Sondaj INSOMAR: Basescu 34%, Geoana la 29%, Antonescu 15% 

Viorel Hrebenciuc: In Transilvania, Basescu ia doua treimi din voturile maghiarilor, dar ia si voturile romanilor

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2009, 22:35 Revista Presei | Radio TV

Viorel Hrebenciuc
Foto: AGERPRES
Pesedistul Viorel Hrebenciuc a declarat, la finalul unei sedinte speciale a PSD, ca "Traian Basescu ia, in Transilvania, doua treimi din voturile maghiarilor, dar ia si voturile romanilor de unde rezulta ca presedintele minte pe toata lumea. Ceva nu se leaga: una alba si una neagra", a concluzionat Hrebenciuc.

Strategul PSD crede ca marele avantaj al lui Geoana este ca "reprezinta prototipul de presedinte de care Romania are nevoie". "Inclin sa cred ca dl Geoana va castiga si in primul tur", a mai declarat acesta televiziunilor.

Ultimul sondaj facut de INSOMAR, la comanda PSD, il arata pe Traian Basescu in frunte cu 34%, urmat de Mircea Geoana cu 29% si Crin Antonescu cu 15%.


Citeste mai multe despre   



















2634 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    . (Marţi, 11 august 2009, 22:39)

    radukku [utilizator]

    Hrebenciuc strategul PSD???:))))))))))))))
    E sondaj comandat de domnu' Geo si facut de amicul Vantu. Marja de eroare e de 8%.
    • +16 (18 voturi)    
      8%? (Marţi, 11 august 2009, 23:03)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      vrei sa spui ca au luat doar 8% de la Base si le-au adaugat la prostanac?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu nu... (Miercuri, 12 august 2009, 11:46)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui metronom

        Lasand la o parte credibilitatea sondajelor in general, de ce ti-e asa de greu sa crezi ca Geoana are 29%? Sigur ca sondajele sunt facute in favoarea celor care le comanda, dar personal nu m-ar mira deloc ca Geoana chiar sa aiba 29%.
        Totusi sa nu uitam ca PSD-ul a luat in 2008 30%, sa nu uitam ca PDL-ul a dezamagit foarte multi oameni in momentul in care s-a aliat cu PSD-ul, sa nu uitam de problemele legale ale ministrilor PDL, sa nu uitam de "performanta" acestui Guvern sustinut in principal de basescu, etc.
        Cu toate ca nu il voi vota pe Geoana, personal imi place cum vorbeste si cum se comporta....na..se vede ca a fost ambasador si ministru de externe. Singurul lui minus e partidul din care face parte...si daca partidul a luat 30%....nu vad de ce n-ar avea si el 29%.
        Oricat mi-as dori ca Antonescu sa intre in turul 2, sunt constient ca asta nu se va intampla.
        Asa ca vom avea de ales intre basescu si Geoana. Motiv pt care nu ma voi prezenta la vot in turul 2....dar daca Boc ne mai minte mult, poate ma duc si pun stampila pe prostanac...asa ca sa fiu eu gica contra.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Miercuri, 12 august 2009, 15:50)

          radukku [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          pentru ca electoratul PSD nu e acelasi cu electoratul lui Geoana. In Transilvania nu o sa-l prea voteze nimeni. Din pesedistii tradidionali de 15% nu o sa-l voteze nici macar 8%. Geoana o sa ia voturi mai multe peste Basescu doar din Oltenia si atat. Asta ii poate asigura prezenta in turul doi dar nu ii da nicio sansa sa ajunga presedinte (doamne fereste).
          • +1 (1 vot)    
            Eu l-as vota... (Miercuri, 12 august 2009, 13:37)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui radukku

            ...daca n-ar avea nici o treaba cu PSD-ul. Este mult mai bine pregatit decat Basescu pt postul de Presedinte....dar partidul...e o piatra prea grea la gatul lui Geoana.
            Oricum...n-ai de unde sa stii ce se mai intampla pana in ziua alegerilor...ce morti se mai dezgroapa, etc.
            Iti dai seama ca doar campania asta generala anti-basescu nu e gata...va continua pana in ziua alegerilor, si daca baietii nu si-au ascuns bine furtisagurile cu siguranta vor fi condamnati public.
            Personal raman la parerea mea...basescu in 5 ani, dupa care Udrea....ca na....doar nu si-a promovat imaginea degeaba. Deci...inca 10 ani de circ politic.
            • 0 (0 voturi)    
              . (Miercuri, 12 august 2009, 15:14)

              radukku [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              pentru a fi presedite ai nevoie si de inteligenta nu numai de diplomatie si cunasterea de limbi straine. E alegerea ta pe oricine ai vota, dar eu nu as vota cu Geoana nici daca ar candida din partea oricarui alt partid sau independent. E un om manipulabil, manevrabil, nu il consider ca a avea inteligenta minima pentru a ajunge la cea mai inalta functie, prea visator, avid dupa putere pentru ca ar distruge toata tara doar pentru a ajunge presedinte, vrea sa manipuleze prin sondaje ale caror date sunt de-a dreptul cretine. Chiar acum a aparut un sodnaj CSOP care arata ca Geo are 22% nu 29% :).Daca ar ajunge Crin "Barbie" Antonescu si Mircea "Prostanacul" Geoana in al 2-lea tur l-as vota cu ambele maini pe Crin.
              • 0 (0 voturi)    
                Geoana (Miercuri, 12 august 2009, 16:11)

                if0014 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

                Cred ca a transat Iliescu problema inteligentei lui Geoana. Comunist cum era, Ilici stia foarte bine ce face si ce spune (cand nu vorbea engleza :))

                E suficient sa-l auzi cum vorbeste cu "decat" in sus si "decat" in jos, si-ti piere cheful de vot.
              • 0 (0 voturi)    
                ... (Miercuri, 12 august 2009, 16:25)

                bgd [anonim] i-a raspuns lui radukku

                "avid dupa putere pentru ca ar distruge toata tara doar pentru a ajunge presedinte"...asta-i fix Basescu. Cat despre inteligenta...de unde ai tras concluzia asta? Pt ca l-a facut Iliescu prostanac?...sa fim seriosi. Despre partea cu manevrabilitatea..asa-i, la fel il vad si eu. Nu mi se pare ca ar avea coloana vertebrala. Dar totusi imi place asa...pt ca mie personal imi plac oamenii diplomati. Oricum nu-l votez pt ca face parte din PSD.
                Cat despre CSOP...lasa. A fost comandat de PDL...deci e normal. La fel cum e normal si cel INSOMAR comandat de PSD. Sunt niste glume sondajele astea. Realitatea o vom vedea la alegeri. Sa speram ca Antonescu ajunge in turul 2 :)
                • 0 (0 voturi)    
                  . (Miercuri, 12 august 2009, 16:45)

                  radukku [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                  asupra "inteligentei" lui sunt destule dovezi. "Spune-mi cu cine te insotesti ca sa iti spun cine esti." In cazul lui Geoana acestia sunt: Hrebenciuc guzganul rozaliu, Vanghelie care este, Gusa mercenarul si altii. Iar critica adusa guvernului, din care el de fapt face parte e ca si cum ai trage cu bazooka in propria barca.
  • -11 (25 voturi)    
    Adevarat! (Marţi, 11 august 2009, 22:46)

    Madalinux [utilizator]

    Stim cu totii ca la asta se pricepe cel mai bine piratul:Sa invrajbeasca si sa minta!
    • -2 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 12 august 2009, 3:27)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Madalinux

      Vezi ca iei minusuri! Le place sa fie mintiti!
  • +16 (20 voturi)    
    proprietarul insomar e vantu (Marţi, 11 august 2009, 23:00)

    metronom [utilizator]

    Surprinzator la acest sondaj e ca prostanacul nu e dat cu 51%
    • +15 (19 voturi)    
      stai linistit (Marţi, 11 august 2009, 23:14)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui metronom

      Pasul urmator este basescu la 33 si geoana la 31-32. Asta prin septembrie

      Apoi cu 15 zile inainte de alegeri, base la 32, geoana la 35, iar crinache il sustine pe geoana.

      Asta e strategia lor. Trist e ca, ala fel ca si presa vanduta, institutele de sondare sunt si ele vandute, iar eu ca roman normal, nu pot sa aflu adevarul. Macar pe vremea lui ceausescu era cenzura comunista...acum e a mafiotilor.

      S-a privatizat cenzura :)
    • -1 (3 voturi)    
      pres (Miercuri, 12 august 2009, 11:44)

      take [anonim] i-a raspuns lui metronom

      Oricum.mai bine Natti Meir decat base
  • +17 (21 voturi)    
    . (Marţi, 11 august 2009, 23:00)

    Ivanu [utilizator]

    Geoana la 29% dupa ce anterior se situase sub Antonescu? Probabil e facut in Dabuleni si la cantinele pt saraci din Constanta si sectorul 5.
    • +7 (11 voturi)    
      geoana (Marţi, 11 august 2009, 23:17)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Basescu ar muri de placere daca s-ar bate in turu 2 cu Geoana. Iese presedinte garantat. Noroc cu Prince Dude care ii mai ia din voturi lu Geoana.
      • +1 (1 vot)    
        Oricum cu el o sa se bata... (Miercuri, 12 august 2009, 12:19)

        Glower [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Ca na...asa e lumea la noi, voteaza in continuare comunismul. Doamne fereste sa votam unu mai curat. Geoana si basescu...atata stiti....bleax!
  • +12 (14 voturi)    
    mda, stiam (Marţi, 11 august 2009, 23:06)

    diddlyjo [utilizator]

    nimic nou in strategia PSD : cand raman in pana de argumente politico-sociale, instiga la ura etnica sau de clasa (va mai amintiti de fobia burghezo-mosiereasca pe care mizau comunistii prin anii '90?).
  • +14 (16 voturi)    
    strategu lu' peste (Marţi, 11 august 2009, 23:18)

    metronom [utilizator]

    hrebe ar trebui sa stie ca psd n-a castigat si nu va castiga NICIODATA in Transilvania!
  • +12 (14 voturi)    
    Cine mai crede insomarul (Marţi, 11 august 2009, 23:25)

    Inteligenta negativa [anonim]

    Intalnirea dintre Vantu si Geoana a inceput sa dea roade.
    Au negociat procentele iar slugile lui vantu "prostituati profesionali" le-au transpus in cifre pe hartie.
    Ati urmarit interviul cu Maria Vlas de pe B1?
    Partea a doua este duminica.
    O femeie inteligenta care regreta amarnic increderea pe care i-a acordat-o sefului ei cinic.
    Are geamantane de bani pentru cei care semneaza prosteste.
    Geoana, in disperarea lui, nu intelege ca-si vinde sufletul diavolului. Este chiar atat de prostanac?"
  • -4 (10 voturi)    
    Acest geg,gunoi ,Hrebenciuc (Marţi, 11 august 2009, 23:59)

    lucianmotzul [anonim]

    Toti niste banditi si niste hoti ,au ras tara si au gecmanito acesti netrebnici ,de PSD in 20 de ani ,dar nici restul nu sint mai bravi ,Basescu dupa circul cu 322 dac nu promova trioul EBA<RITZI<UDREA SI ANASTASIA ERA CINEVA asa sia mincat omenia ,cred ca in afara de cei trei mai bun este Radu Duda asa cum este pus la o parte de toata lumea oricum prostanacul si repetentul sint departe de el iar la cultura si cunostinte la fel si Basescu ,dar noi avem dreptul sa alegem pe cine vrem.
  • +3 (5 voturi)    
    hrebe (Miercuri, 12 august 2009, 2:43)

    dorin [anonim]

    România este o gradina fara gradinari. Nu a mai plivit nimeni buruienile si aceste au împresurat trandafirii, ba chiar au crescut mai mari ca ei“
    Tara s-a cufundat într-o adînca umbra, unde nimic nu mai conteaza
    România cel mai mare jaf din istoria recenta, pe lînga care ocupatia germana din timp de razboi e o gluma.
    Istoria si-a facut în sfîrsit datoria, si dupa ce sute de ani în am fost jefuiti, umiliti si suprataxati de turci sau austro-ungari, a venit momentul sa fim priviti si tratati ca iobagi de proprii nostrii alesi.
  • +2 (6 voturi)    
    Adevarul gol golut ! (Miercuri, 12 august 2009, 7:58)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @Nene Hrebenciucule ai auzit de proverbul cu paiul si barna? Daca PSDR ar arata adevarul gol golut despre sine ar candia la cal putin 50% din articolele Codului Penal! Asa ca las'o balta ca de atatia ani luea cam le stie! i talibanii vostri maraie numai la mici si bere.Vor mai mult ! DDD
  • -1 (3 voturi)    
    http://proelenaudrea.blogspot.com (Miercuri, 12 august 2009, 9:53)

    BSGDTP Vidra-Sintesti [anonim]

    Pe blogul nostru de campanie "Pro Elena Udrea" este disponibil in exclusivitate ultimul sondaj de opinie INSOMAR, care a provocat ieri infarcturi si accidente vasculare cerebrale in Palatl Kiseleff (sediul PSD). Va dorim tuturor lectura placuta !
  • +1 (3 voturi)    
    Candideaza Johannis sau nu? Ca asta e ... (Miercuri, 12 august 2009, 10:22)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    de fapt problema comuna a PSD si PNL discutata aseara, nu va mai ascundeti dupa sondaje!

    Relaxati-va, "fratilor", exista unele lucruri din asa-zisul viitor care nu pot fi schimbate (de exemplu, o aparitie pe coperta TIME), asa ca de ca sa nu va bucurati de viata in loc sa va stresati atata?

    Oricum nu mai aveti mult...
  • -1 (3 voturi)    
    Eu nu sunt de acord cu HREBE (Miercuri, 12 august 2009, 11:09)

    gabifm [utilizator]

    Conform sondajului invocat rezulta ca populatia din Transilvania, indiferent de etnie, gandeste normal; nu este interesata de inversunarea tip PRM.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu mai bateti campii cu sondaje false... Nici voi (Miercuri, 12 august 2009, 11:55)

    Observatorul [utilizator]

    Stai linistit Hrebe. Nimeni nu mai are incredere in sondajele voastre care se vor castigatoare pentru candidatii vostrii. Eu pot sa-ti spun numai atat: Basescu n-are contracandidat! Si e cel mai bun pe care-l are Romania la ora actuala. Cine sa-l bata dintre cei 3: Geoana, Crin si Duda? Toti sunt la degetul mic al lui Basescu.
    Pai daca tu spui ca Geoana va castiga din primul tur, m-am lamurit cat de strateg esti... Concluzia? Daca Geoana pierde si se retrage, ca asa a promis, asa tre' sa faci si tu, sa-ti iei valea de la strategii mincinoase
  • +3 (3 voturi)    
    Sondaj dedicat Prostanacului ! (Miercuri, 12 august 2009, 11:59)

    martin [anonim]

    Si acest sondaj e o incercare de formatare a opiniei publice pe varianta dorita de profitorii ultimilor 20 de ani, care lupta cu toate mijloacele impotriva "pericolului" Basescu, singura amenintare posibila contra regimului feudal, instaurat de 20 de ani pe ruinele regimului pseudo-comunist.
    Nu de astfel de sondaje ridicole imi e teama ,ci de capacitatea reala a unor gangsteri romanesti de tip Vanghelie, Mazare, Dragnea etc de a cumpara voturi cu toptanul si cu bucata, asta desigur si cu asentimentul entuziast a unei parti insemnate din electorat. Ca si in timpul Prohibitiei din America anilor 1920, si la noi multi "vrea sa bea" !
    Daca unii votanti chiar vor democratie reala, asta numai la vot se poate demonstra !
  • +3 (3 voturi)    
    A la guerre... (Miercuri, 12 august 2009, 13:29)

    Dianora [utilizator]

    comme a la guerre! Si prima victima la razboi este adevarul. In sfarsit, facand o medie ponderata intre cifrele lui Hrebe si cele din site-ul indicat mai sus, rezultatele ar putea fi: TB 38-39, MG 20-21, CA 17-18.
    Asta evident pana isi comanda si Crin un sondaj!
  • +1 (1 vot)    
    hrebenciuc si geoana (Miercuri, 12 august 2009, 14:41)

    mircea [anonim]

    Hrebenciuc e baiat destept,dar Geoana nu-l asculta decat pe cosmin(gusa),care e un strateg de rasul lumii.Geoana ar fi bine sa-si redefineasca urgent prioritatile,sa nu le mai planga de mila la cativa bugetari care taie frunze la caini.Sa accepte ca Romania este intr-o criza profunda si ca presedinte al senatului sa dea un exemplu de solidaritate sociala.
  • +1 (1 vot)    
    ferma animalelor (Miercuri, 12 august 2009, 23:08)

    tonsberg [utilizator]

    acest hrebenciuc ar trebui sa comande un sondaj in care sa intrebe poporul cit la suta din psd ar trebui sa RIGIIE de puscarie nu sa faca valuri in parlament (un partid de hoti,iliescu a rinjit in fata natiunii iar voi ati jefuit tot)