Ion Iliescu: Traian Basescu nu respecta Constitutia Romaniei in ceea ce priveste atributiile sale

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 27 ianuarie 2011, 22:26 Revista Presei | Radio TV

Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Ion Iliescu a declarat, joi seara la Antena 3 ca presedintele Traian Basescu nu isi poate permite sa reproseze opozitiei absenta dialogului, cand "el insusi prezinta o lipsa a inclinatiei spre comunicare". Declaratia fostului presedinte vine dupa ce opozitia a parasit sesiunea Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei, in timpul discursului sustinut de Traian Basescu.

"Faptele vorbesc si nu opozitia trebuie sa se consulte cu presedintele, ci presedintele trebuie sa se consulte cu opozitia" a spus fostul presedinte.

Ion Iliescu a reafirmat ca seful statului nu respecta Constitutia Romaniei in ceea ce priveste atributiile sale.


Citeste mai multe despre   






















1888 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    din pacate ,un gainar marunt ... (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:40)

    Eneas [anonim]

    am o ruda care il cunoaste de 40 de ani si care a spus= Iliescu ,in afara de gura ,nu are altceva !din gura s-a ajuns, din gura a trait ,din gura o sa moara !creier =niet,profesie=niet! adevarat activist cu gura astazi din Alianta Comunista =psd+pnl+pc !
    • +5 (5 voturi)    
      tov Iliescu (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:16)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      asta spune si presedintele: faptele vorbesc!

      Sper sa te judece cu public atunci cand justitia isi va aduce aminte de mineri.
  • +5 (5 voturi)    
    hai ma (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:42)

    caius [anonim]

    zice ilieescu ca presedintele nu respecta constitutia, flatus vocis
  • +3 (3 voturi)    
    colorblind (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:44)

    elimedia [anonim]

    Din nou Basescu ataca energetic opozitia iar culoarea rosie a lu Iliescu nu poate bate violetul lui Basescu.
  • +3 (3 voturi)    
    suspendarea!!! (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:47)

    L. Abagiu [anonim]

    repede pana nu lesina ca pesedistul cel curat de la Pitesti!
  • +5 (5 voturi)    
    nea nelu (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:47)

    naica [anonim]

    noroc ca nu mai sint mineri ca ii chemai sa-l des jos pe Base

    Rusine boshorog kgb-ist
  • +2 (2 voturi)    
    Asta-i cretin rau... (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:52)

    Costica [anonim]

    Pai i-a chemat de nu stiu cate ori si nu s-au dus niciodata...Aaa , s-au dus cand erau la placinta, acum nu, ca e "dictator" iar ei doar saliveaza la placinta...
    Pai Ceausescu ce-a fost? Cine mai tine mintye, poate face vreo paralela intre cele doua regimuri?
  • +5 (5 voturi)    
    Iliescu... nu a murit ? (Joi, 27 ianuarie 2011, 22:55)

    calinsab [utilizator]

    Eu il stiu ca fiind istorie.... Sa ne mai lase cu ideile lui, ca din cauza lui a ajuns tara asta in halul asta !
  • +5 (5 voturi)    
    Meh! (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:01)

    Sar Castic [anonim]

    Cui ii pasa ce crede babusca ruseasca? Nimanui!
  • +5 (5 voturi)    
    Ce legatura are ? (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:04)

    pinochio [anonim]

    Mai bolsevicule , nu mai ameninta ! Ce legatura are Constitutia si Presedintele cu arestarea unui mafiot de catre procurori si Instanta de judecată ?
  • +4 (4 voturi)    
    comunist (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:11)

    Dragos [anonim]

    Despre care constitutie vb. tu javra? A ROMANIEI su a minerilor? AAAAAAAAAAAAAAA?
  • +4 (4 voturi)    
    Gunoaie (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:13)

    razvan [anonim]

    Hodoronc-tronc. Iaca asa se pune in scena suspendarea lui Base. Cu opozitia indignata ca un mafiot notoriu (Pres CJ Arges) e arestat in sfarsit, Ilici vorbind de incalcarea Constitutiei fara ca sa se oboseasca sa spuna cam ce articol din Constitutie incalca Base, etc,etc.
    Gunoaiele isi pun in miscare pentru a n-a oara masinaria securistica-propagandista. Si tot pentru a n-a oara n-or sa reuseasca.
  • +3 (3 voturi)    
    Bunicuta (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:14)

    Cactus [utilizator]

    Ooopa.. a inviat Bunicuta! "nu opozitia trebuie sa se consulte cu presedintele, ci presedintele trebuie sa se consulte cu opozitia" ... Ne-a lamurit de tot cu fraza asta
  • +4 (4 voturi)    
    Nu o respecta, dar nici nu o tradeaza!!! (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:17)

    mihaitza [anonim]

    Ma loveste stupoare e cate ori acest sinistru personaj indrazneste sa ridice vocea sa emita parere despre cum se conduce Romania. Indiferent cum s-ar conduce acum, TOTUL a fost posibil din cauza tradarii lui. Hienele de azi nu ar fi stiut ca se poate jefui cu nesimtire daca nu deschidea el calea spre jaf. Daca nu incuraja el jecmaneala pe care, propagandist si comunist pana la os, fie a ascuns-o prin banii cursi spre presa fie a inecat-o in sange ca la mineriade!!!
    Acest calau al Romaniei de dupa revolutie nu ar trebuie sa aiba un microfon in fata decat in sala de judecata.
    Dar ma uit cu tristete si furie cum romanii au memoria scurta... si uita cine a schimbat legea pensiei cne a permis sa avem mai multi pensionari decat contribuitori la sistemul de pensii, cine a permis distrugerea agriculturii, cine a incetatenit contractele cu statul si tot asa.... Sigur, turma aflata acum la conducere duce mai departe, dar sa nu uitam ca el a nascut sistemul. Si cel putin acum, mlt mai multe sunt la lumina zilei. Acum incepe sa revina sensul libertatii, chiar daca pentru a vedea ce nemernicii se comit.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa e.. Sa o modifice asa cum a facuto si el (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:18)

    Jhoana [anonim]

    Cand nu ia convenit ceva la constitutie si anume partea aia cu incheierea mandatului Ilieovici a schimbat constitutia.
    Cred ca asta i aluzia de fapt. Sa actualizeze constitutia.

    "reproseze opozitiei absenta dialogului"
    Acuma de ce cred eu ca Base are dreptul sa reporeseze lipsa dialogului.
    DEX:
    dialog - DIALÓG, dialoguri, s.n. 1. Convorbire între două persoane
    O persoana era ( Base )
    Cealalta nu ( PSD )
    Punct.
  • +5 (5 voturi)    
    Taci tataie,..ai distrus aceasta tara,nenorocit ce (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:19)

    Oops, [anonim]

    Nicolescu era capul mafiei rosii din Arges, este unul din multimilionarii (in euro, desigur) capatuiti de la inaltimea functiilor publice si este de notorietate faptul ca acest baron local, protejatul lui Vacaroiu, a trucat licitatii, a primit mita, a facut trafic de influenta. A fost tractorist, colaborator dovedit al Securitatii, om de afaceri fara afaceri s.a.m.d.
  • +26 (26 voturi)    
    Prin urmare (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:22)

    aac [utilizator]

    crezi că ar trebui suspendat pînă nu ajung la judecată toți penalii pesediști. Hai că ești mai transparentă bunicuță roșie kaghebistă decît ai fost toată viața ta.

    Se citește prin tine mai bine decît prin telescopul Hubble.
  • +26 (28 voturi)    
    iti vine pofta de-o suspendare nu? (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:23)

    dadan [utilizator]

    se pune de un razboi politic pe fata caci sacalii din opozitie sunt mai flamanzi ca niciodata.... li s-a pus DNA-ul in carca ca o eczema enervanta si li s-au scurtat mainile de foame si nu mai pot sa se scarpine...asta ii scoate din minti....UE vrea sange si romanii la fel....un Vantu in pushcarie ar bucura 99% din populatia tarii , nu vad cum o sa castige penalii astia suportul populatiei protejand toti infractorii si strigand aceasi lozinca nevrotica : jos Basescu.....
    Nea Ilici romanii il plac pe Basescu caci repara rusinea tradarii tale in favoarea rusilor
    • -4 (4 voturi)    
      unu@unu.ro (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:54)

      unu [anonim] i-a raspuns lui dadan

      Prietene...as vrea sa va vad pe toti simpatizantii acestui guvern impreuna cu toti cei care il compun cerand azil politic in Congo!!!!! Mda..."Romanii il iubesc pe Basescu!" hai sa fim seriosi....am vazut iubirea care i-au declarat-o pe 24 ianuarie anul curent la Iasi si pe unde a mai fost....Asa ca prietene...ia-l de mana si du-te cu el cu tot departe!
      • +5 (5 voturi)    
        Nebunaticule :)) (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:18)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui unu

        si sa ramai tu aici cu Bunicuta sa va faceti de cap, ai? =))
      • +1 (1 vot)    
        uitate-n jur,nu pe antene.... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 9:08)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui unu

        cam ce atmosfera vezi aici pe forum? cam toti il aplauda pe Iliescu si il injura pe Basescu? romanii de pe antene si realitatea sunt 5% din populatia tarii si sunt acei saraci cu duhul care nu stiu ce se intampla pe lumea asta si trebuie sa le zica televiziunile ce sa creada si cum sa discearna ca pe ei nu-i duce capul....tu esti unul din ei sa inteleg?
  • +26 (26 voturi)    
    Iliescu, comunist mincinos pana la capat (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:26)

    Daniel [anonim]

    13.Octombrie.2009

    Presedintele PSD, Mircea Geoana, a declarat marti, dupa ce Guvernul Boc II a cazut, ca nu va onora invitatia facuta de Traian Basescu de merge la ora 19.15 la Cotroceni, prioritatea fiind negocierile cu partidele care au votat motiunea.

    9 Decembrie 2010

    PDL, UDMR si minoritatile nationale au raspuns afirmativ invitatiei la consultari, pe teme economice, sociale si de aderare a Romaniei la spatiul Schengen, a presedintelui Traian Basescu. PNL a anuntat insa, clar, ca nu va participa la aceasta reuniune, iar PSD a transmis ca va lua o decizie in acest sens luni. Consultarile de la Cotroceni vor avea loc marti, 13 decembrie.

    2 Noiembrie 2010
    Intalnirea dintre presedintele Traian Basescu si reprezentantii Puterii a inceput la ora 12.00 la Palatul Cotroceni. La discutii participa si premierul Emil Boc.

    Opozitia a decis sa boicoteze intalnirea

    Principalul motiv pentru care PSD, PNL si PC au refuzat invitatia presedintelui este prezenta la Cotroceni a UNPR, formatiune politica formata din cei ce au parasit partidele care i-au adus in Parlament.

    Nu este prima oara cand se intampla asta. PSD, PNL si PC au refuzat de mai multe ori invitatia presedintelui Basescu la astfel de discutii. S"Nu avem cum sa participam la acele pseudo-consultari. Basescu, cand vadori sa discute cu noi, cu opozitia, despre lucrurile importante in tara, o vom face. Deocamdata totul e un simplu gest neserios si-l tratam ca atare. UNPR si Anastase sunt pretextele pe care Basescu le tine in continuare pentru a nu avea un dialog cu noi", a spus Victor Ponta, presedintele PSD.

    "Asa cum am spus, vom merge la consultari doar atunci cand nu se poate altfel si cand conform prevederilor trebuie sa mergem, in situatia consult arilor pentru un alt guvern, pentru alegeri anticipate, dizolvarea parlamentului, in situatia in care se pune in joc siguranta nationala, pentru celelealte cum e cazul maine, nu", a spus Crin Antonescu, presedintele PNL.
  • +29 (29 voturi)    
    logica spune că... (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:28)

    kk [utilizator]

    dacă Iliescu e nemulţumit, atunci e de bine.
  • +25 (25 voturi)    
    Pai si ce ai facut? (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:30)

    drak latinu [utilizator]

    Cand ai adus minerii sa omoare romani? Tu ai tradat tara si pentru asta trebuia sa primesti multe multe pedepse.
  • +20 (20 voturi)    
    ...da, batrane bolsevic... (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:32)

    Andrei T [anonim]

    Da, batrane bolsevic. Esti in stare sa crezi ca Opozitia e Puterea daca faci tu parte din ea. Iar presedintele un om de paie care trebue, in acceptiunea ta, sa se milogeasca de brava opozitie romana sa-i dea consultanta. Un fel de Emil Constantinescu. Dar a intarcat balaia! Basescu cel putin lupta, nu o ia la fuga. Si cred ca au de ce sa tremure cei care au praduit Romania. Cei care cred ca le e permis totul. Cei care nu se indoiesc ca banul obtinut oricum poate cumpara justitia. Romania se afla intr-un moment de cotitura, cand mersul ei spre valorile occidentale sa fie ireversibil.
  • +17 (17 voturi)    
    Urari de bine ... (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:44)

    Münich [anonim]

    Nea Nelutzule mai traiesti Bre? :)) Iete cum va pica cate un baron cum va dati cu uneala mai Nene Ilici..dar asa cand doare poporul de ceva ce va mai scarpinati in zona dorsala...bai saraciilor care va credeti Opozitie ..cred ca vi se aud din ce in ce mai aproape gloantele suierand pe la urechi..aveti grija ca nu se stie care e urmatoarea capatana care o sa fie nimerita :)) Pana una alta asa cum voua va pasa de noi asa de tare si frumos la fel va uram si noi la multi ani !!(Prietenii stiu unde :))
  • -18 (20 voturi)    
    postacii (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:46)

    eu [anonim]

    ca de obicei, au inceput postacii pdl-isti sa-si faca treaba.....
  • +14 (14 voturi)    
    Apel umanitar (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:46)

    Mih. [utilizator]

    Ii rog pe toti oamenii de bine sa ma ajute!
    Sunt disperat!
    Vreau sa adorm 1-10-100 de ani, pana moare Iliescu si sa ma trezesc O ZI! Atat, o zi, intro lume FARA BUNICUTA ROSIE SI CRIMINALA...
  • +12 (12 voturi)    
    Inchipuiti-va (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:50)

    swolf [anonim]

    Cum ar fi fost daca criminalul bolsevic ar fi fost in vizita de lucru la Moscova tocmai acum vreo 3 zile si s-ar fi aflat, din intamplare, pe aeroport ca sa ii astepte pe gionel "la consultari"? Este ca economiseam niste gloante?

    Bonus: vantu transfug, degizat in stalin si refugiat la "prieteni", il asteapta si el pe gionica sa ii aduca sarea de baie de la spa-ul din Bucuresti
    • +2 (2 voturi)    
      Eficiență maximă (Vineri, 28 ianuarie 2011, 0:33)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui swolf

      cheltuieli minime!
  • +14 (14 voturi)    
    O poza sugestiva (Joi, 27 ianuarie 2011, 23:52)

    MaraZ. [utilizator]

    Prosti sa fim si tot am observa exact ce exprima atitudinea lui I.I, in poza atasata stirii...
    Totusi, de nu reusiti sa observati "din prima", priviti cu mai multa atentie! Veti vedea cum ca I.I. exprima chiar... (preamulta) dispozitie pentru dialog si comunicare!!!
    Asa fiind, nu-i de mirare ca a ajuns sa se "rasteasca" catre el insusi, ca nu mai "sperie" pe nimeni cu disponibilitatea sa spre dialog...
    De altfel, e mult mai usor sa arate cu degetul (cum a facut mereu) si sa gaseasca acelasi vinovat: Basescu ("vinovat de toate relele": ca ninge, ca ploua, ca bate vintul altfel decit spera I.I. & altii c-o sa tot bata vintul doar de la Est la Vest, mereu cu vesti bune de la rasarit pentru ei...)
  • +3 (3 voturi)    
    Alo l-au scos de la formol? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 0:08)

    marian [anonim]

    L-au scos de la formol pe tata Ilici ,omul asta v-a plati pentru crimele facute la revolutie si mineriade,cum are el curaj sa zica de Baselu ca nu respecta constitutia,pai el a respectat ceva,nici pe Dumnezeu nu-l respecta dar daca viata asta scapa sigur nu scapa si pe lumea celalta...rusine bolsevicule!
  • +3 (3 voturi)    
    puteti sa hamaiti cat vreti acum... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 0:21)

    egroeg [anonim]

    ca v-a dat o lectie de inalta clasa in fata Europei dl Basescu, ca si rusului,si singura voastra reactie a fost sa iesiti si sa latrati in haita pe toate posturile, doar-doar va mai crede cineva.
  • +3 (3 voturi)    
    E clar! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 0:24)

    inganduratul [utilizator]

    Psdeii simt ca funia continua sa se scurteze din ce in ce mai repede! Sunt speriati si disperati de ce-i asteapta in viitor!
  • +4 (4 voturi)    
    "Sa ai caldura" kaghebistule (Vineri, 28 ianuarie 2011, 0:57)

    Jopardon [anonim]

    Bolsevicule, ti se citeste disperarea pe mecla.
    Nu e loc in tara asta sa fii inmormantat. N-o sa mai fii pazit dupa ce dai coltu.
  • +4 (4 voturi)    
    epava comunista ! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 1:16)

    dorel [anonim]

    taci nesimtitule, de cate ori deschizi gura se rascolesc in mormant cei care au murit din cauza actiunilor tale !

    uite-i : http://www.youtube.com/watch?v=2eiQ4sLsC00
  • -1 (1 vot)    
    Cine e Iliescu? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 1:17)

    sorin [anonim]

    Iliescu? Nu cred ca merita pus la zid asa "en-gros" pe modelul anti-basescian.
    Iliescu, fie ca ne place sau nu sa recunoastem, este construit/constituit pe modelul romanasului de rand sau a aluia de mai de pe la frunte...
    El crede cu toata taria fiintei sale ca lucrurile se pot aranja oricum, ca neajunsurile pot fi trecute cu vederea daca slujesc scopului gastii/partid, ca totul se aranjeaza...ca oameni suntem.
    Asa vede romanul mersul lucrurilor( chiar daca mersul implica si o volta pe langa lege) si poate tocmai de aceea s-a regasit atat de pregnant in Iliescu.
    La fel ca si romanul de rand Iliescu nu stie sa dialogheze, nu este capabi sa accepte si alte opinii pe o tema data, sa aceepte si ca uneori opinia sa ar putea fi gresita.
    La fel ca si romanul da verdicte, critica, se vaita, cosmetizeaza realitatea...
    Pe de alta parte, si Basescu pacatuieste pe aceeasi schema.
    Pare el mai intransigent in declaratii, dar e doar o iluzie. Micul aranjament functioneaza perfect si la Basescu la nivel de interes de gasca.
    Din pacate...

    Iliescu nu trebuie pus la zid, atata timp cat nu avem curajul sa ne privim in oglinda si sa intelegem unde NOI gresim. Inca gresim...Si ce-ar trebui corectat in atitudinea si viziunea noastra de viata inainte de a critica pe oricine altcineva, fie el om politic, fie el vanzator ambulant de ziare.

    Iliescu nu este un sfant. Din contra. Vina lui incepe din momentul primului glont tras in demonstrantii din 22 dec, apoi in Ceasca, apoi in golani pietii Universitatiii, continuand apoi si cu starea jalnica in care se afla Romania de astazi.
    Intrebarea e daca el este doar singurul vinovat si daca am rezolva problema viitorului...

    Atata timp cat vom trai in spiritul lui Iliescu nu stiu cate sanse vom avea sa supravietuim cu capul sus. Caci aici e diferenta - cu capul sus sau cu capul sub sub sabie...
    Minuni nu exista decat pentru cei virtuosi!
  • +4 (4 voturi)    
    bai (Vineri, 28 ianuarie 2011, 1:39)

    bai [anonim]

    bai bunicuta securista, matale iti este locul in iad pentru tinerii morti la revolutie ca sa iti justifici tu preluarea puterii prin lovitura de stat si inhaitarea cu jeguri tradatoare gru-iste (militaru, careva?)!

    iesi naibii din politica, calugareste-te, poate ti s-or mai ierta din pacatele pe care le acoperi cu vorbe. politrucule, ca altfel nici nu meriti sa iti spun! ti-ai batut joc de vietile oamenilor!
  • +2 (2 voturi)    
    e doar o constatare, (Vineri, 28 ianuarie 2011, 2:45)

    daria [anonim]

    toate comentarile de mai sus au substanta si logica . aici se vde inteligenta si nu abordarea politruca .
  • +4 (4 voturi)    
    Iliescu rusinea Romaniei (Vineri, 28 ianuarie 2011, 3:12)

    eugen [anonim]

    Ce cauta scursoarea asta comunista -Iliescu- in spatiul public romanesc? Ar trebui omorat pt. crimele din 1989 cat si pentru oamenii morti la Tg. Mures si in mineriade.
    Este o rusine a istoriei si sper ca va plati chiar si postmortem.
    In 25 de ani Ceausescu a construit o tara iar el in 10 ani a vandut-o si a falimentat-o.

    Uitati-va ce jeguri de oameni are in partid: bisnitari, agramati etc.
  • +3 (3 voturi)    
    D,aia nu pot sa dorm (Vineri, 28 ianuarie 2011, 3:14)

    Visan [anonim]

    Daca mai vreti s-o luati peste bot, inainte, ciuma rosie ! parca era bolnav cu inima acum cativa ani cand avea disarul revolutiei, acum a intinerit?