Cea mai mare moschee din Europa Occidentala a fost inaugurata in Olanda

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Vineri, 17 decembrie 2010, 22:30 Revista Presei | Internaţional

Cea mai mare moschee din Europa Occidentala a fost inaugurata vineri in orasul olandez Rotterdam, cu o intarziere de cinci ani fata de termenul initial de finalizare, informeaza AFP. Constructorii au acuzat presiunile facute de politicienii de extrema dreapta pentru intarziere.

Moscheea are doua minarete de 50m inaltime, va putea gazdui 3000 de credinciosi musulmani si se doreste a fi un centru al caritatii, intelegerii reciproce si a iertarii, a declarat administratorul sanctuarului.

Lucrarile de constructie au fost finantate de Funcadia Al Maktoum, o organizatie caritabila fondata de familia emirului din Dubai. Liderul principarlului partid olandez de extrema dreapta, Geert Wilders, a reactionat dur la inaugurarea moscheii, declarand pe Twitter ca “acest lucru oribil nu isi are locul aici, ci in Arabia Saudita”.


Citeste mai multe despre   





















1572 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    solutie (Vineri, 17 decembrie 2010, 22:51)

    multpreafericitul staniel [anonim]

    Toate religiile care contin in maculatura lor texte ce indeamna la violenta si comportament necivilizat ar trebuii interzise prin lege fiindca sunt anti-europene.Astfel am putea scapa legal de toate religiile abrahamice:iudaism,crestinism si islam
    • +4 (12 voturi)    
      te-au platit pentru asta? (Vineri, 17 decembrie 2010, 23:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui multpreafericitul staniel

      Crestinismul indeamna la iubirea aproapelui dupa modelul dat de Iisus Hristos. Restul sunt carcoteli ateiste fara valoare.

      Referitor la musulmani, marea majoritate pe care i-am cunoscut personal sunt non-fundamentalisti, cu mult mai toleranti decat voi astia.
      • -1 (3 voturi)    
        si totusi (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 1:03)

        flo [anonim] i-a raspuns lui alex

        Carcoteala ateista sau nu, probabil nici tu nu prea ai citit vechiul testament (in special in primele capitole), de unde de altfel se inspira grosul violentei la islamisti.

        Intradevar noul testament cu Isus e diferit, dar sa nu uitam ca Biblia le contine pe ambele, si vechi si nou. E o problema care jigneste/pune pe ganduri orice om care rationeaza un pic si nu e orbit de "credinta". Restul e cancan si hormoni inaltatori.

        Concret despre musulmani nefundamentalisti eu am un exemplu pe care il stiu ca nu isi lasa copii pana la 7 ani sa se joace cu alti copii care nu sunt musulmani. Si sunt moderati! Si sta in Romania !! Dar il doare undeva cu integratul. EI VOR CA CEILALTI SA SE INTEGREZE IN ISLAM. Europa va regreta peste 30-40 ani toleranta excesiva care merge intr-un singur sens, spre musulmani, lor nu li se cere nimic in schimb!
        • +5 (5 voturi)    
          Vechiul testament (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 1:49)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui flo

          Vechiul testament este "VECHI". Trebuie sa pun fi font mare ca sa vezi? VECHI VECHI

          Nu mai este actual. A fost intr-o perioada a umanitatii in care nu se rezolva nimic fara violenta. De 2000 de ani, nu mai este valabil. NEXT
          • -3 (5 voturi)    
            VECHIUL TESTAMENT E INCLUS IN BIBLIE! (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 10:21)

            FIDEL [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

            vechiul testament e inclus in biblie! nu a fost inlaturat sau abrogat! si la biserica se citeste din el, la slujbe! e doar ipocrizia crestinilor care o dau la intors cu el! cand le convine vorbesc de moise de avraam,etc, cand nu o dau cu noul testament!
            pai fara vechiul testament, crestinismul e 0, pentru ca vechiu ltestament vrobeste de avraam, parintele iudaismului, crestinismului si islamului! de aia la hebron, unde se spune ca e mormantul lui, se roaga toti oamenii, indiferent de religii!
            • 0 (2 voturi)    
              te chinui degeaba (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:56)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui FIDEL

              nu exista crestini adevarati. daca ar respecta 'invataturile' lui iisus si cele 10 porunci, ar putea trai intr-o societate in care nu exista infractiuni, cu atat mai putin pedepse ("intoarce si celalalt obraz").
              crestinismul a aparut din nevoia unui set de valori care sa ghideze oamenii in vremurile in care legile nu prea existau.
              acum e doar o mare afacere care se numeste 'biserica'.
              or mai fi unii care cred in zei, dar sa nu amestecam credinta cu parazitii din bisericile crestine... banii sunt singura lor motivatie.
        • +1 (3 voturi)    
          Totusi (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 10:26)

          John [anonim] i-a raspuns lui flo

          Ce zici tu, tine de educatie , eu am crescut cu copii musulmani de cand eram mici, si suntem prieteni si acum la fel de buni! Ne jucam de cand ne stim ,si n-a fost nici o restrictie! Nu mai judeca tu, dupa ce ai vazut la un caz singular! Asa si evreii am vazut in Anglia, au scoli si gradinite proprii, si copii lor stau acolo, si nu ca nu se joaca cu alti copii, dar nici macar nu vorbesc cu alti copii!
        • +3 (3 voturi)    
          citeste si Noul Testament (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 10:39)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui flo

          Noul Testament anuleaza foarte explicit practicile violente din Vechiul Testament. Nu sugereaza, nu lasa loc de interpretari, ci anuleaza la modul extrem de clar.
          Deci, crestinismul a renuntat la practicile violente acum 2000 de ani (teologic vorbind), iar islamismul si acum "defileaza" cu niste texte care taie respiratia (genociduri ridicate la nivel de necesitate, etc etc).
          Ca de-a lungul istoriei au existat crime in numele crestinismului, da, este adevarat. Este chiar si explicabil, dat fiind natura umana deseori duplicitara si malefica.
          Si totusi, oricum am lua-o, in prezent nu crestinismul este cel care genereaza marile probleme, ci islamismul. OK, cel extrem, dar exista!
      • -3 (3 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 9:58)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui alex

        @alex, minti crestineste, cunosti tu un singur caz unde sa circule spaga ca sa dea pareri ateiste? nu, dar iti place sa minti pt. credinta. Aduna zeci de mii de profesori universitari din intreaga lume, si o sa vezi ca peste 90% sunt atei.
        • 0 (0 voturi)    
          Spaga si comunismul (Duminică, 19 decembrie 2010, 0:17)

          Mitica [anonim] i-a raspuns lui vasile

          Da, in comunism - ideile atee au fost impuse cu orice mijloc, inclusiv coruptia. Comunismul a ucis, probabil, mai multi oameni in cateva decenii decat a facut inchizitia in secole... ( vezi Rusia, Asia cu Pol Pot etc.). Socul nu este neaparat in numarul oamenilor ucisi, ci in faptul ca oamenii secolului 21 (unii dintre ei intelectuali atei, precum comunistii) au fost mai salbatici decat niste analfabeti din Evul Mediu...

          Asa ca, lasa-ne cu inteligenta, seninatatea si puritatea ateilor...

          Cum noi nu putem demonstra ca exista Dumnezeu, nici voi nu puteti demonstra ca nu exista, fiindca Dumnezeu... nu poate fi demonstrat...

          Apoi, cineva ar trebui sa fie si ateu doar fiindca invatatii vremii sunt atei? Dar nu, candva, majoritatea inteleptilor credeau ca Soarele se roteste in jurul Pamantului? Deci, am rezerve...
    • -1 (3 voturi)    
      BRAVOOO (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 1:17)

      Creator [anonim] i-a raspuns lui multpreafericitul staniel

      Corect ai un mare 10 de la mine dar nu 10 + fiindca ai uitat si de hinduism si budism ;)
    • +3 (3 voturi)    
      se va realiza (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 9:05)

      sfantul sisoe [anonim] i-a raspuns lui multpreafericitul staniel

      de ziua mea, fiule. la sfantul sisoe !
      te'ai gandit si ca, o lege tre' sa fie votata ?
      ca aia care voteaza mai stiu si de frica lui
      Dumnezeu ?!

      craciun fericit si an nou cu bucurii, mai draga, libercujetatorule !
  • +5 (7 voturi)    
    Nu agreez extremismul... (Vineri, 17 decembrie 2010, 22:56)

    Mih. [utilizator]

    Dar Wilders are dreptate.
    Toleranta excesiva, ca tot ce e PREA mult, strica.
    Vizionati "Fitna" si veti intelege.
    • 0 (4 voturi)    
      ALT AMATOR CARE SE EDUCA DE PE YOUTUBE! (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 10:18)

      Fidel [anonim] i-a raspuns lui Mih.

      cele mai mari tampenii le=am vazut in asa-zise documentare, facute de toti tembelii, multe din ele pe youtube! daca vrei sa afl iceva, punem ana pe carte, mergi la fata locului, vrobeste cu oamenii, nu din documentare facute de toti analfabetii!
      • 0 (0 voturi)    
        Tu esti profesionist? (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:32)

        Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Fidel

        Si ce te face sa concluzionezi ca a recomanda un film exclude lectura, experienta "la fata locului" si dialogul cu oamenii?
        Faptul ca ii faci pe altii "tampiti", "tembeli' si "analfabeti", nu te recomanda nici ca om cultivat si/sau inteligent, nici macar ca unul cu bun-simt.
    • +3 (3 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 10:54)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Mih.

      S-au trezit si prostii de vestici la realitate, dar nu total. Imbecilii au crezut ca tot ce are 2 picioare este om si este egalul lor. Asta pana au inceput sa sara in aer oameni nevinovati, pana ce la un regizor i s-a taiat gatul in strada pt ca a facut un film care nu a convenit.
    • -2 (2 voturi)    
      fitna (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:20)

      ramona [anonim] i-a raspuns lui Mih.

      mih. vizioneaza tu fitna,nu o data ci de10 ori si sa ai si pe cineva langa tine care sa-ti explice ca poate dupa a 10 a finalizare tot nu o sa pricepi nimic,apropo stii ce il asteapta pe Wilders?ceva ani de inchisoare pt filmul acela..iar dk ai avea un minim de cunostinte ti-ai da seama de ce fel de om este acesta si de minciunile lui..si sa mai stii ceva,acest film a facut ca multa lume (in mare parte olandezi) sa imbratiseze islamul.
  • 0 (2 voturi)    
    Finantare (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 8:36)

    Leonard [anonim]

    Cum zice articolul, statul olandez nu a dat un ban ci e facuta de-a leapsa din banii arabilor.La noi ,stat laic,se toarna ghebos bani in visteriile popilor din buget.
  • +1 (1 vot)    
    la ceremonie (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 9:01)

    mos gherila [anonim]

    neaparat si sefii dela ue si din guvernul olandez.
    eveniment importatn pentru civilizatia ioropeana !
    si ca s'arate deschiderea ioropii la democratie si progres, sa mai tranteasca si'o sinagoga, pe partea ailalta a strazii....
  • -1 (1 vot)    
    informati va (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 11:02)

    adrian [anonim]

    Duabiul are sheick nu emir.
  • 0 (0 voturi)    
    O Europa musulmana? (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 21:09)

    papillon [anonim]

    Sunt tot mai multe voci care sustin ca in urmatorii 50 de ani Europa va fi musulmana.Este foarte posibil in conditiile in care Europa de astazi fenomenul desacralizarii a atins apogeul. Asadar, religia musulmana vine sa acopere un loc gol in planul spiritual.
    Europa rasariteana are sa ramina crestina.