Dan Voiculescu cere din nou anularea condamnarii la 10 ani de inchisoare din dosarul ICA

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2016, 23:26 Revista Presei | Subiectele Zilei

Dan Voiculescu
Foto: Mediafax
Omul de afaceri Dan Voiculescu, condamnat la 10 ani de inchisoare cu executare in dosarul  Privatizarii Institutului de Cercetari Alimentare, a depus la Curtea de Apel Bucuresti, pe 19 februarie 2016, o contestatie in anulare, in care cere desfiintarea sentintei de inchisoare primita in august 2014, relateaza Adevarul.

Primul termen de judecata a contestatiei a fost stabilit pe 18 martie 2016, iar omul de afaceri are calitatea in acest dosar de contestator-condamnat.

Este a doua contestatie in anulare depusa de omul de afaceri.

Reamintim ca pe 8 august, Curtea de Apel Bucuresti l-a condamnat definitiv la 10 ani de inchisoare cu executare pe Dan Voiculescu iar Gheorghe Mencinicopschi, fost director general al ICA, a primit 8 ani de inchisoare. De asemenea, Sorin Pantis, fost director general executiv Grivco SA, a primit 7 ani de inchisoare iar Corneliu Popa, fost director general al ADS, a fost condamnat la 8 ani de inchisoare.

Curtea de Apel Bucuresti a dispus totodata confiscarea mai multor proprietati, terenuri si imobile apartinand lui Dan Voiculescu. Instanta a confiscat de la Camelia si Corina Voiculescu aproximativ 3 milioane de lei reprezentand contravaloarea a aproape 10 milioane de actiuni detinute la SC Compania de Cercetari Aplicative si Investitii SA (fosta SC ICA SA), donate de Dan Voiculescu fiecareia.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3152 vizualizari
  • +21 (29 voturi)    
    Client prost,avocat destept (Marţi, 1 martie 2016, 23:35)

    Procuratorul [utilizator]

    Mă întreb cu ce îl păcălește avocatul când îi mai ia banii pentru o încercare d-asta aiurea.
    • +1 (1 vot)    
      cum cu ce? (Miercuri, 2 martie 2016, 9:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

      cu promisiunea libertatii....cand esti acolo, ai face orice si ai crede e orisicine, numai sa iesi.
  • +19 (27 voturi)    
    tupeu, nu gluma (Marţi, 1 martie 2016, 23:41)

    dipling [utilizator]

    si drepturi peste drepturi.

    la cate contestari are dreptul? ca de e "fara numar", la un moment dat tot pica cine trebuie...
  • +9 (11 voturi)    
    DAAAAA!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 2 martie 2016, 4:45)

    Badea Ioan [utilizator]

    Schimba-tiiii "termenul" !!!!!!! Din 10 Ani in 20 Ani!
  • +8 (10 voturi)    
    pt tupeu (Miercuri, 2 martie 2016, 5:06)

    gopo111 [utilizator]

    sa ii mai dea vreo 10 ani
  • 0 (2 voturi)    
    gratiere (Miercuri, 2 martie 2016, 5:50)

    dan_costea [utilizator]

    O sa-l gratieze Iohannis.
  • +2 (2 voturi)    
    Varane, (Miercuri, 2 martie 2016, 7:47)

    John M. [utilizator]

    Stii cat a cheltuit sistemul cu tine ca sa te puna "la pastrare"?!
    Stai acolo ca ne-ai macinat destul nervii in perioada cand invarteai justitia pe deget. Ai noroc cu 10 ani. In alte tari ai fi luat de la 300 la plutonul nord-corean,
    • +1 (1 vot)    
      Legea Voiculescu (Miercuri, 2 martie 2016, 11:58)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Propun Parlamentului sa adopte urmatoare lege: cine a furat mai mult de 1 milion sa fie executat iar averea confiscata in intregime. Cine subscrie ????
  • +1 (3 voturi)    
    Ce inseamna la noi definitiv si irevocabil ? (Miercuri, 2 martie 2016, 8:55)

    dezamagitul [utilizator]

    Ma intreb ce poate sa insemne o hotarare definitiva si irevocabila a instantelor de la noi , atunci cand cam la doua-trei luni daca nu mai putin avocatii celui mai nociv individ al Romaniei dupa ceusescu ,turnatorul securisto-comunist voiculescu , vin cu noi chichite avocatesti sa-l scoata pe infractorul voiculescu. Pe langa faptul ca nu a invatat nimic din lectia inchisoare care ar avea un rol educativ. Dupa putinul timp din pedeapsa petrecut acolo nu numai ca nu a invatat nimic , impreuna cu conducatorii si comisiile din penitenciar infestatate de coruptie . Scriind carti nescrise de el intr-un timp ireal de scurt si suprapus cu alte activitati .Acest personaj sinistru care ii manipuleaza pe primii oameni din stat pana la presedinte ,dupa ce ca nu vrea sa mai execute mica pedeapsa meritata dupa cate a facut acestei tari . Daca am inteles eu bine exista o lege care prevede ca nu pot fi eliberati cei de la care nu s-a recuperat intreaga paguba adusa statului, el neachitand nici 1 % din ea si cu complicitatea institutilor statului tergivesand la infinit .
    Si mai poate cere eliberarea asemnea individ dubios.
  • +1 (1 vot)    
    miscarea-i cam asa (Miercuri, 2 martie 2016, 9:10)

    Gobelin [utilizator]

    mai intai a mutat-o pe Camelia Bogdan la Contencios,
    apoi a bagat cerere de anulare.
    intrebarea mea e: si daca i se aproba?
  • +4 (4 voturi)    
    „Omul de afaceri”? (Miercuri, 2 martie 2016, 9:11)

    marki [utilizator]

    Așa se numește, mai nou, un hoț care a devalizat țara călcând în picioare legile și îmbogățindu-se din „afaceri”... necurate?
  • -6 (8 voturi)    
    Daca se dovedeste ca judecatoare (Miercuri, 2 martie 2016, 9:12)

    xrogo [utilizator]

    Carmen Bogdan a judecat si in acelasi timp a primit si bani de la Ministerul Agriculturii,parte in proces,bani pe care i-a luat in stare de incompatibilitate,atunci are motiv sa ceara contestatie in anulare!
    • 0 (4 voturi)    
      zau? (Miercuri, 2 martie 2016, 10:01)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Zau? Ce-are coada vacii cu stampila prefecturii ? "Chestia" aia a fost deja lamurita, dar nu si pt. gasca de la antene a varanului.
    • +2 (4 voturi)    
      Raspunsul e deja dat (Miercuri, 2 martie 2016, 10:18)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu a fost in incompatibilitate, nu are nici o legatura cu speta judecata. Cum trebuie judecata p[roblema ca la MA era ministru un apropiat (membru in acelasi partid) al lui Voiculescu ? Poate in acerst caz pedeapsa ar trebui dublata deoarece institutia statului este suspecta de a fi ascuns din prejudiciu data fiind relatia, de notorietate, intre infractor si conducatorul respectivei institutii
    • 0 (2 voturi)    
      Ba varane, ai acces si la internet ??? (Miercuri, 2 martie 2016, 12:00)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Stim ca ai jacuzzi si whisky acolo la Rahova, dar nu stiam sa ai conexiune internet.
  • +3 (5 voturi)    
    mariti adancimea beciului (Miercuri, 2 martie 2016, 10:06)

    citizeanu [utilizator]

    varanu' ar trebui pastrat la adancime mai mare. se pare ca e prea la suprafata si poate infesta mediul.
  • -1 (1 vot)    
    Ulcirul (Sâmbătă, 5 martie 2016, 14:09)

    Sati [utilizator]

    Varanu mai misca ? Nu a inteles nimic si nici nu va intelege .Mateut l-a facut pe Varan.Mai intai sa plateasca prejudiciul cu care a fost dovedit ca de cele nedovedite va plati pe lumea cealalta.