Traian Basescu: Vom avea crestere economica, dar nu mizez pe cresterea consumului

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 19 mai 2011, 21:06 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu la TVR1
Foto: Captura TVR1
Presedintele Traian Basescu a declarat joi seara la TVR 1 ca Romania a iesit intr-adevar din recesiune, insa nu din criza. "Vom avea crestere economica dar nu mizez pe cresterea consumului", a mai spus presedintele.

Declaratiile presedintelui Traian Basescu:

Despre cresterea economica
  • Ma bat pe doua lucruri esentiale. Primul este cresterea exporturilor. Romania  a depasit volumul exporturilor din 2008. Perspectiva nu este rea. Al doilea sunt investitiile. S-au realizat in proportie de 90% in primul trimestru. Sunt optimist pentru ca maine se vor semna contracte pentru autostrazi. Este esential sa se creeze locuri de munca. esterea exporturilor.
  • S-a lansat Programul National de Dezvoltare, care se adreseaza infrastructurii din mediul rural. Sper ca se va licita rapid.
  • Vom avea crestere economica dar nu mizez pe cresterea consumului.
Despre cresterea TVA
  • Intr-o discutie cu FMI, cand s-a decis reducerea salariilor si cresterea TVA,  FMI a venit cu reteta cresterii coteii unice si cresterea TVA. Am realizat ca sunt doua frane puse economiei intr-o situatie de criza
  • Eu am propus reducerea temporara a salariilor bugetarilor cu 25% si reducerea pensiilor cu 15%.
  • S-a mutat toata sarcina pe bugetari iar acum cu TVA-ul marit poti sa-i demonstrezi oricarui pensionar ca i-ar fi fost mult mai bine daca nu s-ar fi marit. A fost o discutie cu premierul care a acceptat. Nici partidul, nici coalitia nu l-au sprijinit.
  • Eu cred ca vom avea o crestere mai mare de 2% anul asta.
Despre relatia cu FMI
  • Programul cu FMI care vizeaza regiile nu este un program discutat doar cu presedintele, ci si cu ministerele. Este un program agreat de guvern. Acordul cu FMI este vointa guvernului.
  • Nu ma asteptam sa fie o misiune a Fondului care sa amane vreun punct din programul cu FMI.
  • Toata lumea crede sa eu sunt atotputernic, nu este adevarat. Eu sunt puternic aparent pentru ca ridic probleme.
  • Exista semne de intrebare cu ce se va intampla, din punct de vedere al crizei, in semestrul II. In situatia asta, singurul lucru de fcaut este sa luam masuri pe care sa le agream toti.
Despre companiile de stat
  • Se vor vinde prin oferta publica 10% la Petrom, 15% la Transelectrica, Transgaz si Romgaz. Acesti bani nu vor fi utilizabili in bugetul pe 2011. Sa speram insa ca piata va fi buna.
  • Eu am reclamat de multe ori ce s-a intamplat in 2008 cu banii de Fondul National de Dezvoltare. Numai responsabilitatea politica poate veghea asupra lui.
Despre Legea capitalei si reorganizarea administrativa
  • In momentul de fata datorita impartirii pe judete nu se poate da mai multa autonomie, proiecte regionale. Cu cat reusesti sa ai o organizare administrativa regionalizata, cu atat se poate lasa autonomia pentru o dezvoltare in acoprd cu veniturile din regiune si prioritatile sale.
  • Din motive politice, nu se poate face in mod real o dezvoltare regionala. Planul de reorganizare al Romaniei va fi stabilit de majoritati parlamentare si nu de minoritati.
  • Nu cred ca exista vreo pozitie anti-nationala a UDMR-ului, iar impartirea adiministrativa este una de interes national.
  • Eu as adopta statutul minoritatilor chiar azi. Nu are nimic nou. Ideea UDMR-ului a fost sa puna toate drepturile lor intr-o lege, o colectie de legi intr-una. Nu stiu de ce nu il adopta.
  • Eu nu vorbesc de desfiintarea sectoarelor ci a autonomiei lor. Bucurestiul are 7 bugete, 7 primari si o dezvoltare haotica, la fel si o alocare de resurse. Fiecare e stapan pe mosia lui. El a fost demantelat in 2002 cand Nastase a creat 7 bugete.
  • Bucurestenii nu realizeaza ca sunt si 7 Consilii. Ganditi-va cate interese sunt. Trebuie sa fie un singur Consiliu, care in ordinea voturilor sa numeasca sase primari de sectoare. Consiliul General sa distribuie bani in functie de prioritati la nivelul Capitalei.
  • Apropo', vedeti cumva vreo intrebare temeinica in referendumul asta? Un referendum local nu creaza obligatii pentru Parlament. El ar trebui organizat pentru probeleme locale. Ar fi fost o idee sa-i intrebe pe bucuresteni ce sa faca cu cainii: eutanasiere sau altele. Ei au mers pe un fals, joc politic.
  • Referendumul asta e o batalie politica care nu va merge nicaieri. Vor cheltui bani degeaba.
Despre revizuirea Constitutiei
  • Ca program intentionez ca in perioada urmatoare sa trimit pe circuit proiectul de revizuire al Constitutiei. El preia decizia luata de romani la referendum, de parlament unicameral si multe din hotararile CC care au clarificat articole ale actualei Constitutii, ca sa nu mai fie discutii.
  • Ar fi corect ca referendumul pentru validarea Constitutiei sa se organizeze odata cu alegerile locale. Alegeri din noiembrie-decembrie sa se desfasoare dupa noua Constitutie. Nu cred ca se va respinge proiectul de revizuire al Constitutiei.
Despre reducerea CAS
  • Nu putem discuta despre reducerea CAS daca avem evaziune in aceasta zona. Statul are 14.000 de inspectori fiscali la sute de mii de firme. Cand vom intelege ca legile nu sunt facute sa fie eludate, ca e o obligatie, vom constata ca putem reduce CAS-ul.
  • S-au licitat noua tronsoane de autrostrada. La cinci contracte nu sunt probleme, se vor semna maine. La patru s-au facut contestatii drept pentru care am avertizat autoritatile sa fie atente la modul cum se evalueaza contestatiilor domnilor care au pierdut. Sa speram ca institutiile statului le vor da peste manute.
Despre scutul antiracheta:
  • Eu nu as face o drama din afirmatiile lui Medvedev. Elemente ale scutului se vor amplasa, ne vedem de intereseul national si respectam declaratiile presedintelui rus; ele trebuie tratate cu condescendenta necesara.
  • Lui Medvedev va trebui sa-i dam confortul ca aceste elemente militare nu vizeaza lovituri impotriva Federatiei Ruse.
  • Singura declaratie pe care o iau insa in seama este cea a presedintelui Medvedev.


Citeste mai multe despre   



















3159 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    nu mizeaza (Joi, 19 mai 2011, 20:27)

    ploiesteanu [anonim]

    pe cresterea consumului, cand inflatia e galopanta si economia stagneaza. Sa vorbim sa ne aflam in treaba si sa aparem pe la televizor. Prorocul Romaniei.
    • -4 (12 voturi)    
      ma simt ofensat cand vad persoane ca tine postand! (Vineri, 20 mai 2011, 8:51)

      CristianCasapu1305869640514 [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Ploiestene... mare este gradina omului! Sunt multi oameni ca tine care invinuiesc guvernul, presedintele tarii, presedinte ales de noi! Degeaba presedintele si premierul se zbat sa faca ceva bun din tara asta daca omul de rand este corupt pana in maduva oaselor, lenes fara pereche! Tu crezi ca guvernul are puteri magice si poate urca economia tarii de unul singur? Da stim si noi ca asa-i romanul nostru, pana nu se loveste de pragul de sus nu-l vede pe cel de jos! Ii trebuie multa minte romanului iar tot ce i se intampla o merita pe deplin! Trebuie sa plateasca pretul uciderii presedintelui din `89. Romanul trebuie sa-si invete lectia din propriile-si greseli, sa puna osul la munca. Uitati-va la agricultura Romaniei, avem pamant fertil dar romanul nostru este prea cu nasul pe sus ca sa-l munceasca! Am avut fabrici dar romanul nostru a preferat sa le fure si sa le arunce la fier vechi in loc sa profite de acestea. Am avut presedinte(ceausescu) care a fost cum a fost. bun sau rau dar a avut mai mult bun simt decat cei de acum, se pare, ne-a scos tara din datorii, ne-a dat paine sa mancam(pe cartela dar tot era ceva) si ne-a pus la loc de cinste! Romanul de rand trebuie sa plateasca pentru tot, intrucat este de vina! Pana ce nu-si va invata lectia nu va putea merge mai departe si evolua spre o lume mai civilizata!
      • -1 (1 vot)    
        Guvernul nu trebuie sa aiba puteri magice.... (Vineri, 20 mai 2011, 10:30)

        costica [anonim] i-a raspuns lui CristianCasapu1305869640514

        in nici o tara din lumea asta nu acesta e criteriul pe care este ales un Guvern. Guvernul trebuie sa fie COMPETENT, adica sa fie in stare sa guverneze tara astfel incat oamneilor sa le fie bine. Nu este in stare, Guvernul pleaca. Guvernul Boc NU este in stare, romanilor le este tot mai rau cu Guvernul Boc, povetsi ca Boc si Basescu vor aia si aia si spun aia si aia, nu mai tin in fata romanilor. Guvernul NU are rezultatele pe care le-a promis in alegerile in care le-a castigat voturile romanilor, dimpotriva au mintit pana au ramas fara bani si a venit FMI cu biciul pe ei, altfel azi Romania era in incapacitate de plata. Boc habar n-are de guvernare, trebuie sa plece, sa lase locul unui Prim Ministru priceput in ale guvernarii si recunoscut ca valoare. Cu un Boc contestat mereu si recunoscut ca incompetent, ce rezultate sa aiba Romania?! Nu are, numai vorbe, oamenii s-au saturat de vorbe, vor rezultate, vor mai bine in viata lor. Povestile la TVR ale lui Basescu sau Boc nu aduc mai bine in viata lor. Gata cu vorbaria si cu minciunile si cu amagirile promisiunilor portocalii. D-aia Boc trebuie sa plece, d-aia romanii nu mai au incredere in Basescu si Boc.
      • 0 (0 voturi)    
        intradevar... (Vineri, 20 mai 2011, 11:24)

        gfff [anonim] i-a raspuns lui CristianCasapu1305869640514

        ...mare e gradina domnului, si tu faci parte din ea. Cine are puterea de a da legi si de a se ingriji ca sunt respectate, daca nu guvernul si institutiile statului? De ce merge asa prost in tara? Pentru ca justitia nu functioneaza. Asta e marea problema. Tot ce ai descris tu s-ar putea rezolva, daca mu in totalitate, macar o buna parte, cu legi care sa se si aplice pentru TOTI. Asa cau invinuiesc justitia, care este condusa de un ministru (deci de guvern), guvernul este condus de un premier care este propus de presedinte si validat de parlament. Chiar nu vezi nici o legatura?
  • -4 (16 voturi)    
    zicerile Presedintelui Basescu acasa la TVR.... (Joi, 19 mai 2011, 20:30)

    costica [anonim]

    in lipsa unor comunicatori la Guvern si la PDL(desi eu inteleg bine de ce astia nu apar pentru ca nu au ce spune si se vor balbai la intrebarile realizatorilor precum Boc la RTV mai acum vreo luna!!!) apare Traian Basescu sa vorbeasca despre maretele realizari portocalii, spre deosebire de ailalti care nu au curaj, el are asa ceva si chiar de-i neagra Basescu vrea sa ne convinga ca-i alba !! Nu mai are el pe cine convinge, dar el apare la TVRul portocaliu si comunica natiunii romane care oricum nu mai crede nimic din zicerile prezidentiale.
    Ce zice Basescu mai nou???!!
    1. Zice Presedintele ca "se bate", e in lupte mari Presedintele nostru, mai ceva ca un Prim Ministru, asta ca sa le spun celor care nu 1 data mi-au spus ca Basescu nu putea face aia si aia ca el nu e Prim Ministru si nu putea face. Ba, Basescu poate face si desface, precum spune chiar el, ce vrea si cum vrea el, mai ceva ca un Prim Ministru.
    2. Presedintele ne asigura ca vom avea crestere economica, dar nu din cresterea consumului, probabil va creste iarba, balariile pe campiile nemuncite ale patriei dragi !!
    O mai spune Presedintele si altele, de fapt povesteste multe Presedintele nostru, detasat ca si cum ar face o analiza despre Bostwana ziarul Washington Post, fara nici o responsabilitate, detasat si totdeauna cel care a avut cele mai bune solutii care din pacate nu au fost adoptate si d-aia suntem in cel mai mare rahat postdecembrist. Un mandat de mari "succesuri" probabil, in mintea Presedintelui, este chiar posibil, desi romanii au cu totul alta parere, ei abia asteapta sa se termine mandatul....
    Am renuntat sa vad tot interviul, satul de aceleasi bazaconii prezidentiale de azi dimineata.....
  • -4 (16 voturi)    
    cu cine va bateti, cu boc? (Joi, 19 mai 2011, 21:16)

    ddd [anonim]

    am ras de ma dor falcile.
    • 0 (10 voturi)    
      madman (Joi, 19 mai 2011, 23:26)

      ain [anonim] i-a raspuns lui ddd

      “Anyone who thinks you can have infinite growth on a finite planet is either a madman or an economist”
    • -2 (10 voturi)    
      cu morile de vant.... (Vineri, 20 mai 2011, 7:26)

      costica [anonim] i-a raspuns lui ddd

      povesti la TVRul portocaliu, intr-o seara minunata de mai..... mare interes nici nu au trezit povestile de aseara ale Presedintelui, vezi interesul scazut si pe site, sustinatorii de Traian Basescu nu prea s-au chinuit de data asta, resemnati si ei, sa gaseasca argumentele SF ale maretelor realizari din mandatul lui Basescu, cand vorbaria ramane si-atat........ Probabil ca Presedintele se plictiseste la Cotroceni, functia de reprezentare e dificila pentru un Presedinte jucator si isi gaseste mai mereu subiecte pe care le cloceste si apoi apare la TVR si le arunca nada catre aia care nici ei nu-l mai baga in seama, adica politicienii Romaniei. Aflarea-n treaba la romani, la nivelul cel mai inalt......
  • -3 (9 voturi)    
    cresterea consumului (Joi, 19 mai 2011, 22:07)

    ady [anonim]

    ce produse romanesti avem?..
    • +2 (8 voturi)    
      Alea pe care le facem! (Vineri, 20 mai 2011, 7:28)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui ady

      Nu stiiii?! Alea pe care le facem noi romanii cu manutele noastre, de exemplu : BMW, Siemens, Sony, Eugenia, Magura , si cea mai mare productie de scaieti din lume...Ajunge?
      • 0 (0 voturi)    
        nu uita (Vineri, 20 mai 2011, 9:29)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

        santieru naval de la galati ....
  • +2 (6 voturi)    
    ce insemna ? (Joi, 19 mai 2011, 22:08)

    El Condor [anonim]

    Explicati,va rog, ce inseamna formularea :
    • Nu cred ca exista vreo pozitie antinationala a UDMR-ului, iar impartirea adiministrativa este una de interes national.
  • +1 (3 voturi)    
    copi/past (Joi, 19 mai 2011, 23:01)

    El cOndor [anonim]

    Apropo : am dat copi / past, pentru eventualitatea ca va iesi prost. SUCCES
  • -1 (13 voturi)    
    Si-a adus aminte ca este presedinte jucator ? (Joi, 19 mai 2011, 23:04)

    hahahaha [anonim]

    Si vine acum sa ne mai traga niste cacialmale ?
    Duce lipsa de inamici cu care sa se razboiasca si de tinte false?
    Din ce stiu eu , el conduce SINGUR chiar discretionar de 1 an si 6 luni si atunci cui face reprosurile ? Cumva constiintei sale ? Ca altcinava nu l-a impiedecat sa rezolve neajunsurile astea intr-un an jumatate.
    In afara de "spargerea" de diverse institutii, dat afara oameni, taieri de fonduri , se mai pricepe si la constructii sau la munca ?
    Vreau macar o masura buna care sa relanseze real economia (nu sosele fara cap si coada, telegondole, sali de sport -ci lucruri utile)si sa nu o zica pe aia cu sute de mii de joburi in 15 zile ca nu o cred.
  • +7 (11 voturi)    
    Productie (Joi, 19 mai 2011, 23:20)

    Black Well [anonim]

    Domne, ce nu inteleg este de ce nu a facut Patriciu niste fabricute in loc de alimentari chioscuri tonete sau ce or mai fi ele.In vestul Europei din Germania, Franta, Italia pana in Norvegia, Suedia sunt mii de astfel de fabricute care produc de la sapun, branza, lapte, gablonturi, tablouri, pana la masini si elicoptere cu serie mica.
    • +6 (8 voturi)    
      pentru ca patriciu (Vineri, 20 mai 2011, 7:57)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Black Well

      e un afacerist de 2 bani care ar vinde-o si pe ma-sa sa iasa banu'. Nu-l intereseaza prea mult sa-i fie bine celui de langa el.
  • +1 (9 voturi)    
    FND = FNI (Vineri, 20 mai 2011, 0:01)

    xan [utilizator]

    "Numai responsabilitatea politica poate veghea asupra lui."
    Deci, banii aia sunt deja pierduti, parca vad cum se bat hienele pentru ei.
    • +3 (3 voturi)    
      nu e simplu, e doar MURDAR! (Vineri, 20 mai 2011, 8:57)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui xan

      banii nu sunt pierduti. Tariceanu si cu Vosganian, ca sa nu iasa CATASTROFAL cu deficitul din 2008, au folosit banii din FND ca sa reduca deficitul (declaratie OFICIALA!!!). Au scos si HG pt. asta, deci nu e ilegal si nu e deturnare de fonduri. E numai o escrocherie electorala, care nu i-a ajutat prea mult pe ei. L-a ajutat pe ANtenescu care zbiara ca are 18-20% din electorat. A AVUT! o fi asta garantie ca va mai avea? Asa au zis si cei ce au pierdut averi la cazinou!
      • -1 (1 vot)    
        Iar vorbim ... (Vineri, 20 mai 2011, 10:48)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui pragmatic

        ...fara sa stim despre ce vorbim.

        Banii din FND au fost folositi pentru a finanta (nu pentru a reduce deficitul). Mai pe intelesul tuturor o familie care are venituri de 100 lei (salariile parintilor) pe luna si facturi de 110 intr-o anumita luna si are in sertar (FND) 10 lei pe care ii poate utiliza la plata facturilor sau se poate duce la banca sa se imprumute de 10 lei urmand sa plateasca 1 leu dobanzi. Din toate punctele de vedere (economic, politic etc) banii din FND au fost folositi cu cap.

        Si va rog frumos nu mai faceti calcule de tipul in 2008 deficit oficial raportat 5% + banii de la BCR = 8% pentru ca nu sunt corecte. E ca si cum in exemplu de mai sus as spune ca familia a consumat mai mult decat a produs intr-o luna cu 20 de lei (adunand cei 10 lei valoare facturi peste venituri cu banii din sertar).

        Ma ingrijoreaza faptul ca dl Basescu nu spune la ce vor fi folositi banii de la Petrom, Transelectrica, Romgaz si Transgaz, faptul ca spune ca nu vor intra in bugetul de 2011 in timp ce Ministerul de Finante continua sa se indatoreze cu dobanzi si eventual ca vor fi folositi in 2012 pentru pomeni electorale.
        • 0 (0 voturi)    
          Ba spune. Nu ai fost, probabil, atent... (Vineri, 20 mai 2011, 11:51)

          Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

          A afirmat clar ca acesti bani vor fi folositi pentru investitii.
          • 0 (0 voturi)    
            Vreau... (Vineri, 20 mai 2011, 12:06)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

            ...citatul exact !!!

            Banii nu pot fi folositi la investitii daca nu sunt prinsi in buget(e) la capitolul investitii si detaliate obiectivele clar.

            Cel mai probabil ca or sa zaca prin Trezorerie (cum zaceau si cei din FND si toata lumea era fericita ca "avem bani intr-un fond") de pomana ... Apoi vor mari pensiile si salariile bugetarilor in 2012 pentru alegeri si vor fi folositi la finantarea deficitului. Si de vina va fi ... stim deja ... tot Tariceanu.
        • 0 (0 voturi)    
          vorbeste carnetul de partid rosu??? (Vineri, 20 mai 2011, 16:06)

          pragmatic [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

          A. FND inseamna dezvoltare nu acoperirea (zici tu finantarea) deficitului B. textuk HG in cauza exact asta spune (modificarea destinatiei) C. declaratia lui Tari si Vosga exact acelasi lucru spun. D. Nu exista timpul materiale ca banii din privatizari sa fie INCASATI in2011 si deci nu pot intra in bugetul 2011. Dar cand vorbeste ura si nu ratiunea.... PS. Chiar si tigarile Kent impiedica oxigenarea creierului...
  • -1 (7 voturi)    
    East Company (Vineri, 20 mai 2011, 0:01)

    West Blackfriars [anonim]

    Aveti tot sprijinul nostru , Domnule Presedinte!...Dati mai repede un prim-ministru! Oricare ar fi el...Dl. Boc deja si-a ales ce vrea sa fie...
    • +3 (9 voturi)    
      ar fi momentul (Vineri, 20 mai 2011, 5:33)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui West Blackfriars

      Iesirea din recesiune si consolidarea cadrului legislativ sunt reusite ale acestui guvern. Din pacate acest guvern nu benefeciaza de increderea larga a populatiei (din cauza masurilor nepopulare dar necesare care au fost luate). Poate e necesar ca ruptura existenta intre guvernanti si societate sa fie acoperita de cineva care beneficiaza (sau poate castiga) increderea populatiei.
      • -2 (6 voturi)    
        in afara de Dumnezeu de sus... (Vineri, 20 mai 2011, 7:18)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Nae

        pe cine vezi tu in Romania ca ar mai putea beneficia sau castiga increderea populatiei?! Multa, multa vreme politicienii romani vor plati bazaconiile si matrapazlacurile guvernarii portocalii si incompetenta lui Boc.... cata neincredere in populatia Romaniei a reusit Boc sper sa nu fie egalat niciodata..... in afara de MINCINOSII si ATI FURAT, nu li se adreseaza populatia, cum ii vezi sa recastigi increderea acestor oameni, majoritatea in saracie conform standardelor lumii civilizate ?! INCREDEREA se spune ca o pierzi 1 data!!!! Si ca nu o mai recastigi decat greu de tot si in timp luuuuuuung!!!! Generatii intregi de politicieni vor plati incompetenta portocalie cu Boc in frunte. Acum, nu ca ailalti politicieni romani or fi mai grozavi, dar Boc le-a pus capac.
        • +4 (4 voturi)    
          si -au pierdut increderea: (Vineri, 20 mai 2011, 9:05)

          bula [anonim] i-a raspuns lui costica

          A. cei 24% cu pensii de handicapat FALSE B. cei 25% cu ajutoare sociale FALSE C. fermierii care au declarat mai mult pamant decat au (15%) D. fermierii din Iasi care au declarat 136 000 vaci FICTIVE E. cei 50% care au prezentat certificate medicale FALSE F. cei 95% care nu mai pot cere pensii NOI de invaliditate G. cei 41% care cred ca Soarele se invarte in jurul PAmntului. TU, COSTICA, din care categorie de POMANAGII faci parte??
        • 0 (0 voturi)    
          Populatia romaneasca judeca!! (Vineri, 20 mai 2011, 22:01)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui costica

          Hotului ii e frica de hoti!Stiu ca ustura dar electoratul roman este exact la fel de mincinos si hot (si invidios caci guvernantii fura mai mult...) ca media tuturor guvernelor alese...de el insusi...electoratul.La alegerile locale din Baia-Mare electoratul , La Multi Ani Costica!, a votat pe unul din cele mai mari sarle din politica romaneasca D-ul Kerekes, carpa politica radio-TV ce s-a plimbat pe la toate partidele...ala NU ERA MA, MINCINOS SI HOT...
  • -2 (2 voturi)    
    cum naiba... (Vineri, 20 mai 2011, 9:29)

    me [anonim]

    sa mizezi pe cresterea consumului cand nivelul de trai a scazut intr-un an cat altii-n 10?!
    • +3 (3 voturi)    
      aminteste-ti (Vineri, 20 mai 2011, 9:33)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui me

      ce "bine" era in anii 90... mai ales in prima parte a lor...
  • 0 (0 voturi)    
    Vedem luni dupa amiaza! (Vineri, 20 mai 2011, 12:21)

    Stepanida [utilizator]

    Vom vedea luni dupa amiaza ce va fi cu referendumul!Mai mult ca sigur ca gasca portocalie va veni la Sorin Oprescu cu propunerea de suspendare.
  • 0 (0 voturi)    
    n udau 2 bani pe ce spun astia (Vineri, 20 mai 2011, 14:26)

    marius [anonim]

    comentariile baselu-boc imi sunt foarte utile: iau exact opusul celor afirmate de ei si de regula merge. nu dau 2 bani pe ce afirma indivizii astia 2.
    • 0 (0 voturi)    
      Profetul de cartier. (Vineri, 20 mai 2011, 22:04)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Nene, bravo, la bara de batut covoare din cartierul Salajan din Bucuresti , suna superb.Ia intreaba-l tu pe Guru-ul tau Badea, cine a fost Leontin Salajean...ca sa vezi si tu ce inseamna o "Vrajeala de arici" adevarata de la haiducul Pupincu...