VIDEO Asasin in Lege - documentar RISE Project

de     RISE PROJECT
Vineri, 28 noiembrie 2014, 18:58 Revista Presei | Subiectele Zilei

Logo Rise Project
Foto: Rise Project
RISE Project lanseaza vineri filmul documentar Asasin in Lege, un insight jurnalistic in lumea asasinilor platiti din spatiul post-sovietic. Investigatia video face legatura intre mai multe asasinate la comanda si tentative de crima comise in patru tari, aratand cum functioneaza, in timp real, la frontiera de est a Uniunii Europene, un sistem de crima organizata cu ramificatii la toate nivelurile societatii.

Asasin in Lege spune povestea unui razboi nevazut, in care protagonistii sunt bancheri rusi influenti, afaceristi conectati la Kremlin, servicii secrete, brigazi de asasini platiti si structuri mafiote organizate dupa modelul rusesc Hot in Lege (Vor V Zakone).

Investigatia a durat doi ani si jumatate, pe parcursul carora RISE a folosit mai multe tehnici jurnalistice, inclusiv incognito si inregistrari audio-video cu camera ascunsa, atunci cand situatia din teren a cerut-o.

Una dintre aceste inregistrari, aparuta ieri in mass-media din Romania, Republica Moldova si Rusia, reda o convorbire dintre afaceristul Renato Usatii, liderul Partidului Patria din Chisinau, si un jurnalist RISE Project. Aceasta inregistrare a fost publicata fara acordul RISE.

Filmul documentar Asasin in Lege va fi tradus in doua limbi, engleza si rusa, fiind parte a proiectului A Murderer's Trail, derulat in cooperare cu The Organized Crime and Corruption Reporting Project - o platforma regionala de centre de investigatii jurnalistice in Europa de Est si Caucaz.





















9610 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    ingrozitor (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:37)

    Pink Z [anonim]

    despre asta vorbim cand spunem influenta rusiei..
    • +16 (16 voturi)    
      Excelenta investigatia celor de la RISE ! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 1:30)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      Respect !
      ...si da ... cam asa lucreaza Moscova !
      • +10 (10 voturi)    
        BRAVO RISE!!! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 18:15)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        Respect Jurnalistilor!!!
  • -8 (12 voturi)    
    SRI Project (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:24)

    Voro [utilizator]

    Sunt mandru de SRI-ul nostru. De cat de profesionist s-a infiltrat si i-a prostit pe rusnacii din Moldova sa spuna tot.
    Bravo.
  • +11 (11 voturi)    
    ilici (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 14:32)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Asa a fost si la noi cu oamenii de legatura magureanu,mascota ilici,gelu voican ,militaru,vantu etc..mai rezista si azi.
  • -7 (13 voturi)    
    Jurnalisti (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 23:05)

    satanae [utilizator]

    Foarte prost. Norocul asa zisilor jurnalisti a fost ca si subiectii investigati erau niste idioti notorii. Altfel, am vazut niste chestii incredibile - de exemplu cum ziaristii il atrag pe Ion Druta, o sursa a lor pina la urma, care acceptase sa vorbeasca cu ei, intr-o capcana si este arestat pentru trafic de arme. Pai, asta trebuie sa faca un ziarist de investigatii, treaba "organelor"? Ce, tin locul Militiei?
    Asta ar fi numai o problema mica, fata de restul, pentru ca as putea sa ma refer si la lipsa de logica a investigatiei lor, la faptul ca, de fapt, ei nu prea investigheaza nimic, nu fac decit sa duca vorba de la niste criminali la altii si sa completeze prostiile si minciunile alora cu cu cele ale "organelor" de stat, care se fac si ele ca lucreaza. In conditiile astea, nu inteleg ce rost mai are atita mister si blurare a fetelor samd, cind ei nu sint decit purtatori de vorbe. Asta ca sa nu mai spun ca am impresia sinistra ca nici unul din echipa nu vorbea rusa, si nici cu engleza nu stateau prea bine. Auzi, sa faci investigatii in Moldova si Transnistria si sa nu vorbesti rusa!
    • +7 (11 voturi)    
      /// (Duminică, 30 noiembrie 2014, 1:56)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Ai auzit de a 4-a putere in stat?
      Asta este. Nu Latrina sau Guita TV.
      • -4 (8 voturi)    
        Rise, Securitate... (Duminică, 30 noiembrie 2014, 20:00)

        satanae [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        Asta este puterea presei? Mai nou, presa face arestari? Probabil ca asta se mai intelege pe la noi prin presa, ca la citi acoperiti sint, nu poti sa mai faci diferenta intre ziarist si "organ". Incep sa cred ca RISE este doar o anagrama de la SRI +SIE. Pe scurt: Rise, Securitate, rise!
  • +2 (2 voturi)    
    Dap, asta e jurnalism (Luni, 1 decembrie 2014, 17:25)

    backup13 [utilizator]

    Felicitari jurnalistului, are un extraordinar curaj! Riscurile pe care si le-a asumat sunt extrem de mari. A scos multa mizerie la suprafata, asta e un lucru bun. Nu stiu in ce masura autoritatile sunt in masura sa mearga pe firul deschis de jurnalist, asta aduce din nou in discutie problema coruptiei. Se pare ca mai avem o sansa! Da, exceptional!