AUDIO Cezar Preda la RFI: Solomon ar trebui sa se suspende din PDL. Deja partidul sufera

de RFI     RFI Romania
Joi, 4 martie 2010, 10:39 Revista Presei | Radio TV

Primarul Craiovei, Antonie Solomon, arestat pentru fapte de coruptie, ar trebui sa se suspende din PDL, nu sa astepte sa ia partidul o decizie, a declarat la RFI vicepresedintele Cezar Preda. Formatiunea sufera deja din cauza acestui scandal, a afirmat Preda.



  • "Intotdeauna un partid este afectat in momentul in care unul dintre reprezentantii sai in plan local sau national intra sub incidenta legii. Nu putem nega faptul ca suntem afectati, pentru ca asa cum am clamat de ani de zile ca justitia trebuie sa-si faca treaba, ea si-o face acum si daca prin aceasta activitate a organelor statului sunt afectati si oameni politici, asta-i un lucru bun. Pentru noi nu e un lucru bun, pentru ca sunt oameni de-ai nostri care sunt in asemenea situatii, dar asta este viata. Prea mult am spus ca in Romania politicienii sunt mai presus de lege si pentru asta am suferit si rigorile Europei. Acum, justitia isi face treaba. Faptul ca sunt de la noi nu ne bucura, ne intristeaza.
  • Luni, in Biroul Permanent National vom lua decizia care se impune. Ca parere personala, nu inteleg de ce lucrurile evolueaza intr-o singura directie: un om greseste sau e sub prezumtia de greseala, iar umbrela sa, partidul trebuie sa ia o decizie. Din punctul meu de vedere, as lua eu o decizie, nu partidul sub a carui umbrela sunt. Eu asteptam si de la Mircea Gutau si acum de la domnul Solomon sa ia el o decizie inainte de a o lua partidul, asa mi se pare firesc. Noi intotdeauna nu luam decizii de acest gen, pentru ca noi ii consideram tot timpul - si asta cred ca e in firea omului - nevinovati. Ca o parere personala, cred ca Antonie Solomon ar trebui sa ia decizia de a se suspenda din partid. Oricum, daca nu o va lua dansul, sunt ferm convins ca partidul va analiza cum scrie la carte si va lua decizia. Dar asta are mai putina relevanta in impactul public si politic. Deja partidul sufera".
Miercuri, fostul ministru al Justitiei si actual europarlamentar din partea PD-L, Monica Macovei, a declarat ca primarul Craiovei, Antonie Solomon, ar trebui suspendat din partid cat mai curand posibil. Ea afirma insa ca acest caz, alaturi de cel al lui Mircia Gutau, "arata ca PDL nu intervine in justitie".

Primarul Craiovei, Antonie Solomon, a primit miercuri mandat de arest preventiv pentru 29 de zile. Decizia magistratilor Tribunalului Arges poate fi contestata. Solomon este acuzat de mita, fals intelectual si uz de fals.


Citeste mai multe despre   






















995 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    cezar preda cate voturi ai adus pdl? (Joi, 4 martie 2010, 11:10)

    antim [anonim]

    arestarea primarului solomon este o inscenare si o facatura pusa la cale de berceanu ?
    • 0 (2 voturi)    
      ipocrizie (Joi, 4 martie 2010, 11:32)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui antim

      ipocrizie tipica unui politician. Preda a adus 0 voturi, Solomon e ales din primul tur cu 78%
      • +1 (1 vot)    
        Ce are votu cu prefectura? (Joi, 4 martie 2010, 12:40)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Frate, Solomon o fi adus 78% din primul tur, dar tot el e in cardasie cu o gramada de figuri dubioase din Craiova. Si asta de multi, multi ani, nu de acum. Si stiu ce spun.

        Si nu pe Preda la prins DNA-ul, ci pe Solomon: l-a prins cu bani TRIMIS PRIN CONTUL BANCAR de la Penescu (cat de prost poti sa fii ca sa faci asta), tot pe el l-a prins DNA-ul cu 200.000 de euro cash acasa si cu documente masluite. Solomon avea o incredere oarba ca are imunitate, orice ar face.

        Dupa cum frumos se exprima Vanghelie, astia nici sa fure nu stiu.

        In acest moment Solomon mai mult trage partidul in jos (geaba castigi cateva zeci de mii de voturi la Craiova, daca pierzi sute de mii la nivel national). Nu cred ca il mai poate salva cineva pe Solomon acum. A fost prea prost. De altfel cam asta e calitatea "nasilor" din Craiova: Mititelu, Dinel, Solomon. Au tupeu si spate, dar luati la bani marunti au un IQ-ul cam ca numarul de la pantofi.
        • +1 (1 vot)    
          imaginea partidului... (Joi, 4 martie 2010, 13:42)

          claudiu [anonim] i-a raspuns lui ion

          nu poti sa fii atat de iresponsabil jucand falsa fata de proprii colegi in acest fel: azi prieten, maine dusman! nu poti sa te dezici atat de usor de un membru daca se incearca a se face niste jocuri mizerabile, iar deciziile curtii sa nu fie inca finale!
        • +1 (1 vot)    
          Asa e, domnule Preda ! (Joi, 4 martie 2010, 15:42)

          Gore [anonim] i-a raspuns lui ion

          Pentru ca daca nu te dai vertical, o iei si mata peste bot, la cate combinatii ai facut prin Buzau !
      • 0 (2 voturi)    
        lasat din brate! (Joi, 4 martie 2010, 13:41)

        popa [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        prea repede a fost aruncat in ghearele sacalilor dl Solomon, dl Gutau, dna Monica Ritzi, si din pacate de catre mai noii colegi, cei cu o viziune mai deschisa, mai democratica, si nu de vechii membri de partid, despre care ai putea spune ca reactioneaza mai
  • +3 (3 voturi)    
    sus pendarea (Joi, 4 martie 2010, 11:18)

    VichyStoicanita [anonim]

    consider ca Monica si Cezar sunt 2 persoane emblematice ale pedeleului. dar realitatea este cruda. noi nu discutam dealtfel de moralitate si onestitate cand vorbim de tarantule politice. pana la prezumtia de nevinovatie tre sa primeze cinstea care nu are deaface cu pedeleu, pesedeu, peremeu,penegeu, peneleu....
    • 0 (0 voturi)    
      nu e fair-paly! (Joi, 4 martie 2010, 13:43)

      guru [anonim] i-a raspuns lui VichyStoicanita

      adevarul este ca una din marile greseli pe care le face tinerii pedelisti este manifestarea aceasta impulsiva, cat si oficializarea unor pareri, fara a analiza mai cu atentie acuzatiile aduse colegilor sai! decat sa puna in balanta intamplarile si discutiile manipulatoare din mass-media, acestia prefera mai degraba sa puna mana pe microfonul reporterului, actionanad impulsiv!
  • +2 (2 voturi)    
    Auto-suspendare sau excludere? (Joi, 4 martie 2010, 11:23)

    vasi [anonim]

    In nici unul dintre cazuri nu se poate sterge cu buretele legatura primarului cu PD-L. Chiar daca se suspenda singur, sau chiar daca il exclude partidul, el va ramane in istorie ca primarul PD-L care a fost arestat pentru fapte de coruptie.
    • +2 (2 voturi)    
      Realitatea (Joi, 4 martie 2010, 11:50)

      George41 [anonim] i-a raspuns lui vasi

      Realitatea este ca nu se poate ca intre miile de membri de partid sa nu se gasesca si uscaturi.Este dureroasa eticheta pe care o capata un partid din cauza unor astfel de oameni iar ceilalti trebuie sa spele rusinea .Este ca in proverbul "unul prost arunca piatra in balta si multi se straduiesc s'o scoata".
  • +3 (3 voturi)    
    pai e dovedit vinovat? (Joi, 4 martie 2010, 11:27)

    Sorin [anonim]

    presupuneri se pot face dar un om e nevinovat pana se dovedeste altfel. Basescu s-a autosuspendat cand il alergau aia cu flota(unde nu cred ca era vinovat)?
    • 0 (0 voturi)    
      o diferenta (Joi, 4 martie 2010, 16:25)

      gabriel stoichita [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      una e sa fii cercetat si alta e sa fii arestat ... si cu mandat de 29 de zile confirmat de judecator.... asta presupune ca sunt probe foarte solide , pt ca in caz de achitare , arestatul poate cere niste daune imense si se poate lasa cu sanctiuni drastice pentru procurorul de caz si judecatorul care a dispus arestarea... cel putin teoretic... asa cum si cezar preda , teoretic are dreptate !
  • +1 (1 vot)    
    "Reflexe inverse"! (Joi, 4 martie 2010, 11:40)

    Ella [anonim]

    Eu, sa spun drept, vad altfel problema decat d-nul C. Preda: apreciez PD-L pentru ca nu intervine in favoarea membrilor si, ca atare, a crescut foarte mult in ochii mei!
    Nu imi aduc aminte ca in perioada PSD-ista sa fi fost arestati membrii marcanti ai partidului!
  • +1 (1 vot)    
    Un avertisment.Se poate. (Joi, 4 martie 2010, 12:30)

    mircea [anonim]

    Arestarea pentru 29 de zile a primarului Craiovei,trebuie sa fie un avertisment pentru toti din Romania,ca justitia incepe sa judece,fara influente politice,iar cei care atunci cand sunt arestati i-au atitudinea de victime politice,sa inteleaga ca nimeni nu va mai crede asemenea bazaconii.Care se simt cu musca pe caciula,ar trebui sa puna banii inapoi si sa se retraga urgent din viata politica.Criza financiara va face ca unele masuri de recuperare a obligatiilor fata de bugetul de stat sa fie mai dure
  • +1 (1 vot)    
    Eee.... (Joi, 4 martie 2010, 13:58)

    Gigi [anonim]

    ...de ce sa-l suspende? Lasa asa....e bine! Propun sa apara diseara la ora 20:00 dl Presedinte cu un comunicat important pentru tara: "Solomon e nevinovat! Sa-l facem cetatean de onoare!"
  • +1 (1 vot)    
    Subsemnatul (Joi, 4 martie 2010, 14:02)

    Bobbby [anonim]

    Sa-i trimita la puscarie hartie si stilou. Sa scrie: subsemnatul am fost un dobitoc, am gresit fata de dom Costel sau alt interlop/sef de clan si ma autosuspend din pdl cu larimi in ochi.
  • -1 (1 vot)    
    serios? (Joi, 4 martie 2010, 15:21)

    caligula [anonim]

    Domnu' preda, partidul matale sufera de cand l-ati facut, ati inceput cu roman, ati continuat cu basescu si acum ii avem pe bocudreaberceanusolomongutaublaga si sa nu uit de dom' costel!!!