VIDEO Episcopul Maramuresului: Votati-l pe al nostru! Trebuie sa fie crestin, sa fie ortodox, sa se inchine, sa faca Sfanta Cruce

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2014, 6:45 Revista Presei | Subiectele Zilei

PS Iustin Sigheteanu
Foto: youtube.com
Un inalt prelat, in public, le da ordin preotilor ca in ziua votului, direct de la biserica si in tinuta de slujba sa mearga direct la votare si sa se asigure ca enoriasii voteaza un ortodox (adica pe Victor Ponta pentru ca Klaus Iohannis este crestin de confesiune lutherana), potrivit stiripesurse.ro care citeaza nordvest-tv.ro.Acesta  mesajul adresat public de PS Iustin Sigheteanul, episcop-vicar al Episcopiei Maramuresului si Satmarului (de fata erau deputatul Ovidiu Silaghi si seful CJ Satu Mare, ambii din gruparea rupta din PNL cu Tariceanu si aliata cu PSD).

"Sa dati dovada de iubire de neam si tara si de purtare de grija. Nu sunt demnitarii voievozi, nu mai avem capete incoronate si nici regi, dar sunt de-ai nostri si e bine sa le dam credit pentru ca fiecare a facut cat a putut, poate mai mult nu a putut, dar important e daca nu face bine sa nu faca rau. Siguri ca demnitarii sunt doua tabere si unii vor spune Votati-l pe al nostru si ceilalti Votati-l pe al nostru, iar noi va spunem Votati-l pe al nostru! Trebuie sa fie crestin, sa fie ortodox, sa se inchine, sa faca Sfanta Cruce.", a fost indemnul PS Iustin Sigheteanul(sursa: nordvest-tv.ro).

Patriarhia spune ca o presupusa implicare politica a Bisericii Ortodoxe Romane (BOR) in campania electorala din 2 noiembrie, despre care a vorbit presedintele Traian Basescu intr-o emisiune televizata, trebuie dovedita pentru a fi luate masurile care se impun, potrivit Mediafax.

Reactia Patriarhiei vine dupa ce, vineri seara, presedintele Traian Basescu a declarat ca BOR s-a implicat, evident, in campania pentru alegerile prezidentiale.

"Presupusele cazuri de implicare politica partizana a clerului ortodox in campania electorala trebuie probate cu dovezi trimise Patriarhiei Romane sau centrelor eparhiale din tara pentru verificarea celor semnalate si luarea masurilor care se impun. Altfel, orice acuzatie neprobata este nedreapta si contrara pozitei oficiale a Bisericii", se arata intr-un comunicat al Patriarhiei.

Tot in raspunsul la declaratiile presedintelui, Patriarhia mai mentioneaza ca Basescu a avut o contributie, in timpul vizitei sale oficiale la Ierusalim, la restabilirea comuniunii bisericesti dintre Patriarhia Ierusalimului si Patriarhia Romana.

"Patriarhia Romana foloseste acest prilej pentru a exprima recunostinta ei si in mod public", a precizat sursa citata.

Totodata, Patriarhia Romana reafirma neutralitatea politica a BOR, conform hotararilor Sfantului Sinod fundamentate pe canoanele bisericilor ortodoxe.

"In acest sens, in ultimul comunicat de presa dat publicitatii in ziua de 4 august 2014, dar si la fiecare moment electoral din Romania, se precizeaza: Clerului ortodox roman ii este interzis sa desfasoare activitati cu caracter partinic in comunitatile de credinciosi pe care le pastoreste. Orice activitate partinica a clerului ortodox este contrara hotararilor Sfantului Sinod si dezaprobata de credinciosi. Patriarhia Romana face un apel catre reprezentantii clasei politice din Romania ca in dezbaterile electorale privind alegerile prezidentiale din toamna acestui an sa evite confruntarile politice motivate religios, deoarece, potrivit legilor Romaniei, cultele religioase sunt factori ai pacii sociale (Legea 489/2006, art. 7, alin. 1), nu motive pentru invrajbirea populatiei. De altfel, aceasta atitudine a Bisericii a fost apreciata public de presedintele Romaniei", se mai spune in comunicat.

Presedintele Traian Basescu a declarat, pe 31 octombrie, la Realitatea TV, ca BOR este "evident implicata in campanie". "Eu nu o critic, este greu sa critici Biserica Ortodoxa, la cat este de populara", a mai spus Basescu.

Presedintele a mai declarat ca BOR este implicata in sustinerea PSD in campanie, mentionand ca nu vede alta explicatie dincolo de interesele financiare sustinute de Guvernul Ponta.

El a mai spus, pe de alta parte, ca nici Victor Ponta "nu a lasat vreo icoana nepupata in Romania".

Basescu a tinut sa precizeze ca el a sprijinit Biserica Ortodoxa ca presedinte, dand ca exemplu impacarea cu Biserica de la Ierusalim.

























20901 vizualizari

  • +47 (49 voturi)    
    Rusine! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:01)

    marsman [utilizator]

    Biserica isi sapa singura groapa... E timpul inaltilor prelati sa va intoarceti la Dumnezeu! Prin actiunile voastre aratati ca sunteti disperati si dependenti de pomana aka bugetul de la stat. Rusine sa va fie pentru manipularea mintilor celor slabi pe care ii pastoriti! Ar trebui sa le curatati mintile si sufletele, nu sa invarajbiti oamenii! Rusine preotimii manjite!
    • +23 (27 voturi)    
      ei sunt Adulatorii S Klasse nu a Icoanei ! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui marsman

      dovada..ca asta vrea BOR ul http://www.peteava.ro/id-777738-in-romania-se-poate-popi-cu-s-class
      • +9 (13 voturi)    
        Daca BOR practica si incurajeaza..... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:05)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ....inchinatul la icoane (icoana = imagine = chip), ceea ce porunca a doua interzice categoric, adulatia pentru bani, aur si S KLASE este cat se poate de normala.
        Asa ca, sa nu ne miram de lacomia si fatarnicia fariseilor ci de multimea credulilor care ii urmeaza precum turma dusa la abator.

        Numai orbii nu pot observa disperarea escrocherimii care, indiferent de organizatie, foloseste toate mijloacele pentru a supravietui.

        De aceea spun ca Iohanis, ajuns presedinte, nu are nicio sansa daca nu dizolva imediat, prin referendum, aceasta sleahta parlamentarista, fiind izolat sau demis, dupa caz.
      • +1 (7 voturi)    
        Biblia,Apocalipsa Cap 17 (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:30)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Unde se arata ca culoarea rose PSD este lucrare diavoleasca :

        Şi m-a dus, în Duhul, într-un pustiu. Şi am văzut o femeie şezând pe o fiară de culoare stacojie, plină cu nume de hulă, şi avea şapte capete şi zece coarne.

        4 Femeia aceasta era îmbrăcată cu purpură şi stacojiu; era împodobită cu aur, cu pietre scumpe şi cu mărgăritare. Ţinea în mână un potir de aur plin de spurcăciuni şi de necurăţiile curviei ei.

        5 Pe frunte purta scris un nume, o taină: PSD „Babilonul cel mare, mama curvelor şi spurcăciunilor pământului.”
    • +17 (17 voturi)    
      BOR (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:18)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui marsman

      a avut la un moment dat, dupa venirea patriarhului Daniel, prilejul aproape unic de a contribui la modernizarea tarii si oarecum de a se salva.
      Din pacate nu a reusit. doar managementul banilor s-a schimbat. Pe vremea lui Teoctist fiecare isi cam facea de cap, acum circuitele sunt doar mai bine definite si canalizate catre treptele superioare ale ierarhiei. Dragostea de bani si coruptia generalizata din Biserica se asezoneaza perfect cu respectivul candidat crestin ortodox.
      Un alegator crestin-ortodox.
      • +7 (7 voturi)    
        pesedist-ortodox (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:00)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        comunism-ortodox si alte denumiri.toate arata lipsa de moralitate a clerului ortodox roman.corupti si viciosi.lacomi de bani si gata sa isi vanda sufletul pentru bani.sunt oamenii satanei
    • +6 (6 voturi)    
      Ce fariseu! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:47)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui marsman

      Pai tu preasfintitule stai langa un corupt, Ovidiu Silaghi, care "a facut bine"? Nu iti crapa obrazul? Astia sunt oamenii pe care ii sustineti voi?
  • +29 (31 voturi)    
    episcopi (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:03)

    nimrod [utilizator]

    Vai capul lui si-a turmei pe care o pastoreste!
  • +20 (22 voturi)    
    Bani dati popilor, 'cu nemiluita', in campanie! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:07)

    hotnewsfil [utilizator]

    Clericii ortodocsi pun biserica la picioarele lui Ponta!
    Astfel, 'cei ce se aseamana se aduna!' - pontistii si popii!
    Se aduna impotriva justitiei! In loc sa invete borfasii din invataturile religiei (abandonate de biserica ortodoxa de acum!), invata popii de la borfasi si zic, si ei, ca multi dintre enoriasi : 'nu-i nimic daca fura borfasii, daca ne da si noua din ce fura!'. Hotul (plagiatorul) Ponta le da bani popilor, din 'banii lui', insusiti de el, banii nostri - ai 'poporului meu' (popor insusit de hotul Ponta!), bani depusi de catre oamenii cinstiti (taxe, impozite) pentru bugetul national, cu convingerea ca vor fi folositi pentru sanatatea si educarea cetatenilor acestei tari.
  • +28 (32 voturi)    
    Hai sictir (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:08)

    Taras Bulba [utilizator]

    Hai sictir cu ortodoxia ta!

    Bai nene, s-au trezit toti sa-l pupe-n fund pe Ponta?!?!!?
  • +37 (39 voturi)    
    JOS PONTA, CRESTINUL MINCINOS! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:13)

    fit [utilizator]

    inseamna ca le tzatzaie fundul celor de la PSD, daca biserica se implica pe fatza!!! trebuie sa iesim la vot cat mai multi, neaparat !!!
  • +24 (28 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:27)

    bfc [utilizator]

    Nu suport biserica ca institutie.
    Sunt crestin, am o credinta pe care multi o impartasesc, dar le este rusine sa recunoasca datorita societatii in care traim.

    Nu se poate asa ceva! Sa fim atat de needucati incat sa nu realizam ce este biserica? Sa nu putem sa citim istoria si sa vedem cat rau au facut?

    Oameni buni, cititi despre tot ce inseamna progres oprit din ordinul bisericii! Cititi despre toate crimele realizate de biserica!
    Este adevarat, au trecuta cateva sute de ani de cand s-au realizat atrocitatile, dar ati vazut biserica sa iasa si sa-si ceara scuze?
    NU ma refer la ortodocsi sau catolici, ci la biserica crestina.

    Rusine sa le fie preotilor care manipuleaza; de cei manipulati nu ma leg ca e vai si amar de ei.
  • +23 (25 voturi)    
    Un singur cuvant: scarba (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:30)

    rerenenegate [utilizator]

    Pentru toate bisericile din lume, implicate in jocuri financiare, politice si uneori si teroriste.
  • +33 (33 voturi)    
    Jenant! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:37)

    Audit [utilizator]

    Sunt ortodox practicant, merg in fiecare duminica la biserica, tin toate posturile de peste an; nu imi imaginam ca vreodata ar putea avea loc asa o ingerinta in politica. Si la noi la biserica, duminica trecuta a venit la slujba o enoriasa, imbracata in palton rosu si impartind calendare cu Ponta. Parintele a oprit slujba si a poftit-o sa faca politica in afara lacasului de cult. Aceasta este atitudinea corecta.
    BOR se amesteca la greu in campanie si a luat-o usurel sa nu creeze panica.
  • +24 (24 voturi)    
    Dumnezeu va avea grija de ei.... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:39)

    cid [utilizator]

    BOR ar trebui sa ia masuri impotriva acestui inalt prelat. Cei asemenea lui discrediteaza BOR si pe cei care sunt crestini ortodocsi. Asemenea oameni, in realitate, sunt impotriva lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu nu are nevoie de smecherii ....
    • +14 (14 voturi)    
      :)))))))) (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:33)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cid

      Normal ca bor jeg srl o sa ia masuri: il avanseaza :))))

      Eh... pana sa aiba the one grija de ei, au ei grija de noi...
  • +23 (23 voturi)    
    Mai episcopule !!!!! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:39)

    polonyca [utilizator]

    Ar tre sa-ti crape obrazul de rusine !!! Asa iti "pastoresti' turma tu ??? Esti iresponsabil....
    • +15 (15 voturi)    
      ba pardon (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:36)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      este un corporatist care isi indeplineste cu brio sarcinile de serviciu si deciziile luate de catre management, deci este cat de poate de responsabil
  • +24 (24 voturi)    
    Liste ale rusinii (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ar trebui intocmite liste ale rusinii, cu personalitatile uslamismului si faptele reprobabile.

    Pentru mesajul anti-crestinesc, PS Iustin Sigheteanul, trebuie inclus in lista rusinii. Pe linga amestecul in politica, episcopul afiseaza criterii de intoleranta, nationaliste si religioase. Cum facem sa-i tinem minte pe toti acesti oameni-neoameni?
  • +20 (20 voturi)    
    Renunt la ortodoxie (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:42)

    verid [utilizator]

    Faptul ca BOR nu a luat nici-o masura fata de acest popa,episcop sau ce dracu' o fi, ma face sa renunt irevocabil la religia ortodoxa.Totodata cred ca procuratura ar trebui sa se sesizeze,pentruca declaratia individului reprezinta o constrangere ,cel putin psihica ,a unor oameni sa voteze intr-un anumit fel(asta inseamna inchisoare de la 6 luni la 3 ani)
    • +12 (12 voturi)    
      CONSTRANGERE (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:08)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui verid

      "Cel putin psihica"?
      Iti dai seama ce fel de constrangere reprezinta?!
      Pentru un adevarat credincios, amenintari precum "te dau afara de la servici", "iti dau foc la casa" sau chiar "te omor daca nu votezi cu Ponta!" sunt mult, mult mai benigne decat ceea ce profereaza respectivul pedeserist, ca nu poti sa ii zici inalt prelat: DACA NU VOTEZI CU PONTA, ITI PIERZI DREPTUL LA MANTUIREA SUFLETULUI!
  • +18 (18 voturi)    
    cred ca e momentul (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:42)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa solicitam ca BOR sa nu mai fie finanțați de la bugetul de stat. Sau, varianta a doua, rămân finanțați, dar sa le fie interzis sa mai colecteze de la enoriași.
  • +24 (24 voturi)    
    Este mai importanta CREDINTA decat RELIGIA (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:45)

    Petru108 [utilizator]

    Sunt crestin ortodox. Sunt foarte surprins cu cata usurinta au ajuns unii preoti sa minta, doar pentru a-si asigura suportul financiar al clasei politice.
    Da, nu mai avem capete incoronate, acum sunt ei incoronati si se cred mici Dumnezei.
    In loc sa ii indemne pe oameni dupa ideea "Pomul se cunoaste dupa roade, omul dupa fapte" ei o tot tin langa cu micile lor interese lumesti.
    Voi preoti, opriti-va din a mai indoctrina oamenii. Dati-le lumina si nu directive.
    SUNTEM MULTI. SUNTEM PUTERNICI. IMPREUNA VOM INVINGE.
  • +21 (21 voturi)    
    Mai, popo, (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:46)

    John M. [utilizator]

    Dar ce zice Dumnezeu ca tu vinzi agende ale unor oameni atei care nu sunt manati decat de pacate: mint, fura, inseala?!
  • +21 (21 voturi)    
    BOR (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:54)

    doe.john [utilizator]

    Alo BOR? Care este pozitia voastra oficiala? Ce aveti de gand sa faceti ca acest fenomen de incurajare pro-PONTA sa nu se repete ??
    • +11 (11 voturi)    
      E momentul sa fie scoshi de la buget ! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:52)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui doe.john

      Atata timp cat toti cetatenii Romaniei suporta 20.000 de clerici ortodoxi, iar ei se erijeaza ILEGAL - ca bugetari, in formatori de opinie politica in campanie electorala, trebuie taiati de la buget si taxati / supravegheati ca orice instrument fiscal, fie ONG, SRL, etc .
      In Vest confesiunile sunt platite exclusiv de credinciosii care aleg sa faca asta legal, prin fisc.

      Domnilor Dragnea si Ponta, inca un fault in careul Democratiei ! Inca o pata pe obrazul BOR.

      Nu veti supravietuiti politic pana la alegerile din 2014, in halul in care va bateti joc de romani. Revolutia electorala, revolutia demonstratiilor si a referendumurilor incepe acum ! Voi, PSD, i-ati dat startul !
      Acum e momentul sa oprim Dictatura comunista !
      Informati-va prietenii, vecinii, colegii, sa mergem cat mai multi la vot !
    • +7 (7 voturi)    
      nu este doar pro-Ponta (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:11)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui doe.john

      Mult mai grav este ca ameninta cu pedeapsa pe lumea cealalta pe cei care ar vota cu "ne-romanul" si "ne-orthodoxul" Johannis!
  • +14 (14 voturi)    
    . (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:54)

    tirolez [utilizator]

    Oare sunt si in BOR "acoperiti"? Intrebare retorica.
  • +26 (28 voturi)    
    Si nu s-a gasit nimeni ... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:07)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . SA II DEA UN SUT IN DOS NEMERNICULUI DE AGENT ELECTORAL? Fariseii pamantului. Eu unul sa nu mai prind picior de popa prin casa mea si decat sa slujeasca la capataiul meu o asemenea javra cand voi muri mai bine lipsa.
  • +19 (21 voturi)    
    Si care este al vostru, ma, popo?! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:09)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    De/aia sunteti scuipati peste tot; cica sunteti ai lui Dumnezeu, dar sustineti pe dracul.
    Nu va e rusine, ma pomanagiilor?
    Apropo, voi de ce nu platiti impozite?
    Ce crezi ca nu s/ar mai face coliva?
    Nesimtitilor!
  • +17 (17 voturi)    
    biserica apolitica, iata aici (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:12)

    florin_f [utilizator]

    cata nesimtire, ce discurs josnic. greataaaaaaaaaaaaaaaaaa
  • +16 (18 voturi)    
    BOR (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:17)

    Asgardi Metrovich [utilizator]

    așa cum au făcut-o dintotdeauna, pupă mîna care-i hrănește
    și-mi place aia cu luarea măsurilor care se impun față de preoții implicați în campania electorală :) care măsuri? poate felicitare, premiere, sau avansare
  • +12 (16 voturi)    
    De ce mi-e scirba de clericii ortodocsi. De toti. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:19)

    ofCAER [utilizator]

    1. Fiindca au rupt biserica de Dumnezeu.
    2. Fiindca cei putini si care inca au credinta tac.
    P.S. Cititi, in Noul Testament, acuzele pe care Iisus Hristos le aduce fariseilor si preotilor Templului; inlocuiti-i, in versete, cu "preotimea ortodoxa": e ceva ce nu se potriveste?
    • +11 (13 voturi)    
      foarte corecte sunt argumentele dumneavoastra. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:52)

      inginera [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Ca si acum 2000ani clerul sunt niste farisei , care lucreaza contra lui Dumnezeu.De asta sunt muti oameni care pacatuiesc din greu si pe urma negresit se duc la biserica la preot si nu la DUMNEZEU SA FIE IERTATI, pentru a face o noua faradelege.DUMNEZEU E UNUL SI PENTRU ORTODOCSI,CATOLICI, EVREI, PROTESTANTI, CHIAR SI MUSULMANI! RUSINE BISERICII ORTODOCSE CA DEZBINA"OILE DOMNULUI!
    • +6 (6 voturi)    
      Este absolut identica situatia... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:01)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Din pacate, cei care au inca o credinta curat, care nu suporta coruptia si dublul limbaj, nici SANTAJUL, sunt ori FRICOSI ori spalati pe creier cu asa zisa ASCULTARE ierarhica fara comentarii.
      Eu intreb : de cine asculta, de Iisus Hristos, de cele 10 Porunci, de constiinta lor, sau de farieseii nu odata dovediti corupti si avizi doar de putere si bani ? Ierarhia clerului nu odata a tradat pe Iisus.
      Milioane de Ron de la Buget. netaxate si returnate apoi pentru Campanie electorala mascata pro PSD. Procuratura, fiscul, chiar nu pot urmari acei bani, sunt sume enorme ''donate'' / spalate in campanie !?

      Crestinii care asculta de hotzi, nu sunt crestini, nu il urmeaza pe Iisus, iar in final, raspunsul din partea Mantuitorului va fi unul foarte dur :
      '' Nu va cunosc pe voi ! ''
  • +9 (11 voturi)    
    E glasul argintilor... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:37)

    Xerses [utilizator]

    Cat despre tinutele inaltelor fete bisericesti... ce sa spunem... parca in Rusia am mai vazut asa ceva.
  • +8 (8 voturi)    
    draga bor jeg srl... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:42)

    Nevermind [utilizator]

    MORI!

    PS: in chinuri, preferabil pe lumea asta, ca e mai sigur
  • +12 (12 voturi)    
    Problema (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:45)

    Sani [utilizator]

    Eu cred ca nu este un caz particular.

    Teama mi-e ca 80% din prelati au aceeasi parere....asta doar este mai vocal!
  • +7 (7 voturi)    
    da´ce, popii nu pot fi boicotati ????? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:50)

    baimarean [utilizator]

    alte Dovezi pt BOR aici http://maramuresenii.ro/ponta-si-tariceanu-azi-baia-mare/
    • +2 (2 voturi)    
      sau.... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 12:14)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      cercetati pentru incalcarea legii electorale????
  • +8 (8 voturi)    
    incalcarea legii (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:58)

    dc [utilizator]

    daca popii vor prolifera, in ziua de vot, mesajul transmis de popa iustin (nu merita litera mare) vor incalca legea. poate cineva ar trebui sa fie atent prin biserici...
  • +8 (8 voturi)    
    Are perfecta dreptate! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:02)

    hot news [utilizator]

    Pai dupa 1990 nu a fost ales, si re-ales de vre-o trei ori tovul ion ilici iliescu, despre care stim cu certitudine ca este foarte bun crestin, ortodox, care se inchina de zor si isi face Sfanta Cruce?
    Si care era "de-al nostru, dintre noi, pentru noi"?!

    Sa ne traiasca neaoshul si binecredinciosul Presedinte Ponta!
  • +6 (6 voturi)    
    BOR ( asc) (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:15)

    Martinezu [utilizator]

    In acest caz, BOR ul sa numeasca presedintele. Ca sa fie mai explicit. Si noi votam doar pe Episcop sau Mitropolit. Si nu va fi un vot clasic ca pina acum va fi ceva simbolic, ne vom inchina in dreptul bisercii pe unde trecem. Care biserica aduna mai multe cruci ala sa fie sef.
    Mama lor de popi!
  • +7 (7 voturi)    
    De ce bagi vrajba intre romani parinte ??? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:18)

    andreesanu [utilizator]

    Ca slujitor al bisericii trebuie sa-i impaci pe oameni.
    De ce semeni furtuna ,nu ti-ii frica de Dumnezeu ???
  • +8 (8 voturi)    
    nici unul nu este ortodox (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:19)

    rViki [utilizator]

    Pai daca este sa respectam ce zice episcopul, nu avem pe cine sa votam caci nici unul nu este ortodox.
    Ponta dupa mama (pe nume naumovici) lui este evreu, iar la evrei cine se naste din mama evreica este evreu.
    Eu prefer totusi sa votez cu cel care este mai apropriat de mine, deci prefer un protestant decat un fals ortodox.
  • +9 (9 voturi)    
    cum renunt la ortodoxie ? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:25)

    andrei_2013 [utilizator]

    Vreau sa stiu exact care este procedura. Rog pe cine este in tema sa ma informeze. Nu vreau sa fiu partas la discriminare; mi-e scarba de tot ce reprezinta BOR.
    • +6 (6 voturi)    
      religie (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:38)

      Enterprise [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      Nu trebuie sa faci nimic. Daca esti inscris la o biserica si platesti taxa de cult atunci pur si simplu nu o mai platesti si le spui ca nu ai renuntat sa fi ortodox. Daca te duci la o alta biserica unii protestanti probabil te vor reboteza, daca te duci la catolici te primesc asa cum esti pentru ca recunosc botezul ortodox si poti merge la ei fara probleme. Daca nu vrei sa mai mergi niciunde atunci nu mai mergi. Oricum Dumnezeu nu are nici o treaba cu mizeria acestor asa zisi lideri. Nu vreau sa fiu partizan, dar atunci cand a venit comunismul au existat preoti ortodocsi care s-au opus si au mers in inchisori dar toti episcopii au colaborat cu comunismul, nici un episcop nu s-a opus si nu a mers in puscarie, in timp ce in cealalta biserica nationala de atunci, Biserica Greco-Catolica Romana, toti episcopii s-au opus comunismului si au luptat contra, mergand in puscarii si murind acolo in mare parte. Se vede treaba ca nimic nu s-a schimbat de atunci!
    • 0 (2 voturi)    
      preda carnetul! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:46)

      dinpopor [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      du-te si preda carnetul!
    • +2 (2 voturi)    
      da, si eu vreau acelasi lucru (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:02)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      dar am cautat pe net informatii si nu am gasit nicaieri.
      daca aveti informatii, dati de veste.
      Mi-e scarba sa apartin chiar si teoretic, in acte, acestui grup infractional al popilor ortodocsi din Romania.
      • +1 (1 vot)    
        religie (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:25)

        Enterprise [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Repet, daca esti inscris si platesti taxa de cult la ortodocsi te duci si le spui ca nu mai vrei sa platesti taxa si nu mai esti ortodox. Daca nu platesti si nu esti inscris niciunde atunci nu trebuie sa spui nimanui nimic. Daca te duci la alte confesiuni catolicii te vor lua fara sa te reboteze pentru ca recunosc tainele de la ortodocsi deci poti merge de maine la ei la slujba fara nici un fel de problema. Daca te duci la protestanti/neoprotestanti s-ar putea ca unii dintre ei sa te reboteze.
    • +2 (2 voturi)    
      Tare de tot. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:06)

      Ceauceau [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      Foarte bine ai zis mai barbosule..Ponta e chiar al vostru. Lua-v-ar circul de profitori !
    • +1 (1 vot)    
      cred ca este relativ simplu (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:09)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      iti alegi o alta credinta si mai treci printr-un botez
  • +2 (2 voturi)    
    biserica si politica (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:32)

    GTT [utilizator]

    Biserica este una din cele mai apropiate voci ale politicii. Dar ea nu are voie sa fie inregimentata politic. Oricine va fi la putere va sprijini Biserica, si nu numai ortodoxia, fiindca nu e correct ca intr-o tara unde sunt si multri catolici, protestanti etc. sa fie sprijinita doar Biserica Ortodoxa. Domnul Iohannis e un bun crestin, crede in Sfanta Treime avandu-l in centru pe Hristos, e o mare greseala sa indemnati la vot impotriva unui om correct, serios, care isi va indeplini cu certitudine obligatiile de presedinte. Acest fel de apeluri fac rau Bisericii, indeamna oamenii la ateism, la necredinta, pentru ca niciun om cu judecata nu poate fi de acord cu asemenea pozitii fundamentalist. Patriarhul Daniel ar trebui sa ia masuri si sa-si indemne preotii sa nu se faca de ras, devenind agenti electorali.
  • +2 (2 voturi)    
    Unde sunt taranii de alta data? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:52)

    benicio [utilizator]

    Pe vremuri, taranii zdraveni ii luau la suturi pe preotii care o luau pe aratura. Cred ca un tratament din asta i-ar lecui pe multi.
    Oricum, rusine pentru prestatia inaltului maramuresean. Pe vremuri acolo erau dacii liberi, sper ca oamenii inca mai gandesc singuri si nu pun botul la ce zice omul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Măi, satano, (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:00)

    Kentt [utilizator]

    Da' de ce îl susții tu pe cel care spune că are o "relație privată" cu Dumnezeu?
    Asta e definiția creștinului ortodox?
  • +3 (3 voturi)    
    Biserica Ortodoxa Romana (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:07)

    MarianaMatei [anonim]

    Ei, Pres Sfintia Voastra, sunteti multumit de ceea ce spun oamenii si ce reactii ati creat. De ce va bagati in politica Doamne iarta-ma ?? De ce va lasati manipulati de acesti oameni oribili care numai credinciosi nu sunt.
    Il sustineti pe Victor Ponta si indemnati populatia sa voteze cu el ?? Pai sa va fie rusine !!!
    Nu pot sa cred ca ati ajuns sa va pretati la asa ceva. Preocuparea domniei voastre ar fi cum sa ajutati oamenii sarmani, sa simta ca au in biserica un ajutor. Nu sa faceti politica. Lasati oamenii sa gandeasca liber, nu incercati sa le spalati mintile cu prostii.
    Inchei prin a spune : SA VA IERTE DUMNEZEU PENTRU ACEASTA NEMERNICIE PE CARE ATI FACUT-O !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Drac (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:09)

    BennyBenois [anonim]

    Astia-s draci, nu popi.
  • +2 (2 voturi)    
    vot (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:12)

    meandmyfriends [utilizator]

    Mare e gradina Domnului !!!
  • +2 (2 voturi)    
    iarta-i Doamne (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:33)

    Gaby51 [utilizator]

    Parca am citit ceva asemanator si intr-o campanie a rusilor !
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:34)

    elenacotiga1249190010011 [utilizator]

    RUSINE, suntem in secolul XXI si asa ceva este strigator la cer. DOAMNE, ai mila de noi caci au ajuns sa ne fure si sufletele ! Mergem la biserica sa ne ne rugam la TINE, sa ne regasim linistea sufleteasca si sa ascultam prin acesti "preoti" cuvantul unui singur DUMNEZEU care exista in lumea aceasta !
  • +2 (2 voturi)    
    Mitră, mitră... grea povară! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:36)

    J'AmélieEllie [anonim]

    Din păcate informațiile din articol sunt adevărate... Și tot din păcate, ierarhii BOR au avut o implicare energică în campania electorală. O spun cu regret, ca persoană creștin-ortodoxă și care merge la biserică. Mi-e rușine cu o asemenea ierarhie, însă dacă răsfoim paginile istoriei, vom vedea că mereu a fost așa... Din fericire, eu nu-mi leg crezul de asemenea indivizi, aceste ''acțiuni'' ale lor nu-mi șubrezesc credința în Dumnezeu. Fiți siguri că mai sunt preoți, episcopi cu coloană vertebrală care sunt dedicați misiunii lor. Așa că nu are sens să-i băgăm pe toți în aceași oală.
    În ceea ce privește, cazul PS Iustin Sigheteanul, arhiereu-vical al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, pot să vă mărturisesc că eu însumi l-am auzit de câteva ori în cursul lunii Septembrie, făcând apel la credincioși să voteze ''cu cine trebuie''! Se știe că ierahia BOR e PSD-istă de când Patriarhul Daniel era încă la Iași. Din păcate, chiar IPS Andrei, i-a îndemnat zilele trecute, fără nicio rezervă, pe preoții clujeni, adunați într-o ședință de lucru, să voteze PSD-ul. Înțeleg că au fost ajutați de PSD... dar asta nu înseană că trebuie să încalci libertatea cuiva. Păcat ca Mitropolitul Bartolomeu nu mai e printre noi...
  • +3 (3 voturi)    
    Fiecare pasare... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:46)

    Florinache01 [utilizator]

    Ma tem ca Ierarhii bisericii isi sapa singuri groapa, nu contenesc sa isi erodeze increderea populatiei in mod ireversibil. Daca ne uitam un pic mai la Vest, in Spania bunaoara, Biserica Catolica avea un procent de incredere imens, iar azi este un adevarat dezastru, in principal datorita sprijinului acordat Dictatorului Franco.
    Sper sa nu vorbim la fel si despre Dictatorul Ponta:)!
  • -6 (8 voturi)    
    Mesaj pentru trădătorii de neam si tara (Marţi, 11 noiembrie 2014, 12:57)

    Ardelenii [utilizator]

    "Stimați" trădători de neam si tara! Va întreb: de ce va deranjează o atitudine corecta a unui episcop care tine cu valorile tradiționale ale poporului roman? De ce va deranjează curajul unui episcop care nu este santajabil si poate vorbi liber, exprimându vocea poporului drept-credincios?
    De ce episcopii reformate, luterani si Româno- catolici au voie sa spună in bisericile lor sa voteze cu Iohanis si nu faceti caz din aceasta???????????
    Va îndemn sa cititi istoria poporului nostru si sa vedeți cate nedreptăți au făcut nemțeni!
    Niciodată un străin nu va tine cu poporul sau!

    Felicitări pentru Curaju si Atitunea PS Iustin! Sper sa ia atitudine si alte fete bisericesti!
    • +4 (4 voturi)    
      RUSINE (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ardelenii

      Pentru ca incalca flagrant ata legea cat si bunul simt. Rusine pentru ca sprijina un partid al carui presedinte "de onaore" a contribuit direct la intemnitarea martirilor ortodocsi (Arsenie Boca e doar un exemplu). Rusine pentru tradeaza interesele Romania prin indreptarea catre Rusia, dusman traditional al Romanie, care a rupt tara si a adus o clica de criminali la conducere (clica ce direct sau prin urmasi e continuata in psd) Pentru o mana de arginti popa si-a vandut tara. Va fi pe veci afurisit si va ajunge acolo unde vor ajunge toate liftele tradatore a comunistilor atei in Iad
      • -2 (4 voturi)    
        Rusine tie rusine (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:55)

        Ardelenii [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        C erusine mai mare iti trebuie decat sa ti cu un candidat la presedintie care nu a fost niciodata la manifestarile care se fac de Ziua Nationala a Romaniei!!!
        Cum sa sarbatorim noi Ziua Nationala fara presedinte Roman??????????????
        Rusine nationala!!
        • +3 (3 voturi)    
          .... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:19)

          PFlavius [utilizator] i-a raspuns lui Ardelenii

          Daca nu ma insel la 1 decembrie 1918 un neamt , Ferdinant zis si Intregitoru(e neamt , nu oltean cum crezi) a facut marea unire . In 1877 tot un neamt , Carol (da , neamt , nici asta nu-i oltean , muntean sau moldovean) , a castigat independenta . De mentionat si ca astia doi nemtalai au scos romania din evul mediu , au improprietarit taranii , au introdus votul universal si-au introdus , culmea , prima constitutie cu adevarat moderna a tarii asteia . De mentionat ca sub astia 2 nemti , adunat , nivel de trai in tarisoara a crescut de cateva ori (gdp per capita) (vreo 8-9 daca nu ma insel) .

          Daca in anul 2014 ai argumente de genu , te rog mult renunta la vot . iti faci rau singur . Lasa alte persoane sa voteze pentru tine , votul tau e act masochist . Votam noi si o sa fie bine si pentru tine .

          PS. Ponta are origini albaneze si italiene , scrie si pe wiki. Pt mine nu e important , dar poate e pt tine .
        • +1 (1 vot)    
          Idiot agramat (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:14)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ardelenii

          Invata sa scrii in limba Romana si apoi da lectii de patriotism !!
    • +4 (4 voturi)    
      vot (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:48)

      meandmyfriends [utilizator] i-a raspuns lui Ardelenii

      Iohanis este cetatean roman, nascut in Romania.
      La fel si parintii lui sunt nascuti in Romania.
      Renuntati la placa asta mizerabila.
  • +3 (3 voturi)    
    Popüimea in campanie, unsa cu taleri de pontac (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:00)

    rados [utilizator]

    Penibil si revoltator! Toata popimea face politica!
    Ei nu reprezinta credinta adevarata: Dumnezeu n-are nevoie de intermediari! Ponta crestin? Da' Johannis ce-i? Biserica ortodoxa e inapoiata, inchistata si - mai nou - vanduta. Rusine! V-a-modobiti in aur si argint sa luati ochii prostimii, da' la donatii pentru cei saraci tineti punga stransa.
    Asta-i pilda care o dati celor pe care vreti sa-i pastoriti? Sa aleaga un farseur, un hot, un mincinos?Nu trebuie sa faceti campanie pentru Johannis. dar daca taceati, intelepti ramaneati. Sa va fie rusine !