Crin Antonescu: Exista sanse ca motiunea de cenzura sa treaca. O remaniere oricat de mica sau de mare este nesemnificativa

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 30 august 2010, 22:37 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Partidului National Liberal, Crin Antonescu a declarat, intr-o emisiune la Antena3, ca exista sanse ca motiunea de cenzura sa treaca si ca "nu este exclus sa fie pedelisti care o vor vota". Liderul liberal a mai precizat ca din punctul sau de vedere "o remaniere mai mica sau mai mare este nesemnificativa" si ca important acum este formarea unei "majoritati responsabile" care sa dea jos guvernul Boc si sa puna in loc un executiv ferit de influentele presedintelui Traian Basescu.

"Exista sanse ca motiunea de cenzura sa treaca. Nu este exclus sa fie pedelisti care o vor vota. Nu este exlus ca presedintele Basescu sa-si doreasca un nou experiment. Ceea ce e important este ca impreuna cu PSD si cine va mai fi interesat de o alta majoritate sa pregatim o alta majoritate cu care sa dam jos Guvernul Emil Boc si sa punem in loc altul in jurul unor principii si al unui premier care sa fie, in principiu, independent. O  motiune de cenzura care trece, dar care nu este urmata de un plan referitoare la o noua majoritate reprezinta o noua carte aruncata in mana lui Traian Basescu", a declarat Crin Antonescu.

"Romania nu doar ca nu mai are nevoie de un guvern condus de Emil Boc, Romania nu mai trebuie sa aiba un guvern a carui putere sa emane de la Traian Basescu. Puterea trebuie sa vina de la o majoritate responsabila. O remaniere mai mica sau mai mare este nesemnificativa din punctul nostru de vedere¬, a mai adaugat presedintele PNL.

Crin Antonescu a vorbit si despre declaratiile liderului deputatilor PSD, Viorel Hrebenciuc, care sustine ca presedintele PNL are "naivitati care nu sunt de nivelul unui sef de partid", social-democratul afirmand ca liberalii au negociat cu PDL votul din Senat asupra Legii Agentiei Nationale de Integritate (ANI).

"Hrebenciuc minte. Niciodata nu a existat un angajament sau un acord ca noi vom vota la Legea ANI sau referitor la legea micii reforme in justitie. PNL a decis public sa voteze legea ANI. PNL nu are niciun fel de obligatie sa ceara aprobare de la PSD pentru a vota intr-un fel sau altul. Domnul Hrebenciuc e diversionist, a crescut la aceeasi scoala ca si diversionistii PDL. Ca domnul Hrebenciuc considera ca eu sunt un naiv, asta e compliment", a declarat Antonescu.


Citeste mai multe despre   



















973 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    nu stie ce vrea (Luni, 30 august 2010, 22:44)

    el [anonim]

    remaniere mica sa mare .....nu conteaza?
    majoritate responsabila ... ar fi doar cu pnl?

    inca o confirmare ca vb mult si fara rost.
    pnl cu el presedinte nu reprezinta nicio amenintare pt nimeni dpdv politic
  • +9 (11 voturi)    
    Nu esti... (Luni, 30 august 2010, 23:00)

    Costika [utilizator]

    ...naiv, esti prost. Crescut. Te-ai ajuns dar tot degeaba. Voi nu mai sunteti liberali de multa vreme, mai bine scrieti "Patricieni", poate va confunda unii cu nobilii Romei...
  • +10 (12 voturi)    
    nea muzeografu' (Luni, 30 august 2010, 23:12)

    patriciu [anonim]

    nu ai ramas cu gura cascata ca la muzeu la o singura idee ?
    vino cu o propunere clara pentru ceva, altfel nu-ti mai raci gura degeaba daca nu vrei sa fi votat doar de ajutatii social !
    o sa te bati pe electorat cu PSD-ul ....
  • +7 (7 voturi)    
    La sesiunea extraordinara, crin ioc! (Luni, 30 august 2010, 23:51)

    Liviu Iordache [anonim]

    V-ati prins ca nimeni nu si-a dat seama ca alde crin nu a fost prezent la sesiunea extraordinara. A, nu stiati? El e senator (a fost si vicepresedinte, dar a fugit ca dracu de tamiie, trebuia sa conduca sedinte de plen, sa participe la sedintele biroului permanent, nasol!). Si totusi, intr-un moment ca asta nu s-a putut scula, era la Jerome, hair stilystul de la Bruxelles, era matol, avea brinca, nu se stie, cert este ca nu a venit. Asa ca, pentru a-si scoate pirleala, a venit la Mamaia (acolo i-a placut) si s-a pus pe injurat dublu fata de obicei!
  • +8 (8 voturi)    
    Pacaliciul si Nebunul: Ponta si Antonescu (Marţi, 31 august 2010, 0:08)

    damn [anonim]

    cea mai serioasa combinatie "de criza"
  • -4 (4 voturi)    
    Ce ma distreaza ... (Marţi, 31 august 2010, 11:12)

    Gigi [anonim]

    ... ca toata lumea injura televiziunile mogulilor dar toata lumea se uita la ele. HN.ro chiar preia fragmente din emisiuni :))
  • +2 (2 voturi)    
    Diversionistii Ponta si Antonescu. (Marţi, 31 august 2010, 14:13)

    mircea [anonim]

    Antonescu este inebunit sa provoace o diversiune cat mai mare,inca romanii sa uite de datoria lui Patriciu scadenta in septembrie si pentru-care Patriciu-l strange pe Antonescu de oua si daca nu reuseste ceva,Patriciu da cu Antonescu de pamant.In rest nimeni din parlament nu-i interesat de alegeri anticipate pentru-ca s-a pomeni pe dinafara.In cazul alegrerilor anticipate s-ar aplica referendumul cu reducerea la 300 a numarului de parlamentari si parlament unicameral.Si nu-i prosteala ce spune Antonescu?A ajuns repetentul sa se creada destept (si frumos).
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm hmm hm mm (Miercuri, 1 septembrie 2010, 13:35)

    qwas [anonim]

    Basescu ar face bine sa ii zica lui Boc sa ii dea afara pe ministrii incompetenti pe genul Seitan si sa aduca mai multi ca Udrea care chiar fac ceva.