IROFAI-Toulouse,IBR.
    • +1 (3 voturi)    
      Si mai corect (Duminică, 26 octombrie 2008, 17:32)

      Sideriu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Eu cred ca trebuie sa inchidem scolile.
      Ele nu sunt trebuincioase. Profesorii invata elevii prostii nefolositoare. In fond in Romania toti cei procopsiti cu bani, viloaie, limuzine, conturi in banci ... sunt oameni fara prea multa carte, chilangii, ...
      Asa ca de ce sa investim 6% din PIB in ceva care nu te ajuta decat sa ramai sarac lipit pamantului, un coate goale de profesor de exemplu. Iar profesorii sa se ocupe de altceva sau sa predea ce avem noi romanii nevoie sa ne descurcam in viata: "Furtul din banul public", "Tragerea pe sfoara a comisarilor UE", "Manipularea maselor prin media", ...
    • +2 (2 voturi)    
      .............. (Duminică, 26 octombrie 2008, 18:09)

      camelia [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Cat de departe esti de adevar.Poate asta se intampla cand erai tu la scoala.Ca acum nu mai contenesti cu facutul hartiilor, cu evaluarea saptamanala,cu planuri de remediere,planuri de activitate, planuri manageriale....Meditatii? Nu toate materiile se mai cer la meditatii.Si apoi de ce nu-i imputati ,de exemplu, si instalatorului care va repara W.C-ul ca face un ciubuc neimpozabil. E o munca in plus pe care multi profesori chiar o declara.Spuneti ca nu sunt rezultate.Simtim si noi ca oricat ne-am da silinta, elevul nu mai poate fi motivat sa invete pt. ca s-a inversat scara valorilor, pt ca omul cu carte nu mai e respectat si nu mai doreste nimeni sa-i calce pe urme.Copii nostri va au ca modele doar pe voi astia care"faceti economia sa mearga"cum va place sa o repetati.In rest....o carte...o opera de arta, nimic nu mai are valoare.....
      • 0 (0 voturi)    
        Stati linistita ... (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:03)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui camelia

        Nu ma "doare" numic mai mult decat nedreptatea..
        E la "arta"...deci deseneaza si citeste asiduu ca sa poata sa isi "desavarseasca"chemarea..
        Insa cand imi spune cum "defileaza"pungile pe catedra nu pot sa nu ma infurii..
        Cand non-valorile iau 10 si el 9 ca mai mult nu pot sa-o depuncteze..
        Cand vad ca sufera ca are "doar" 9,35 media anuala de ani buni..
        Lucrez la o companie multinationala de dimineata pana seara.Numai munca ma tine acolo.Si tot munca m-a dus acolo.
        Nu ciubucul...
        Aveam posibilitatea de 1000 de ori sa plec din tara.
        Dar sunt un nationalist.Mai cred in tara asta...
    • 0 (2 voturi)    
      pentru Cristian (Duminică, 26 octombrie 2008, 18:13)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Copilul tau e cretin si nu e nimeni vinovat pentru ca e bolând.Nu ma miră nici faptul că tu nu respecţi pe nimeni,cu toate că ai trecut prin atâtea şcoli,tot nesimţit ai rămas şi prost crescut.Probabil ori eşti de la casa de copii şi nu a fost nimeni să te înveţe bunele maniere,ori părinţii tăi nu te-au educat acasă.
      • 0 (0 voturi)    
        Cat cari zilnic acasa???? (Duminică, 26 octombrie 2008, 21:48)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui ion

        Esti clar un produs al zilei de azi.
        In afara de injuratura nu poti"emana"absolut nimic...
        Argumentele tale???
        Limbaj de maidan si frustrare...
        Ia zi,cat "produci"zilnic????
        • 0 (0 voturi)    
          Pentru Cristian (Luni, 27 octombrie 2008, 6:23)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          Sunt un produs al zilei de ieri,noi am făcut Revoluţia pentru ca prost crescuţi ca tine să poată învăţa în străinătate şi să scrie stupizenii pe forumuri.La un salariu de 500 RON pe lună normal că simt frustrare.
          • 0 (0 voturi)    
            Stai linistit ca nu numai tu.... (Luni, 27 octombrie 2008, 9:56)

            Cristian [anonim] i-a raspuns lui ion

            Mon cher...
            Eu am studiat tot atunci...in "iepoca de aur"...
            La asa zisa revolutie am participat pana mi-am dat seama de cacealmaua iliesciana..Bine ca nu am patit nimic..
            In 1992,la terminarea facultatii, mi-am platit singur MBA-ul..nu tu ai luptat/muncit pt efortul meu..
            Nu inteleg de ce nu muncesti mai mult ca sa ai...eu am avut si 3 servicii..impozitele platite de mine de-a lungul vremii au tinut multi neaveniti....
            • 0 (0 voturi)    
              Pentru Cristian (Luni, 27 octombrie 2008, 15:15)

              ion [anonim] i-a raspuns lui Cristian

              Muncesc şi eu suplimentar(arată-mi o persoană întreagă la cap care să se descurce in ţara asta cu 500 de ron) Revolutia trebuie să meargă mai departe,nu trebuie să ne plafonăm,ţara asta e plină de inechităţi sociale. De aceea am ales să continuui revoluţia prin luptă sindicală.
  • +2 (4 voturi)    
    nerusinare nesimtire (Duminică, 26 octombrie 2008, 16:49)

    alice [anonim]

    cucoana asta cat a fost ministru nu a facut absolut nimic in privinta cresterii salariilor din invatamant. nu ii este rusine sa deschida gura
    • 0 (2 voturi)    
      Chiar asa? (Duminică, 26 octombrie 2008, 17:18)

      . [anonim] i-a raspuns lui alice

      Chiar asa..? cat era un ap, sau bezina, sau gigacaloria, sau , curentul....in perioadele cand erau astia a lui ILIESCU ??? INfinit de mici fata de cat sunt acuma....!!! Dupa cum zicea careva pe aici iti cumparai o garsoniera in mai putin de 3 ani...!!!!! chiar daca erau rade si de 80% !!!!

      Asadar mare grija oameni, ca oricat ar creste/(sau nu) astia de dreapta salarrile/veniturle concurenta pe care o promoveaza se vor bate pe aceste venituri din ce in ce mai mari ...!!!!

      Si uite de unde aflam si raspunsul la de ce ROMANIA ESTE ASA DE SCUMPA ??? ptr. ca PRADATORII sunt geana pe noi !!! SI NU ARE CINE SA NE AJUTE !!!!

      SI UITE DE CE TREBUIE SA AVEM O STANGA PUTERNICA ...!!! PTR A NU AJUNGE SLAVI ...!!!!!
      ptr ca cineva SA AJUTE OMUL, sa existe cineva care sa promoveze politic macro si nu numa politic de grup...!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Cred ca glumesti, nu? (Duminică, 26 octombrie 2008, 19:27)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui .

        Cred ca te refereai sa nu ajungem "Sclavi" , nu "slavi". Dumneata asa bine ai dus-o pe vremea lui Iliescu? Ma bucur pentru tine, dar afla ca eu si alte milioane de romani nu am dus-o asa de bine.
        Romania nu poate creste si nu poate supravietui decat prin bun simt si responsabilitate, nu daca vine stanga sau dreapta la putere. Lasa comentariile de activist, si mai ales nu face reclama lui Iliescu. El reprezinta o pata neagra in istoria Romaniei.
        • +1 (1 vot)    
          Pls...de ce spui asta???? (Duminică, 26 octombrie 2008, 20:47)

          brandy2ro [anonim] i-a raspuns lui Radu

          Cum poti spune asa ceva despre Iliescu?
          "El reprezinta o pata neagra in istoria Romaniei." ?????
          Nu pot intelege cum iti poti permite sa vorbesti asa despre un om?
          Hai sa ne imaginam ca el de miine va conduce tara: Ar mai exista NEBUNIA care exista acum...??!!! NU ?!! De ce? Nu ptr. ca ar fi cine stie cine Ilici, nu ptr. ca ar fi cine stie ce mare manager....Poate ptr. ca pur si simplu asta a facut o viata intreaga : ARE EXPERIENTA IN POLITICA ! stie sa comunice cu oamenii, stie sa-i impace, stie sa-i puna la treaba, ...stie sa iasa din crize...stie sa prevada crize....

          Ma rog, stau si gandesc oare cum si cine ar putea sa deblocheze piata imobiliara ???? Oare cum??? Oare ROMANIA nu are nevoie de miliardari puternici in jungla in care se afla ???? Daca nu, oare cine ar avea de castigat din asta???? POate aia care au luat petrom-ul, sau romtelecom-ul, sau gazele, sau curentul,......sau alte si alte din industria romaniei???

          BULlSHIT !!!! Trebuie sa facem un efort in a INTELEGE ca inainte de toate suntem ROMANI !!! Altfel vai de viata noastra !!!
          • -1 (1 vot)    
            brrrrr (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:42)

            io [anonim] i-a raspuns lui brandy2ro

            Bre, tu de pe ce planeta esti picat ? Sau esti blogger cu acte in regula ? Cum poti sa-ti imaginezi ca o persoana inteligenta (si totusi suntem pe net, macar stie lumea sa citeasca si sa se logheze), pune botul la asemenea aberatii ?
            Serios? Iliescu ? Really ?
            Tu vrei inapoi in comunism sau n-ai prea trait pe atunci sa stii cum e ? PSD ? Vai de capul vostru.

            Si vezi ca "BULISHIT" se scrie cu doi de L nu cu L si I, daca tot te dai cool.
    • 0 (2 voturi)    
      SA Nu uitam .....!!!!! (Duminică, 26 octombrie 2008, 17:45)

      brandy2ro [anonim] i-a raspuns lui alice

      Avem nevoie de politica de stanga altfel tot ce sa intamplat pe afara se va intampla si in ROMANIA !!!

      Occidentul nu poate iesii din criza in care se afla decat daca CONDUCATORII INDREAPTA politica spre socialism !!!!! Altfel o sa dam de dracu, IAR mai devreme sau mai tarziu o sa AJUNGEM LA dictatura(mondiala?) sau/si anarhie !!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Hop si ea. (Duminică, 26 octombrie 2008, 17:17)

    Stan [anonim]

    Stiti ce salariu avea dna Mironescu acum doi ani cand un preparator avea 6 milioane? Ea avea 200 de milioane. Si acum plange ca pleaca tineretul din invatamntul superior ca sunt prost platiti. Pai pleaca cucoana, pleaca unde vede cu ochii si bine face.
  • 0 (2 voturi)    
    cine fura, fura! (Duminică, 26 octombrie 2008, 17:37)

    Codruta N [utilizator]

    Credeti ca aceia care au devalizat Romania si au facut averi grase, de aia au furat? ca nu aveau "salarii mari"?

    Din pacate legea asta nu face decat sa-i discrimineze si mai mult pe cei care ar face ceva (si care, de regula, nu-s in "gashca") - in rest... rusine PNL-istilor care au votat-o in Parlament si care acum se contrazic, lui Base ca ii da cu demagogia lui obisnuita... dar mai ales rusine oricarui PSD-ist care se trezeste sa smiorcaie acum ipocrit ca nu mai poate el / ea de grija profesorilor!
    • -1 (1 vot)    
      Asta este situatia (Duminică, 26 octombrie 2008, 21:51)

      Dante [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      In Romania desteptii fura iar prostii se fac profesori si vor sa invete cu de-a sila un popor care ii admira pe destepti. De aici si ura impotriva a ceeace numesc eu "terorismul educational".
      Asa ca profesorii ar trebui sa-si vada de treaba ca romanii nu vor ce vor ei sa le bage in cap: romana, fizica, matematica ... intr-un cuvant sa faca meserii onorabile. Romanii vor sa fie invatati cum sa fure si sa ajunga becali, patrici, voiculesti ...
      • 0 (0 voturi)    
        mai pune, fii cinstit! (Marţi, 11 noiembrie 2008, 8:02)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Dante

        zi-i si de basesti, cocosi, videni, berceni, casuneni, etc! de ce ii omiteti voi mereu pe banditii din pedele, ma?
  • +1 (3 voturi)    
    Cate minciuni... Doamne, cate minciuni (Duminică, 26 octombrie 2008, 17:55)

    Radu [anonim]

    Jumatate din masurile luate de PSD in timpul guvernarii lor au fost de bun simt, ma indoiesc ca trebuie puse la categoria realizari, deoarece nu au adus nimic inovator in sistem.
    Apoi, ce furaciune, doamna Andronescu? Acu te-ai trezit sa vorbesti? Ce-ai facut cat ai fost ministru? Ce-ai facut in atatia ani de cand esti rector al Universitatii Politehnica, una dintre cele mai importante universitati din Romania? 4 ani de zile ai tacut.
    Profesorii au dus-o mai prost pe vremea dumitale decat in zilele noastre. Eu am trecut prin scoala, am terminat liceul, sunt la facultate, si in tot acest timp parintii mei au tot dat bani in stanga si in dreapta pentru a sustine sistemul nostru "gratuit si obligatoriu", ba pentru fondul scolii, ba pentru fondul clasei, ba pentru uniforme, cadouri de sarbatori, meditatii...
    Cresterea de 50% a salariului tuturor profesorilor reprezinta o sfidare la adresa oamenilor acestei tari, care muncesc pe rupte. Eu n-am nimic contra unei cresteri salariale, insa nu este una facuta cu cap. Vi se pare logic? Salariul unui debutant creste cu 50%, iar a unuia cu experienta mare, de peste 30 de ani, care oricum ia destul de mult, ia tot 50%? Ce sa mai zic de profesorii universitari. Sunt unii care castiga si pana la 8000-9000 RON net pe luna. Unde este echitatea? O masura populista si facuta fara cap, sustinuta de insusi presedintele tarii, prin promulgarea ei.
    Sa va fie rusine, doamna Andronescu, nu faceti cinste meseriei pe care o practicati, o meserie practicata de foarte multi romani, o meserie in care devotamentul fata de oameni, fata de copii mai ales, trebuie sa primeze, si nu doar castigul lunar.
  • 0 (0 voturi)    
    Totul a pornit de la aceasta dna Andronescu, (Duminică, 26 octombrie 2008, 19:33)

    alina [anonim]

    care a initiat in comisia de invatamant proiectul cu majorarea de 50%. Normal ca a fost votat de toti parlamentarii care, pe langa salariul de parlamentar cu toate sporurile, diurnele si pensiile diferite de ale masei (prostime in limbajul lor), mai figureaza si ca profesori la 4-5 facultati (pe unde trec si ei de 2-3 ori).
    Ne este scarba!
    Iar Basescu a mai gasit o cale pentru a genera instabilitate.
  • -1 (1 vot)    
    Ce a facut su unde a fost PSD-ul timp de 18? (Duminică, 26 octombrie 2008, 20:12)

    YFS [anonim]

    Parca acum s-au trezit din hibernare. Si-au batut joc de aceasta tara timp de 18 ani si acum ies din nou cu promisiuni electorale. Toata starea actuala de inapoiere si saracire se datoreaza, in primul rand, PSD-ului, in frunte cu Iliescu, Hrebenciuc, Serban Nicolae, Nicolicea, Zgonea si toti nemernicii si tradatorii. PSD a ramas un partid nereformat, care nu este in stare de altceva decat de ciordit. Daca vin iar la guvernare, iar incepe hotia calificata, acoperita de specialistii lor din parlament. Triniteti-va hotii mai intai la parchet si dupa aia sa mai aveti tupeul sa vorbiti!
  • -1 (1 vot)    
    incapabila (Duminică, 26 octombrie 2008, 20:46)

    vali [anonim]

    vorbeste, ea care nu a facut nimic pe cand era ministru. Sincer cred ca nici cu este in stare sa faca altceva decat sa comenteze gratuit, pur si simplu este o nulitate
  • -1 (1 vot)    
    Furaciune? (Duminică, 26 octombrie 2008, 20:54)

    Alien [anonim]

    Toti "profesorii" macelarescu limba romana in halul asta??? Daca asta e ceea ce predau copiilor poate ar trebui sa le reduc salariile cu 50% !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Asta este situatia... (Duminică, 26 octombrie 2008, 21:40)

    Stan [anonim]

    Intr-un stat ca Romania s-a ajuns ca virtutea maxima este sa furi, sa furi cat mai tare. Cu cat reusesti sa furi mai mult esti mai admirat si invidiat de romani. Toti vor sa ajunga ca Gigi Becali, Dinu Patriciu...
    Intr-o astfel de tara educatia nu isi mai gaseste locul pentruca profesorul sarac lipit pamantului este cel mai negativ exemplu posibil si dispretuit de elevi si de parintii acestora.
  • +1 (1 vot)    
    salariile profesorilor (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:35)

    Mioara [anonim]

    Intr-adevar, salariile profesorilor din ciclul preunuversitar nu sunt mari precum nici cele din invatamantul superior (preparatori-conferntiari), deci trebuie marite chiar si cu mai putin de 50%. Pentru a nu se crea derapaje financiare propun ca salariile profesorilor universitari care deja sunt foarte mari fata de restul cadrelor didactice, sa fie inghetate pana la elaborarea noului sistem de salarizare al bugetarilor. In felul acesta impacam si capra si varza.
  • 0 (2 voturi)    
    asa scapam de furaciosi (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:37)

    lucian11 [anonim]

    eu zic sa dea tot bugetu la profesori ca sa fim siguri ca nu mai fura nimeni nimic...

    si asa scapam de furaciosi. nu stiu cum de nu s-au gandit mai demult la solutia asta

    genial androneasco
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Luni, 27 octombrie 2008, 11:45)

      mda [anonim] i-a raspuns lui lucian11

      Da, exact. Ce ma enerveaza argumentul astora din PSD si PDL ca "Dom'le, sunt bani, da se fura! Asa ca sa nu se mai fure si gata, avem bani de salariile profesorilor". Parca au ei sau orice alti conducatori ai Romaniei vreun control asupra faptului ca se fura in aceasta tara, unde se fura de vreo 300 de ani. Pai sa opreasca furtul mai intai si dupa asta sa dea banii, nu invers! Ca dupa strategia lor, pe cat pariu ca nu mai ramane nici un leu la buget ?
  • 0 (0 voturi)    
    Hoardele de manelisti.... (Luni, 27 octombrie 2008, 6:43)

    YFS [anonim]

    Parca acum s-au trezit din hibernare. Si-au batut joc de aceasta tara timp de 18 ani si acum ies din nou cu promisiuni electorale. Toata starea actuala de inapoiere si saracire se datoreaza, in primul rand, PSD-ului, in frunte cu Iliescu, Hrebenciuc, Serban Nicolae, Nicolicea, Zgonea si toti nemernicii si tradatorii. PSD a ramas un partid nereformat, care nu este in stare de altceva decat de ciordit. Daca vin iar la guvernare, iar incepe hotia calificata, acoperita de specialistii lor din parlament. Triniteti-va hotii mai intai la parchet si dupa aia sa mai aveti tupeul sa vorbiti!
  • 0 (0 voturi)    
    iar alegerile.... (Luni, 27 octombrie 2008, 9:15)

    liviu [anonim]

    la noi in tara orice s-ar intampla in perioada asta va fi folosit drept campanie.... ceea ce m-i se pare josnic !!!
  • 0 (0 voturi)    
    PSD si PNL nu se mai iubesc? (Luni, 27 octombrie 2008, 12:24)

    TARIGEOANA [anonim]

    Ce nesimtit e Prostanacu: l-a sustinut 2 ani pe Moliceanu, iar acum vrea sa-l dea jos. Pariaza cineva pe vreunul din cei doi?
  • 0 (0 voturi)    
    Gramatica - FURACIUNE (Luni, 27 octombrie 2008, 13:39)

    Cetentereseaza [anonim]

    Termenul tziganesc: "furaciune" se traduce in romaneste prin "hotzie" !.....
    Daca nici Abramburika nu stie LIMBA ROMANA .... ce pretentzii sa mai ai la altzi, mai putzin "titratzi" ???
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Marţi, 28 octombrie 2008, 12:03)

    Siana [anonim]

    Salarii majorate ........pentru ce ?
    A murit un copil din cauza faptului ca domnul profesor nu a venit la ora .
    Cineva spunea frumos : profesorii ( OARE) vor fi mai responsabili daca sunt remunerati corect.

    Mai sa fie ....... chiar asa ?
  • 0 (0 voturi)    
    Invatamant (Marţi, 28 octombrie 2008, 23:43)

    cosmin [anonim]

    Cine e din afara sistemului sa nu critice...
  • 0 (0 voturi)    
    pt frustatii din invatamant... (Marţi, 11 noiembrie 2008, 11:21)

    luci [anonim]

    cresterea de 28 % promisa de tariceanu este mai mult decat sucient si este normal sa se aplice la cei cu salarii mici...
    cei care castiga de la 1500 -2000 lei pe luna, sa-si puna pofta-n cui, sa astepte sa castige atat si cei care duc bugetul in spate...
    iar ministreasa asta sa-si vada de treaba ei,(adica la bucatarie), pe vremea ei nu vad nimic la salarii profesori, iar acum se bate cu pumnul in piept ca inv. reprez. o prioritate, etc., ca sunt bani, a-ti produs ceva si noi nu stim?
    de unde sunt banii aia?
    altii sa munceasca si altii sa ceara salarii cat mai mari, indiferent de rezultate...
    curios este si faptul ca sunt multi profesori, cu bun simt, care sunt constienti de starea economiei, si care se multumesc cu salariul de 1500-2000 lei...
    nemultumitii sunt tot cei cu salarii mari si foarte mari, de altfel la ei se cunoaste si cel mai bine majorarea...
  • 0 (0 voturi)    
    Lelea (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:31)

    daan [anonim]

    Nu te vezi cum arati lele?
    Parca esti din vre-un sat pierdut de lume....
    Si ai fost ministru?????
    Cum a fost posibil?????