Daniel Morar: S-a redus atat de mult maximul pedepselor ca sa avem termene mici de prescriptie. Multi vor scapa astfel.

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2009, 21:40 Revista Presei | Radio TV

'Editie speciala'
Foto: TVR1
Procurorul-sef al DNA, Daniel Morar , a declarat, la "Editie speciala" de pe TVR 1, ca la multe infractiuni prevazute in noul cod penal s-au redus atat de mult maximele pedepselor pentru a avea termene mai mici de prescriptie. Multi vor scapa astfel, spune Morar care acuza ca modificarea Codului penal s-a facut fara consultarea necesara si fara a tine cont de dosarele aflate deja in lucru.

Un alt efect al noilor reglementari consta in faptul ca, in mod categoric, "este vorba de o sanctionare evident mai blanda decat cea de pana acum", cu "efecte imediate si vizibile asupra termenelor de prescriptie, iar "judecatorul e obligat sa tina cont de aceste limite", a aratat Daniel Morar. "Oricum am lua-o, judecatorul trebuie sa tina cont de limitele de pedepse".

Prin noul cod s-a vrut sa se creeze un cadru anticoruptie unitar, prin includerea prevederilor Legii 78, a aratat procurorul sef al DNA. Problema este ca doar o parte dintre prevederile Legii 78 sunt preluate in noul cod. "Rezulta ca restul sunt dezincriminate", iar inculpatii trimisi in judecata pentru aceste fapte vor si ei dezincriminati, a aratat Morar.

Pedepse mai mici pentru infractori

In vechiul Cod penal erau prevazute pedepse mari, dar practica judiciara arata ca infractorii primeau pedepse apropiate de minim ceea ce-i dadea impresia pagubitului ca judecatorii sunt corupti, iar infractorul simtea ca scapa usor si poate comite si pe mai departe infractiuni. In cazul recidivistilor am introdus insa cumulul de pedeapsa, ceea ce nu era pana acum, a declarat Alina Mihaela Bica, secretar de stat in Ministerul Justitiei.

Aceasta este contrazisa insa de Daniel Morar care spune ca acest cumul al pedepselor este doar o posibilitate asa cum a fost si pedeapsa mare si instantele pot continua sa dea doar pedepse mici.

Mai mult, acesta sustine ca neajunsurile sunt si mai mari aducand exemplu cazul unui functionar condamnat pentru coruptie care, dupa executarea pedepsei, poate ocupa din nou o functie publica.


Citeste mai multe despre   























2147 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Incredibil (Luni, 16 martie 2009, 21:48)

    bgd [utilizator]

    Lasand la oparte preferintele politice, este pur si simplu incredibil ce se intampla in tara asta. Se doreste atat de mult achitarea unor personaje certate cu legea incat s-a schimbat codul penal in favoarea lor...Pur si simplu inadmisibil. Daca se mai continua mult in directia asta, cu siguranta ma voi muta din aceasta tara... Copilul meu nu merita sa se nasca aici...nu a gresit cu nimic. O sa ajungem sa ne dam in cap pe strada si sa nu patim nimic... Fantastic.
    • -2 (2 voturi)    
      daca mai comentezi mult... (Marţi, 17 martie 2009, 9:40)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui bgd

      cred ca o sa patesti tu ceva pana la urma. Daca se vor reduce pedepsele, nu e problema. Stai linistit. De aceea de dau pasapoarte cu cip, carduri cu cip, vin imediat buletinele cu cip, prin care posesorii daca sunt infractori sunt prinsi imediat. Cu ele pot fi urmariti infractorii oriunde s-ar duce. Probabil ca cei care nu sunt infractori nu vor putea fi urmariti chiar daca au buletin cu cip.
      Vezi? Intelegi?
      Si daca pleci, unde te duci? In occident si zici ca esti roman?.....hmmmm... sincer nu te-as sfatui. Poate in asia sau africa.
      Dar in fond de ce te sperii? Vremea lui ceasca cand toti eram urmariti si ne era violata intimitatea a trecut. Acum este libertate pentru toti si ti se garanteza drepturile prin constitutie. Sunt atatea ong-uri care lupta la lumina zilei pentru drepturile omului, pentru libertate etc.
      De ce te plangi?
  • +3 (3 voturi)    
    Va propun Codul Penal pe calificative ! (Luni, 16 martie 2009, 22:12)

    Eneas [anonim]

    Tribunalul sa aplice infractorilor calificative ,adica ;
    a furat ? -tribunalul apostrofeaza hotul cu : Boule ! a omorat ? tribunalul califica criminalul cu : Secatura !a dat mita ?: Bolovane !; a violat ? -poponarule ,samd .in functie de gravitatea faptei!
    In felul asta infractorii se vor simti umiliti si nu vor mai repeta infractiunea ,puscariile vor fi dezafectate , avocatii se apuca de bautura si femei, cred ca propunerae mea de Cod penal pe calificative este in concordanta cu normele europene in domeniu si face cinste guvernului ! Toleranta este o insusire crestina ....
  • +6 (6 voturi)    
    Lovitura juritica pentru salvarea politicii ! (Luni, 16 martie 2009, 22:22)

    STEFAN A. [utilizator]

    Este in act cea mai mare tentativa de a salva LEGAL clasa politica si de a duce de nas UE !
    Acest nou cod penal este fructul negocierilor din PSD si PDL, adica sustinere parlamentara si guvernativa in schimbul salvarii unor persoane importante din nomenclatura lor !
    Se incearca o acoperire a coruptiei generalizate si cu reducerea prescriptiei sau pedepse mult mai usoare se asigura de fapt imunitate judiciara !!
    Cu toate aminarile procesuale, contestatii etc, nimeni din cei cu greutate nu va platii nimic !
    Tara ajunsa in realitate de ripa si condusa de o gasca criminala, la toate nivelurile !
    Se legalizeaza furtul din banii publici, criminalitatea comuna cu garantia LEGALA de a nu da socoteala ! Pacat de acei procurori care au crezut ca "LEGEA ESTE EGALA PENTRU TOTI ! "- vor fi schimbati in masa !
    Minunat prezent , luminos viitor !
  • +5 (5 voturi)    
    Realitatea (Luni, 16 martie 2009, 23:41)

    DONreal [anonim]

    Dl Predescu e venit din viata reala. De ce credeti c-a ramas? Sa-i fereasca pe infractori de stress. De aia e platit pelticu. Ca politicieni, baroni, mafioti, sa duca tara de rapa, furand, omorand, mergand la curve (cine sa-i mai deranjeze -daca tot nu-i penal), calaridu-si copii...
  • +4 (4 voturi)    
    Frica de pedeapsa (Marţi, 17 martie 2009, 7:42)

    Radu [anonim]

    Nu respectul fata de lege ii impiedica pe oameni sa o incalce, ci frica de pedeapsa.

    In ritmul asta o sa ajungem sa ne facem fiecare legea lui, daca vom sti ca "acolo" doar ni se rade in nas!
  • -2 (4 voturi)    
    vinovat (Marţi, 17 martie 2009, 8:00)

    terente [anonim]

    Tariceanu ii vinovat din cauza lui merg toate prost :D
  • +3 (3 voturi)    
    ce rost mai are ?! (Marţi, 17 martie 2009, 8:12)

    satisitul [anonim]

    mai bine desfiintati articolele din c.penal care privesc coruptia. - acestea vor fi reintrodyse peste vre-o 2 ani dupa ce scapa toti banditii. - rusine !!!!
  • +1 (3 voturi)    
    ai gasit de ce sa te plangi!! (Marţi, 17 martie 2009, 8:18)

    termen de prescriptie [anonim]

    d-le Morar, va plangeti ca s-au micsorat termenele de prescriptie dar chiar daca ramaneau la fel tot nu ati fi reusit sa prindeti macar un corupt important ! nu aceste termene sunt problema ci voi pentru ca nu va ajung nici 10 ani sa faceti un dosar ca lumea si sa trimiteti pe cineva dupa gratii!
    • +3 (3 voturi)    
      CORECT!!! (Marţi, 17 martie 2009, 10:08)

      lst [utilizator] i-a raspuns lui termen de prescriptie

      se pare ca esti singurul individ lucid care comenteaza!

      problema nu o constituie termenul de prescriere ci ineficienta sistemului.
      parchetul, daca are cazurile bine instrumentate, nu are nevoie de zeci de ani pentru a ajunge cu ele in instanta.
      ia vedeti articolul despre mazare (http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5494615-efectele-reducerii-pedepselor-radu-mazare-scapa-definitiv-proces-2010.htm). nu comentez pe fond, ca nu stiu nimic despre speta. dar nu pot sa nu trag urmatoarea concluzie: pentru un act de coruptie, cu o paguba stabilita de parchet la 114.000 euro, parchetului nu-i ajung 7,5 ani (sapte ani si jumatate) pentru finalizare????
      la naiba, sunt sigur ca salariile celor care instrumenteaza cazul insumeaza mult mai mult! bani furati, pentru ca nu se poate spune ca sunt munciti iar cadouri sub forma de venit salarial de la buget nu stiu sa existe!

      sistemul jalnic, care trebuie asanat, este de condamnat. altfel...

      - daca ei vor termene "nelimitate", de ce avem pretentia ca unii sa termine autostrazile rapid, si nu niciodata?
      - daca si altii si-ar face treaba precum parchetele? v-ar place urgente medicale rezolvate in "x" ani? profesorii sa-si faca evaluarile la clase peste cativa ani, si nu in anul scolar aferent?

      btw: ce se aude despre dosarul revolutiei? a... n-au trecut decat 20 de ani....
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca asta era si ideea... (Marţi, 17 martie 2009, 9:30)

    liviu_ [utilizator]

    sa acape anumiti oameni...
    oricum nimeni cu 2 perechi de ..... nu face puscarie in romania...

    oricum cum speranta moare ultima, inca mai sper intr-o minune si intr-un cod penal mai calumea...
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 17 martie 2009, 10:10)

    roman [anonim]

    Au fost judecati tradatorii care ne-au vandut economia si tara ? NU !
    Se lalaie totul inarmati cu avocati !
    Acum ce face justitia ? Scade termenele de prescriptie ??? Aresteaza batrani de 70 de ani care si-au mutat hotarul in dispute cu rubedeniile ? Aresteaza gainari murti de foame intr-un stat care nu poate asigura protectie si educatie ?
    Felicitari Dlui Morar ! Sa dea Dumnezeu sa lege mafiotii astei tari !

    In rest traim o maxima RUSINE !
  • 0 (0 voturi)    
    spre inapoi (Marţi, 17 martie 2009, 10:28)

    ogzana [utilizator]

    se incurajeaza legea talionului pe strazi...atat timp cat nu mai exista frica de sanctiune...totul e posibil
  • 0 (0 voturi)    
    dreptate (Marţi, 17 martie 2009, 17:17)

    roman [anonim]

    Sa fie pedepsiti cei care au furat tara asta inarmati cu chitibusuri avocatesti si nu amaratii care fura
    de foame .
    Cei care nu-s prericulosi sa fie pusi la munca fortata . Este munca destula si sa munceasca in folosul societatii ! Sa primeasca bani sa nu mai fure sa aibe ce manca !
  • 0 (0 voturi)    
    condamnare (Marţi, 24 martie 2009, 20:43)

    RUCSANDA MARIA [anonim]

    am un frate care are o condamnare de 2ani si 6 luni ptr conducere in stare de ebrietate.as dori sa stiu daca beneficiaza de reducerea pedpsei dupa noul cod si care este pedeapsa care ar urma sa o execute. ? In ceea ce priveste hotarirea luata in legatura cu aceste reduceri nu pot decit sa ma bucur mai ales ca exista persoane care au facut greseli minore ptr care trebuie sa faca puscarie,va multumesc