Interviu TVR1 cu principesa Margareta si Radu Duda: Probabil ca regele Mihai trebuie sa dispara ca sa devina erou si legenda

de Dan Gorun     HotNews.ro
Marţi, 23 decembrie 2008, 21:52 Revista Presei | Radio TV

Principesa Margareta si Radu Duda
Foto: TVR1
TVR 1 a difuzat marti seara un interviu cu principesa Margareta a Romaniei si Radu Duda, sotul principesei. "In Romania exista sa moara si capra vecinului dar exista si curaj, creativitate. Ne-am pierdut putin demnitatea, dar trebuie sa dam un exemplu si trebuie sa vedem cum reparam lucrulile", declara Principesa Margareta.


Radu Duda spune ca importanta institutiei regelui a scazut in lume, dar importanta ei ramane atat una pe plan actual cat si una spirituala si istorica. Acesta a facut un elegoiu al actiunilor intreprinse de regele Mihai in tara si in strainatate deplangand faptul ca "se asteapata probabil ca acesta sa dispara ca sa fie recunoscut ca un erou si o legenda"

"A trebuit sa paraseasca tara alegand intre a fi marioneta sau om. Nu a parasit corabia fiindca ea fusese deja sfaramata si nu mai exista. A fost ultimul rege care a plecat din Europa fiind singurul rege care a domnit peste un sistem comunist. Asa ceva s-a intamplat numai in Asia. detaliul este ca avea numai 26 de ani. Cat putem cere unui tanar la varsta asta?" declara Radu Duda.























4380 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    "Regele" Mihai (Marţi, 23 decembrie 2008, 22:19)

    Cornel [anonim]

    Acest individ a tradat interesele Romaniei la 23 August 1944. Ca rezultat direct al tradarii, timp de 21 de zile, pana la Armistitiul din 12 Septembrie, am fost dusmanii Aliatilor dar si ai Axei. Asa am pierdut 150.000 de militari, ucisi sau luati prizonieri de rusi. Acesti militari sunt pe constiinta acestui individ. Pentru acesti eroi fara vina, sper ca va da socoteala chiar si pe lumea cealalta.
    • -5 (11 voturi)    
      TRADATOR DE TARA! (Miercuri, 24 decembrie 2008, 0:28)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

      Acest individ a tradat interesele Romaniei la 23 August 1944. Ca rezultat direct al tradarii, timp de 21 de zile, pana la Armistitiul din 12 Septembrie, am fost dusmanii Aliatilor dar si ai Axei. Asa am pierdut 150.000 de militari, ucisi sau luati prizonieri de rusi. Acesti militari sunt pe constiinta acestui individ. Pentru acesti eroi fara vina, sper ca va da socoteala chiar si pe lumea cealalta.
      • -4 (8 voturi)    
        TRADATOR DE TARA! (Miercuri, 24 decembrie 2008, 3:18)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

        Acest individ a tradat interesele Romaniei la 23 August 1944. Ca rezultat direct al tradarii, timp de 21 de zile, pana la Armistitiul din 12 Septembrie, am fost dusmanii Aliatilor dar si ai Axei. Asa am pierdut 150.000 de militari, ucisi sau luati prizonieri de rusi. Acesti militari sunt pe constiinta acestui individ. Pentru acesti eroi fara vina, sper ca va da socoteala chiar si pe lumea cealalta.
    • +2 (2 voturi)    
      adevaratii tradatori de tara ... (Miercuri, 24 decembrie 2008, 11:31)

      vlad tepes [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      ... sunt acei romani care fura si traiesc in fiecare zi in minciuna, obtinand foloase meritate doar prin virtutea capacitatii de a da spaga si dandu-i la o parte pe oamenii cinstiti care ar merita sa ocupe un loc prin competenta. Iar acestia sunt intr-o evaluare optimista peste 50% dintre romani, ceea ce este extrem de trist. Acestia sunt adevaratii tradatori de tara si isi exercita actul tradarii in fiecare zi de cateva ori, nu un tanar monarh care intr-un moment tulbure al istoriei, in care orice decizie ar fi luat rezultatul ar fi fost pesemne acelasi. Insa asa-i la noi romani, daca nu ne consideram mai grozavi decat altii, atunci nu suntem noi. Nu degeaba se zice: "Asa-i romanu' ... etc. etc.." Caci intr-adevar asa-i romanul si din pacate este asa, fara de leac.
  • -3 (13 voturi)    
    pt diliul de mai sus (Marţi, 23 decembrie 2008, 22:35)

    mihai [anonim]

    auzi mai comunistule tu stii ce vorbesti ? unde au murit soldatii romani ? in cehoslovacia in muntii tatra au murit toate rudele mele avortonule ,la carei,mures etc. antonescu a procedat corect razboi impotriva bolshevicilor pt ca asta vroiau evreii comunism in toata lumea ,iar romania trebuia distrusa. asta a fost scopul razboiului .
    • -5 (13 voturi)    
      Tradator de tara! (Miercuri, 24 decembrie 2008, 0:35)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Da, si scopul comunistilor a fost ca armata romana sa fie macelarita ca sa poata ei sa ocupe fara grija tara! Si acest tradator de tara a fost mana care ne-a dat pe mana rusilor!!! El trebuia sa moara ca un erou la 23 de ani asa ca multi alti romani pe frontul de est si nu sa organizeze lovitura de stat!!!
      Asta ar fi insemnat sa fie regele tarii, nu doar paduche tradator!
      Soldati romani au murit si in est si in vest si tot degeaba...
      • -5 (9 voturi)    
        Tradator de tara! (Miercuri, 24 decembrie 2008, 3:19)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

        Da, si scopul comunistilor a fost ca armata romana sa fie macelarita ca sa poata ei sa ocupe fara grija tara! Si acest tradator de tara a fost mana care ne-a dat pe mana rusilor!!! El trebuia sa moara ca un erou la 23 de ani asa ca multi alti romani pe frontul de est si nu sa organizeze lovitura de stat!!!
        Asta ar fi insemnat sa fie regele tarii, nu doar paduche tradator!
        Soldati romani au murit si in est si in vest si tot degeaba...
  • +3 (15 voturi)    
    R.D. (Marţi, 23 decembrie 2008, 22:35)

    j [anonim]

    Ia sa ne mai lase Duda asta cu lectiile lui de istorie !A ajuns un actor ratat ,care se da mare alteta prim mezalianta, sa ne explice care este pozitia monarhiei din Romania in lume!Cat despre recunoasterea regelui Mihai ca erou si transformarea lui in legenda de catre romani ici o speranta.
    • 0 (12 voturi)    
      saracu (Miercuri, 24 decembrie 2008, 0:32)

      tepes [anonim] i-a raspuns lui j

      tovarase anonim vai de capul tau.tu si altii ca tine spurcati tot cei valoros in tara asta.ati spurcat biserica armata presidentia acum si pe rege sau mai bine zis pe principele radu duda,ce fel de specimene sinteti.Oare nai aveti ce spurca?Te ascunzi in spatele unui pseudonim,daca esti barbat balega nu r---- iesi la rampa nu fi LAS.
      • +2 (6 voturi)    
        despre valori (Miercuri, 24 decembrie 2008, 9:18)

        j [anonim] i-a raspuns lui tepes

        Una la mana n-am avut nimic de-a face cu partidul comunist mai tepes,poate tu si acum ti-ai vopsit penele.
        Doi-Nu am spurcat niciodata armata si biserica.
        Trei-Inca o data spun ca nu am nici un fel de consideratie pentru actorul ratat R.D. si chiar pt .actualul rege al Romaniei Cei care au facut cinste cu adevarat monarhiei au foat Carol I si Ferdinand.Nu am timp acuma sa-ti fac si o lectie de istorie din care motive ma exprim asa.Cat despre pseudonim te cheama cumva tepes sau dracula?
      • 0 (2 voturi)    
        Tu vorbesti? (Miercuri, 24 decembrie 2008, 17:19)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        care stai ascuns dupa un monitor si cateva zeci de cosuri...
    • +1 (3 voturi)    
      principele duda ,te rog sa ai respect ! (Miercuri, 24 decembrie 2008, 10:05)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui j

      dudele astea ale casei regale sunt toti fara exceptie impostori ,mai putin regele Mihai care este un personaj tragic si care merita respectul nostru ,
      margareta se lauda in gura mare ca a puso cu premierul britanic Brown in tinerete -sa vezi apropiere romano-britanica
      duda este dintro distinsa familie de tuurnatori la Securitate el avand misiunea de a raporta miscarile regalistilor ,iar ca actor a fost un zero
      Caramitru i-a pasat babuska dupa ce se saturase de ea ,iar duda ,avand sarcina in fisa postului , a preluat pasa de gol
  • +2 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 23 decembrie 2008, 22:50)

    nergalus [utilizator]

    Am avut mare respect pentru regele mihai , si chiar am sperat si crezut ca o monarhie ne poate elibera de "greaua mostenire" comunista. Dar totul s-a spulberat cand regele mihai a abdicat de la principiile pe care le avea si a dat mana cu Iliescu si gashca, aceeasi oameni care l-au intors la aeroport in 90 si il spurcau in ziarele de atunci. Si pentru ce ? Pentru 2-3 castele si ceva pamant? Parca suntem blestemati sa nu avem nici un om adevarat care sa conduca tara asta!
    • +6 (12 voturi)    
      DESTIN PE MASURA TARII (Miercuri, 24 decembrie 2008, 0:30)

      OBSERVATORUL [anonim] i-a raspuns lui nergalus

      Regele Mihai este un om deosebit. Ca mai toate lucrurile romanesti, poarta germenii exceptionalului si concretul ratarii supreme.
      Un destin trist, pe masura tarii blestemate si hilare peste care a domnit.

      Are dreptate principesa Margareta - probabil ca va trebui sa dispara, ca sa realizam ce a insemnat institutia monarhica si persoana ultimului rege roman. Este imposibil de evaluat cu luciditate decizia sa de la 23 august si abdicarea din ultima zi a anului 1947. Ambele au fost luate sub realitatea invaziei totale si cu pistolul la tampla. Martirajul nu ar fi fost cea mai buna solutie.

      Romania este acum practic o tara fara radacini si fara trecut.

      Traditiile au fost macelarite si batjocorite, la fel ca si reprezentantii acestora, de la ultimul taran de pe ogor, pana la regele tarii.

      Romanilor nu le mai raman decat flegmele pentru acest simbol al radacinilor pierdute - REGELE MIHAI.
      • 0 (10 voturi)    
        riiight (Miercuri, 24 decembrie 2008, 1:07)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui OBSERVATORUL

        Si iliescu e un om deosebit, deosebit de ticalos, adica. Martirajul era SINGURA solutie! Atati domnitori ai tarilor romane au luptat si au MURIT in urma luptelor ca niste eroi, de ce nu putea si M1 sa crape si astfel sa-i permita maresalului sa retraga armata in cazarmi si sa iesim din razboi avantajos? Pentru ca e un tradator vandut rusilor, d-aia!
        Ia uite aici ce primeste MSRM1 de la URSS http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C5%9Fier:Order_of_Victory.jpg
        Of of mai mai, ce mai decoratii pentru faptele de vitejie!
        Si in plus, pactul cu burghezia rosie e doar confirmarea a ceea ce se stie deja: M1 e vandut sovietelor!
        Si da, flegmele, daca gloante nu avem voie sa avem ca popor sub ocupatie ce suntem!!!
        • +2 (4 voturi)    
          Golania vs Romania (Miercuri, 24 decembrie 2008, 12:31)

          OBSERVATORUL [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

          Nimic nu scuza lipsa de respect pe care romanii o arata ultimului monarh al tarii. E un om - a crescut romaneste, a trait romaneste, va muri romaneste. Unul dintre ultimii care au facut acest lucru.

          In vremurile de astazi, mizeria morala si flegma pe simbol au intaietate ca atitudine, fata cu minimul bun simt. Romanilor, putin bun simt va rog. Este ultimul monarh al tarii. Oricate pacate va fi avut, a fost inradacinat in traditia si realitatile romane, iar gandul si fapta i-au fost oneste.

          Cei care il acuza ca nu a acceptat martirajul, precum casa regala ruseasca, sunt niste ipocriti.
          • 0 (0 voturi)    
            ultimul monah (Joi, 25 decembrie 2008, 19:50)

            j [anonim] i-a raspuns lui OBSERVATORUL

            Bine spus ,ultimul monah ,la cat de atasat a fost el de tara unde s-a nascut sunt multe semne de intrebare.Cand a venit abia mai vorbea romaneste,singura care mai rupea cat de cat limba tarii mai era Margareta,cat despre celelalte muieri din familie cat si scumpa consoarta nu stiu nici la ora actuala o boaba romaneste.Deci in atatia ani de exil cat s-a gandit acesta la Romania daca nu a promovat limba ac.tari in familie?Au venit mai mult cu gandul de recuperare a bunurilor asa -zis dobandite ,sa nu uitam ca Carol I ,a venit sarac lipit la tronul Romaniei si a fost inzestrat de marea boierime din acele timpuri.Nu mai vorbesc ca ac.rege vrea sa modifice si una din conditiile in care s-a adus monarhia in tara-mostenitorul la tron trebuie sa fie de rang barbatesc-,iar Mihai vrea sa ne-o impuna pe fufa de fiica-sa .De ce nu ar proceda la fel ca strabunicul sau care n-a avut mostenitori directi si l-a adus urmas la tron pe nepotul sau Ferdinand?Am vazut ca are nepoti bine crescuti si educati in facultati de renume din Anglia si SUA si care ar da un suflu nou relatiei noastre cu institutria monarhica.Cat despre consideratie pt.casa actuala regala,daca insesi urmasii dinastiei Hohenzollern-Sigmaringen le da cu flit ,noi de ce ar trebui sa fim mai domni?
          • 0 (0 voturi)    
            Auz, bah (Duminică, 28 decembrie 2008, 3:30)

            fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui OBSERVATORUL

            Observatoru lu rahat, dupa ce 19 ani am fost EU scuipat in fata de liftele comuniste care bantuie in tara aia de doi bani, dupa ce am fost nevoit sa-mi parasesc orasul pentru ca in fiefu' lu Mazare nu poti sa ai o firma si sa si traiesti din ea fara sa sugi organu, dupa ce mi-am parasit parintii si am plecat pribeag in tari mai omenesti, vii tu si-mi spui de "respect", de "romaneste", de ultimu' "monarh"???
            De-a lungul istoriei natii mai jmekeroase ca a noastra si-au executat proprii monarhi pentru tradare si pe buna dreptate si cine i-a plans erau tot tradatori ca si ei...

            Bai blegule, nu stiu ce invarti tu, da eu stiu ca sufar ca nu pot fi acasa, in Constanta, ca nu pot trai acolo. Si stii de ce? Printre altele si pentru ca aceasta lifta vanduta rusilor a tradat tara!(mergi pe firu' istoriei si o sa vezi de ce, daca te duce mintea)

            Again, O FLEGMA IN FATA e prea putin, dar e un inceput!
  • -1 (7 voturi)    
    "principele" (Marţi, 23 decembrie 2008, 23:09)

    ileana [anonim]

    "Nu aveti senzatia ca-i "principele"de poveste Duda...
    asta-i asa cum ii spune numele...duda!
  • 0 (8 voturi)    
    Орден Победы (Marţi, 23 decembrie 2008, 23:24)

    bucatar [anonim]

    Este erou de la 24 de ani cand a fost decorat de Stalin cu Pobeda
    • -1 (5 voturi)    
      За што ? (Miercuri, 24 decembrie 2008, 1:22)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui bucatar

      За плати 23 Августа !
  • +1 (11 voturi)    
    PRINCIPELE SI PRINCIPESA (Marţi, 23 decembrie 2008, 23:59)

    iceman [anonim]

    lu' peste prajit au facut pentru tara tot atat cat omologii lor Cioaba si Iulian, mai bine se iau de mana si se duc invartindu'se sa nu-i mai aud ca se vaita atat. SI "REGELE" DACA AVEA ONOARE ABDICA IMEDIAT DUPA PIERDEREA RAZBOIULUI (CA NOI AM PIERDUT RAZBOIUL) SI NU MAI ERA IZGONIT DE COMUNISTI. Nici nu se compara cu Carol Intai sau cu Ferdinand, aia erau cu adevarat patrioti, astia sunt penibili, fac de rusine titlul regal. Mai bine nu-si mai spun unul altuia ALTETA si se apuca de munca. Sa mergeti in Norvegia sau Suedia sa vedeti acolo monarhie adevarata.
  • +3 (9 voturi)    
    Emisiunea beton si locatia la fel...(Peles) (Miercuri, 24 decembrie 2008, 0:17)

    Mihai [anonim]

    Am vazut emisiunea... jos palaria pentru acesti oameni. Inainte de comentarii stupide vedeti emisiunea.
  • -4 (8 voturi)    
    duda rulez (Miercuri, 24 decembrie 2008, 2:18)

    dudu [anonim]

    duda licks da duda.
  • +1 (9 voturi)    
    Principele si principesa, doua dude (Miercuri, 24 decembrie 2008, 2:24)

    Zexe [anonim]

    Istoria se scrie cu personaje vii, dar se citeste cu interes numai dupa ce acestea le fac pe toate cele crestinesti, iar preotul rosteste discursul de final. Istoria Romaniei a fost violata in fel si chip, de la stanga la dreapta, de toti, dupa cum au ajuns sa puna mana pe putere.
    Dudisor asta, actor despre care n-am auzit nimic pana sa pupe mana istoriei incoronate, nu mai vrea sa o violeze pe ea, pe istorie adica, vrea sa-i devina concubin. Anume, indiferent ce culoare capata guvernarea din Romania, domnia regala sa binecuvanteze
  • -4 (8 voturi)    
    NIHIL SINE DEO ! (Miercuri, 24 decembrie 2008, 2:30)

    Molnjer [anonim]

    NIHIL SINE DEO !
  • 0 (2 voturi)    
    Regele Mihai a aruncat Romania in Comunism (Miercuri, 24 decembrie 2008, 7:27)

    Adrian [anonim]

    Acestea, însă, nu au împiedicat o ocupaţie sovietică, rapidă, nici capturarea de către URSS a circa 130.000 de militari români, duşi ulterior în prizonierat în Uniunea Sovietică, unde mulţi au pierit în lagăre de muncă forţată. În această situaţie, unii au considerat lovitura de stat drept „capitulare”, o „predare” „necondiţionată” în faţa sovieticilor şi a aliaţilor lor.Alţii văd în absenţa de-a lungul anilor a unor invitaţii pentru Mihai la majoritatea festivităţilor din Occident dedicate Zilei Victoriei în cel De-al Doilea Război Mondial, o condamnare tacită a loviturii sale de stat. Mihai nu a fost invitat la cea de-a 60-a aniversare a Zilei Victoriei de vreun fost aliat vestic; a fost invitat doar la serbările din Rusia şi la anumite comemorări din Cehia şi Slovacia.La 6 martie 1945, la presiunile ocupantului sovietic, Mihai a acceptat un guvern prosovietic dominat de Partidul Comunist Român.
    • +1 (1 vot)    
      regele Mihai si Aliatii (Joi, 25 decembrie 2008, 14:54)

      oreste [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Occidentul nu l-a chemat pe regele Mihai ,fiindca se simtea vinovat de tradarea fata de Romania ,care le devenise intre timp aliata si care i-a ajutat sa castige razboiul cu cateva luni mai devreme,dar si pentru faptul ,ca a condamnat un aliat sa plateasca datorii de razboi si apoi i-au ocupat teritoriu si cetatenii ,lucru interzis in orice tratat de razboi. Lucru cel mai grav a fost,ca toate tarile ocupate de nazisti au fost ocupate ulterior de rusi ,ca prada de razboi ,desi erau tari libere,care suferisera o agresiune armata. Pentru asta ar trebui sa dea socoteala ONU,macar acum dupa 60 de ani si Rusia si America sa plateasca ,daunele materiale si teritoriale,provocate aliatului lor ,Romania. DE ACEASTA NU L-AU CHEMAT NICIODATA PE REGELE MIHAI ! Este timpul sa se faca macar acum demersuri in aceasta directie la ONU,daca tot s-a condamnat comunismul si pactul ribentrop-molotov.
  • -1 (5 voturi)    
    sa ne traiesti majestate (Miercuri, 24 decembrie 2008, 8:40)

    korbu [anonim]

    traiasca majestatea sa regele mihai in pace si onor!
  • +1 (5 voturi)    
    mihai (Miercuri, 24 decembrie 2008, 8:48)

    ION [anonim]

    "Aruncati cu pietre in "el" ! Asa spune legea. O singura regula sa respectati: sa arunce primul cel care nu a pacatuit niciodata."
    Cum va permiteti !
    Traducere pt. unii...
    Criticati-l daca nu ati gresit, daca da, vedeti-va de treaba.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce interviu... (Miercuri, 24 decembrie 2008, 9:29)

    Alex [anonim]

    ...extraordinar! Mi-a placut tare mult formularea referitoare la tarile care atunci i-au inchis portile Regelui, dar care acum ne dau noua lectii in materie de orice...
  • -1 (5 voturi)    
    Rege? (Miercuri, 24 decembrie 2008, 9:29)

    BellCross [anonim]

    Haideti fratilor ma lasati cu regi si regine , principi si principese...... Din 1946 Romania ( dupa parerea mea ) nu a mai avut rege. Imediat dupa revolutie a venit "cetateanul" Mihai pentru ai recupera bunurile si sa castige putina atentie.... Deci eu nu il consider pe acest om regele meu si in nici un caz nu are vreo putere asupra mea.
  • 0 (2 voturi)    
    dar despre Antonescu? (Miercuri, 24 decembrie 2008, 10:11)

    catain [anonim]

    toti au avut greselile lor dar chiar si-au iubit tara- atat Antonescu cat si regele Mihai. Asta face diferenta fata de liderii de acum. Pe Antonescu cand il reabilitam??? A tb sa citim, studiem mai multe nu doar ce ni s-a dat de catre comunisti...asa am intelege mai multe... de ce s-a trecut totusi Nistrul de ce regele Mihai a acceptat decoratii staliniste, etc. Lucrurile sunt gri iar compromisul a facut parte intotdeauna din politica...numai scopul in care s-a facut face diferenta!
    Respectati eroii acestui neam!
  • +2 (2 voturi)    
    UREZ SINCER..... (Miercuri, 24 decembrie 2008, 14:19)

    judex1 [anonim]

    intregului personal Hotnews si tuturor forumistilor
    UN CRACIUN SFANT SI UN AN NOU FERICIT!
  • -2 (2 voturi)    
    monahia (Miercuri, 24 decembrie 2008, 17:33)

    daniel [anonim]

    DACA VREA INTRADEVAR SA FIE REGE AL TUTUROR ROMANILOR AR TREBUI IN PRIMUL RAND SA-SI CEARA IERTARE PENTRU PASIVITATEA IN CARE A TRAIT DE-A LUNGUL ANILOR , TIMP IN CARE ACESTPOPOR A SUFERIT...... A FOST REGE NU UN TANAR DE 26 DE ANI NU MAI CAUTATI SCUZE... DACA ATUNCI A FOST TANAR ACUM CE E UN BATRAN
  • -3 (3 voturi)    
    TRADATORILOR DE JAVRE! (Miercuri, 24 decembrie 2008, 23:53)

    PRO-REPUBLICA [anonim]

    Romanii vor majoritar republica si nu monarhia.
    Patriciu, Voiculescu si Iliescu platesc inca aparitiile acestor monstri venetici. La 26 de ani cati avea M-SS putea fi un patriot roman si nu unul german sa trimita soldatii romani sa moara alaturi de SS, Gestapo si alti criminali. Trebuia sa declare: DOAR PESTE CADAVRUL MEU! Cand a intors armele, trebuia mai intai sa se consulte cu generalii romani de pe front si sa se retraga discret, nu sa negocieze cu Stalin si sa lase 3 sute de mii de tineri sa fie masacrati ori dusi in Siberia. Sa-l arda la inima tinicheaua atarnata de pieptul sau de catre Stalin! Apoi in 47 trebuia sa zica din nou: DOAR PESTE CADAVRUL MEU VETI TRECE! si sa moara erou al neamului roman impuscat de rusi, asa cum au murit martirii neamului in temnitele si lagarele bolsevice. Daca il respect cat de putin pe Iliescu abia acum e pt. ca l-a izgonit ca pe un caine peste granita pe acest cretin degenerat colaborator al comunistilor peste hotare. NU L-AM AUZIT O SINGURA DATA LA EUROPA LIBERA ORI LA VOCEA AMERICII. Las a fost toata viata lui stricata si in tara si peste hotare. Rusine! Acum se lasa platit de borfasii neamului, otrepe de genul Patriciu ori Voiculescu. Pieri Satana!
  • -2 (2 voturi)    
    Comentariu (Joi, 25 decembrie 2008, 11:43)

    stelian [anonim]

    Sa discutam despre cetateanul Mihai de Hohenzollern. Cand a fost alungat din tara, de catre comunistii sovietici, nu era proclamat rege. Nu era insurat si nu le avea pe cele cinci fiice ale sale. Nici actorasul de trei parale Radu Duda nu era decat,poate in proiect. Si atunci, de unde atatea altete regale, cu tot felul de revendicari, care mai de care mai desuchiate ? Asta, ar trebui sa aduca inapoi intara comoara cu care a plecat.
  • -1 (1 vot)    
    plictisitor (Joi, 25 decembrie 2008, 13:15)

    Tazara [utilizator]

    Un interviu extrem de plictisitor si anost pentru mine. Motivul? Acest print Duda atit de artificial si cu o aroganta de scena pudrata foarte regala. Doar atit pot spune ca actorasul asta a reusit sa-si faca rolul vietii lui. Numai ca a ajuns ca rolul sa-l capteze atit de mult incit a devenit a doua lui natura. A uitat de unde a plecat. E singura nota discordanta din familia regala. In schimb, principesa Margareta mi s-a parut naturala si cu adevarat o principesa. Oricum, interviul a fost extrem de plictisitor si artificial. Ca un pom de Craciun din plastic incarcat cu podoabe chinezesti din plastic.
  • -2 (2 voturi)    
    Monarhie (Joi, 25 decembrie 2008, 14:06)

    Didi [anonim]

    Sunt nevoit sa dau o veste proasta principesei(?)Margareta si sotului sau,care in unele imprejurari se numeste principele Radu Duda.Fostul rege Mihai I,fara nume de familie pt ca i-a fost retras ,s-a nascut FARA NOROC IN VIATA.Ca urmare a acestui fapt nu va deveni NICIODATA o legenda a poporului roman si cu atat mai putin EROU.
  • -1 (1 vot)    
    un rege lacom (Joi, 25 decembrie 2008, 17:52)

    rex [anonim]

    Eu il sustineam pe regele Mihai, si chiar intr-o vreme mi se parea ca ar fi putut reveni, ca si regele Bulgariei, ca prim-ministru sau chiar ca politician. N-a reusit sa revina in Romania, nici n-a fost lasat s-o faca, ce-i drept. Si credeam ca asta e.. ca s-a resemnat si o sa mai sustina Romania in mod onorific de acum inainte... DAR greseam. El si toate rubedeniile lui au inceput sa isi revendice elemente din patrimoniul national, construite pe banii statului roman acum un secol si mai bine. Au revendicat anumite domenii si palate, dintre care nu stiu decat de Scrovistea si de Peles dar sunt sigur ca sunt mai multe, au declansat o adevarata campanie... un fost rege lacom si camarila lui de *principesa margareta* si *radu de romania* au aratat clar ca n-au nici un scrupul.... nu e tara si asa destul de saraca? Bun, palatul de la Scrovistea nu era muzeu, dar macar Pelesul era muzeu important, n-aveau dreptul moral sa il revendice... Daca era facut numai din banii lui Carol, atuncea poate, desi terenul apartine Romaniei, dar eu cred ca Pelesul e facut din bani publici... Si atunci... Cum sa mai pronunt cuvantul "erou" despre omul asta de nimic si lacom? CE erou????? unul care isi spoliaza tara nu are dreptul sa fie erou..
  • 0 (2 voturi)    
    monarhie sau a fi educat sa conduci (Joi, 25 decembrie 2008, 18:11)

    Titania [anonim]

    Sunt foarte trista cand citesc felul in care sunt jigniti membrii casei regale, mai ales daca ati vazut interviul. Credeti-ma, domnilor reporteri, faptul ca stie limba romana atat de bine nu se datoreaza exilului fortat la care a fost supusa. Sotul ei este absolventul uneia dintre facultatile la care admiterea este dintre cele mai elitiste, iar TNB nu plateste orice derbedei, din moment ce obiectivul asta il implinesc perfect alte teatre. Oricum, el nu este decat principele CONSORT, deci e indatorat sa o sustina pe sotia lui.
    Cat despre Regele Mihai, se vede ca rusii nostrii, comunistii si alti oameni care nu pot fi decat in afara nationalismului romanesc si-au facut datoria destul de bine. Istoricii au aratat ca nu au plecat cu nici un fel de tren cu aur, tablouri etc. Si Carol I, cand a venit in principate, credeti ca avea mana goala?si-a vandut toate proprietatile(doar se stabilea definitiv) si si-a construit altele in ro.
    Dintre toti regii Romaniei, Mihai I are adevaratul geniu, cultura,bunatatea, capacitatea de a alege, discretia si inteligenta de a schimba radical fata romaniei. Sunt sigura ca el ar putea sa implineasca, pentru ca in afara a construit aliante, o mare parte din dezideratele poporului: reintregirea Romaniei, inclusiv I. Serpilor, reducerea criminalitatii, mai ales la nivel inalt, cresterea productivitatii si a nivelului de trai prin educatie.
    M-a uimit deschiderea si inteligenta principesei. Nu inteleg cum ar putea cineva sa aiba model pe Nastase, Basescu, Patriciu, Voiculescu...
    Va multumesc pentru interviu.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, capacitatea de a alege URSS (Luni, 29 decembrie 2008, 3:43)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Titania

      Asta a avut acest fanariot al epocii moderne pe care il pupi in cur fara sa pricepi nimic.
  • 0 (2 voturi)    
    Traiasca Regele ! (Joi, 25 decembrie 2008, 19:10)

    RELEU [anonim]

    In pace si onor !

    Maria Ta, te vrem pe tron !
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat, (Joi, 25 decembrie 2008, 19:13)

    releu [anonim]

    ca la orice articoals scris de cate un bloghist parlit sau alte cancanuri, e pusa si conexiunea la articlol integral, dar aici nu.... Curat democrat, Hotnews !
  • 0 (0 voturi)    
    unde este (Joi, 25 decembrie 2008, 20:48)

    ilici [anonim]

    atit de vestitul interviu?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare? (Duminică, 28 decembrie 2008, 9:34)

    Liviu [anonim]

    Adresez o intrebare tuturor republicanilor?
    - Ce a adus Republica pentru Romania?
    • 0 (0 voturi)    
      comunism (Luni, 29 decembrie 2008, 3:52)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      Tre sa intelegi ca nu toti cei care il detesta pe M1 si clica lui sunt republicani. E un simplu caz de tradare pana la urma - s-a mai vazut si la altii; problema regalitatii in romanica e ca EA NU EXISTA!
      Acest clan, H-S, a fost artificial grefat la conducerea acestei tari din motive de miticism mioritic (sex XIX, etc) si oricat o dati voi de gard, TRADAREA nu se uita si mai ales NU SE IARTA!

      Monarhie? DE CE? O sa curete maria sa tara de securisti cu palosu in mana calare pe un cal sur?

      Ma indoiesc - pana acum casa regala a aratat doar ca se pupa foarte bine bot in bot cu camarilla comunisto-securista...

      Asa ca, la ce mama dracu sa ne legam la cap cu o institutie arhaica? Doar de dragu manierelor elegante? Ca sa lacrimati voi cand se canta imnu regal? Monarhia e depasita de realitate - de "meandrele concretului" ca sa parafrazez pe un bun amic al MS.