Roberta Anastase: Nu-mi e frica de demisie, insa decizia o voi lua impreuna cu PDL

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:22 Revista Presei | Radio TV

Roberta Anastase
Foto: Agerpres
Intr-o interventie telefonica la Realitatea TV, Roberta Anastase, presedinta Camerei Deputatilor a declarat ca isi poate asuma decizia demisiei de la sefia Camerei Deputatilor doar impreuna cu Partidul Democrat Liberal.

Intrebata daca ar fi gata sa se puna pe sine in detrimentul celor trei legi (salarizarii, pensiei si bugetului de stat), Roberta Anastase a raspuns ca se afla la conducere cu votul colegilor ei. "Demisia este un gest de onoare, nu-mi e frica de acest gest si orice decizie voi lua, va fi impreuna cu PDL", a raspuns Roberta Anastase.

"Nu cred in argumentele opozitiei. Este un gest de lasitate sa te ascunzi in spatele cererii de demisie a unui om ca se te derogi de o responsabilitate", a mai spus Anastase.


Citeste mai multe despre   























2759 vizualizari

  • -1 (27 voturi)    
    pai ia odata decizia! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:33)

    Dan [anonim]

    nu vezi ca ai blocat legislativul, cucoana? cand atata lume iti spune ca tre sa dispari, dispari, nu mai cauta ajutor, DISPARI!
    • +5 (25 voturi)    
      ea e doar PRETEXTUL blocarii (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:37)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      pentru pacalicii care mai pun botul, asa ca tine...
      • -10 (18 voturi)    
        dar tu de unde stii ca e pretext? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:04)

        robineta [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        esti ghicitor in stele? sau esti de la PSD si cunosti detalii despre acest caz?
        • +1 (3 voturi)    
          stie (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:38)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui robineta

          pentru ca gandeste, nu inghite toate tampeniile servite de politicieni sau pseudojurnalisti nevertebrati.
      • +3 (11 voturi)    
        Exact...e pretextul (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:16)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Dar tot trebuie sa-si dea demisia. Trebuia sa o faca imediat, nu sa inceapa cu povesti cu sute de miliarde si alte fantezii... Dar asa e la noi, te legi cu lanturile de scaun..nu conteaza daca furi, daca esti incompetent...nu lasi scaunul ! Ca doar n-ai investit atat ca sa pleci la prima indiscretie...

        Ca el..sunt multi care pun botul. Cand nu vor mai avea motive (pretexte) sa blocheze..abia atunci se vor gandi de 2 ori inainte sa faca asa ceva. Deocamdata ei au cum sa se explice in fata propriului electorat...iar pretextul e f bun.
      • 0 (18 voturi)    
        A mai fost pana acum blocat de 20 de ani ? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:36)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        De 2 luni e blocat, de cand a fraudat un vot. Tu te-ai lasa condus de un infractor?
      • +3 (7 voturi)    
        ,,Doamna" asta este... (Joi, 11 noiembrie 2010, 10:02)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        ...mama tupeului,de a doua zi trebuia sa dispara din parlament demisia este prea putin iar daca avema justitie trebuia sa rspunda PENAL...dar asta-i Romania.....
    • 0 (10 voturi)    
      cine a blocat? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:59)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Dane, tu crezi ce ai scris mai sus?Eu cred ca ti-a dictat cineva dinspre rasarit ......maturizeaza-ta
      • 0 (6 voturi)    
        Cucoana nu are ce cauta in politica (Joi, 11 noiembrie 2010, 10:23)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui andrei

        PDL-ul nici nu trebuia sa o puna intr-o asemenea functie. Mai bine ar sta madama acasa sa fac mancare si prunci. Nu are experienta si pregatirea necesara sa conduca camera deputatilor si nici nu prea o duce mintea la ceea ce se intampla in politica. Uitati-va la ea: Emotiva, labila, limba de lemn, nu-i in stare sa lege 2 cuvinte...
        Daca va intreaba cineva peste 5 ani despre realizarile ei din urma, ce ati spune? Nimic.
        Ce dracu' chiar nu are PDL-ul un om capabil sa o inlocuiasca? Olteanu, de exemplu...sau oricare altul decat ea.
    • +1 (9 voturi)    
      A luat/o! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:05)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Nu si/o da!
      V/o da!
      • +3 (13 voturi)    
        ai numarat lunile de cand nu mai e Udrea (Joi, 11 noiembrie 2010, 2:11)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        tinta? dispar toate, precum proiectul johannis imediat ce gasesc alt pretext sa NU faca ceva! sa mai adaug ca au iesit Berceanu si Videanu din joc si TOT nu e ok? avem de-a face cu niste nemernici mult mai jos decat lovitura "minereasca" din Piata aici! se incearca orice, de la filme trucate la santaj pentru disparitia din arena a unor oameni ai puterii! ASA face politica opozitia - si de votat, voteaza onorabil madam norica si nepoata... cred ca demisia de onoare a noricai a alunecat sub ceva pres - ala pe care se sterg pe picioare mogulii de la care sug, neobosite, capusele opozitiei!
    • +1 (7 voturi)    
      NU ea a blocat (Joi, 11 noiembrie 2010, 8:45)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      ci cei ce nu vin la serviciu! Maine ne trezim ca PSD+PC+PNL nu vin la serviciu pana nu isi da demisia Basescu! E posibil asa ceva?
      Fiecare dintre violatorii PSD / TSD sa isi vada de treaba pentru care au fost votati.
    • +2 (6 voturi)    
      Falsul in acte publice ! (Joi, 11 noiembrie 2010, 10:35)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Falsul in acte publice se pedepseste ,sau exista mai multe legi in Romania functie de persoane???
  • -3 (21 voturi)    
    nu trebuie cedat (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:40)

    Andrei T [anonim]

    Nu trebuie cedat. Daca Anastase isi va da demisia, PNL si PSD Va gasi altceva pentru ca tinta lor nu e binele Romaniei, ci raul ei. Oameni ca Patriciu si Antonescu executa cu sarg ordine externe care presupun ca in Romania toate sa mearga prost . Atat de prost incat sa alunece din nou spre rasarit.
    • +3 (17 voturi)    
      nu anastase trebuie sa-si dea demisia (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:55)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

      nu anastase trebuie sa-si dea demisia ci ponta si antonescu trebuie sa isi dea demisia
      si impreuna cu stapinii lor mogulii patriciu vintu si voiculescu sa plece in rusia acolo unde le place lor
      • +2 (8 voturi)    
        PDL-ul se compromite daca o mai sustine (Joi, 11 noiembrie 2010, 9:08)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui viorel

        PDL-ul nici nu trebuia sa o puna intr-o asemenea functie. Mai bine ar sta madama acasa sa fac mancare si prunci. Nu are experienta si pregatirea necesara sa conduca camera deputatilor si nici nu prea o duce mintea la ceea ce se intampla in politica. Uitati-va la ea: Emotiva, labila, limba de lemn, nu-i in stare sa lege 2 cuvinte...
        Daca va intreaba cineva peste 5 ani despre realizarile ei din urma, ce ati spune? Nimic.
        Ce dracu' chiar nu are PDL-ul un om capabil sa o inlocuiasca? Olteanu, de exemplu...sau oricare altul decat ea.
    • 0 (16 voturi)    
      inseamana ca si PD primeste ordine de la est (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:03)

      didi [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

      pentru ca el conduce tara atat de prost!
      Nici Antonescu, nici Patriciu nu conduc, ci Basescu si Boc.
      Ai uitata ca PD are majoritatea?
    • 0 (12 voturi)    
      cine o fi pus-o pe Anastase sa fure? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:05)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

      te pomenesti ca e mana rusilor??
    • +2 (8 voturi)    
      comentarii din astea imi confirma faptul ca... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:12)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

      Paranoia e grava de tot la unii oameni...
    • 0 (6 voturi)    
      PDL-ul greseste daca o mai tine in functie (Joi, 11 noiembrie 2010, 10:21)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

      PDL-ul nici nu trebuia sa o puna intr-o asemenea functie. Mai bine ar sta madama acasa sa fac mancare si prunci. Nu are experienta si pregatirea necesara sa conduca camera deputatilor si nici nu prea o duce mintea la ceea ce se intampla in politica. Uitati-va la ea: Emotiva, labila, limba de lemn, nu-i in stare sa lege 2 cuvinte...
      Daca va intreaba cineva peste 5 ani despre realizarile ei din urma, ce ati spune? Nimic.
      Ce dracu' chiar nu are PDL-ul un om capabil sa o inlocuiasca? Olteanu, de exemplu...sau oricare altul decat ea.
  • -1 (15 voturi)    
    anastase (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:07)

    ionica [anonim]

    Avea dreptate Nastase: frumusetea trece , prostia ramane. . . Care e CV fatucei in afara de faptul ca a lipit afise ? A profesat undeva ?
    • +5 (11 voturi)    
      evident ca nu la voi pe centura politicii (Joi, 11 noiembrie 2010, 2:05)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ionica

      din moment ce nu o cunoasteti... hai fugi sa numeri acolo la nastase!
    • 0 (6 voturi)    
      Barbatii (Joi, 11 noiembrie 2010, 6:21)

      California [utilizator] i-a raspuns lui ionica

      Iata caracterul masculului roman si profundele lui radacini primitiv-orientale. Toate mumiile securiste sau foste informatoare ascunse sub umbrela (si alte accesorii) psd-pc-pnl, sunt atat de sterse si urate ca nu se oboseste nimeni sa le promoveze. Au indraznit doua femei frumoase, destepte si puternice sa va dea ordine? Vai dar orgoliul vostru stupid si mandria voastra de "cocosi" luptatori cu" hidrantul" nu mai poate suporta. Brusc s-au trezit din sforaitul parlamentar si au semnat condica la bufetul Parlamentului toate lichelele comuniste. Opozitia comunisto-securista nu va vota nici o lege importanta in acest mandat, poate doar Legea de achitare a tuturor inculpatilor non-PDL. Asta este foarte clar. Se duce tara de rapa? Ce le pasa lor? Pentru ei are vaca lapte cum a avut si pana in '89. Daca ar fi fost cat de putin doritori sa faca bine romanului, liberalii ar fi raspuns la apelul presedintelui imediat dupa alegeri, sa participe la trecerea mai putina dureroasa a Romaniei prin aceasta criza mondiala. Mandria de crin ofilit a patricienilor si taricenilor a fost mai puternica, desi stiau sigur ca parlamentarii UDMR nu se vor ofili. Cata uratenie umana a putut iesi la suprafata in ultimii 20 de, este inspaimantator.
  • 0 (12 voturi)    
    la parnaie cu hoata de voturi! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:49)

    andreiutz [utilizator]

    huoo!
  • -2 (12 voturi)    
    Roberta (Joi, 11 noiembrie 2010, 0:33)

    Dany [anonim]

    Alegatorii Robertei din Ploiesti nu sunt de acord sa demisioneze.
    Cei care ar trebui sa plece sunt cei de la PSD+PNL care blocheaza si fac circ in Parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      cati la numar din totalul populatiei? (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:09)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Dany

      eu vreau sa plece din toate structurile politice acea doamna, ca locuitor si contribuabil al orasului Ploiesti
  • 0 (10 voturi)    
    pa (Joi, 11 noiembrie 2010, 1:18)

    Arlecchino [utilizator]

    Stie o tara intreaga ca a furat. Aici se termina discutia. Imi displac atat Ponta cat si Crin. Sunt niste demagogi ordinari. Dar, daca vrei sa faci un compromis, minimul necesar e sa dai afara hotul. Daca ei inventeaza altceva pe urma, se va vedea ca a fost un pretext, ca, de fapt, nu ii intereseaza decat sabotarea parlamentului. Dar, deocamdata, au un pretext excelent: Parlamentul e condus de un hot ordinar. Atat.
  • +3 (9 voturi)    
    Cu constitutia cum a fost? (Joi, 11 noiembrie 2010, 1:36)

    Sorin [anonim]

    Se face atata tam-tam cu "furtul" la o lege care a fost validata de CC. Totusi lumea uita cum a fost validat referendumul pentru schimbarea constitutiei in 2003. Un singur exemplu: in Belgia in acel an erau circa 100 de romani cu studenti cu tot. Si totusi numai in Bruxelles au aparut 1230 votanti. Sa ne mai amintim ca situatia la ora 19 pe tara era o prezenta la vot de 15% pentru ca in ultimile 3 ore prezenta sa sara la 50.1%!?? Deci o frauda clara facuta de regizorul sef PSD si nu pe o lege ci pe Constitutie. Soarta insa s-a razbunat pe minciuna PSD-ista. Mi-e sila de oamenii cu memoria scurta si de morala de 2 lei.
  • +3 (9 voturi)    
    o ţin gaia maţu' (Joi, 11 noiembrie 2010, 2:11)

    kairos [anonim]

    i-a lovit intransigenţa şi corectitudinea...

    cînd număra Dorneanu, Meleşcanu ş.a. totul era în regulă
    parcă era şi Mihai Voicu - secretar însărcinat cu numărătoare - p-acolo... el ce păzea?
    de ce şi-a dat ok-ul pe procesul verbal al şedinţei şi numărătorii?
  • 0 (8 voturi)    
    Roberta (Joi, 11 noiembrie 2010, 8:12)

    Spock [anonim]

    Aceasta cucoana este dovada vie a faptului ca daca nu stii sa faci nimic fa-te politician. De fapt zicala se poate extinde si la restul de 300 si ceva de trintori, care dorm prin bancile casei poporului.
    • +2 (4 voturi)    
      la toti 400+ (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:12)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Spock

      nu doar 300... absolut TOTI sunt o apa si un pamant... fara studii si experienta si fara nici un dram de constiinciozitate
  • +4 (6 voturi)    
    l'omerta (Joi, 11 noiembrie 2010, 10:10)

    vero [anonim]

    Daca va fi inlocuita, va fi numai pentru ca a incalcat l'omerta, legea tacerii. S-a condamnat singura in momentul in care a dezvaluit cum se voteaza legile in parlament: PE BANI. Eroare fatala!
    Aici, toti politicienii si-au dat mana, corb la corb nu-si scoate ochii.
  • 0 (2 voturi)    
    Despre ce discutam? (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:58)

    Marius [anonim]

    Daca mutam discutia in planul competentelor membrilor parlamentului aici cel mai corect a evaluat Cristi Diaconescu - dezastru. Problema nu este daca Roberta este sau nu calificata sa fie Presedinte de parlament! Caci daca aplicam criterii de competenta parlamentul ar ramane cu maxim 20-30 de parlamentari si asta daca sunt optimist. Sa recapitulam insa istoria: Roberta conduce sedinta, numara prost. Secretarul comisiei din partea PNL semneaza si accepta PV. Pentru asta exista documente scrise si nu imagini TV. Dupa 5 zile se razgandesc si spun ca a fost un fals. Intrebarea cheie este: de ce secretarul responsabil cu numararea a semnat PV? A fost parte la un furt, a fost drogat, santajat? Timp de 5 zile nimeni nu protesteaza de la PSD. Pentru mine este inca o dovada ca PSD si PNL sunt condusi de la butoanele lui Vantu si Voiculescu. Aceasta pentru ca dupa ce TV-urile mogulilor au dezvaluit cazul au obligat PSD si PNL sa reactioneze. Aici este de fapt cheia problemei: cine conduce opozitia? Parlamentarii insisi ori mogulii? In rest cu Roberta sau fara problema a existat si va exista daca nu exista reguli stabile de vot. Deci ce a gresit Roberta? A facut EXACT ca predecesorii sai de la PNL si PSD, adica a semant ca primarul.