AUDIO Adrian Nastase despre ANI: O situatie jenanta. Riscam sa ajungem iar la Curtea Constitutionala

de RFI     RFI Romania
Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:21 Revista Presei | Radio TV

Legea privind Agentia Nationala de Integritate risca sa ajunga din nou la Curtea Constitutionala, a declarat la RFI presedintele Consiliului National al PSD, fostul premier Adrian Nastase. Social-democratul a afirmat ca, in cazul noii legi, se procedeaza "cu aceeasi lipsa de inteligenta".


"In ceea ce priveste situatia la care s-a ajuns, absolut jenanta pentru seful statului si pentru ministrii care au sustinut aceasta varianta neconstitutionala, sigur ca trebuie facute reparatiile de rigoare. Dar se procedeaza iar cu aceeasi lipsa de inteligenta si riscam sa ajungem din nou intr-o situatie in care o noua Curte Constitutionala sau aceeasi se va pronunta in conditiile unei exceptii ridicate intr-un proces, in legatura cu o solutie adoptata pe picior", a declarat parlamentarul social-democrat.

In opinia lui Adrian Nastase, este "umilitor" ca seful statului a chemat partidele la consultari, in timp ce Guvernul vine cu propria varianta de modificare a legii ANI.

"Mi se pare absolut umilitor pentru Parlament si pentru partidele politice ca in timp ce se desfasoara eventuala procedura de consultare la Cotroceni, sa afli ca de fapt Guvernul deja a trimis la Parlament o formula de reparatie capitala pentru aceasta lege", a spus Nastase.

Fostul prim-ministru a afirmat ca viitoarea lege a Agentiei Nationale de Integritate ar putea avea "dificultati" in a fi aplicata.

"Eu cred ca daca stateam cateva zile sa reflectam cu totii la cea mai buna solutie, am fi gasit o formula care sa nu fie cumva ridicola, pentru ca asta ne va pune fara indoiala intr-o situatie oarecum penibila in fata electoratului. Intai taiem si pe urma masuram si o sa avem probabil din nou dificultati in a pune in aplicare aceasta lege", a declarat Nastase.

Declaratia lui Nastase a fost facuta in contextul in care noul proiect al Legii ANI - inaintat de Guvern sub denumirea "Proiectul de lege privind consolidarea integritatii in exercitarea functiilor si demnitatilor publice" - este miercuri in dezbaterea Camerei Deputatilor.


Citeste mai multe despre   





















1603 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Draga Adi, noroc ca nu imi esti tata (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:26)

    Ovidiu [anonim]

    ca as intra in pamant de rusine sa am un tata care fuge de Justitie si se ascunde in spatele imunitatii, acceptand sa ramana in postura de "banuit".

    Tie, asa, dimineata cand esti singur in baie, in fata oglinzii, nu iti e putin rusine de ceea ce faci si de ceea ce ai ajuns, in general?

    Cum de mai ai nesimtirea sa dai mereu declaratii si sa iesi in fata, chiar nu ai simtul masurii deloc ?
    • +8 (8 voturi)    
      Rusinea lui Bombonel (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:53)

      fny.ro [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Dupa atata timp, cred ca a ajuns si el sa creada mizeriile si magariile pe care le spune.

      Un om cu un asemenea caracter si cu asemenea atitudine vizavi de lege n-ar trebui sa aiba voie sa vorbeasca de bun simt, penibil, ridicol, samd.

      Din pacate, sistemul lui de valori se invarte doar in jurul propriului lui interes si a pastrarii libertatii....
    • +1 (1 vot)    
      nu stiu de ce-l mai bagam in seama (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:24)

      io [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      pe neica nimeni asta ...
      Aditza, vezi ca nici colegii tai nu-s de aceeasi parere cu tine:
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7176335-update-comisia-juridica-din-camera-deputatilor-adoptat-noul-proiect-legii-ani.htm
    • 0 (0 voturi)    
      are si are si ..are!!! (Duminică, 9 mai 2010, 6:54)

      nic [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ca sa ai rusine trebuie sa ai ceva in cap. Numai un prost nu are rusine ca nu stie ce face!! Dar nastase are si are si are, mama ce are dar ce pacat ca partea aia este dorsala si nu se vede in oglinda
  • -11 (13 voturi)    
    :( (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:30)

    Cri [anonim]

    Romania a pierdut doi prim-ministri de valoare: Nastase si Johannis.
    • +6 (10 voturi)    
      Nastase (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:12)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Cri

      Nastase s-a pierdut singur cand a decis sa bage mana unde nu trebuie. Romania a pierdut cel mai bun prim ministru pe care l-a avut vreodata dar si un mare corupt, un personaj ce inchidea ochii la furturile colegilor lui de partid, intr-un cuvant...un "jegos" .
      Cat despre Johannis...n-ai de unde sa stii cat de bun ar fi fost ca prim ministru pt ca n-a ajuns in situatia de a-si dovedi in/competenta.
    • +3 (3 voturi)    
      cred ca ai o problema (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:40)

      dorul [utilizator] i-a raspuns lui Cri

      Daca nu guverna PSD patru ani numai cu pomeni acum am fi dus-o mai bine, iar tu l-ai fi urat pe Nastase ca nu ti-a dat si tie un ajutor social. Dar lucrurile nu stau din pacate asa.
    • +6 (6 voturi)    
      Noroc cu primavara asta! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:01)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Cri

      Daca era toamna era... cri, cri, cri, toamna gri!
      "doi prim-ministri de valoare: Nastase si Johannis"... visezi! Sunt... doi care au vandut copii, care au case in multiplu de sase, rosii in gat, galbeni la fata si albastri daca vor da cu justitia fata!
      Esti jenant, omule!
      Sincer, nu crezi ca arielul de pe antene si realitati dauneaza grav sanatatii?
      Ia vezi cu cocolino, poate ti se inmoaie... parerile!
    • +7 (9 voturi)    
      Zau? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:09)

      George [anonim] i-a raspuns lui Cri

      Astia doi la un loc nu valoreaza nici cat doua cepe degerate. Tu greiere amarat? Nici macar atat.
    • -8 (10 voturi)    
      Da-ti cu voturi negative cat vreti (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:17)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui Cri

      Nu puteti contesta ca in vremea lu' Nastase nu a fost o crestere economica reala de 25%. Iar Johannis este un primar foarte bun.
      • +3 (3 voturi)    
        Crestere :) (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:55)

        fny.ro [anonim] i-a raspuns lui Cri

        Nu cred ca contesta nimeni asta, daca este adevarat. Dar in aceea perioada era destul de greu pentru noi sa mai merge in jos.

        Asadar nu prea vad ce merit are Nastase, la cat s-a furat pe vremea lui. Cate privatizari s-au facut atunci, nici el nu le mai stie....
      • +3 (3 voturi)    
        Bai Cri, chiar nu te poti abtine?! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:11)

        Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui Cri

        Bai omule, pai cresterea economica a fost datorita lui naste?!!! Sau cea din 2008 datorita lui tari cea nu? Adica tu chiar vrei sa induci ideea ca ei sunt artizanii cresterilor economice? Nu domnule, nu! Ei au fost doar ursul care baga mana in stup dupa miere, cei care au pus umarul la greu am fost noi, platind taxe si impozite pe cand lor li se rupea de oricine si-si vedeau de porciile lor.
        Dar dumneata vrei cu orice pret sa-mi bagi pe gat cu de-a sila dragoste pentru magarii astia prezentandu-i adevarati inorogi.
        Halal postaci....
  • +12 (12 voturi)    
    obraznic,cu tupeu,rautacios. (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:34)

    mircea [anonim]

    Si toate pe banii nostri.Dupa ce ca-l si platim atat amar de vreme ne si injura ca suntem prosti.In privinta prostiei,are dreptate.Suntem prosti ca-l votam.In privinta legilor,dobitoci ca Nastase au grija sa promoveze in parlament legile,in asa fel,incat ,atunci cand ei calca pe bec sa fie o alternativa de scapare.
  • +4 (4 voturi)    
    versuri ad hoc (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:55)

    poiet natzional [anonim]

    pentr'un mare ..diplodoc

    vrabia malai viteazu
    iara bombo, p'alu nelu.

    a lu nelu, a lu nelu, hai la joc,
    bombonel esti ...diplo doc !

    cecere, cecere
    ani, ani, nu mai e !

    asta'i pohta ce'o pohtim !
  • +11 (11 voturi)    
    Interesanta preocuparea (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:03)

    costi [anonim]

    lui adi nastase eminent om politic , profesor de drept etc etc de a ajuta la musamalizarea averilor ilicite .pozitia lui publica supe : nu vrem sa fim controlati la averi .controlatine la oua .bravos ,,, ce or invata studentii de la omu asta ?teorema manglei?
  • +11 (13 voturi)    
    Hahahahahaha!!! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:08)

    Dorin [anonim]

    Cine vorbeste? Cine vorbeste despre ANI? Tovarasul Nastase. Incredibil cata obraznicie! Cat tupeu! Treaba e ca dumneata tovarase Nastase esti defapt intr-o situatie, putin spus, jenanta. Pai in mod sigur ca, daca mai sunt multi ca tine in parlament (si sunt), noua lege ANI, prin grija "avocatilor" lui conu Felix turnatorul si ai altor indivizi de teapa ta, va ajunge la CC. Mi-e scarba de tine tovarase Nastase. Intelegi?
  • +4 (4 voturi)    
    Doar dac o sesizezi dumneata dle. Nastase ! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:35)

    cornel [anonim]

    In locul matale m-as retrage mai la colt,impreuna cu dl.Iliescu.
    Asa ar fi de bun simt si nu l-as mai influienta in sens negativ pe Ponta. Zau asa, sunteti doi hipopotami din secolul trecut.
    Lasati PSD sa se reformeze odata, macar cat de cat.
  • -2 (2 voturi)    
    Bravo Nastase! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:56)

    Mihai [anonim]

    Foarte buna pozitia lui Nastase, numai aiurea se face totul in tara asta, guvernul in loc sa vada de criza se ocupa de legi aiurea date tot de ei.
    Si ce daca a furat, va simititi mai bine ca va fura Videanu sau altii?
    Cand au fost Nastase prim-ministru nu a trebuit sa cerseasca bani de la FMI cand e PDL numai cu imprumuturi se umbla, si cand era cdr si acum.
    • 0 (0 voturi)    
      shpaga lui nastase e cunoscuta in toata lumea (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:32)

      nasty [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      guvernul boc a luat bani cu imprumut dela femei printr'un acord semnat si de joana si ministrii pesedei, cand incercau sa scoata tzara din criza ca'n poezia aia cu racu, broasca si shtiuca.

      si daca e nevoie de banii aia, e pentru ca bombo si tarliceanu au lasat gauri mari prin bujet. sa nu mai vorbim de vestitele privatizari ale lui nastase.

      spre deosebire de mata, eu nu ma mandresc nici cu furturile lui nastase nici cu ale lui videanu. eu zic sa fie cercetatzi amdoi si tot ceilaltzi, si ce e nejustificat din averile lor, sa fie confiscate, conf. practicii europene.

      sa traitzi bine !
  • +2 (2 voturi)    
    sa nu risti tu sa ajungi la Jilava (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:57)

    mav [anonim]

    sper sa se termine circul asta cu CC..o curte aservita PSD-istilor si hotiilor lor. Sper sa terminam o data cu puterea CC de alua decizii importante, dat fiind ca personajele de acolo au mari probleme!
  • 0 (0 voturi)    
    JENANT (Vineri, 7 mai 2010, 21:10)

    anonim [anonim]

    Asa e,situatia e jenanta.Doar ca e mai jenanta pentru unii decat pentru altii.