Traian Basescu la "Nasul": Voi chema Guvernul la mine fiindca nu vad in statistici disponibilizarile anuntate in sectorul bugetar

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2010, 22:19 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu la 'Nasul'
Foto: B1 TV
Presedintele Traian Basescu a avut o iesire dura la adresa Guvernului, luni seara, in emisiunea Nasul (B1 TV), spunand ca-i va chema pe acestia la el deoarece, din statisticile studiate de el, nu rezulta ca s-au facut in sectorul bugetar disponibilizarile aratate de Guvern.

"Guvernul actioneaza intr-un mediu ostil. Politicienii aflati la putere nu sunt dispusi sa sacrifice tara pentru a mari nejustificat salariile si pensiile... O sa-i chem la mine fiindca vad ca nu merge cu gentiletea. Din statisticile studiate de mine nu rezulta ca s-au facut disponibilizari reale in sectorul bugetar. Poate nu m-am uitat eu bine si-mi vor explica ei mai multe", a declarat seful statului.

Acesta le-a transmis un avertisment constructorilor spunand ca nu-i va mai sustine si in continuare "daca se comporta ca acum". Seful statului ii acuza pe acestia ca atunci cand pierd o licitatie apeleaza imediat la interventii sau deschid procese numai ca sa blocheze licitatiile si inceperea lucrarilor.

Presedintele a vorbit si despre judecarea lui Catalin Voicu si a celor implicati in dosarul sau spunand ca "Efectul Voicu a aparut din intamplare". SRI a actionat pe un caz de siguranta nationala si a trimis inregistrarile suspecte la DNA. De ce nu se mai aude insa nimic de Dragnea. Cand va spune acesta motivele reale ale demisiei sale?", a mai declarat seful statului.


Despre presedintele Poloniei

"Am avut o relatie foarte buna cu presedintele Poloniei mai ales ca are niste radacini romanesti de care si-a adus aminte de oricate ori ne-am intalnit. Eu am o frantura din testamentul sau politic pe care vreau sa o duc mai departe", a declarat presedintele Traian Basescu la emisiunea "Nasul".

- Pe primul plan al activitatii dansului, dincolo de intarirea pozitiei in cadrul UE si NATO, a fost recuperarea istoriei reale a Poloniei.
- Presedintele Poloniei nu a fost eurosceptic, dimpotriva, dar a avut probleme cu pierderea de suveranitate in cadrul UE cum retinut a fost si la introducerea votului majoritar in Consiliu.

Despre intalnirea cu Obama, F-16 si suplimentarea trupelor militare
- Vanzarea de F-16 nu a facut subiectul discutiei dintre Obama si mine asa cum spun unii. Un astfel de subiect nu putea fi pe agenda discutiei deoarece nu sta in competentele noastre sa ne ocupam de asa ceva. Solutia aleasa de MApN a fost cea corecta fiindca era singura pe care ne-o permiteam financiar si nici acestei solutii nu-i facem fata cum trebuie.
- Romania nu are niciun motiv ca sa faca frumos in fata Statelor Unite. Nu am marit trupele ca sa ma primeasca pe mine Obama sau sa ma decoreze etc. Noi ne ocupam in Afganistan de o zona de securitate de peste 100 de kmp si o analiza facuta ne-a aratat ca numarul de militari existenti acolo era prea mic. Noi nu ne extindem misiunile ci marim numarul de soldati pentru a-i proteja mai bine pe toti. Sigur ca sunt costuri materiale si in vieti umane, dar asta a fost optiunea noastra, noi am dorit sa intram in NATO.

Despre scandalul Voicu
- L-am avertizat pe Geoana sa nu vina cu propunerea Voicu la Ministerul de Interne.
- Am stabilit impreuna cu SRI ca infectia de la Interne trebuie inlaturata.
- Efectul Voicu a aparut din intamplare. SRI a actionat pe un caz de siguranta nationala si a trimis inregistrarile suspecte la DNA.

Despre PSD si PNL
- PSD a fugit de la putere in timpul crizei iar PNL nici nu vrea sa auda de guvernare. Nu poti sa fii ca la putere facand-o pe opozantul.
- Se duce o politica de discreditare a tot ce face guvernul pe trustul Realitatea si pe trustul Antena.
- Guvernul actioneaza intr-un mediu ostil. Politicienii aflati la putere nu sunt dispusi sa sacrifice tara pentru a mari nejustificat salariile si pensiile.
- Trebuie sa terminam cu povestea asta - liberalii de dreapta. In Europa liberalii sunt de stanga iar ai nostri sunt mai la stanga decat PSD-ul.
- Eu sunt partizanul procentului de 10% pentru intrarea in Parlament. Sustin, de asemenea, uninominalul intr-un singur tur sau in doua tururi. Acesta va duce la crearea a doua partide mari care vor veni alternativ la putere. Altfel vom sta numai in coalitii.

Despre PDL: Risca sa ajunga la un presedinte ajutat de o gascuta
- PDL-ul a crescut mereu fiindca s-a reinventat. El se poate reinventa insa atata timp cat progresul lor intern este permanent. Dar cand tu trambitezi un progres intern pe care nu l-ai facut nici pe jumatate cat PNL-ul macar o sa ai probleme. Eu cred ca trebuiau sa ramana la sistemul clasic al partidului unde presedintele se alege in Congres, iar vicepresedintii si secretarii in Consiliul National de Coordonare. De aici venea si autoritatea presedintelui. Asa o sa avem de-a face cu un presedinte sustinut de o gascuta. Actualul sistem poate duce la bolsevizarea partidului. Le spun asta fiindca le sunt prieten.
- Cele mai democratice alegeri interne cred ca le-a avut PSD-ul. PDL-ul a incercat un hibrid.


-
Nu s-au redus salariile. Este iarasi o minciuna promovata de media. S-au redus doar sporurile absurde gen sporul de zambet, sporul de toamna etc. Desigur ca s-au creat si unele nedreptati, dar nu poti face o lege care sa acopere foarte multe exceptii. Tocmai pentru a evita asa ceva am preferat sa las pilotii aeronavei prezidentiale sa plece de la Romavia la privat si sa-i inchirieze de acolo de cate ori avem un zbor. Am facut asta chiar cu pilotii pe mana carora ne dam viata tocmai ca sa nu-i mai cer lui Emil Boc sa introduca o exceptie.


Citeste mai multe despre   





















15569 vizualizari

  • -27 (39 voturi)    
    Romania Mare (Luni, 12 aprilie 2010, 21:45)

    Everlast [anonim]

    De fapt Adam si Eva in Romania au fost creati.. Toti locuitorii pamantului au radacini romanesti. Si eu sunt roman, si ma intorc din Congo ca sa ridic pe picioare o afacere...vorba reclamei....daca o stiti.
    • -13 (13 voturi)    
      De ce? (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:25)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui Everlast

      Nu inteleg de ce ai primit comentarii negative. Postacii portocalii sunt iar pe pozitii :-(
      • -2 (2 voturi)    
        astia is atei (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:56)

        + / - [anonim] i-a raspuns lui Cri

        nu cred in creiatzie....
  • -23 (33 voturi)    
    cum? (Luni, 12 aprilie 2010, 22:46)

    cum? [anonim]

    Ma intreb cum or fi comunicat? Prin semne probabli..ca nici unu nu stia Engleza macar...
    Ma rog ce sa zica si base
    • +21 (37 voturi)    
      esti penibil (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:04)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cum?

      1. base stie engleza infinit mai bine decat antonescu sau iliescu. geoana cred ca o vb mai bine decat base dar infinit de prost pt un fost ambasador intr-o tara de limba engleza.
      2. chiar daca n-ar sti boaba de engleza, gogule, e vb de sefi de stat, exista translatori. cred ca esti mult mai ignorant decat fularul meu.
      • 0 (0 voturi)    
        joana vorbeste (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:52)

        ionel de patarlagele [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        o engleza acceptabila, chiar pentru un fost ambasador in america.
        daca ar vorbi totzi politrucienii ,la varf, engleza cum o vorbeste joana, n'ar fi rau deloc.
        nu sunt pesedist, dar am trait in ny pe vremea cand joana era la wash.
        l'am auzit. e ok.
        ma refer la cum vorbeste, nu la ce spune :-)
    • +26 (28 voturi)    
      exista o solutie (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:05)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui cum?

      E un om care sta langa ei, si cand unul spune ceva omul asta imediat graieste in limba celuilalt. Se cheama 'translator'.
    • +4 (4 voturi)    
      Asta e din serai: Basescu e de vina (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:19)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui cum?

      Cum nu stia engleza, sigur nu putea comunica, deci minte.
      Nu conteaza ca a aparut si la TV vorbind in engleza (cu tipicul accent romanesc, ca si Iliescu), nu conteaza ca sefii de stat au totusi translatori, daca ne-a platit partidul sa spunem ca basescu e de vina, atunci asha facem
  • -11 (19 voturi)    
    mai departe....? (Luni, 12 aprilie 2010, 22:56)

    belamy [anonim]

    cat de departe...? 30 zile ar fi ok, am rabdat atata..vom rezista.
  • +36 (62 voturi)    
    Nasul pe hotnews (Luni, 12 aprilie 2010, 22:57)

    Iulius [anonim]

    Cred ca e singura emisiune ce nu poate fi urmarita de romanii de pretutindeni dar care mereu are invitati membrii guvernului. Multumesc redactiei ca a postat continutul ... m-am saturat de discutiile de pe irealitatea si antene de pe satelit !!!
    • +17 (19 voturi)    
      poti sa vezi b1tv (Marţi, 13 aprilie 2010, 2:20)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Iulius

      online la www.12tv.ro
    • -5 (23 voturi)    
      realatare completa (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:42)

      mai treuie ceva [anonim] i-a raspuns lui Iulius

      In sinteza este postat ceea ce comvine, emisiunea a mai avut si alte momente, mai putin favorabile domnului presedinte Basescu, Ar fi bine ca redactia sa posteze integral continutul mesajului prezidential si calitatea moderarii. Despre moderator, trebuie spus ca avea atitudinea suprema a servitutii, indraznind chiar sa jigneasca armata in prezenta comandantului ei. Ma mir cum Dl. presedinte Basescu accepta un diaog cu un asemenea pupincurist, (imi cer scuze dar nu gasesc un termen mai politicos).
      Televiziunea publica trebuie sa fie la dispozitia sefului statului, si a altor institutii ale statului, miscarii civice, reprezentantilor tuturor categoriilor sociale, pentru a se dialoga corect cu cetateni indiferent de persoanele care se afla la un moment dat in varful piramidei. Iar cei care realizeaza emisiuni cu un sef de stat sa se ridice la inaltimea unui astfel de moment. Daca se va merge tot asa, maine poimaine vom vedea pe seful statului Basescu sau altul, transmitand mesaje natiunii, impreuna cu Puiu si Jul la EtnoTV.
      Cred ca redactia HotNews este o agentie de stiri serioasa si are capacitatea de a informa corect cetateni acestei tari.
      • +4 (4 voturi)    
        te contrazici singur (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:26)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui mai treuie ceva

        Citez:
        1. emisiunea a mai avut si alte momente, mai putin favorabile domnului presedinte Basescu
        2. Despre moderator, trebuie spus ca avea atitudinea suprema a servitutii

        Pai gogule, daca moderatorul avea "atitudinea suprema a servitutii", cine i-a creat presedintelui momentele mai putin favorabile? Si le-o fi creat singur?
        Aici te-ai cam pierdut in acuzatii
        Cit despre televiziunea publica, atita timp cit va fi Sassu acolo, nu vei vedea emisiuni politice, pentru ca nu-si permite TVRul sa manipuleze precum RTV&A3 si un talk-show normal ar strica 3 zile de dezinformare a aliantei PSD/PNL/RTV/A3 + PC/PRM si care-or mai fi.
        • -3 (3 voturi)    
          gogule (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:19)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Desigur Gogule puteti sa-i spuneti verisorului dv. in eventualitatea in care acesta accepta cumva acest lucru.
          Situatiile critice Dl. Prsedinte si le-a creat singur.
          Cum poate spune un ;sef de stat ca cetatenii "trebuie sa isi creeze prosperitatea singuri sa nu astepte de la politicieni ca acestia sa creeze prosperitatea?"
          Pun doar doua intrebari, ce spune Constitutia despre acest lucru?
          Cine stabileste cadrul general al dezvoltarii economice si sociale, atractivitatea sau nu, a mediului de afaceri? Cetatenii sau politicienii?
          In rest cetatenii pot sa-si creeze bunastare, emigrand, furand, neplatind impozitele si taxele, lucrand la negru. in cazul in care politicienii nu au ca obiectiv general al guvernarii ( mangementului) progresul socio- economic al acestei natiuni. La ce ne mai trebuie politicieni?!
          2. Un comandant militar isi apara s-au sanctioneaza suboronatii cand acestia sunt supusi oprobiului public. Pe langa pozitia corecta privind pensiile militare, nu am vazut o reactie a Comandantului in acest sens atunci cand moderatoarul a afirmat ca "armata nu a fost in razboi si a curatat cartofi, in ultimii 70 de ani".
          Aici exista si vina responsabililor militari pentru lipsa de comunicare cu societatea civila, care ar trebuii sa stie ca marea majoritatea a militarilor activi au cam trecut prin teatrele de operatii unii chiar cu 5 sau 6 misiuni. Deci cam trei ani din viata lor in bataia pustii.
          Militarii stiu ca o parte a calsei politice a invenat egalitarismul. De acord, daca este sa fie egali nu ei hotarasc. Dar egalitatea trebuie sa functioneze in ambele sensuri. In acest sens militarii au dreptul sa ceara aplicarea Codului Muncii in armata si de ce nu sa refuze plecarea in teatrele de operatii, lasand pe comandanti vorbind singuri. Cam asa ar arata armata egala in drepturi cu civilii.Ce parere ati avea daca in preziua plecarii in teatru de operatii cateva sute de militari si-ar da demisia? Au mai fost situatii!
          • +4 (4 voturi)    
            In acelasi ton (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:40)

            Moniq [utilizator] i-a raspuns lui ioan

            Pe puncte:
            1. Nu cred ca ati inteles remarca "trebuie sa isi creeze prosperitatea singuri ". Este "anticomunista" adica romanii nu trebuie sa se mai astepte ca statul sa le ofere loc de munca, locuinta, etc.
            2. "No comment" va contraziceti in cel putin 3 contexte...
            • 0 (0 voturi)    
              este posibil (Marţi, 13 aprilie 2010, 20:03)

              ioan [anonim] i-a raspuns lui Moniq

              Omenii pot avea perceptii difrite si este posibil ca eu sa ma insel
              Nu fac parte din categoria celor care asteapta sa le cada para in gura. Dar clasa politica din oricare stat este raspunzatoare pentru progresul acelei natiuni.
              Mi-ar place sa-mi spuneti care este progresul in cei 20 de ani de guvernare post decembrista reflectata in nivelul de trai al poupulatiei, climatul de siguranta in care traim etc.
              Nu am avut in vedere relatii de tip comunist acesta a fost un esec economic si politic.
              Daca nu doriti sa comentti lucrurile in care ma contrazic nu putem avea o baza de discutie si nu va pot explica argumentele. care stau la baza opiniilor, care pot fi bune s-au gresite
              In rest va respect opiniile. si sunt fan Traian Basescu, adevaratii prieteni spun lucrurilor pe nume, iar daca avem si capcitatatea sa acceptam si adevaruri care nu ne plac, realizam progresul.
          • 0 (0 voturi)    
            nasul (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 12:26)

            xy [anonim] i-a raspuns lui ioan

            In bataia pustii,a stat populatia civila fara aparare,numai 2,3 zile insa,in dec,89,cand militarii patrioti au impuscat peste 1500 de oameni,mai bine se duceau si atunci la curatat cartofi.In loc sa fie desfiintata armata criminala,care si-a ucis propriii compatrioti,in loc sa-i apere,(dar de cine?),cum s-ar fi intamplat daca era "revolutie'"si nu lov.de stat,vezi peste tot ridicarea in slavi a criminalilor care nu stiu numai sa ucida,n-au lucrat in viata lor,ies la pensie bine antrenati,dar si cu pensii de imbuibati.
    • +3 (3 voturi)    
      diaspora (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:10)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Iulius

      Va asigur ca romanii de pretutindeni au posibilitatea sa urmareasca canalele romanesti cu ajutorul Digi TV.Tocmai de aceea am si votat cu Basescu,pt ca am putut fi ancorati al ce se petrece in tara si am vazut cese prefigura in cazul alegerii lui geoana!
  • +31 (47 voturi)    
    corect (Luni, 12 aprilie 2010, 23:33)

    cutarescu [anonim]

    asa zisul cadou facut lui obama...
    e corect ce zice base. e mai usor sa faci fatza cu o fortza mai mare.
    pacat ca pedeleul nu se ridica la nivelul lui base...
  • +16 (20 voturi)    
    concluzia este.. (Luni, 12 aprilie 2010, 23:37)

    lorin [anonim]

    sintem o natiune care lenevim si asteptam sa cada din cer para malaiaza,n-e spagem capul unul altuia si fiecare cere dar sacul este gol.
    • +1 (1 vot)    
      pai (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:05)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui lorin

      De acord a este gol, dar ar fi interesant de stiut cine l-a goalit?
      Dumneavoastra ce credeti?
  • +16 (26 voturi)    
    incredibil (Luni, 12 aprilie 2010, 23:41)

    Coacaza [anonim]

    imbecili mai sunt unii...
  • +3 (13 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 12 aprilie 2010, 23:48)

    Anonim [anonim]

    Nu inteleg de ce atatea minusuri fiindca o intrebare merita pusa (e drept poate mai mult retorica). Mai bine independent de personajele de acum, base sau isarescu. In cazul in care Romania candva, Doamne fereste, ar trece printr-o tragedie asemanatoare, am vedea la fel de multe flori si lumanari? Inca o data domne fereste de asa ceva.
  • -21 (31 voturi)    
    De unde un aşa noroc pe români... (Luni, 12 aprilie 2010, 23:49)

    ixulescovici [anonim]

    Bizonii i-au ales,toţi tragem,că-i democraţie !
    Nici după Isărescu nu cred ca s-ar fi vărsat lacrimi.Cu bani din împrumuturi oricine poate să susţină o monedă a unei ţări,nu ?
    • +12 (14 voturi)    
      Z I S E ! (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:14)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui ixulescovici

      @ 'neuronul stingher! No coment! DDD
  • -14 (24 voturi)    
    Se fac disponibilizari! (Luni, 12 aprilie 2010, 23:51)

    Ioan [anonim]

    Am auzit ieri doua tiganci ingrijorate ca se reduce numarul personalului ADP sector 6. In felul asta va iesi Romania din criza, nu e nici un dubiu!
    • +4 (4 voturi)    
      Si oare tot nu s'an'teles? (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:20)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      @ Capitalismul e egoism la puterea N coroborat cu munca de sclav ,economie la sange,capitalizare maxima de bani albi pentru zile negre? Lumea credea ca vor veni pomeni/ajutoare non stop si vor dormi pe cuptor? Unde drac' s-a vazut ca cineva sa dea in capitalism ceva gratis.Masi ales intr-un inceput tulbure? DDD
  • 0 (18 voturi)    
    referendum (Luni, 12 aprilie 2010, 23:56)

    Memoria Colectiva [anonim]

    Traiane, bossule care esti, ce se mai aude despre referendumul ala cu caracter consultativ?
    • +5 (17 voturi)    
      pai intreaba-l pe geoana (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:56)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Memoria Colectiva

      nu el e ala care a zis nu si NU a fost?
  • +18 (30 voturi)    
    Basescu si guvernul (Luni, 12 aprilie 2010, 23:57)

    Butonel Mufa [utilizator]

    Daca pe el l-au exasperat guvernantii, saracii romani ce sa mai zica! Nu sunt un fan Basescu, insa ii acord o bila alba pentru ca a coborat din tacerea olimpiana in care se cufundase si abordeaza probleme mai stringente pentru tara.
    • +2 (4 voturi)    
      Intelegi si tu dupa cit te duce capul... (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:32)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Butonel Mufa

      basescu a criticat partile negative ale guvernarii (lipsa de fermitate in concedieri de la stat, politizarea excesiva). Ceea ce nu inseamna nici pe departe ca-i exasperat de guvernanti. Da' na, probabil campania RTV&A3 incepe sa dea din ce in ce mai multe rezultate, mai ales la cei cu mintea odihnita...
  • -11 (25 voturi)    
    intreaba-te altceva (Marţi, 13 aprilie 2010, 0:12)

    MirceaA [utilizator]

    intreaba-te cati te-ar plange pe tine, in afara de familie. E mai normal asa.
  • -3 (33 voturi)    
    Slab guvern, nu... (Marţi, 13 aprilie 2010, 0:12)

    Hmm [anonim]

    Oare cine l-o fi pus pe Boc ala in frunte de nu face treaba....
    • -16 (32 voturi)    
      Hmm (Marţi, 13 aprilie 2010, 1:22)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui Hmm

      Intr-adevar, doar un incompetent putea face asta!! Ma intreb oare cine.....
  • +13 (21 voturi)    
    Omul asta (Marţi, 13 aprilie 2010, 1:02)

    HESS [anonim]

    Cand da cu bota-n balta o da bine .Dar cand o zice o zice bine.Are niste replici de iti vine sa o iei pe campii .Dar si cand zice adevarul .......nota 10.Doua partide.Ce frumos ar fi .,nu atatea ca acummancatoarede .,seva romaniilor,,
    • -9 (13 voturi)    
      sa avem doar PDL si PSD pana la sfarsitul istoriei (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:48)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui HESS

      probabil ca sfarsitul ala ar veni foarte repede...

      Doamne fereste de ce-i poate cloace mintea marinarului ranchiunos si complexele piticilor sai lingusitori!
      • +1 (1 vot)    
        pai oricum PNL+PSD=LOVE (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:36)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Nu vezi ca-si pun peste tot candidati comuni?
        Daca va continua la fel sunt curios citi vor mai vota PNL in 2012. Au deja 2 runde de alegeri partiale cu candidat unic, si a 3-a e pe drum. Cu Antonescu, Norica, Vozganian, Ghise, Fenechiu nu mi se pare ca PNL e mai bun cu ceva decit PSD sau PNL. A ramas doar brand-ul din partidul asta...
  • +19 (21 voturi)    
    Citind posturile voastre... (Marţi, 13 aprilie 2010, 7:06)

    Costica [anonim]

    ...inteleg si mai bine de ce Winston Churchill a spus :

    "iti trece dorul de democratie dupa ce discuti 5 minute cu un alegator!"
    Voi demonstrati cat de idiot e neamul asta de palavragii si pomanagii, ala in care 2 milioane mucnesc real si produc sa subziste 21 de milioane. Si apoi mai urla unii ca n-avem sosele sau restul , uitand sa spuna ca dam jumatate din buget numai pe pensii , sa nu vorbim de restul, alte "dreptuiri"...In fapt taote aceste "drepturi" sunt pomeni obtinute cu presiune "sindicala" (sindicatele noastre sunt mai ceva ca cele mafiote-mimeaza democratia dar e o gasca ce a pus "statutar" mana pe tot si apoi dai cu "lupta sindicala") de grupruri -grupulete in dauna celorlalti caci se ia de la cei ce produc sa se dea la cei ce nu produc care , romaneste , sunt cam 1 la 10 - sper ca stiti sau va amintiti fabula cu cei 10 canotori romani si seful lor !
    Nu va mai plangeti de situatia tarii, nu poti sa umpli atatea guri flamande de pe urma atatator de putini si apoi sa urli ca nu te-ai saturat !
    Daca te duci la tara (in mediul rural) si vrei sa angajezi un om sa-ti faca o treaba , ai sa cunosti cu adevarat problema reala...
    • +4 (4 voturi)    
      Stii tu cum e vb (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:25)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Nu e prost cel care cere, e cel care da. Daca politicienii au stiut sa castige alegerile cu pomeni ( si ma refer la toate partidele) deci pensii, salarii la bugetari, mici , galeti , sacose, de ce e de vina pesionarul ca le-a primit?

      Daca aveam politicieni adevarati care stiau sa i-a o masura mai dura, dar care sa aduca efecte in termen mediu mai bune pt tara e ok. Adica puteam sa inteleg sarim peste o marire de salariu dar sa vad o autostrada terminata care sa creasta economia. Dar cand lumea stie, ca atunci cand sunt bani in tara tot se fura ( vezi cresterea din perioada PNL) , nu e normal sa ceri sa primesti tu banii aia decat sa ii fure ei?
      • +4 (4 voturi)    
        ti-am dat un + (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:50)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Dar ai uitat o chestie elementara: nu noi, cei care dam bani la buget suntem majoritatea, ci ei, cei care iau bani de la buget.
        La un scrutin, majoritatea este cea care decide.

        Din punctul asta de vedere, eu as elimina dreptul de vot pentru cei care au un salariu, o indemnizatie, sau o pensie de la bugetul de stat (respectiv de la un fond de stat alimentat de la bugetul de stat). Ei nu au dreptul moral sa aleaga conducerea statului, pentru ca ei nu dau bani statului decat eventual tot din banii statului. Ei sunt doar beneficiarii unui stat sustinut financiar de noi.
        • -1 (1 vot)    
          Democrat (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:31)

          maria [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          Ce gandire democrata ai !De ce nu propui direct sa ii gazeze pe bugetari, ca doar sunt plosnite ....nu traim in simbioza, traim in parazitism...ce mod de gandire ai ! Numai tu ai drepturi in Romania,democratule ! Esti mai presus de orice lege, norocul nostru ca esti doar unul....
        • 0 (0 voturi)    
          ai vb doar ca sa ne arati ca stii sa scrii (Duminică, 18 aprilie 2010, 5:31)

          andulimbaiute [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          !
    • +2 (4 voturi)    
      Capitalism=Legiunea straina! (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:29)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Costica

      @ In ambele functioneaza acelasi principiu: Mergi sau crapa! Vom fi o tara de asistati.,imigranti in propria tara,daca nu ne trezim.Vezi cazul Palestinienilor care s-au trezit cu pamanturile vandute.DDD
      • 0 (4 voturi)    
        lasa-ne mai DDD (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:36)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

        Am trecut si prin economie centralizata si stiu ce inseamna sa stai la coada la paine 3 ore cu o cartela in mana, fara sa intelegi DE CE.

        Ce-i cu comentariile astea anti-capitalism? Ti se pare ca nu am experimentat destul comunismul? Ti-i dor de "epoca de aur" ?

        Capitalismul incurajeaza valorile familiale. Daca nu poti umbla, nu inseamna ca statul trebuie sa-ti dea bani degeaba ca sa nu crapi, ci familia este cea care trebuie sa te intretina.

        Nu poti merge mai departe? Poate fiul tau si pentru tine. L-ai invatat si pe el sa fie un milog comunist care sa astepte sa-i dea cineva pe tava un post bun? Atunci, da, crapati amandoi.
        • +1 (1 vot)    
          Vedem filme diferite! (Vineri, 16 aprilie 2010, 9:35)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          @ stefan 2008: Unde vezi Dta mesaje anticapitaliste?La 24 de ani dadeam paine la altii! Conduceam colective de peste 100 de muncitori! In trei ani am fost pe locul I pe tara in conditii de acord global cu pagube planificate de cca 3.000.000 lei socialisti/an!Faceam export cu o paritate de 3/1 deci in pierdere pentru ferma! Lucram 14-16 ore pe zi.Nu am avut satisfactii materiale cu 3400-3600lei/luna(adevarat mai mult ca altii) dar colegi plecati afara castigau cca 7.000$/luna.Personal vreau sa constientizez poporul asupra viziunii eronate:Sa-mi dea,sa faca,guvernul etc.Capitalism inseamna sa mergi pe propriile picioare,sa nu astepti nimic de la altii.Brendul unei ferme,activitati este corectitudinea exactitatea in realizarea contractelor mai ceva ca un ceas elvetian.Atunci IMM devine Firma! Vezi nemtii/polonezii care nu stiu lucra prost pe care i-i recomanda calitatea produselor.Nenorocirea e virusarea capitalismului.Produse asa zis UE facute pe vapoare de chinezi,functionarea multor unitati sub licente de notorietate fara a realiza aceeasi calitate.Doar doua ex: Pepsi sau Kent care nu au nimic din produsul original.Poate in SUA unde protectia consumatorului face protectie nu ciubuc.Politica este sa faci f f bine ce faci.Vechea zicala : "meseria bratara de aur"revine si e de viitor! Sunt mesteri cautati din strainatate pe anumite produse.Cu 35 de ani de activitate si 8 de pensionare I medicala,studii superioare,3 postuniversitare 2 meserii stiu ce vorbesc.Tineretul inca nu intelege actualitatea si dezieratele nationale.Numai acceptarea lucrului cu doua plati una minima si diferenta la negru,cu 12 locuri de munca in 11 ani ( cum se lamenta uin tanar,care totusi bine ca le-a avut.) sa vedem ce pensie sau cat va primi sau cati ani va strange.De asta am zis acumulari pe economii. DDD
        • 0 (0 voturi)    
          si dak n-ai copii? (Duminică, 18 aprilie 2010, 5:34)

          andulimbaiute [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          !
    • +1 (1 vot)    
      Cred ca nu... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:27)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Costica

      ..ai dreptate.Va tot plangeti ca munciti pentru a plati pensiile,nenorocite nu NESIMTITE, ale celor care au creat in Romania tot ceea ce s-a vandut acum marilor privati,tot ce a fost construit in Romania si vandut de puterile care s-au perindat, totul a fost facut de mainile acestor pensionari..de ce va tot legati de ei, n-au dreptul la o pensie decenta,sau ar trebui sa munceasca in continuare desi au toti cam peste 70 de ani ?
  • +3 (11 voturi)    
    PDL daca va pierde alegerile (Marţi, 13 aprilie 2010, 7:31)

    Audit [utilizator]

    le va pierde nu numai pentru masurile de reforma sau din cauza crizei ci si pentru ca a sufocat ceea ce tine de stat cu oameni de partid in toate posturile. Nu sunt numai PDL-isti ci, culmea, multi PSD-isti cu urme securiste cu un profesionalism mai mult decat indoielnic.
    Ceea ce spune Presedintele este corect, este ca la carte. Este modul in care gandesc eu. Dar acest lucru nu ne ajuta cu nimic. Dl. Presedinte are acum toata puterea. Cand a fost cu Tariceanu, am inteles, dar acum nu mai sunt scuze. Iar timpul trece.
    Ii doresc bafta in a face ceea ce zice.
  • +1 (17 voturi)    
    HMMM... (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:28)

    Diazepam [anonim]

    Trist, trist, trist... ba chiar exasperant... Am votat cu Basescu si i-am acordat credit lui Boc fiind constient ca din doua rele il aleg pe cel mai putin rau. Acum nu mai cred in nimeni. mi-am pierdut speranta. Oamenii astia traiec clar pe alta planeta. Una pe care o vor ei.
    NU EXISTA NICI UN PLAN CONCRET PENTRU RESTRUCTURAREA APARATULUI BUGETAR. Clar. Birocratia ne mananca. O sa dau un exemplu: Saptamana trecuta sora mea mi-a lasat masina. Am facut demersurile pentru a o trece pe numele meu. A trebuit sa platesc TAXA DE INMATRICULARE si CERTIFICATUL DE INMATRICULARE in DOUA LOCURI. cec si politie. Asta a fost cea mai simpla mutare. Au urmat apoi alte aventuri ca de exemplu: completeaza nu stiu cate hartii mergi cu teancul la 2,3 birouri ca sa se puna o stampila, apoi la ghiseu sa platesti o taxa de 2 lei, apoi la un alt birou unde, la fel ca in celelalte functionarele isi freaca nessul, din nou la ghiseu sa platesc alta taxa de 4 lei, urca iar la biroul nu stiu care in care o alta functionara plecata de la biroul ei sta calare pe un domn cu burta care pare deranjat cand intru si ii intind hartiile pentru care isi rapeste timp de o stampila si o semnatura etc.
    NU EXISTA PLAN DE RESTRUCTURARE. Domniile lor inteleg prin restructurare doar DISPONIBILIZARE, care din pacate se face in sectoarele cele mai ranite ca de exemplu in invatamant. Am lucrat in invatamant acum 8 ani. Si lucrurile sunt la fel si azi . 2% din cadrele didactice sunt persoane autentice care pot oferi ceva copiilor si care vor sa ii invete ceva. In rest doar niste scursuri. Dar daca sunt dati afara cu siguranta nu vor face fata cu 45 pana la 60 de elevi intr-o clasa. Off... mi s-a terminat diazepamul... nu se mai poate trai in tara asta in care asistam la o preluare de stafeta... Pleaca PSD-ul si vine PDL-ul...
    Trist... trist...
    • +1 (13 voturi)    
      minciunica (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:23)

      Wurhox [utilizator] i-a raspuns lui Diazepam

      sigur ai votat pe geoana
    • +6 (8 voturi)    
      Cum a fost inteleasa restructurarea (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:46)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Diazepam

      prin restructurare Nu s-au redus posturile ci au crescut.
      Cum este posibil, sa creeze functii de "secretara" pentru fiecare birou sau serviciu format din maxim 10/12 persoane?
      Numarul de lucrari zilnice inregistrate la un astfel de birou nu depaseste 10 (intrari plus iesiri).
      Inregistrarea acestora in registrul de evidenta lucrari, nu cred ca depaseste 30 minute.
      De ce sunt platiti ? Au salarii destul de mari pt cele 30 minute muncite zilnic?
      Pentru cine au fost create astfel de posturi?

      Cei care nu au timp nici sa respire, au cu cel putin 2-3 milioane mai mult decat "doamna" de la secretriatul biroului?

      Verificati numarul acestor "secretare" din unitatile reorganizate cat si celelalte.
      Banii risipiti degeaba.
      Unde este echitatea muncii, dupa munca si rasplata?
    • +1 (1 vot)    
      S T A T U L ! (Vineri, 16 aprilie 2010, 9:47)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Diazepam

      @ Nu are o viziune corecta.A retras statul din ramuri strategice lasand economia vraiste,privatizand haotic.Avem de asemeni saraci fiind, cu veleitati de mecena, cu buzunarele rupte.De exemplu: Sanatatea si invatamantul in marile orase impartit in doua.O mare parte la particulari o parte la stat.90% facultati praticulare.Energia,O companie nationala de telefonie,internet,TV ertc.Restul privat.Privatii obligati prin lege sa aiba cca 5-10 % burse gratuite pentru varfuri ,unii saraci din rural dar cu mintea brici.Bunicul meu a facut medicina cu bursa si certificat de pauperitate cu 7 surori si frati.Tatal tot cu taxe. 50% din sosele private.Vrem mult cu imprumuturi inrobitoare cu o coruptie ce cangreneaza corpul tarii.DDD
  • -4 (16 voturi)    
    vina (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:37)

    pepi [anonim]

    "Guvernul actioneaza intr-un mediu ostil. Politicienii aflati la putere nu sunt dispusi sa sacrifice tara pentru a mari nejustificat salariile si pensiile..." Din nou Domnul presedinte a gasit un vinovat, trage in el din toate pozitiile....si motiveaza de ce nu poate sa faca ce a promis. Aceeasi placa rulata la nesfarsit. Nu se spune despre "Boc al nost" ca e total incompetent, nu se spune ca am scazut rata de schimb in mod artificial cu costuri enorme; nu se spune ca turismul e in faliment, nu se spune nimic;....Totul e o "bascalie", vorba altui "savant" Dl. Mazare. Si uite asa ne ducem pe apa Sambetei!
    Sa traiti bine!
  • -4 (12 voturi)    
    aha (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:38)

    liviu_ [utilizator]

    si guvernul nu e in proportie mare de la pdl? ministrii nu-s alesi de mataluta?
    asa faci intotdeauna itntai iti pui plele (videanu etc)

    "Am stabilit impreuna cu SRI" - SRIu nu era independent dpdv politic? legatura asta stransa cu SRI poate sugera ca basescu a mai fost ajutat si in alte situatii (filmuletu dinainte de alegeri etc)

    salariile intradevar nu au scazut, dar nici nu au crescut, nici macar alea mici (sub 10 mil).
  • +5 (9 voturi)    
    propunere (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:44)

    Florin [anonim]

    Daca ar face disponilizari la bugetari ar afla din presa, nu trebe sa consulte statistici.
    Si ar fi bine sa se inceapa cu administratia prezidentiala, sa se continue cu ministerele, sanatatea, invatamantul si adp-ul sa fie ultimi.
    O mana de ajutor ar putea sa dea si televiziunile, inclusiv realitatea si antenele, transmitand in direct concursurile organizate asa incat sa nu fie doar simulare cum e acum.
  • +12 (22 voturi)    
    Un politician cu sange-n vine (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:07)

    valexandru [anonim]

    Basescu este singurul politician care vorbeste pe inteles si cand spune ce nu ne place sa auzim.
    • -10 (18 voturi)    
      da exact, creier nu prea are, singe are ca nastase (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:15)

      romanel exmarinel [anonim] i-a raspuns lui valexandru

      de parca boc, secretar PCR ar stii ce-ia aia economie..
      nu-i nimic, vin alegerile!
      acum dati-mi multe minusuri sa nu cumva sa sedeschida comentariul :)
    • -5 (13 voturi)    
      super Base !!! (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:39)

      ana [anonim] i-a raspuns lui valexandru

      cata dreptate ai !!!!!! asta-i si parere mea!!!
      • -4 (10 voturi)    
        Ana (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:30)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui ana

        Mandra, nu vrei tu sa emigrezi in Coreea de Nord. Te-ai simti minunat acolo. Si ei tot un singur politician care vorbeste pe intelesul vostru au. Succesuri
        • -1 (1 vot)    
          relax, alexandru !!! (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:40)

          ana [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          mandrule, voinicule, ce-ai vrea, sa am aceeasi parere ca si tine????? inca ceva, sunt absolut sigura ca nu ai inteles la ce m-am referit, calmeaza-te!!!
  • -2 (10 voturi)    
    hehe (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:10)

    Ion I [anonim]

    " am preferat sa las pilotii aeronavei prezidentiale sa plece de la Romavia la privat si sa-i inchirieze de acolo de cate ori avem un zbor"

    ar fi interesant sa se afle cu cat erau platiti inainte si cu cat sunt platiti acum (sau care este contractul ala de inchiriere)... s-au gandit ei bine ca afacerile cu statul sunt cele mai profitabile mai ales daca nu esti bugetar ;)
    • 0 (0 voturi)    
      tipir romanesc (Marţi, 13 aprilie 2010, 22:25)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      hai sa dam cu "-" ca si asa nu avem un argument / contra-argument, dar deh, ne pricepem noi la toate.. ca suntem romani..

      am specificat ca "ar fi interesat de stiut". nu am infirmat si nu am comentat ce au postat altii aici.. vedeti ca in clasa a 2a cel tarziu ar fi trebuit sa stiti cum sa raspundeti / va adresati
  • +11 (13 voturi)    
    indemn.... (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:19)

    ana [anonim]

    domnule BOC, reduceti numarul bugetarilor, parca asa ati promis!!!!
  • +10 (16 voturi)    
    MASURI (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:20)

    Mirela [anonim]

    Dl. Presedinte Basescu a fost corect si a punctat toate punctele slabe ale guvernului, dar aceste probleme le vedem si chiar le simtim si noi oamenii de rand. De la dansul asteptam mai mult, adica masuri contra abuzurilor nu doar enumerarea lor. Cu enumerarea pacatelor guvernului si suportarea consecintelor acestora ne luptam noi, oamenii de rand, zi de zi.
    Vrem masuri rapide si drastice!
    De-asta am votat Basescu Presedinte.
    • -6 (12 voturi)    
      Ciuruiala (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:32)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Mirela

      Si te-a ciuruit. Haaahaaahaaa.
      Adica nu ti-au ajus 5 ani de enumerare, ai mai vrut inca 5. Lasa ca o sa te saturi matale.
  • -7 (17 voturi)    
    vorbe..... multe (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:47)

    contribuabilu' [anonim]

    Din pacate doar vorbe ca si ale d-lui Boc. Si discutia cam trasa de par. Pacat de Nasul, asta nu e jurnalism e pupin...ist JENANT
  • -4 (6 voturi)    
    bucurii... (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:01)

    Bucur [anonim]

    ...mii , mai exact v-o 5M (- efortul STS si slugilor de la externe). Adica pe langa ca le e rau si lor, fiind deontologi trebui sa inghita rahatu cu polonicu =))
    Cat despre intaiul Pres. al tarii: n-a invatat nimic (se crede nemuritor): o sa dea socoteala, pentru ceea ce a facut si face.
  • +1 (3 voturi)    
    ... pacat ca e locuita (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:55)

    falco [anonim]

    E deja mai imediat si a trecut mai bine de juma de an decind 80% din niste "fraieri" au votat ca vreau un alt sistem bugetar , nu am votat doar reducerea acelor parlamentari , am votat o reforma in sistemul bugetar si da aceasta reforma presupune reducerea bugetarilor la maxim jumate , si nu e vorba de profesori , sau de medici care pleaca deja ei de buna voie, Administratiile locale te sufoca , tre sa semnezi orice in 10 locuri , o gramada de oameni care freaca menta . Domnilor cind veti face ceva la 18maxim 20 de milioane citi mai is in romania aparatul bugetar ca sa fuctioneze ajung 500 miii de angajati maxim nu mai sintem in epoca de piatra cind se facea un inscris cu dalta. Eficienta va spune ceva ?
  • 0 (0 voturi)    
    disponibilizari (Marţi, 13 aprilie 2010, 18:34)

    Myron [anonim]

    chestia cu disponibilizarile ma nelinisteteste enorm; marii granguri, directorii si secretarele care freaca menta nu vor avea de suferit, vor da afara - daca vor da - amariti cu salarii de pina la 1500 lei, adica un minimum necesar pt a trai, si vor ramane contabilii sefi angajati in urma unor concursuri trucate, directorii clienti politici, si tot soiul de functonari inutili pe la guvern,
    Atentie, criteriul nu trebuie sa fie numarul de functionari, ci utilitatea lor si banii economisiti la buget.
  • +1 (1 vot)    
    Pacat, mare pacat. (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:02)

    apoca [anonim]

    A vrut puterea, ne-a chemat la vot, si i l-am dat de 4 ori si lui si partidului. Ca sa poata guverna singur, ca sa nu mai depinda de coalitii si aliante, ca sa poata face ce a promis ca face. Dupa 4 luni de guvernare insa tara e de rapa, taxele sunt vraiste, proiecte de neam prost se fac in continuare cu dedicatie (vezi 500 milioane pentru siveco tot aici pe site), bugetari tot atati sunt, singurul lucru care s-a schimbat este birul taxelor care apasa mai greu si mai rapid asupra putinelor firme cinstite care au mai ramas. Si dl presedinte de ce face in timpul asta? Dispare complet si apoi cand apare ne asigura ca ni se pare. Ca dracu nu e chiar asa de negru pe cat pare dar ne asigura ca se va informa sa afle exact.

    Daca asta este progres si guvernare de dreapta mai bine ne lasam. Nu credeam sa ajung vreodata sa-l regret pe Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    - Nu s-au redus salariile. Este iarasi o minciuna (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:02)

    soho [anonim]

    asa este nu s-au redus salariile, dimpotriva au crescut
    ma refer la salariile celor din justitie
    chiar nu inteleg cum este posibil ca un grefier sa incaseze diferente pe anul 2009 de aprox 50.000 lei.
    daca un grefier incaseaza acesti bani, un judecator cat ia? dar unul de la iccj sau de la curtea constitutionala?
    are cunostinta domnul boc despre acest lucru? eu cred ca da
    noi ceilalti care muncim pe un salariu de mizerie insuficient pentru plata facturilor a taxelor si impozitelor , insuficient sa ne cumparam mancare si medicamente ii sustinem pe acesti nesimtiti