Politic Show: Elena Udrea: "Dan Voiculescu stia despre Ponta ca a fost ofiter acoperit"; Cine este Valer Marian, senatorul care a spus primul ca Ponta ar fi ofiter acoperit; Liberalii critica Masterplanul lui Ioan Rus

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 15 octombrie 2014, 1:45 Revista Presei | Politic

POLITIC SHOW
Foto: Hotnews
Elena Udrea: "Dan Voiculescu stia despre Ponta ca a fost ofiter acoperit". Liderul PMP a declarat, la Realitatea TV, ca este convinsa ca Dan Voiculescu stia ca Victor Ponta a fost ofiter acoperit, explicand si de ce este periculos ca acesta sa ajunga presedinte al Romaniei. "Traian Basescu e obligat pentru toti cei care au crezut in el timp de 10 ani, pentru toti romanii care i-au fost alaturi, sa spuna, pentru viitorul romanilor, lucrurile pe care le stie despre candidati si care i-ar face pe acesti candidati sa nu fie pregatiti sa ocupe aceasta functie de sef al statului. Pentru cine mai avea nevoie sa fie convins ca Victor Ponta e un om imoral, care minte cum respira, aceasta este inca o dovada", a comentat Elena Udrea in legatura cu dezvaluirile sefului statului. Liderul PMP a precizat si care este, in viziunea sa, pericolul ca Victor Ponta sa devina presedinte, scrie EVZ

Cine este Valer Marian, senatorul care a spus primul ca Ponta ar fi ofiter acoperit. In sedinta Senatului din 2 august 2013, senatorul Valer Marian a avut o interpelare, iar cea de-a sasea intrebare viza colaborarea lui Victor Ponta cu SIE. Seful statului a explicat ca "nelinistea" i-a fost starnita in momentul in care senatorul Valer Marian a facut o interpelare privind calitatea de ofiter SIE a lui Victor Ponta. "Nu atat interpelarea, cat lipsa de raspuns si pe urma discutiile din presa", explica Traian Basescu. "Daca este Adevarat ca, in anul 1997, in timp ce erati procuror, ati fost racolat in Serviciul de Informatii Externe (SIE) de catre generalul Cornel Biris si daca ati activat in unitate deplin conspirata denumita "Umbre" sau "H"? Daca ati fost trimis la specializare atimafie in Italia cu misiunea de a o monitoriza pe Carla del Ponte, fost procuror antimafie, ulterior procuror sef al Tribunalului Penal pentru fosta Iugoslavie?", scrie la punctul 6 din interpelarea senatorului, din august 2013, anunta Adevarul.

Sova, intrebat daca PSD ia in calcul suspendarea lui Basescu: E atributia Parlamentului. Purtatorul de cuvant al PSD, Dan Sova, a fost intrebat daca PSD ia in calcul demararea procedurii de suspendare din functie a presedintelui Traian Basescu, el raspunzand ca Parlamentul este institutia care are aceasta atributie, si nu formatiunea social-democrata. "E atributa Parlamentului asta, nu a PSD. In Parlament se discuta asta", a spus Sova, citat de mediafax.ro. El a aratat ca si presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, poate astepta un raspuns pe aceasta tema tot de la Parlament. "Calin Popescu-Tariceanu numai de la Parlament poate astepta (raspuns - n.r.), nu de la PSD", a spus Sova. Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a sustinut ca declaratiile presedintelui Traian Basescu potrivit carora Victor Ponta ar fi fost ofiter acoperit al SIE intra la capitolul "golanii marca Basescu" si "diversiune", informeaza EVZ.  

Liberalii critica Masterplanul lui Ioan Rus. Presedintele PNL Cluj, consilierul local Dan Tarcea, critica masterplanul facut de ministrul Transporturilor, clujeanul Ioan Rus. "Conform Masterplanului pe Transporturi facut public de catre Ioan Rus, prioritar electoral acum este sa se faca autostrazi inspre zone in care nu avem autostrazi pana la <<autostrazile>> de care vrea ministrul Ioan Rus sa ne conecteze. Nu avem nici o justificare sociala si financiara care sa valideze constructia autostrazilor Bacau-Brasov si Iasi-Autostrada Transilvania, atata vreme cat nu exista nici o legatura de acelasi calibru a Romaniei cu exteriorul. In afara de promisiuni electorale, ce anume va circula pe tronsoanele de autostrada pana la Brasov si Turda dinspre Vest? Nimic. Deci, asistam doar la o simpla gargara electorala, nu la prezentarea unui Masterplan pe Transporturi", spune Dan Tarcea, scrie Romania Libera

Geoana: Basescu da o lovitura grea credibilitatii sistemului de forta al statului roman. Presedintele Traian Basescu da, la final de mandat, o lovitura grea credibilitatii sistemului de forta al statului roman, a afirmat marti senatorul PSD Mircea Geoana, Inalt reprezentant al Guvernului pentru promovarea proiectelor economice strategice si de diplomatie publica. "Am asistat aseara la un gest disperat al lui Traian Basescu. Lipsa de tractiune electorala a candidatului sustinut de domnia sa este principala cauza a acestui atac nejustificat si contraproductiv pentru interesele interne si externe ale Romaniei. La final de mandat, domnul Basescu da o lovitura grea credibilitatii sistemului de forta al statului roman, cel caruia avea prima obligatie sa-i asigure conditii de functionare democratice si lipsite de interferente politice. Insa, sunt convins ca acest atac nu va putea schimba cursul firesc si democratic al deznodamantului alegerilor prezidentiale, care curge in favoarea candidatului Stangii", a afirmat Geoana, anunta EVZ.


Citeste mai multe despre   























5040 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    bla (Miercuri, 15 octombrie 2014, 10:05)

    BarbuSandu [anonim]

    Hop
    • 0 (2 voturi)    
      Nume de cod Ponta:"AMABASADORUL" eI? (Miercuri, 15 octombrie 2014, 11:11)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui BarbuSandu

      Acum intelegem si mai bine legatura stransa intre Ponta si Voiculescu. Ponta este santajabil, ori la Cotroceni nu are ce acuta. El stie asta, si-a pierdut toata increderea nu atat printe asistatii lui care-l voteaza prosteste, cat in strainatate. Cine va mai dori sa aiba de-a face cu un individ duplicitar. Ce incredere sa aiba un Presedinte de stat din UE sa se intalneasca cu Ponta, sa vorbeasca unele lucuri cu un "acoperit"? Toti vor fugi de el, asa trebuie privita problema. Consider ca trebuie demascat pana la capat, am incredere in Elena Udrea ca ea va reusi sa duca mai departe tot ceea ce dl Basescu a inceput, o ultima batalie cu aceasta caracatita condusa dupa cum vedeti de Ponta. Vedeti ce ascunde dincolo de fata asta a lui de mongoloid? Va mai intrebati de ce este galben si ranjeste? Ceva foarte grav mai exista cu acest comunist periculos. Am mai spus ca Ponta este mai periculos decat Ilici si Nastase, iata cum se confirma!
  • +2 (4 voturi)    
    Voiculescu stia! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 10:30)

    AdelaidaO [utilizator]

    Normal ca Voiculescu stia! Stiau toti "prietenii" din PSD si nu numai acestia. Ponta a incalcat Constitutia, legile statului, sfideaza tot deoarece tara asta este populata si de multi prostovani, asistati, inculti. Sa demisioneze Ponta! Elena, in acest moment este cel mai "curat" si onest candidat. Ea este singura care nu are probleme cu Justitia. Toti ceilalti sunt ascunsi, au secrete, mint populatia si se folsosec de oameni deoarece nu au pregatire, nu sunt initiati. Nu-l vrem pe Ponta presedinte! El nu este bun sa ne conduca si sa ne reprezinte tara. Udrea este cea mai potrivita, cea mai buna, Buna pentru Romania!
    • 0 (2 voturi)    
      Adevarat! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 10:44)

      MirceaValer [anonim] i-a raspuns lui AdelaidaO

      Pana acum, in iesirile Elenei nu am vazut decat adevarata fata a blondei, care de departe este cat se poate de sincera si implicata pentru poporul roman! Romania are nevoie de un presedinte ca UDREA! Are si dovezile - cele 6000 de proiecte incepute in mandatul ei - dovezile ca a facut ceva pentru tara asta (si nu e putin ce a facut!), ceva pentru Romania! Si asta este foarte important pentru un candidat care se vrea presedinte! Si, pe langa asta, experienta de 10 ani ai lui Basescu o va ajuta categoric in progresul Romaniei! Jos cu penalii, sa-i ducem pe toti langa Voiculescu!
  • +2 (4 voturi)    
    EU (Miercuri, 15 octombrie 2014, 10:42)

    MirceaValer [anonim]

    Imi place de blonda asta! Si nu neaparat pentru ca are peste 6000 de proiecte la activ si pentru ca a fost singura care i-a cerut demisia lui Poanta, dar si pentru ca este singura care s-a luptat pana acum cu securistul; dar si pentru simplul fapt ca stie cum sa se poarte natural in fata camerelor si oamenilor in acelasi timp. Are acea naturalete pe care rar o intalnesti la oamenii politici. Basescu este unul dintre cei care o are. Si asta arata sinceritatea lor si apartenenta la popor. Conteaza foarte mult pentru un presedinte asta: pentru ca asta dovedeste ca este sincer si "loial" poporului. In plus, ceea ce ne-a aratat Elena aici, nu a facut decat sa se apropie mai mult de toti oamenii de rand, asa cum este si normal pentru un viitor presedinte! Bravo, tot asa blondo! Astfel te apropii si mai aproape de Cotroceni!
    • -1 (1 vot)    
      6000 de proiecte la activ (Miercuri, 15 octombrie 2014, 12:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui MirceaValer

      si FALIMENTARE toate!!

      Bani FURATI de la MINE!!
  • 0 (2 voturi)    
    normal (Miercuri, 15 octombrie 2014, 11:53)

    Ania81 [utilizator]

    Normal ca Felix stia, daia fac amandoi un cuplu perfect, si daia isi doresc slugile lor sa iasa Ponta presedinte ca sa il gratieze pe Voiculescu! Sa speram ca macar acum, se vor trezi romanii si vor vota UDREA, scaparea noastra!
  • 0 (0 voturi)    
    Securist la securist trage! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 16:07)

    Unidan [utilizator]

    Sunt convins ca Voiculescu nu este singurul care stia de Agentul Zero Zero Barat! Toti baronii care trag de sforile marionetei Ponta stiau. Victor Viorel Pontocchio e santajabil si asta ultimul lucru pe care-l vrem de la un Presedinte.

    Pe de alta parte, sunt surprins de curajul lui Udrea de a face astfel de dezvaluiri si de a-i cere demisia lui Ponta in timp ce restul candidatilor la presedintie aproape ca stau cu mainle in san. Sa fie ea singura dintre ei care stie nu au cu ce sa o atace? Foarte probabil!
  • 0 (0 voturi)    
    circ si paine (Joi, 16 octombrie 2014, 17:54)

    andreicristiann [utilizator]

    Ce usor e sa facem circ si sa uitam de probleme... Tot ce fac acesti candidati este sa se bata cu namol. Singurul este Tariceanu care nu sta sa faca circ. Sper ca si ceilalti sa ii urmeze exemplul, macar pentru viitoarele campanii electorale.
  • 0 (0 voturi)    
    Jos PSD! (Joi, 16 octombrie 2014, 20:06)

    CetateanEU [utilizator]

    Nu avem nevoie de Presedinte santajabil, care sa puna tara in mainile unora de teapa lui Felix penalul! Avem nevoie de un conducator cum este Elena Udrea, ambitios, loial, care munceste pentru cetatean.