Seful pompierilor din Sibiu si-a inscris fata la Colegiul Brukenthal pe locurile rezervate romilor, desi spune ca nu apartine acestei etnii

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:04 Revista Presei | Subiectele Zilei

Comandantul pompierilor sibieni, colonelul Cosmin Balcu, si-a inscris fiica la cel mai bun liceu din Sibiu, Colegiul Brukenthal, pe locurile pentru elevii de etnie roma, desi afirma ca nici el nici sotia sa nu apartin acestei etnii, scrie Mesagerul de Sibiu.

Acesta a prezentat o adeverinta obtinuta de la Partidul Alianta Democrata a Romilor, pe care a prezenatat-o la prestigiosul colegiu cu predare in limba germana, unde ultima medie de admitere a fost de 9,30.

Fiica sefului sefului ISU luase insa la evaluarea nationala media 8,73.

In programa de admitere liceul Brukenthal avea un singur loc pentru elevii de etnie roma, pentru care au concurat doi elevi: fiica colonelului Balcu si fiica lui Gogulet Mihutescu, membru al unei cunoscute familii de romi din Sibiu. A castigat fiica sefului pompierilor, pentru ca avea nota mai mare.

Adeverinta de la Partidul Alianta Democrata a Romilor pare semnata de Dorin Cioaba, dar acesta nu pare sa stie nimic: "Nu am eliberat vreo adeverinta pentru Balcu. Nu apartine etniei noastre si nu puteam face asta", a declarat telefonic Dorin Cioaba, pentru Mesagerul de Sibiu.

"Este legal. Socrul meu este in Partida Romilor sau simpatizant. Nu e rom si nici tigan. E simpatizant. Dl. Cioaba a dat hartie pentru socrul meu si, pe lege, au fost doua locuri cu doi inscrisi. Fata mea a participat in mod normal la examen, cu note bune, insa am zis: ca rezerva, daca este varianta asta si nu intri normal, OK, daca ai media, intri acolo. Perfect legal. A fost totul transparent. In termen. Colegiul a aprobat dosarul, ca a fost dosar complet, cu hartia respectiva. Eu nu sunt de etnie. Atentie! Nici sotia mea nu e de etnie. In lege spune 'simpatizanti' si ᅡafiliatiᅡ, nu stiu exact. Este la dosar hartia lui Cioaba. Eu n-am fost niciodata la Cioaba, dar cu socrul meu se cunosc. Eu asa stiu. Personal, n-am o relatie directa cu dl. Cioaba, nici cu familia. Eu n-am incalcat nimic. Noi nici nu ne-am gandit in familie. Dar socrul meu zice: 'eu sunt cu ei, sunt acolo'. Daca am avut o varianta legala, de ce sa nu profit de ea?", s-a justificat colonelul ISU.























4428 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    ... daca pot .... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:20)

    cbogdan [utilizator]

    Daca pot sa intru pe gaura cheii sau pe sub usa ca o coala de hartie, de ce nu ? Descurcaret seful "colonel" (sa traiti !).
    • +11 (11 voturi)    
      ca la usa ... isu-ului (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:27)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      ...tziganie curata ....
  • +8 (18 voturi)    
    De ce sunt locuri rezervate? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:31)

    mr_mojo [utilizator]

    Asta contravine ideii de concurență și de promovare a valorii.
    De fapt ambele fete au luat locul unui copil cu 9,29 care a învățat mult mai bine.
    Nu prea înțeleg de unde și încotro cu această corectitudine politică.
    • +3 (9 voturi)    
      de ce (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:10)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Sunt locuri rezervate pentru a putea si romii sa ajunga sa aiba niste exemple pozitive in cadrul etniei lor. Proportia romilor cu studii superioare este net inferioara celei a etnicilor romani.

      Daca vrei sa ridici romii din starea in care se afla trebuie sa ii ajuti sa fie educati. Cei mai multi provin din familii care nu valorizeaza educatia asa ca e greu sa intre in competitie cu copii romani proveniti din familii care promoveaza educatia. Trebuie ajutati, cel putin pentru cateva generatii, pana se vor ridica si ei la un nivel acceptabil de educatie.
      Daca vrei sa schimbi o realitate trista trebuie sa iei si masuri exceptionale. E vorba de 1 loc, adica 1 rom educat (daca ar fi fost ales un rom).
      • +4 (4 voturi)    
        despre (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 23:34)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        ce ''romi'' vorbesti matale, asta e un cuvint care de fapt nu exista. Tigani, tigani asta e cuvintul, si nu i-a impiedicat absolut nimeni sa faca studii, daca ar fi vrut. Trebuie ajutati, cum, si de ce, cine i-a impiedicat pina cum sa invete, nu stiu. Pe mine nu m-a ajutat nimeni, ba chiar dimpotriva, si tot am invatat. Pentru ca am vrut. Am impresia ca matale ai fost educat cu forta.
  • +10 (16 voturi)    
    Da?! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:34)

    danen [utilizator]

    Asa deci, CIoaba decide cine intra si cine nu la Brukenthal.
    • +5 (7 voturi)    
      :) (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:06)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui danen

      Cu dispensa in germana! Lol
  • +13 (13 voturi)    
    ROMI (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:36)

    micha [anonim]

    Daca o echipa de jurnalisti s-ar incumeta sa faca o statistica a celor care ocupa locurile romilor, la toate nivelurile de invatamant din tara asta, ne-am ingrozi.
  • +5 (11 voturi)    
    pralea, iauzi! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:44)

    ooohhh [anonim]

    hasta zice cai sinpatizan dheal nhostru; lasa labaria lingvistica cu socrii, cu vecinii, cu cioaba, abureala pe fata!!!... alooo, esti tigan sau nu? atunci la gara, baga fica la coada vacii, nu e nici o tragedie; daca asa a gindit pentru fica'sa tot asa a procedat si pentru el; trebuie controlat la toate actele, scolile, cursurile care le'a facut in viata lui... sigur e corupt... 100%
  • +5 (7 voturi)    
    cum nu? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:50)

    Andrei__ [utilizator]

    Pai daca esti in stare sa faci asa ceva ... inseamna ca faci parte din aceasta etnie.
  • +6 (8 voturi)    
    Germana! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:59)

    karula [utilizator]

    Sa nu va scape ceva din vedere : este scoala de limba germana! Pt minoritatea germana! De ce au locuri pt etnia rroma? ( este colegiu...nu e facultate..).
    Si rroama, si cunoscatoare de germana si cu tata stelat si descurcaret...ce mai oameni!
  • +3 (5 voturi)    
    Câtă nesimtire! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:12)

    EllenaS [utilizator]

    Regulile sunt facute doar pentru prosti! "Desteptii" isi "construiesc" intotdeauna propriile reguli!
  • +4 (4 voturi)    
    hehehe (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:17)

    animalutul20 [anonim]

    ar trebui verificate si toate actele si lucrarile facute de muhaiaua asta de colonel........daca asa vede el corectitudinea cu " simpatii" atunci nu ar fi de mirare sa gasim si vreun aviz de fun la un depozit de benzina...........ca merge, patronul depozitului se trage de sireturi cu mama soacra............
  • +5 (7 voturi)    
    sa traiti... minca-t-as (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:39)

    anaerobik [anonim]

    Daca-i spui verde in fata unui astfel de colonel sau gral ca se comporta precum potaia care sa vira pe sub gard, i se zbirlesc epoletii si te ameninta cu un carimb in dos... asta e elita ofitereasca a Romaniei... nix demnitate, nix onoare.
  • +4 (4 voturi)    
    O "TIGANIE" TIPIC ROMANEASCA ! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:00)

    Susufler0 [utilizator]

    HN, incercam a doua oara ! Poate acum publici comentariul. Deci, numai in Romania se poate intampla asa ceva. Si anume, ca avantajul dat de principiul discriminarii pozitive (in traducere acest principiu inseamna ca minoritatea este preferata majoritatii) ajunge sa profite tocmai majoritarului in detrimentul minoritarului. Asa ceva nu este posibil in alta parte. E ca si cum in SUA pe postul rezervat unui afro-american se angajeaza un indo-european, care la angajare declara ca nu are pic de sange de afro-american in el, dar ii simpatizeaza foarte mult pe acestia.Credeti ca acolo s-ar putea intampla asa ceva? HN, cum iti suna titlul O "ROMANIE" TIPIC ROMANEASCA ? Urmeaza !
  • -1 (1 vot)    
    Comedie (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 1:11)

    Alex [anonim]

    Cand mama naibii a ajuns Colegiul Brukenthal, citez "la cel mai bun liceu din Sibiu"?!?1 :)))))))
    Cine a scris articolul, domnul/doamna R.M. are chef de glume? Sau e pur si simplu prost informata?

    P.S. Colegiul National "Gheroghe Lazar" si Colegiul National "Octavian Goga" sunt inca peste Colegiul Brukenthal si probabil vor fi tot timpul.
  • +1 (1 vot)    
    Sibiu (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 6:36)

    epolitikon [anonim]

    Si-a luat tara inapoi si asta.