Vasile Marica: M-a batut fostul sef al Vamii Giurgiu, Marius Ungureanu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 20 iunie 2011, 22:13 Revista Presei | Radio TV

Vasile Marica
Foto: Agerpres
Liderul Sindical Vasile Marica a declarat in aceasta seara, la Realitatea TV, ca a fost batut de fostul sef al Vamii Giurgiu, Marius Ungureanu, care l-ar fi urmarit pe acesta pana in curtea casei si i-ar fi dat un pumn.

"Am plecat de la o emisiune tv, m-am dus acasa, iar acolo a venit dupa mine si mi-a zis sa stau de vorba cu el. Eu i-am spus: ba nu am ce discuta si atunci mi-a dat un pumn. Am sunat la 112, am fost la politie, la IML, iar de acolo m-au trimis la urgente la Floreasca ca sa nu am cumva probleme neurologice. Ma bucur ca nu am reactionat fiindca aveam o lopata la indemana", povesteste Vasile Marica care spune ca a avut probleme similare si in 2003 cu "aceeasi indivizi".

Istoricul relatiilor Marica-Ungureanu

Marius Ungureanu, fost sef vama, a declarat la inceputul acestui an ca i-a dat mita lui Vasile Marica in perioada 1997-2002. "Din '97 pana in 2002 ii dadeam bani, cate 2.200-2.500 dolari pe luna", a spus Marius Ungureanu, fost sef de tura si de vama la Giurgiu.

"Marica a sanatajat toti directorii ANV, indiferent de culoare politica", "stia secunda de secunda tot ce se misca in punctele vamale, pe langa amenintarile de proteste", a spus Ungureanu.

El a precizat ca a mai facut un autodenunt in 2003, dar nu s-a intamplat nimic. Acum, el s-a autodenuntat la DNA: "Sper ca de data aceasta lucrurile sa se clarifice".

In replica, liderul sindicatului Sed Lex, Vasile Marica, l-a acuzat in februarie pe Traian Basescuca a purtat negocieri, in perioada 4 - 14 februarie, cu fostul vames Marius Ungureanu, care a afirmat in urma cu cateva zile ca i-a oferit mita lui Marica.

"In numele cetateanului Marica ii cer demisia presedintelui pentru aceste fapte grave", a spus el, intr-o conferinta de presa.

"Am primit informatii ca acest infractor de drept comun - Marius Ungureanu - care e cunoscut consumator de droguri a purtat negocieri cu presedintele Romaniei in perioada 4 - 14 februarie pana cand presedintele a facut declaratiile la Romania Libera in asa fel incat sa declare despre mine lucruri neadevarate", a spus el.


Citeste mai multe despre   






















2176 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ............... (Luni, 20 iunie 2011, 22:31)

    haules baules [anonim]

    :)))))))))))))))))))))))))))))))))
  • +4 (4 voturi)    
    Eee (Luni, 20 iunie 2011, 22:48)

    anonim [anonim]

    Si mai misti ?!?
    • 0 (0 voturi)    
      l'au trimis la psihiatrie (Marţi, 21 iunie 2011, 12:19)

      sindicalist cotizant [anonim] i-a raspuns lui anonim

      nu la neurologie.
      tot cu capul...
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Luni, 20 iunie 2011, 23:15)

    belica [anonim]

    Dracu a mai vazut baba tanara sau sindicalist cinstit. Astia sunt ca indienii lui Custer, se opresc din porcarii doar cand sunt morti.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa ne intelegem.. (Luni, 20 iunie 2011, 23:25)

    VictorM [utilizator]

    A fost pumn sau palma, in flex sau in barbie, televizat sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Rushine DinuPatriciu (Marţi, 21 iunie 2011, 9:36)

      Babau [anonim] i-a raspuns lui VictorM

      Sa fie clar: Base poate sa dea la ficat si ala nu? ce dreq oameni buni? nu cred ca l-0 durut chiar asa de tare... picselu alabastru
    • 0 (0 voturi)    
      corectare ! (Marţi, 21 iunie 2011, 11:13)

      valeriu [anonim] i-a raspuns lui VictorM

      poate in plex(plexul solar) si barbie !
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Marţi, 21 iunie 2011, 14:49)

        VictorM [utilizator] i-a raspuns lui valeriu

        Corectasem dar vad ca nu a aparut commentul. Mea cupla :)
  • +3 (5 voturi)    
    marica (Luni, 20 iunie 2011, 23:34)

    vasile [anonim]

    daca are dovezi sa mearga mai departe, altfel e doar o discutie intre doua babe la tara pe margine santului seara.

    Il crede-am mai cu cap pe Marica.
    Sau ne crede prosti pe toti.
  • +4 (4 voturi)    
    unii (Marţi, 21 iunie 2011, 1:52)

    ady [anonim]

    au fete de primit pumni..nici justitia nu-i poate scapa..
  • 0 (0 voturi)    
    Locul lui Marica este la puscarie... (Joi, 23 iunie 2011, 9:20)

    sami [utilizator]

    la fel si al nevestei sale. Unde se afla declarata casa din Pipera si unde se plateste impozitul pentru veniturile obtinute din inchirierea acesteia...pe bani foarte grei (de ordinul miilor de euro/luna-peste 10.000 mai precis)??! Cand cei de genul Marica vor umple puscariile, voi fi cu adevarat multumita de reformele Romaniei. Atata timp cat vom ascunde gunoaiele sub pres si vom inchide doar gainari si cartofori-pentru poze, nu vom avea nici o sansa sa ne "modernizam" si /sau reformam.