Isarescu: Majorarea TVA putea fi evitata, a fost cea mai periculoasa masura/ Nu stiu care ar fi avantajul sa luam imprumut de la China sau Rusia. Banii de la FMI sunt cei mai ieftini

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:00 Revista Presei | Radio TV

Mugur Isarescu la TVR
Foto: Captura TVR1
"Ajustarea economiei romanesti era inevitabila, ea s-ar fi produs oricum. Majorarea taxei pe valoarea adaugata (TVA) putea sa fie evitata, ea a fost cea mai periculoasa masura de ajustare luata in Romania deoarece ar fi putut avea consecinte serioase chiar asupra finantarii bugetului", a declarat guvernatorul Mugur Isarescu pentru TVR.

Intr-un interviu pentru televiziunea publica, guvernatorul BNR vorbeste despre politicieni, despre acordul cu FMI si despre transformarile din economia mondiala.

Dintre declaratiile guvernatorul BNR, Mugur Isarescu:

* Sacrificiile erau inevitabile, nu stiu daca au meritat. Austeritatea este consecinta sociala-politica. Noi in citadela financiara ii spunem ajustare. A fost necesara duritatea.

* Ajustarea urma sa fie facuta de economie intr-o forma sau alta. Faptul ca s-a facut pe ultima suta de metri se datoreaza amanarilor, insa repet: era inevitabila.

* Majorarea TVA-ului putea fi evitata, a fost cea mai periculoasa. Sper ca am trecut cu o anumita rezonabilitate peste consecintele ei. Putea avea consecinte mai grave insa. In primele 3, 4 luni dupa, s-au observat dificultatile in finantarea bugetului si tendinte clare a cresterii dobanzilor.

* Cred ca majorarea TVA a fost masura cea mai riscanta pentru ca a pus sub o mare tensiune mediul de afaceri.

* Din punct de vedere al consecintelor pe termen lung, asezarea fondului de salariu la nivelul bugetarilor in limitele pe care le poate duce bugetul e masura cu efectele cele mai bune.

* Prin 2005 suma cheltuielilor cu salarii era la 5%. In 2009 a ajuns la 9% spre 10%, un nivel complet nesustenabil.  Si intr-o tara dezvoltata care isi permite acest lucru este foarte mult.

* Dincolo de toate eforturile, economia romaneasca pe actualul sistem nu scoate venituri mai mari de 23% din PIB.

* Dezechilibrul s-a creat in 20 de ani si ne va trebui 10 ani sa-l corectam. Trebuie sa schimbam tendinta, sa stimulam munca, mediul de afaceri si pe de alta parte, sa temperam pensionarea anticipata.

* Politicienii ar trebui sa promita mai putin, sa-si ia in apropiere experti financiari si sa cunoasca ceva din aritmetica bugetara. Dansii sunt in fata cu electoratul si electoratul doreste. Ei trebuie sa promita. Trebuie insa atentie mare.

* Noi trebuie sa dovedim consecventa, nu trebuie sa mai luam masuri de corectie, ci trebuie sa ne mentinem pe o linie extrem de prudenta. Din aceasta cauza, avem intentia si nu numai, preocuparea declarata sa continuam acordurile cu UE si structurile financiare internationale, adica aceste reforme in noua etapa.

* Atunci cand am vorbit de consolidarea fiscala, pe care o consideram esentiala in perioada urmatoare, ne-am gandit si la o curba de reducere a deficitului bugetar, care e nevoie sa atinga optimul si din punct de vedere social. Speram sa se faca prin venituri mai mari acest lucru.

* Exporturile au efect multiplicator asupra productiei industriale, arata o tendinta de crestere. Acest lucru ne incurajeaza. In plus, speram si intr-un an agricol mai bun.

* Nu stiu care ar fi avantajul sa luam de la China sau Rusia. Trebuie sa intelegem ca nu-ti da nimeni bani pe degeaba. Banii au cost si banii obtinuti de la FMI si UE sunt printre cei mai ieftini. Intervine apoi si chestiunea de credibilitate. Din pacate, Romania este intr-o umbra de credibilitate pe plan international. Am dovedit ca nu stim sa ne tinem echilibrul. UE si FMI calculeaza si defictul structural. La noi era de 5, 6%. In conditii in care ai probleme de credibilitate, iti trebuie o unda verde, o stampila ca ai politici credibile. Noua asta ne trebuie mai mult decat banii.

* Anul asta, Minsiterul Finantelor se va imprumuta mai mult dupa piete interne si externe. Pentru asta nu-ti trebuie un semn de intrebare.

* Pe plan intern, dobanzile au inceput sa scada, ministerul a inceput sa ia mai multi bani decat si-a propus.

* Arieratele sunt o problema mare pentru credibilitate si nu numai la nivelul statului. E un comportament care trebuie eradicat. O economie nu poate exista daca consumi ceva si nu platesti. Arieratul reprezinta o forma salbatica de a obtine un credit, pe ascuns, pe usa din dos.

* Statul sufera ca sunt intreprinderi care au arierate. Se creeaza un cerc vicios extrem de periculos. Solutionarea insa nu se poate face peste noapte. Trebuie gasita si cauza, orificiile pe unde se curg. De aceea probabil ca o sa vedeti si reforme structurale, un mod de a astupa orificiile pe unde se scurg banii publici.

* Nu sunt pentru amnisitie, deoarece e extrem de periculoasa. In esenta, trebuie consecventa, perseverenta si un echilibru. Daca penalizarile sunt mari, ele umfla arieratele.

* Criza financiara inseamna o reactie in lant de neincredere. Eu nu iau apararea bancilor, insa impreuna cu ele vom merge spre reducerea datoriilor. Putea sa fie mult mai rau. N-avem totusi nicio banca care s-a prabusit.

* Creditul e prea scump in Romania pentru ca de fiecare data inflatia a fost prea inalta. Dupa anii '90 au fost sperante mari si posibilitati mai mici. Sa aducem si nazuintele societatii la ce facem si sa stimulam munca, ceea ce inseamna inclusiv sa avem o atitudine schimbata fata de antreprenori.

* In Romania sunt peste 40.000 de proiecte neterminate finantate de stat. Unii sunt probabil bani total irositi. 

* Daca nu vor mai aparea corectii, intelegand prin asta ce s-a intamplat asta vara, noi avem prognoza ca, spre sfarsitul anului, inflatia se va reduce spre 4%. Conditia este sa nu se faca noi ajustari. In urmatoarele luni vom asista la o descrestere spectaculoasa si speram ca si creditele se vor ieftini. Vom incepe cu apropierea marjelor de dobanda a bancilor spre rata de dobanda a BNR si spre ceea ce se gaseste pe piata monetara.

* S-a tot vorbit de fondul de pensii, ca nu rezista si s-a creat speranta ca contributiile fiecaruia exista undeva, puse deoparte. Asa ceva nu exista. Pentru ca sistemul de pensii sa functioneze, trebuie ca statul sa ofere un echilibru rezonabil intre cei care contribuie si cei care beneficiaza. Exista pericolul ca acest sistem sa nu faca fata, astfel ca raportul trebuie rederesat fizic inainte de solutii finanaciare.

* Zona euro ne afecteaza, categoric. Ne-ar afecta mai mult daca am fi inauntrul ei. Suntem la granita ei si contagiunea poate oricand aparea.  Daca vom fi in zona euro, disciplina fiscala, cea bugetara va fi mult mai puternica, arieratele n-ar trebui sa existe. Nici nu poti intra cu arieratele.

* Noi am spus ca tinta de aderare la zona euro are un rol pozitiv. Este un fel de far care ne face sa nu ne pierdem drumul. In 2015 depinde de ce vom face in 2011, 2012. Daca in 2012 vom dovedi dezechilibre electorale, 2015 va fi mai indepartat. Nu este exclus totusi sa intram in 2015. Nu ar fi insa o catastrofa ca in loc de 2015, sa fie 2016.

* Economisirea nu e suficienta in Romania. Investitiile straine nu inseamna numai bani, ci si tehnologie, credibilitate, prestigiu. Sunt multe care ne lipsesc.

* 60-70% din exporturile Romaniei nu sunt numai romanesti. Aici nu e numai o problema de echilibrare, ci si de modernizare  a Romaniei.

* BNR subliniaza ca prioritatea anului e absorbtia fondurilor comunitare si atragerea investitiilor straine, insa nu orice fel de investitii.  Lasand ideea ca avem nevoie de investitii straine, lansam si ideea ca trebuie sa fim mai atenti.

* Intrebat de ce nu mai vrea sa fie prim-ministru: E o functie cu foarte multe responsabilitati. Eu incerc sa dau orice am mai bun. Functia de prim-ministru e extrem de solicitanta. Mai ales dupa experienta din 2000, nu poti fi singur acolo. Nu sunt de acord cu faptul ca un prim-ministru trebuie sa faca totul.

* Insist ca trebuie sa avem un optimism prudent, dar nu legat de sperante exagerate. Cred ca foarte important este dialogul public, care nu trebuie sa transmita un optimism desantat, ci unul care sa dea incredere ca stim unde ne indreptam si sunt constienti ca recastigarea credibilitatii e o treaba grea.




Citeste mai multe despre   






















8477 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Era util sa o spuna mai devreme... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 16:48)

    cristiaan [utilizator]

    Isarescu ar fi trebuit sa spuna lucrurile astea inainte de Decizia Curtii Constitutionale care a blocat reducerea pensiilor. Majoritatea romanilor il considera un om serios si de valoare (stiu ca pe Hotnews sunt si destui care au alta parere) si este sigur ca asemenea declaratie publica ar fi influentat macar un singur membru al Curtii.

    Dar Isarescu a preferat sa nu fie vazut ca autor moral al scaderii pensiilor - si-a protejat imaginea. Cam tardiva declaratia lui.
    • +4 (16 voturi)    
      Curtea Constitutionala (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:08)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui cristiaan

      ... ia decizii pe considerente constitutionale, nu pe criterii economice. Problema pusa Curtii a fost daca e constitutionala legea scaderii pensiilor, nu daca e oportuna dpdv economic.
      • +9 (11 voturi)    
        ce nu spune inca isarescu (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:45)

        suca [anonim] i-a raspuns lui kinn

        sau ce ar trebui sa spuna e ca inflatia cauzata de marirea tva-ului a dus la scaderea pensiilor cu cat se vroia initial. pana la urma efectul este acelasi, numai ca este pentru toti!!!

        dasteptii de crin si poanta nu spun asta. ei urla ca nu sunt bani si atat. de ce nu sunt bani si de unde ar lua ei nu stim si nici n-o sa stim.
        • +6 (6 voturi)    
          Nu cred ca e chiar asa (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:17)

          ion [anonim] i-a raspuns lui suca

          Nu cred ca e chiar asa. Contributia cresterii TVA la cresterea preturilor a fost de aproximativ 3,5% (nu toata cresterea de 4,2% s-a dus in inflatie, firmele au mai redus un pic din marjele de profit)

          Cum pensiile au fost inghetate in lei, cu atat au scazut puterea de cumparare din cauza cresterii TVA. cu 3, hai maxim 4%.

          Asta nu se compara cu scaderea de 15% preconizata. Practic a scazut puterea de cumparare a integii populatii pentru a proteja pensionarii. Asta a decis CCR, nu altcineva. Ei pot sa fie laudati sau criticati pentru asta.

          Eu am considerat ca scaderea aia era dura, dar necesara. Asta dupa cresteri de 260% in 4 ani pentru punctul de pensie si dupa ce am ajuns la un deficit de 3 miliarde de euro la fondul de pensii. Iar INS arata ca cei cu adevarat saraci nu mai sunt pensionarii (din saracii la nivel critic in Ro, doar 17% sunt pensionari). Cele mai afectate sunt familiile tinere, adica aia care muncesc pe 200 de euro si trebuie sa creasca si copii.

          In plus cresterea TVA a avut si alte efecte negative: a dus si dobanzile in sus.
          • 0 (0 voturi)    
            Ar fi bine sa fie cresterea preturilor doar cat a (Joi, 13 ianuarie 2011, 20:07)

            pharao [anonim] i-a raspuns lui ion

            .... dar in realitatea preturile au crescut cu peste 15-20% .... asa ca inflatia a afecatat pensiile si nu numai cu aproape 15%.
      • +1 (3 voturi)    
        ce nu spune inca isarescu (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:45)

        suca [anonim] i-a raspuns lui kinn

        sau ce ar trebui sa spuna e ca inflatia cauzata de marirea tva-ului a dus la scaderea pensiilor cu cat se vroia initial. pana la urma efectul este acelasi, numai ca este pentru toti!!!

        dasteptii de crin si poanta nu spun asta. ei urla ca nu sunt bani si atat. de ce nu sunt bani si de unde ar lua ei nu stim si nici n-o sa stim.
      • +2 (2 voturi)    
        Constitutional (Joi, 13 ianuarie 2011, 0:28)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui kinn

        Daca la noi s-a luat o asemenea masura, atunci trebuie revizuita constitutia.
        Ce treaba are o realitate economica cu legea ?
        Daca eu ca patron nu mai am bani ( sa zicem pentru ca in ultimii ani am dat salarii mai mari decat incasarile iar creditorii nu se inghesuie in perioada asta sa ma imprumute) poate vreo lege sa ma faca sa tin salariile la acelasi nivel ? Cu ce bani ? Cu ce pret ? Ne distrugem viitorul si mai avem pretentia ca o facem de dragul constitutiei ?
        Daca da, atunci legea este tampita sau judecatorii sunt ori idioti ori controlati politic.
        Dar eu nu cred ca avem o constitutie atat de tampita. Pensia e un drept, cuantumul ei ... depinde de multi factori. Cand a marit Tariceanu pensiile cu bani de imprumut era constitutional ? E constitutional sa destabilizezi o tzara doar asa ca sa-ti duci partidul de la 11% la un 20% ?
        Decizia curtii a fost politica. Din pacate nu dreapta.

        Sa arunci totul pe actualul guvern e o dovada de ignoranta econimica si de ce nu politica. Ca sa nu credeti ca-s vreun trambitas PDL-ist, sa stiti ca au si ei partea lor de vina. Au luat masurile prea tarziu si asta tot din considerente politice. Insa eu nu-i vad ca pe cei mai mari vinovati.

        Imi pare rau sa vad ca nimeni nu mai gandeste rational. Am toata intelegerea pentru situatia economica a unora dar cred ca e si rodul intoxicarii si imbecilizarii din media.
        • 0 (0 voturi)    
          gigel nu esti decat un propagandist (Joi, 13 ianuarie 2011, 18:47)

          Ghita Bizonu' [anonim] i-a raspuns lui gigel

          care nu stie in ce tara traieste! De apropae 2 ani patronii au redus salariile, nu mai dau tichete de masa samd. Insa este o fiferenta intre leafa si pensie. Leafa se da pe munca prestata acu 15 zile , si in destule cazuri reflecta si o scadere a zisei munci (ca nu este!! ai vrea sa muncesti , ar vrea si angajatoru sa iaba contracte da .. nu e!).
          Pensia este si urmarea unei dontributii varsate pe j de ani. Este un drepat constituit samd. Adica vroab aia ai depus la banca 1000 lei si banca iti zice : nashpa am cheltuit as zi mersi ca iti dau 400 lei ...
          Da ma rog tu nu ai de uns a stii . Tu esti platit sa sustii basnelile nu sa stri ori sa gandesti !!
          • 0 (0 voturi)    
            drept constitutional (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:40)

            Bug [anonim] i-a raspuns lui Ghita Bizonu'

            Am impresi ca Dv. nu stiti pe ce lume traiti!
            Dreptul la salariu/pensie este un drept constitutional, nu si cuantumul ei!
            Adica, a fost constitutional sa maresti pensiile cu la 260% in 4 ani, dar nu e constitutional sa le micsorezi cu 15%?
            Pai daca Dv. va scade salariul, va mai permiteti sa faceti aceleasi cheltuieli ca inainte? Trebuie sa exista un echilibru, altfel ne ducem de rapa si ingropam viitorul copiilor nostri!
            In ceea ce priveste sistemul de pensii, ar trebui sa stiti ca nu va pune nimeni contributia deoparte! Cu contributia Dv. se platesc pensiile celor care, la momentul platii, erau pensionari. Acest sistem functioneaza in mai toate statele civilizate, de la Bismarck incoace! Daca ati face un pic de aritmetica, i-ati vedea si ratiunea, dar ma tem ca aceasta nu va incerca pre des (asta judecand dupa postarea Dv).
      • +2 (2 voturi)    
        Asta e in teorie (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:09)

        ion [anonim] i-a raspuns lui kinn

        Asta e in teorie, da practica ne omoara. La atatea decizii luate cu scorul de 5-4 ce mai poti crede. Era sau nu constitutionala chestia aia sau cealalata? Era si nu prea. Ori asta ar trebui sa fie cam ca la femeile gravide. Nu poti sa spui: e gravida si nu prea.

        Adevarul e ca CCR a devenit un instrument politic. De mult, mult timp, nu de acum. Multe decizii sunt complet arbitrare (vezi pastrarea pensiilor pensiale pentru magistrati). Deciziile de justificare sunt chiar comice cateodata. Ar trebuie modificat rolul CCR.
      • 0 (0 voturi)    
        considerente constitutionale (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:30)

        Bug [anonim] i-a raspuns lui kinn

        Din pacate, nu este deloc asa.
        Ati putea sa imi spuneti ce legatura avea scaderea pensiilor cu Constitutia?
        Mai mult, unul dintre membrii Curtii a afirmat, ulterior votului, ca Statul este responsabil de banii pe care angajatul i-a pus deoparte pentru pensie; prin aceasta a dovedit ca n-are habar de ceea ce inseamna un sistem de pensii de stat (PAYG)
    • -10 (14 voturi)    
      Isarescu ajuta pensionarii (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:42)

      romanu [anonim] i-a raspuns lui cristiaan

      Am auzit ca Isarescu "ajuta" pensionarii finantand construirea de biserici. Stie el ceva in legatura cu inmultirea inmormantarilor!
    • -3 (3 voturi)    
      subscriu! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:42)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

      frumos spus...
    • 0 (0 voturi)    
      a spus-o (Joi, 13 ianuarie 2011, 16:37)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui cristiaan

      isarescu a spus inainte de majorarea TVA ca e o masura f proasta care va sufoca economia,,da un search pe google
  • -19 (25 voturi)    
    incompetenta portocalie.... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 16:53)

    lili [anonim]

    Dl Boc nu intelege nimic din toate astea, locul lui nu-i in fruntea Guvernului Romaniei... nu ma mira afirmatiile Guvernatorului, Romania e in dezastru datorita acestui Guvern incompetent si acestui Prim Ministru de o crasa incompetenta care a dus Romania pe ultimul loc in Europa, in prag de intrare in incapacitate de plata.... Grav este ca nu vom scapa de el pana in 2012 si va continua sa duca Romania pe drumul dezastrului... Ani de zile ii vor trebui Romaniei sa recupereze dezastrul provocat de aceasta guvernare. Cred ca avest guvern va ramane in istoria recenta a Romaniei prin incompetenta lui, pe care sper sa nu i-o egaleze nici un alt guvern......N-am fost si nu sunt sustinatoare a nici unui partid dar sper ca alianta opozitiei sa ne scape de acest Boc si de Basescu si de Guvernul asta cat mai repede.....
    • +9 (13 voturi)    
      _ (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:10)

      v [anonim] i-a raspuns lui lili

      Simpaticule :) Nu v-au update-at aia baza de date sau s-a stricat generatorul de injurii? dezastru, incapacitate de plata, dezastru, incompetenta, dezastru, incompetenta
    • +4 (10 voturi)    
      mai bine (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:14)

      dman [anonim] i-a raspuns lui lili

      te du si te culca
    • +13 (19 voturi)    
      hm (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:16)

      florin [anonim] i-a raspuns lui lili

      toata lumea o da cu hai sa scapam de Basescu si gasca lui.
      De acord, dar ce punem in loc? Noul partid de Stanga-Dreapta? Ponta/Voiculescu/Geoana/Antonescu al caror intreg program de guvernare este Jos Basescu?

      Pe de alta parte toata lumea tipa de micsorarea pensiilor, etc. Nu e un lucru bun dar oare nu era necesar? Ce ai fi facut tu sau opozitia? Dublam pensiile si salariile bugetarilor? Angajam toti oamenii la stat? Dam al nSpelea salariu? Din ce bani?
      • -5 (13 voturi)    
        si solutia ar fi? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 19:45)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui florin

        sa-l tinem pe base pana moare, nu?
        • +7 (7 voturi)    
          Cam asa se pare (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:43)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Prea multi nostalgici ai fostului regim care a durat vreo 30 de ani!

          Asta este adevarul romanilor le este frica de schimbare ca de drac, de aceea nu se avanseaza in Romania, doar se bate pasul pe loc (asta in cel mai bun caz).

          Asta este, 40 e ani de comunism au transformat romanii in niste castraveti care asteapta sa primeasca totul moca chiar si ordinele de sus.
    • +4 (10 voturi)    
      Pe bune? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:16)

      cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Nu ai fost si nu esti sustinatoare a niciunui partid?

      Poate nu esti sustinatoare benevola, ca de cand urmaresc eu Hotnewsul a inceput sa mi se faca rosu inaintea ochilor cand citesc postarile tale. Rosu, de la PSD.

      Hai, nu mai fa pe impartiala, nu cred ca tine. Poate pe alte site-uri, nu aici.
    • +11 (13 voturi)    
      LIli draga, esti inconfundabila, (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:26)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Nu stiu daca ai vazut interviul cu Mugur Isarescu(cred ca nu te-ai uitat la canalul potrivit) Dar indiferent ce-ar spune Isarescu tu pui aceiasi placa uzata, dar ce-i mai trist mincinoasa Cred ca atat te duce pe tine capul si.... asta este, trebuie sa mai suportam si din astia ca tine. Sunt convins ca nu veti disparea niciodata.
    • +4 (4 voturi)    
      ce document ai citit? (Joi, 13 ianuarie 2011, 9:37)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui lili

      interviul lui Isarescu sau vreo fituica de partid? deficite structurale create in 20 de ani, arierate, fondul de pensii, TOATE s-au creat in doi ani???? Oltchim pierde bani de 20 de ani, mineritul idem, Termoelectrica la fel, 1,31 pensionari per cap de salariat etc!! deci ce document ai citit?
    • +2 (2 voturi)    
      poate da, dar oare era mai bine altfel? (Joi, 13 ianuarie 2011, 11:22)

      rz [anonim] i-a raspuns lui lili

      Daca se mareau salariile profesorilor si punctul de pensie, asa cum era planificat pentru 2008-2009, oare deficitul bugetar era mai mic? Evident nu, atunci nu inteleg de unde chestia cu incapacitatea de plata (care nici macar nu e adevarata). Cat ar fi fost deficitul bugetar daca nu se micsorau salariile bugetarilor si nu se reducea personalul? Il vede cineva pe dl Ponta concediind bugetari si micsorand salariile? Nu? Nici eu. Din ce bani platea mai mult? Asta ca sa nu mentionam ce s-ar fi intamplat cu Voicu-Geoana-Vantu ajunsi la "butoane".

      Da, guvernul ar fi putut sa faca mai mult, categoric. Daca ar fi facut ajustarile mai repede macar... Dar daca era actuala opozitie la putere ne era mai bine? Poate lor, noua nu ne era mai bine sigur. Introduceau poate impozitarea progresiva, sa-l avantajeze pe cel care nu produce mai nimic si sa-l trimita din tara pe cel capabil, undeva unde nu trebuie sa plateasca 40% doar impozit.
      • -3 (3 voturi)    
        asta cu "mai repede" a incurcat socotelile .... (Joi, 13 ianuarie 2011, 15:07)

        lili [anonim] i-a raspuns lui rz

        ati spus corect ceea ce au recunoscut-o multi din cei care inteleg ce se intampla si anume: pierderea anului electoral 2009, an in cere Dl Basescu trebuia sa castige alegerile si lipsa masurilor in 2009 au determinat aceste masuri extreme in 2010... cand criza bantuia in Europa, in Romania industria auto dadea oameni afara inca din toamna lui 2008, ai nostri cu Dl Basescu si Dl Boc in frunte ne minteau ca nu ne va atinge nici o criza, ca Romania are bani de salarii si pensii, ca ..... Nu contest necesitatea reformarii din temelii a statului roman, dimpotriva , dar spun ca Dl Boc nu e-n stare de asa ceva, ca reforma e mimata, ca in substanta ei aceasta nu e reforma, ca ceea ce inseamna reforma in acest moment e mult mai mult decat face Guvernul Boc... Administratia publica din Romania atat la nivel central cat si al nivel local asa cum lucreaza ea azi nu are nici o sansa sa faca reformele necesare Romaniei. De ce a venit zilele trecute vicepresedintele BM la Bucuresti si a discutat cu Dl Boc despre asistenta pe care BM e dispusa sa o acorde Romaniei pentru reformarea administratiei publice daca lucrurile sunt atat de OK?! Stiti cum au aratat toate Rapoartele BM despre administratia publica din Romania si mai les cea centrala, adica SGG si Ministerele din Romania?! JALE !!!! Cu astia vreti sa ma convingeti ca va face Romania reformarea administratiei publice ?! NEVER!!! Politizarea excesiva a administratiei publice in Romania, lipsa profesionistilor si a oamenilor potriviti la locul potrivit ne vor tine inca vreo 20 de ani la cest nivel adica departe de ceea ce se intampla in UE... iar Guvernul Dlui Boc a demonstrat din plin asta, concluziile BM au fost facute pe rapoarte din ultimii 2 ani... Nu zic ca celelalte guvernne erau mai breze, dar incompetenta semnalata la Guvernul Boc si mai ales la Dl Boc este evidenta.....ceea ce se intampla la Guvernul Dlui Boc este in contradictie cu notiunile de MANAGEMENT si cu cea de STIINTA ECONOMICA, de EFICIENTA....
        • +2 (2 voturi)    
          LUI LILI (Joi, 13 ianuarie 2011, 19:03)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui lili

          Bravo Lilico, asa da infierare, cu mandrie proletara, asa da lectie de dialectica si de economie socialista, asa da lectie de socialism stiintific. Pacat ca s-au desfiintat lectiile de invatamant politic de pe vremea impuscatului, sigur ajungeai vre-un ajutor de bagator de seama pe la partid, nu ca n-ai fi meritat mai mult, dar locurile importante erau rezervate pentru PCR (pile, cunostinte si relatii). Propune sefilor tai reluarea acestor lectii ca poate ajungi vre-un sefulet pe la partid si-ti va creste pipota si popularitatea, iar daca-ti cresc toate astea vor apare si PCR.
      • -1 (1 vot)    
        iar problema "incapacitatii de plata" a existat... (Joi, 13 ianuarie 2011, 15:11)

        lili [anonim] i-a raspuns lui rz

        cititi mai atent afirmatiile Dlui Basescu, a spus undeva ca Romania a scapat de intrarea in incapacitate de plata , la fel Dl Isarescu a spus ca putea fi mult mai rau, dar ca Romania a trecut peste.... Deci a existat, nu cred ca nu ati citit acele afirmatii publice ale Dlui Basescu....Altfel, de ce credeti ca au luat in viteza aceste masuri extreme, in ultimul moment, cum a afirmat Guvernatorul Isarescu aseara ?!!!
        • +2 (2 voturi)    
          clarificari (Joi, 13 ianuarie 2011, 15:40)

          rz [anonim] i-a raspuns lui lili

          Aveti perfecta dreptate ca in Romania lucrurile nu stau bine. Spuneam si mai sus ca actualul guvern este departe de a fi competent. Da, campania electorala din 2009 ne-a tras in jos mult. Politic vorbind, sa nu uitam miscarea PSD de a da jos guvernul si mai ales de a bloca numirea altui guvern cand era atat de important in acel moment sa guverneze cineva. Nu dau vina pe PSD dar sa nu-i consideram pe ei ca niste adevarati patrioti care ar fi facut orice sacrificii pentru binele public.

          De voie, de nevoie, guvernul incearca reformarea fondului de pensii care este evident in colaps, nu cred ca este nevoie de alte argumente cand vorbim de 1.3 salariati / pensionar. A redus din personalul bugetar, a micsorat cheltuielile. Incearca ceva cu legea salarizarii unice. Toate masuri evident nepopulare dar cred eu necesare. De undeva trebuie taiate cheltuielile din moment ce veniturile sunt mai mici.

          Se putea mai bine? Da. Dar inainte sa ne uitam la opozitie. Chiar credeti ca ar fi facut mai bine? Ei, cred ca din pacate, pentru o categorie de electori mai greu manipulabili, lupta este de fapt "dar nici ceilalti n-ar fi facut mai bine" sau "e rau dar daca erau ceilalti ar fi fost si mai rau" vs "ce rau e acum". Votul negativ este caracteristic tuturor alegerilor de la noi.

          Oricum, ideea de a lua bani imprumut de la China si Rusia mi se pare o mare prostie. Din moment ce FMI ne da bani cu dobanda mai mica iar noi suntem contributori la fond, ar fi chiar culmea sa luam bani de altundeva numai pentru ca ei ne-ar lasa sa avem un deficit suficient ca sa mentinem salariile si pensiile la un nivel pe care nu ni-l mai permitem.

          In loc de concluzie reiau ce am spus mai sus: nu e bine dar eu nu cred ca ne era mai bine cu un guvern psd sau pnl sau udmr.
          • -1 (1 vot)    
            problema pensionarilor.... (Joi, 13 ianuarie 2011, 17:34)

            lili [anonim] i-a raspuns lui rz

            Este falsa, adevarata problema este cea a numarului de salariati care a scazut continuu si dramatic in ultimii 2 ani.... Numarul pensionarilor s-a pastrat intr-un trend care nu iesit din linia ultimilor ani, dar numarul angajatilor a scazut dramatic. Este mult mai usor pentru guvernanti sa spuna ca sunt prea multi pensionari(astia sunt, ce sa le facem?!) decat sa analizeze scaderea dramatica a numarului de angajati. De cate ori l-ati auzit pe Dl Basescu sau pe Dl Boc vorbind despre scaderea numarului de angajati?! Dl Basescu i-a numit pe pensionari"cancerul sistemului bugetar", ceea ce este incalificabil pentru un Presedinte de stat !!!Numarul de angajati a scazut din mai multe motive neanalizate deloc de domniile lor!! Pe de-o parte, au plecat in strainatate pe capete, ori Romania nu are o problema cu asta, spunea dl Basescu, deci acestia lipsesc ca numar . Apoi, concedierile adica somajul real care este mult mai mare decat cel cu care ne abureste ANOFM care declara luna de luna scaderea somajului in acelasi timp cu Comisia Nationala de Statistica ce arata scaderea constanta a numarului de angajati din Romania !!! Apoi, munca la negru, unde incompetenta guvernantilor nu reuseste sa faca ordine deloc. Apoi, evaziunea fiscala pe domenii devenite adevarate surse de imbogatire pentru clientela politica(specialistii afirma clar ca eradicarea evaziunii fiscale este o chestiune de vointa poltica).... Acum, de unde bani la buget, de unde BINELE ala dorit de Dl Basescu romanilor in 2009 alaturi de alte minciunele cu care a castigat alegerile prezidentiale iar PDL alegerile parlamentare in 2008 ???!!! Va spun fffff sincer ca am votat cu PD in 2004 si Basescu in 2004. In 2008 si 2009 nu am votat si nu cred ca voi mai vota curand.

            http://www.sfin.ro/articol_17126/alarma_din_nou_sunt_mai_multi_pensionari_decat_salariati.html?action=print
  • +8 (8 voturi)    
    cum putea fi evitata (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:01)

    rocitizen [utilizator]

    in afara de taierea pensiilor? Si daca se putea altfel de ce nu ati spus atunci si ati tacut din gura?
  • +8 (10 voturi)    
    Va fac alte recomandari pentru diseara (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:01)

    ciubex [utilizator]

    Pentru ca vorba multa, saracia omului, mai bine va intalniti cu prietenii, colegii si mergeti la o bere decat sa ascultati discutii degeaba.
    Nu mai stati lipiti de televizoare!

    PS: Din pacate domnul Isarescu are dreptate, cel putin in privinta asta, dar problema este ca nimeni nu tine cont de parerile dumnealui, raul a fost deja facut.
    Si ce-i si mai grav, oamenii care iau asemenea decizii nu sunt in stare sa prevada schimbarile ce vor avea loc in cazul unor decizii.

    O seara faina tuturor!
    • +4 (10 voturi)    
      Majorarea TVA a fost o decizie BUNA. (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:56)

      sorin-b [anonim] i-a raspuns lui ciubex

      Majorarea TVA a inbunatatit balanta comerciala. A diminuat importurile foarte mult. Exporturile nu sunt afectate de TVA (ba chiar au crescut in 2010 desi a fost criza). Romanii trebuiau opriti sa mai cheltuie nesanatos, bani pe care nu-i castiga muncind ci imprumutandu-se. Romania ar fi suferit sever de HEMORAGIE de bani daca nu s-ar fi marit TVA-ul. S-a evitat un DEZASTRU.
      • 0 (6 voturi)    
        se vede ca te pricepi (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:43)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui sorin-b

        parca m-as uita intr-un insectar, terariu, nu stiu, orice lighioana cu acces la net pronunta adevaruri fundamentale, stie, se pricepe. Noroc cu tine, altfel ne luam dupa Isarescu si toti economistii de valoare care au spus ceea ce era evident pt toata lumea, ca era o masura proasta, disperata, luata doar ca sa se asigure ca primesc transa urmatoare dela fmi sa poata umple la acelasi nivel buzunarele sponsorilor. Da, a fost o masura buna, pt ei, pt acum, pt noi ceilalti a fost o crima macar prin faptul ca a reprezentat inca o ilegalitate in lungul sir de violuri si perversiuni legislative la care ne-a supus boc de cind conduce banda de la guvernare. nu spun ca altii erau mai buni, parca totusi mai aveau o jena, asta crede ca toti suntem niste prosti. adevarul e ca il desparte un procent iluzoriu de adevar
        • +3 (3 voturi)    
          Jena (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:22)

          alex [anonim] i-a raspuns lui mihai

          Nu stiu de ce consideri ca guvernul actual te considera de prost cand se stie ca oricine ar fi fost ar fi facut la fel, nu erau alte solutii dar poate tie ti se pare ca a avut jena Nastase cand a vandut Petrom-ul sau Tariceanu titeiul din Marea Neagra, si culmea ca atunci da ar fi fost cu adevarat alte solutii, sa nu ajungem acum sa platim peste 5 RON.
          • -2 (2 voturi)    
            ma refer strict la actele normative emise (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:44)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui alex

            de la dej incoace doar mandatele interminabile ale lui iliescu au mai fost o incalcare comparabila ca tupeu si nesimtire cu actele normative ale guvernelor boc care si-a batut joc de tratate (vezi scandalul cu incalcarea independentei BNR - cind nu i-a pasat de infrigement, spre deosebire de emiterea si apoi asasinarea OUG 50 cind a invocat un zvon de infrigement pt a repara onoarea bancherilor care platisera intre timp taxa de protectie. a majorat TVA cu incalcarea clara a Codului fiscal. Invocarea unor fantazmagorii pt a putea taia salariile (nu sunt bugetar dar cred ca masurile pe care le ia oricine trebuie sa fie legale. nu e buna legea, constitutia, schimba-le dar legal. nu poti s-o faci, demisionezi, altfel esti doar un infractor). acum, dupa ce conform legii date de ei expira perioada de reducere a salariilor opereaza o noua reducere pe care si-o asuma ca marire. Nu ii sustin pe alti psd, pnl, udmr pdl, care e diferenta, ca intre dinamo si steaua, de nume dar ruleaza aceiasi jucatori si practica acelasi joc, poate alte tactici dar la fel de penibil in meciurile de afara. dar astia merita tot ce e mai rau, prea si-au batut joc pe fata, prea ne-au intors la o dictatura, cu tv si supermarchet dar e dictatura, o bataie de joc absouluta la adresa legalitatii. de ceausescu nu mi-a fost mila dar am avut o jena pt cum a sfirsit. stiu ca nu voi mai avea oriciti politicieni romani i-ar impartasi soarta. doar sa fie legal
            • +2 (2 voturi)    
              Nu te inteleg (Joi, 13 ianuarie 2011, 0:49)

              alex [anonim] i-a raspuns lui mihai

              "bataie de joc absoluta la adresa legalitatii" daca era asa orice masura era usor invalidata de un tribunal iar chestia cu dictatura e clar deplasata, tine doar la cei care nu inteleg...
              Mai bine spune cu ce te-a lovit pe tine
            • +3 (3 voturi)    
              demonizarea lui basescu (Joi, 13 ianuarie 2011, 0:51)

              gigel [anonim] i-a raspuns lui mihai

              Si eu, ca si muti cunoscuti de seama mea ( tineri, studii superioare, ne-bugetari ) ma gandesc sa nu mai calc pe la vot. In acest moment sunt aproape complet neutru dpdv politic. Si asa voi ramane daca nu apare altceva in politica de la noi.

              Totusi ma doare soarta acestui popor antrenat intr-o campanie de imbecilizare crunta condusa de presa mogulilor.

              PNL a facut un deficit bugetar istoric si ne-a aruncat in plina criza cu un aparat bugetar marit si salarii crescute pe datorie.

              PDL si basescu au intarziat masurile pentu ca trebuia sa-si rezolve problemele electroale. Sa nu uitam ca cerea marirea salariilor profesorilor chiar la inceputul crizei apoi a negat un acord cu FMI.... ceea ce ma duce cu gandul la posibila carte inflationista pe care voia sa o joace pana si el, la fel ca PSD care tot critica micsorarea salariilor si pensiilor dar nu ne spine din ce bani ar acoperi ei deficitul bugetar.

              Apoi instabilitatea fiscala, multiplele schimbari in codul fiscal si cam atat.

              Dar realitatile economice si masurile luate nu pot fi criticate la nesfarsit. Ele sunt munitie politica pt o opozitie formata dintr-o adunatura de terchea-berchea care refuza dea o alternativa minim-coerenta si care oricum au furat si mintit destul in mandatele anterioare.
              • -2 (2 voturi)    
                tineri, studii superioare, ne-bugetari (Joi, 13 ianuarie 2011, 9:34)

                Dnn [utilizator] i-a raspuns lui gigel

                ar cam trebui sa nu fim ca si ''parintii'' nostri. La fel cum tu te protejezi zicand ca esti ''neutru'' la fel generatia trecuta se protejeaza cum stie mai bine. Implicarea si incercarea de a face ceva vin cu un pret fie el si psihic (sunt inginer, nu stiu sa ma exprim mai bine). Neutralitatea inseamna sa te protejezi intr-o carapace (nu o sa ai sperante naruite de exemplu). Sau te-ai saturat deja? :)
      • 0 (0 voturi)    
        Eu nu o vad ca pe o masura prea buna (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:23)

        ion [anonim] i-a raspuns lui sorin-b

        Pai vad ca spui exact inversa fata de ce spune Isarescu. Eu pe cine sa mai cred?

        Isarescu zice ca aceasta majorare a dus inflatia la 8%. La fel si dobanzile au crescut. Iar pentru o economie in criza majoraea unei taxe pe consum numai bine nu a fost. Am avut scadere economica (incearca sa vezi un grafic cu evolutia economica in Ro in 2009-2010). Fara crestearea TVA am fi iesit din recesiune inca din T4 2010. Asa am amanat iesirea din recesiune cu 6-9 luni.

        Singurul ei efect a fost ca a protejat pensionarii. Acum fiecare judeca daca acesta a meritat.

        Dar, ca alternativa, dupa ce CCR a zis pas la diminuarea pensiilor, alta masura nu se mai putea lua.
  • -3 (5 voturi)    
    nota de plata (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 18:04)

    Radu [anonim]

    Pentru toate cate ne-au facut astia care ne-au condus din '90 incoace, cel mai bine ar fi sa mergem la urmatoarele alegeri (cu cat mai multi, cu atat mai bine) ca sa ne anulam voturile, sa nu ni le fure si pe alea.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu rezolvi nimic (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:24)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Nu rezolvi nimic. Politicienii se aleg si cu 5% voturi valabile exprimate.
  • +5 (5 voturi)    
    Lipsa JUSTITIEI (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:04)

    ghe [anonim]

    Intr/o tara in care JUSTITIA nu functioneaza, ba mai mult este corupta si mafiotizata, economia este apoape imposibil de controlat. Avem nevoie de o reforma sociala in primul rand, iar asta nu putem face fara JUSTITIE. UE ar trebui sa ceara un singur lucru Romaniei - reforma JUSTITIEI. Odata realizata, de aici ar decurge totul.
  • 0 (0 voturi)    
    Veti continua (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:22)

    ploiesteanu [anonim]

    sa mentineti bancile autohtone lenese, grase si mofturoase, vanzand certificate si titluri pe piata interna cu rentabilitate de 7,5 in timp ce Spania , Portugalia si alte tari se imprumuta la 6,5. Bine inteles ca acele banci nu vor mai finanta veci de veci mica industrie "ca este pericoloasa" si "nu vrea ele sa se expuna ". In privinta noului imprumut FMI , hai fiti sinceri, veti baga nasul in borcanul cu smantana ca e mai ieftin.