Premiera in justitia din Romania: Un cuplu de homosexuali cere recunoasterea casatoriei efectuate in Belgia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2016, 11:59 Revista Presei | Subiectele Zilei

Un cuplu format dintr-un roman si un american a cerut Curtii Constitutionale recunoasterea casatoriei oficiata in Belgia, scrie Adevarul.ro, care noteaza ca demersul e fara precedent in tara noastra si se judeca in aceeasi zi cu o cerere contrara, de modificare a articolului 48 din Constitutie prin care termenul 'soti' sa fie inlocuit cu formula 'barbat si femeie'.

Relu Adrian Coman (44 ani, cetatean roman) a cerut CCR recunoasterea casatoriei sale cu americanul Robert Clabourn Hamilton (44 ani).

Instanta urmeaza sa se pronunte miercuri asupra constitutionalitatii articolului 277 alineatele (2) si (4) din Codul civil, care prevede: "(2) Casatoriile dintre persoane de acelasi sex incheiate sau contractate in strainatate fie de cetateni romani, fie de cetateni straini nu sunt recunoscute in Romania"; "(4) Dispozitiile legale privind libera circulatie pe teritoriul Romaniei a cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene si Spatiului Economic European raman aplicabile".

Audierile vor avea loc miercuri, 20 iulie, in aceeasi zi in care CCR da verdictul in privinta cererii "Coalitiei pentru Familie", care solicita inlocuirea termenului "soti" cu formula "barbat si femeie" in articolul 48 din Constitutie.
























5519 vizualizari

  • -7 (55 voturi)    
    Well .. sa se faca ... belgieni ! (Marţi, 19 iulie 2016, 12:12)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well .. sa se faca ... belgieni !

    Circulati - va rog !


    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • -3 (45 voturi)    
      Romanule din evul mediu (Marţi, 19 iulie 2016, 13:12)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Realizezi ca Belgia este un pic mai civilizata ca Romania, nu?
      • +3 (39 voturi)    
        ba belgianule din secolul 23 (Marţi, 19 iulie 2016, 13:20)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui cato

        poate ne dai si motivul.
        stai,stiu:aia se apleaca mai des de sale

        ce are frate homosexualismul cu nuivelul de dezvoltare?
        • +6 (26 voturi)    
          aah am uitat (Marţi, 19 iulie 2016, 14:24)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Point

          iata cateva exemple de cultura si civilizatie belgiana:
          http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/874363.stm
          http://www.dw.com/en/belgian-report-lists-hundreds-of-pedophilia-cases-in-catholic-church/a-5993739
          dl Cato,probabil cunoscator al realitailor belgiene,ne poate confirma,sau nu

          dap,suntem niste inapoiati inculti
          • -4 (20 voturi)    
            ai memoria scurta.. (Marţi, 19 iulie 2016, 16:35)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Point

            citeste presa de azi. vei afla de niste cazuri mult mai grave din societatea crestin-ortodoxa romana - copii drogati si maltratati in orfelinate, tinuti in lanturi ca sclavii. pedofilie? vei gasi rapid si la noi astfel de exemple.. http://newsar.ro/scandal-cu-iz-de-pedofilie-la-o-biserica-din-iasi-ce-le-facea-preotul-la-spovedanie/

            diferenta intre tari ca Belgia si Romania este ca la ei astfel de cazuri sunt exceptii, in timp ce la noi sunt norma. in Romania rurala inca este normal sa pui un copil de 8-10 ani la munca in gospodarie in loc sa-l trimiti la scoala. ca urmare multi ajung sa traiasca fix aceeasi viata medievala ca parintii - agricultura de subzistenta, igiena precara, alcoolism, violenta in familie.. si jumatate din populatie inca mai crede ca soarele se invarte in jurul pamantului..
            dap, chiar sunteti niste inapoiati!
            • +2 (16 voturi)    
              ehem (Marţi, 19 iulie 2016, 17:13)

              Point [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              sa nu fim naivi,prietene.si mai ales nu incurca borcanele.sa spui ca la belgieni e o exceptie si la noi e norma,inseamna sa rastorni evidentele cu fundul in sus(na ca iar a iesit:D).te rog mai citeste link-urile si ai sa vezi de cand dureaza si cum au incercat sa musamalizeze treaba.sau intreaba un prieten ''belgian''
              alcolism,violenta etc bineinteles,dar le vezi la tv nu se ascund sub pres
            • +5 (11 voturi)    
              mai vedem peste vreo 20 de ani (Marţi, 19 iulie 2016, 17:50)

              EXEs [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Nu conteaza doar nivelul de dezvoltare actual, conteaza si perpetuarea acestuia. Sunt sigur ca dupa importul masiv de musulmani nivelul de dezvoltare al belgienilor se va prabusi masiv in viitorul apropiat. De asemenea cred ca homosexualii se vor imputina si nu pe cale tocmai naturala (daca intelegi ce vreau sa spun).
              O societate solida este o societate echilibrata, iar aceste excese (homosexualitatea, fundamentalismul) nu fac decat sa scindeze si sa dezechilibreze toate societatile dezvoltate.
              • -3 (9 voturi)    
                mai sa fie, ce concluzii (Marţi, 19 iulie 2016, 19:12)

                Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

                daca ati ajuns sa puneti egalitate intre fundamentalism si homosexualitate, cred ca aveti grave carente de logica, educatie si chiar IQ subunitar. Pe bune, vb de o categorie "extrem de" nonviolenta (homosexualii) decimati si persecutati constant, de-a lungul istoriei, mai ales din Evul Mediu incoace si de care nu stiu ca si in ziua de azi sa fie cu grad de infractionalitate mai mare fata de al "mediei" hetero-categorie care este chiar tinta fundamentalistilor. Si puneti egal intre acestia si cei care terorizeaza populatia civila si vor sa impuna normele lor proprii celorlalti. Mai degraba, voi sunteti fundamentalisti- cei care vreti sa impuneti si altora sa procedeze precum voi, ca asa credeti voi ca e "normal".
              • -2 (4 voturi)    
                cred ca inteleg (Marţi, 19 iulie 2016, 22:59)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

                in aceeasi nota, si eu sper ca idiotii "se vor imputina si nu pe cale tocmai naturala"...
      • +5 (35 voturi)    
        Corect (Marţi, 19 iulie 2016, 13:22)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui cato

        Nu ne putem compara cu civlizația din Molenbeek.
        • -1 (19 voturi)    
          Tarile nordice (Marţi, 19 iulie 2016, 16:13)

          mircealun [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Progresul si civilizatia sunt foarte bine corelate cu numarul credinciosilor intr-o tara. Tarile scandinavice, Islanda, si altele care sunt tot timpul date ca exemple in domeniul educatiei au drepturi pentru cuplurile de acelasi sex. Si foarte multi atei.

          In cealalt capat al clasamentului sta Romania, acolo printre Irak si Iran.
          • 0 (6 voturi)    
            Poti prezenta argumente? (Marţi, 19 iulie 2016, 18:59)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

            Am mai auzit opinia asta foarte fancy ca in Nord 98% ar fi necredinciosi de unde si dezvoltarea lor materiala. Cand am incercat sa cercetez, am vazut ca suedezii, spre exemplu, au doar 9% atei la recensamant si aceia nu sunt atei din convingerem, ci de saracie/lacomie intrucat cine e credincios la ei trebuie sa doneze credintei respective un procent din cat castiga.
            • -1 (5 voturi)    
              Aici link (Miercuri, 20 iulie 2016, 8:14)

              mircealun [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

              29% of Swedes claim to be religious
              https://sweden.se/society/10-fundamentals-of-religion-in-sweden/

              Si de pe Wikipedia, sondaj 2015
              21% believed in a god (down from 35 percent in 2008).
              16% believed in ghosts
              14% believed in creationism or intelligent design [19][20]
      • +6 (34 voturi)    
        civilizatie.. ??? (Marţi, 19 iulie 2016, 13:55)

        vali2 [utilizator] i-a raspuns lui cato

        De cand sa fi civilizat inseamna sa fi obligat sa-i inghiti pe homosexuali?

        Sincer nu mi se pare un exemplu de urmat atunci cand copii mei vad doi barbati lingandu-se in mod ostentativ pe strada. Pentru ca da, homosexualilor le place sa arate ca sunt homosexuali intr-un mod cat mai ostentativ.
        • -2 (32 voturi)    
          invata sa "scri" (Marţi, 19 iulie 2016, 14:17)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui vali2

          da, civilizat inseamna sa "fi" tolerant. nu te obliga nimeni sa inghiti ceva de la homosexuali.
          in rest, cei ai scris acolo nu se poate numi argumentatie. copilul se poate educa, ceva de genul 'copile, doua persoane se saruta cand se iubesc dar tu sa nu o faci ostentativ'.
          • +4 (24 voturi)    
            poate (Marţi, 19 iulie 2016, 14:43)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            ca ar fii bine sai spuii ca:copile,intoarce capu,si nu te uita.

            am scriis bine?

            iaca,am devenit incult si homofob,asa cum vrei mata.de fapt,ca toti cei care nu sunt de acord cu oficializarea casatoriilor si infierea copiilor de catre cuplurile de homosexuali
          • +2 (6 voturi)    
            Civilizat nu inseamna sa tolerezi aberatiiile (Marţi, 19 iulie 2016, 23:30)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            Iar toleranta normalofoba inceteaza imediat ce capata drepturi. Oameni dati afara de la serviciu, amenzi pentru oricine nu e de acord sa preseze servicii la "nuntile" gay, boicoturi etc.

            Ostentatia e una, iar deviatia e altceva. Nu orice atractie e "iubire".
        • -5 (15 voturi)    
          - (Marţi, 19 iulie 2016, 16:19)

          seoirse [utilizator] i-a raspuns lui vali2

          si daca copilul iti spune ca e gay ce faci? il renege? il jignesti si traumatizezi?
          • +3 (7 voturi)    
            Zic si eu... (Marţi, 19 iulie 2016, 23:30)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui seoirse

            Daca imi da vestea asta, il duc la medic/psiholog.

            M-as mira sa fie intreg la cap sa ii placa mai mult "huda" barbateasca decat cea femeiasca. Dar, cine-s eu sa le stiu pe toate, nu? Sunt 2 variante posibile:

            1. Daca medicul zice ca e sanatos la cap, o sa ma controlez eu.
            2. Daca zice ca nu e, atunci il ingrijesc.

            Un lucru e sigur in ceea ce ma priveste: Copilul nu o sa mi-l las niciodata de izbeliste.
        • 0 (10 voturi)    
          unde ai vazut tu asa ceva? (Marţi, 19 iulie 2016, 19:36)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui vali2

          barbati homosexuali care se ling ostentativ pe strada? eu am fost in 15 state UE pana acum si NU am vazut asa ceva in public! Dar am vazut multe cupluri hetero care se ling ostenativ pe strada, in parc, autobuz etc, indiferenti daca sunt copii in zona sau nu si asta mai ales in Romania! Asta nu vi se pare indecent?
      • +6 (20 voturi)    
        Realizezi (Marţi, 19 iulie 2016, 14:02)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui cato

        Ca Belgia nu a fost pe mana rusilor dupa razboi si nici nu a avut politruci ca Dej, Ceausescu si altii ca ei. Daca nici Romania nu-i avea, cred ca eram si noi in alta parte...
        • -3 (9 voturi)    
          Dumnzeule, NU am fi fost! (Marţi, 19 iulie 2016, 16:15)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

          Aș vrea să n-am dreptate, pentru viitor (și nu-i vorbă goală, mă gândesc la probabilitatea de supraviețuire a unui copil cu dizabilități, fizic sănătos, față de părinții bilogici sau adoptivi), dar crede-mă că atunci când te lovești zilnic de sistem și de mentalitatea populară te-ngrozești și te-ntrebi dacă nu-i ceva genetic...
          • +4 (4 voturi)    
            Blegia (Marţi, 19 iulie 2016, 22:26)

            Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

            Gongo a fost colonie belgiana. Ia sa vedem cate colonii a avut Romania peste mari si tari.

            Deci comparam doua state care au avut alta istorie, alte resurse.
      • 0 (12 voturi)    
        hehehe (Marţi, 19 iulie 2016, 14:59)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui cato

        S-a vazut pe aeroportul din Bruxelles acum cateva luni.
        • 0 (2 voturi)    
          Tot iubitorii de homosexuali... (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:21)

          EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Tot iubitorii de homosexuali au actionat si la aeroportul din Bruxelles si in Orlando din SUA... Islamistii ii iubesc!
  • +2 (46 voturi)    
    pai, na...!! (Marţi, 19 iulie 2016, 12:14)

    Codruta N [utilizator]

    Ar trebui ca, in privinta asta, legislatia UE sa devina unitara! E cam stupid ca in unele tzari sa fii "casatorit(a)" si imediat ce ai trecut granita, dintr-o data si fara nici o judecata samd., sa nu mai fii >:)
    • +3 (41 voturi)    
      Ar trebui (Marţi, 19 iulie 2016, 12:40)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Ar trebui ca fiecare popor sa isi decida legile in functie de preferintele orale. Sa bagi pe gat unele alegeri progresiste este mai grav ca orice.

      Polonezii sunt un bun exemplu. In Europa dar si noi definim Europa.
      • -2 (24 voturi)    
        Hmm (Marţi, 19 iulie 2016, 12:57)

        bobo22 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Nu cred ca tine nimeni Romania in UE cu forta.
      • +3 (23 voturi)    
        daca maine se face referendum si (Marţi, 19 iulie 2016, 13:07)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        gloata decide ca e in regula sa furi, ar fi bine? sau daca se decide ca ne tranformam in teocratie
        • +3 (11 voturi)    
          Democratie (Marţi, 19 iulie 2016, 16:53)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          Dar trecerea de la teocratie la alt fel de cratie cum s-a facut? Varante: a) printr-o decizie impusa de sus de elita iluminista, adica nedemocratic; b) democratic, prin vointa majoritatii, caz in care e greu de justificat de ce nu se poate si decizia inversa.
          Da, in ultima instanta furtul e ilegal pentru ca majoritatea considera asa.
    • -7 (27 voturi)    
      ha? (Marţi, 19 iulie 2016, 12:56)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ce-ti mai placeeeee.cu de toate!
      nu-i asa?pai ce dracu mai au de aface entitatile statale aici?si mai da-le dracu' de popoare,limbi(sic) si obiceiuri diferite.guverne?vax!presedinti?caduc!
      ia codruta,rapeta cu mine:
      • -5 (17 voturi)    
        bis (Marţi, 19 iulie 2016, 13:07)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Point

        "ein wolk,ein furher!"
    • +10 (20 voturi)    
      In principiu este corect (Marţi, 19 iulie 2016, 13:22)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Dar nu se aplica nici macar intre state care formeaza la randul lor un stat federal (SUA), deci mult mai apropiate legal decat statele europene.

      Fiecare stat are drepul sa isi defineasca propriile reguli, adaptate locuitorilor sai.

      Sincer sa fiu: imi e absolut indiferent daca legal concubinajul legal intre doua persoane (fie sau nu de acelasi sex) se numeste "casatorie". Dpdv financiar / economic / moral eu imi voi duce viata ABSOLUT la fel ca si inainte chiar daca legatura aceasta legala se numeste "vaca", "xyz" sau "casatorie".

      Pe de alta parte desi nu imi convine, ma supun majoritatii. Iar majoritatea in Romania nu vrea ca aceasta comuniune sa se numeasca casatorie. Asta e.

      Nu stiu insa cum poate fi recunoscut legal intr-o tara ceva ce nu exista. In Romania nu exista "casatorie intre persoane de acelasi sex" deci nu vad cum poate ceva existent in Belgia fi transpus in ceva inexistent in Romania. Cat despre recunoastere, Belgia nu recunoaste nici macar toate diplomele de studii facute in Romania (din motive obiective) si cum putem noi sa o obligam sa o faca? Pai nu putem. Si e foarte bine ca e asa.
      • +4 (20 voturi)    
        e o cerere adresata CCR.. (Marţi, 19 iulie 2016, 13:31)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        ... se doreste crearea unui precedent care s aaiba rol de lege constitutionala... Nu prea inteleg nici eu demrsul lor, nu inteleg ce doresc sa demonstreze... Majoritatea covarsitoarea a romanilor ii considera diferiti (asa cum se ocnsidera si ei): nu inteleg de ce ar vrea cineva diferit sa aiba parte de beneficiile tuturor oamenilor normali.. mai ales nu inteleg de ce vor o "oficializare" a unui stil de viata abslorut opus casatoriei - e ca un horror al perversitatii acest demers..
    • +7 (17 voturi)    
      asa e (Marţi, 19 iulie 2016, 15:11)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Si cand in Vest se va legaliza pedofilia (deja se dezbate chestia asta in cercurile "academice"), sa se legalizeze si in Romania, tovarasi!
      • -2 (12 voturi)    
        stai bre linistit (Marţi, 19 iulie 2016, 16:51)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui john70

        ca nu se legalizeaza nicaieri pedofilia. o iei pe aratura. aici e vorba despre ambele persoane majore cu discernamant. o mica diferenta
      • -1 (3 voturi)    
        Gresit! (Miercuri, 20 iulie 2016, 9:23)

        四大撒大 [anonim] i-a raspuns lui john70

        Pedofilia nu se va legaliza in nici o tara civilizata, vreodata. Tot ce citesti pe net este bazat pe propuneri de legi (deobicei cu acelasi scop) menite doar sa hraneasca frica de diferit.

        Esti ignorant si nu ai nici un sens real de prioritati in viata. E mai important pt tine sa le interzici unora sa se casatoreasca decat mizeria ce se intampla in Romania. Copiii tai invata intr-un sistem putred, se trateaza la spitale infecte si cel mai rau, invata intoleranta...de la tine....acasa.

        De ce nu se va legaliza pedofilia? Pentru ca in pedofilie un minor (cineva incapabil sa ia decizii proprii) va fi abuzat. Intelegi diferenta? Iubire consensuala gay si abuzul unui minor?

        Chiar e asa greu sa intelegi? Doar o nuca ai in cap?
    • +6 (10 voturi)    
      Si sa uniformizeze si procentul de alcool (Marţi, 19 iulie 2016, 16:09)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      la care ai voie sa conduci, ca e cam stupid sa fii treaz si imediat ce ai trecut granita, dintr-o data si fara nici o judecata, sa fii beat. Asa ceva e inadmisibil.
      Si sa se scoata prin decizie UE si cuvantul "strain". Ce e aia, cum ai trecut granita dinspre tara ta, brusc ai devenit strain. Asta e si mai inadmisibil.
  • +3 (7 voturi)    
    !? (Marţi, 19 iulie 2016, 12:20)

    delavrancea [utilizator]

    Sa vedem in ce "barca " suntem.
  • +6 (48 voturi)    
    Coalitia pentru familie (Marţi, 19 iulie 2016, 12:30)

    gica pantalon [utilizator]

    e o chestie fundamentalista cu argumente primitive. fundamentalistii isi impun viziunea (delirul) religioasa asupra casatoriilor civile.
    daca bor nu vrea sa casatoreasca religios homosexuali, ok, astea sunt regulile clublui dar daca intr-adevar avem o separatie stat-biserica, atunci casatoriile gay ar trebuie recunoscute si oficiate de catre stat.
    • -9 (35 voturi)    
      iar celor 3 milioane de petitionari (Marţi, 19 iulie 2016, 12:34)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      sa li se dea exemplul petitiei englezesti cu 4 milioane de semnatari care a primit din partea guvernului mesajul "thank you! now f*ck off!"
      • +11 (27 voturi)    
        Noi cerem un referendum (Marţi, 19 iulie 2016, 12:38)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Asa cum au avut si englezii si irlandezii.
        Daca ei pot vota si noi putem. Punct.
        Dvs. avtei dreptul sa votati. Si noi.
        • -7 (29 voturi)    
          Alooo! (Marţi, 19 iulie 2016, 13:03)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

          Alooo colegu`, mai bine ati fi votat omeneste la alegerile care tocmai au fost, si am sa va vad iar in toamna cum va dati mandri romani si mari bisericosi si tot din bombeu votati cu pesedeu! Personal nu agreez situatia, dar e dreptul lor pana la urma! Da pentru taierea padurilor (evident tot de catre romanii care le vand la straini), pentru o legislatie mai dura imotriva coruptiei n-ati iesi la vot!!! Mari ipoctiti mai sunteti, mai ales in situatia in care e plin pe la manastiri de poponari si stiu n* cazuri!
        • -1 (21 voturi)    
          vointa boborului o vedem si in Turcia (Marţi, 19 iulie 2016, 13:23)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

          acolo unde Erdogan se foloseste din plin de aceasta "democratie" ca sa isi intareasca dictatura, culmea!
          Si acolo, majoritari sunt fundamentalistii religiosi-doar ca la ei musulmani, la noi ortodocsi. Sa intelegem ca esti perfect de acord cu ce se intampla in Turcia, caci, nu-i asa, doar vb de vointa populara, nu?
          La fel procedeaza si in Iran, in Siria-ISIS samd.
          Deci, va cam luati "de manuta", caci tare mult semanati.
          Stau si ma intreb si eu, de ce oare toti homofobii astia nu emigrati naibii in statele astea asa de "prietenoase" cu familia si homofobe, gen Rusia, Iran, Arabia Saudita, ISIS samd? Cum naiba se face ca atunci cand plecati din tara va gasiti fix in statele astea cele mai tolerante- din vestul UE, in SUA, Australia samd?!
          • +3 (19 voturi)    
            true (Marţi, 19 iulie 2016, 13:30)

            gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            multi conationali se plang de intoleranta la adresa lor dar cand le vine randul sa arate toleranta zic pas.
            • +5 (15 voturi)    
              Nu e vorba de toleranta (Marţi, 19 iulie 2016, 15:40)

              Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

              Sunt de acord cu o comuniune legala intre oameni de acelasi sex, sunt total impotriva discriminarii la locul de munca sau de angajare pe baza de religie, sex sau orientare sexuala, cetatenie, nationalitate, minoritate, culoare.

              DAR: dpdv legal casatoria sa se refere la comuniunea dintre un barbat si o femeie, iar cea intre doi barbati sau doua femei sa se numeasca altfel. Asa cum concubinajul este "casatoria" nelegalizata. Asa cum avem remorca si rulota, chiar daca ambele se atasaza in carlig la masina.

              Si inca ceva: s-ar putea sa fiu de acord chiar si cu infierea unui copil, in special in cuplurile de femei. Motivul este insa altul: i-ar fi mai usor copilului decat la casa de copii. Nu tine de toleranta ci tine de avantaje economice si viitor.
    • -3 (25 voturi)    
      Da e o chestiune "FUNDamentalista" (Marţi, 19 iulie 2016, 12:34)

      delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      .
      • +5 (11 voturi)    
        Scrie in (Marţi, 19 iulie 2016, 15:13)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

        Da scrie in ziarul CURentul.
    • +7 (27 voturi)    
      E o "chestie" conservatoare (Marţi, 19 iulie 2016, 12:37)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Nu toti inghita progressivismul propagat cu forta, domnule. Mai suntem si din cei ce mestecam.. :)
      Statul nu exista ca sa te simti tu mai bine in legatura cu alegerile tale sexuale si nici sa te simti onorat impunand altora sa iti accepte fanteziile. Statul este garantul drepturilor naturale si cel care trebuie sa te apere de altii.
      • -8 (28 voturi)    
        fanteziile unui individ (Marţi, 19 iulie 2016, 12:58)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        nu te privesc si nu trebuie sa primeasca binecuvantare de la tine.
        statul trebuie sa garanteze drepturile cetatenilor indiferent de orientare sexuala ca iti convine tie sau nu.
        bineinteles ca nu toata lumea poate inghiti progresivismul pentru ca nu toti vor sa iasa din intoleranta si primitivism.
        • +6 (24 voturi)    
          asta e culmea (Marţi, 19 iulie 2016, 13:15)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          daca cuneva nu va inghite promovarea asta fatisa,devine automat primitiv,inapoiat si intolerant.
          prea gros,prea de la tara
        • +3 (19 voturi)    
          de fapt.. (Marţi, 19 iulie 2016, 13:39)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          ..acceptarea unei astfel de legi ne va intoarce in intoleranta si in primitivism..

          Atunci cand impui ceva nenatural sa "devina" natural prin lege, esti mai primitiv ca orice incuiat si primitiv din imaginatia ta!

          Legile in acest stat nu trebuie sa sabileasca ce e natural si ce nu e.. Fiecare om in parte e constient de aceste legi naturale!

          Sustinatorii acestor aberatii.. au plecat de la premizele gresite! Orice act care ponreste cu (sau daca vrei - are la baza) premize gresite este sortit esecului!

          Nu e vorba de primitivismul societatii noastre, ci de primitivismul acestui demers (fortat) in toate statele Europei!
          • +1 (21 voturi)    
            Nenatural? (Marţi, 19 iulie 2016, 14:47)

            RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui akillies

            Dar de unde stii tu ca e nenatural? S-a inventat homosexualitatea in laboratoare sau cum? Ea exista de cand lumea si pamantul. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Sunt izvoare arheologice scrise de romani si greci care descriu activitati homosexuale. Pana la urma ce va f**e pe voi grija celuilalt atata timp cat el nu vine sa va dea in cap si nici nu va limiteaza drepturile in vreun fel.
            • +1 (15 voturi)    
              parca (Marţi, 19 iulie 2016, 15:53)

              Point [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

              era un banc:
              ce va ... grija daca eu
              ...normal sau ... in ..spate

              asa e mironas,la voi totul e natural.fara e-uri sau aditivi.numai putina crema e necesara
            • -2 (12 voturi)    
              Corect (Marţi, 19 iulie 2016, 16:00)

              Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

              Nu-mi limiteaza nici un drept. Ca nu am nevoie de locuinta de la ANL, unde se castiga 2 puncte pentru casatoriti.
              Si, de fapt, nici ce s-a intamplat la Nisa nu ma intereseaza, ca nu am pierdut pe nimeni apropiat. Sa dea cu bomba aia oriunde si in oricine, atata timp cat eu nu am de suferit, nu-mi pasa.
              Sa se dea drumul.
              Ador expresia "a nu da in cap la cineva". Si-au adus si tiganii contributia lor la imbogatirea limbii romane. Ca asta e sistemul de referinta pentru toti, de la opinca pana la vladica, "a da in cap".
          • 0 (16 voturi)    
            Natural (Marţi, 19 iulie 2016, 16:31)

            mircealun [utilizator] i-a raspuns lui akillies

            De ce nu e natural, daca exista astfel de comportamente oriunde in natura? Ce e natural?

            Si in antichitate era OK, crestinismul si alte religii au schimbat modul e a privi lucrurile. Deci din cauza ca-n Biblie scrie ca nu e bine, atunci nu e natural? Biblia scrisa de oameni care credeau ca soarele se invarte in jurul pamantului.
            • -1 (7 voturi)    
              Natural (Marţi, 19 iulie 2016, 18:21)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

              Pentru naturalisti nu poate exista nimic nenatural. Daca exista un singur exemplu al unui comportament, oricat de repugnant (sa zicem, crima), este natural, pentru ca se intampla in natura.
              • -1 (1 vot)    
                Invata ce e naturalismul (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:25)

                RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                Indiciu: nazistii au fost naturalisti. Am senzatia ca si multi dintre comentatorii anti-casatorie gay au aceleasi tendinte filozofice. In alta ordine de idei, tu chiar nu faci diferenta intre crima si homosexualitate?
            • +3 (13 voturi)    
              Asa este. (Marţi, 19 iulie 2016, 18:33)

              CristianG [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

              1) Si canibalismul e natural. Se intalneste la multe specii. Haideti sa legalizam canibalismul, si, de ce nu,magazinele care vand carne de om.
              2) Desconsiderati mult niste oameni, comparandu-i cu animalele. Cred ca nu sustineti homosexualii, ci doar o agenda impusa.
              • 0 (4 voturi)    
                Natural (Marţi, 19 iulie 2016, 20:11)

                mircealun [utilizator] i-a raspuns lui CristianG

                Eram pe alta idee, intrebarea era de ce se considera ca homosexualitatea nu e naturala, cand ea apare peste tot si din totdeauna.

                Bineinteles, totul trebuie sa se faca cu respectul celuilalt. Fara legatura cu legalizarea canibalismului.

                De ce nu ar fi legal ca doi oamani care se iubesc sa se casatoreasca, de bunavoie si nesiliti de nimeni, bineinteles.

                O sa avanseze lucrurile, si o sa se legalizeze peste tot in Europa pana la urma. Si o sa se agite oameni, si dupaia o sa le treaca. Are Romania probleme mai mari.

                Ca un reminder, asa a fost si in timpul discutiei abrogarii articolului 200. Si a trecut.
            • 0 (8 voturi)    
              Naturala e si schizofrenia (Marţi, 19 iulie 2016, 18:36)

              Manifesto [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

              Nu tot ce e natural e si benefic pentru persoana/societate. Spre exemplu si schizofrenia e naturala si sindromul down e natural. De ce i-am discrimina pe cei cu aceste boli naturale, de ce spre exemplu nu pot ei sa obtina un permis de conducere?
              • 0 (6 voturi)    
                pai pt ca fac rau altora?! (Marţi, 19 iulie 2016, 19:39)

                Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Manifesto

                e asa de greu de inteles de ce unii au interdicitii? insa cu ce iti face matale rau legatura dintre doi barbati? cu ce te ranesc? aaa...ca nu mai dormi tu noaptea de grija la ce fac altii cu viata lor...ma scuzi!
                • +2 (6 voturi)    
                  Foarte simplu (Miercuri, 20 iulie 2016, 0:31)

                  Manifesto [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

                  Foarte simplu, transforma, in constiinta societatii, o aberatie a naturii, in ceva normal.

                  O alta problema care apare din cauza puterii masive pe care o poseda aceasta minoritate a populatiei, este imposibilitatea de a studia aceasta boala si poate chiar descoperirea unui tratament.
                  Oamenii de stiinta risca sa-si piarda locul de munca si reputatia daca ar incerca sa studieze acest comportament si ar trage concluzii nepotrivite in urma studiului.
            • +1 (7 voturi)    
              Ia matale un dictionar (Marţi, 19 iulie 2016, 23:09)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

              "Natural" nu are numai sensul de "se intampla in natura". Are si sensul de "firesc", sau "normal". Acesta e sensul pe care il folosim in discutia de fata.

              Natura nu este ceva perfect si pur. Si in natura exista boli si deviatii. Ceea ce e normal la unele animale, la om nu e. Unele animale isi mananca puii. Altele isi mananca partenerii. Altele mananca rahat.

              Ca sa vezi ce e normal dpdv sexual la om, ia un manual de anatomie, cu poze. Barbatul si femeia sunt alcatuiti biologic complementari sexual si psihologic. Scopul primordial al sexului este reproducerea, chiar daca e insotita de placere si sentimente.
              Daca tu te exciti sexual ca te freci de un scaun, de exemplu. e treaba ta, dar nu obliga societatea sa-ti dea "drepturi" si sa te sustina la fel ca pe o familie care procreeaza, ca asa ai tu chef. Deci in primul rand nu e bine pentru ca asa spune biologia.

              In Biblie NU scrie ca soarele se invarte in jurul pamantului. Asta era credinta tuturor intr-o anumita epoca, inclusiv a oamenilor de stiinta. Daca credeau asta nu inseamna ca erau prosti, ci ca nu aveau instrumentele potrivite pentru a observa si calcula aceste miscari.

              Cineva care crede ca nu e nici o diferenta intre un barbat si o femeie, intre sexul normal si un cel homosexual, e mult mai prost decat un taran din Evul Mediu care credea ca soarele se invarte in jurul pamantului. El vedea ca soarele rasare dintr-un loc si apune in alt loc, deci din punctul lui de vedere nu era gresit. Spre deosebire de el, tu vezi cum e barbatul, cum e femeia, cum se fac copiii, si totusi sustii o aberatie.
            • +1 (5 voturi)    
              Inca ceva (Marţi, 19 iulie 2016, 23:19)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

              Nu era deloc OK homosexualitatea in antichitate, chiar daca nu era interzisa in unele locuri. Casatorii gay nu au existat. Ce se intampla in Grecia antica era un fel de "indrumare pentru a deveni adult" (suna stupid, dar asta era). Relatiile homo erau de obicei intre un indrumator mai in varsta si un elev tanar. Dupa ce elevul implinea 17 ani (daca imi amintesc bine), astfel de relatii erau interzise.

              In Roma antica, relatiile homo erau de obicei intre o persoana importanta, bogata, care era partenerul activ, dominant, si una de categorie inferioara, partenerul pasiv. Sa fii homosexual pasiv era considerata o umilinta, o injosire. Homosexualii activi aveau de obicei si o relatie normala si erau casatoriti normal, heterosexual.

              Deci nici o legatura cu casatoria sau cu "iubirea" la care se face reclama in ziua de azi.

              Ambele civilizatii antice s-au prabusit, ca urmare a depravarii. In schimb, poporul care s-a condus dupa Biblie conduce lumea, cam in toate domeniile (din pacate si in rau, uneori).
        • +2 (4 voturi)    
          Gica pantalon maro (Marţi, 19 iulie 2016, 23:22)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          Cand individul incearca sa schimbe legile, societatea si educatia copiilor pe baza fanteziilor lui sexuale, ma priveste.

          Iar statul nu trebuie sa faca nimic pentru fanteziile tale.

          Primitivii sunteti voi, care vreti sa aruncati la cos mii de ani de civilizatie si sa va intoarceti la paganismul popoarelor primitive si ignorante.
          • -1 (5 voturi)    
            Europa (Miercuri, 20 iulie 2016, 8:28)

            mircealun [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            Casatorii intre persoane de acelasi sex legale in Danemarca, Finlanda, Franta, Irlanda, Portugalia, Spania, Suedia.

            Ilegale in Cehia, Cipru, Grecia, Romania, Slovacia, Slovenia, Ungaria.

            Care-s mai civilizate?
            • 0 (0 voturi)    
              Ai o gandire defecta (Vineri, 22 iulie 2016, 19:47)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

              Dar iti raspund la intrebare. Din punct de vedere al legii casatoriilor, mai civilizate sunt Cehia, Cipru, Grecia, Romania, Slovacia, Slovenia, Ungaria.

              Tu daca vezi un om bine imbracat ca fura sau omoara, zici "du-te bre d-aici, asta e un om civilizat, e foarte bine ce face". Cam asa gandesti.

              Poate totusi incerci sa gandesti si cu creierul propriu si nu mai inghiti nemestecata propaganda.
      • +3 (15 voturi)    
        Drept natural (Marţi, 19 iulie 2016, 13:00)

        bobo22 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Ce e ala un "drept natural"?
        • 0 (2 voturi)    
          Simplu (Marţi, 19 iulie 2016, 18:27)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui bobo22

          Un drept natural este un drept care nu necesita interventia cuiva pentru a fi realizat. Deci casatoria civila nu este un drept natural, deaorece necesita interventia institutiilor statului.
      • +3 (9 voturi)    
        Stat (Marţi, 19 iulie 2016, 16:26)

        mircealun [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Statul exista si ca sa trateze pe toti cetatenii lor la fel.
        • +2 (6 voturi)    
          Toti cetatenii sunt tratati exact la fel (Marţi, 19 iulie 2016, 20:02)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

          Homosexualii vor un tratament special si dreptul (pe care nu il are nimeni) de a schimba legile dupa cum simt ei ca se excita.
          • +1 (3 voturi)    
            Logica (Miercuri, 20 iulie 2016, 10:39)

            mircealun [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            Cum poti sa zici ca toti cetatenii sunt tratati la fel daca homosexualii nu au dreptul sa se casatoreasca?
            Si ei sunt cetateni, ar trebui sa aiba aceleasi drepturi.
            • 0 (0 voturi)    
              Intelegi mai greu. (Vineri, 22 iulie 2016, 19:50)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

              Mai citeste inca o data, mai lent, postul meu la care ai comentat.

              TOTI CETATENII AU EXACT ACELEASI DREPTURI. Fiecare avem dreptul de a ne casatori cu o persoana de sex opus.

              Cand te duci la starea civila nu te intreaba nimeni ce "orientare sexuala" ai.

              Homosexualii nu vor drepturi egale, vor dreptul special de a modifica legile si societatea dupa cum se excita ei. Nimeni n-are dreptul asta, deci nici vorba de "inegalitate".
    • +4 (10 voturi)    
      Informatii legislative...nu pareri personale (Marţi, 19 iulie 2016, 13:04)

      robert1905 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      As recomanda tuturor sa citeasca un comentariu echilibrat, bazat pe Dreptul european, pe Drepturile omului si nu in ultimul rand pe Codul civil: http://inliniedreapta.net/definitia-casatoriei-miza-audierilor-din-20-iulie-la-ccr/
    • +8 (16 voturi)    
      Haideti sa punem problema si invers (Marţi, 19 iulie 2016, 13:25)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Si nu, nu era nici o aluzie.

      Daca in Romania relatia legala dintre doua persoane de acelasi sex se va numi "comuniune legala" este chiar atat de deranjant pentru un cuplu LGBT ca sa nu se numeasca "casatorie" sau "familie"?

      Sa fie clar: sunt pentru legalizarea vietii intre persoane LGBT insa oamenii au tot dreptul (prin majoritatea lor) sa decida cum se numeste acel tip de relatie.
      • -3 (13 voturi)    
        daca drepturile sunt aceleasi pentru toti (Marţi, 19 iulie 2016, 13:35)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        atunci ar trebuie sa se numeasca la fel pt toti. adica daca din punct de vedere legal comuniune e aceeasi treaba cu casatorie civila. in caz contrar se poate vorbi de discriminare
        • +7 (13 voturi)    
          Am dreptul sa fac copii cu cine vreau (Marţi, 19 iulie 2016, 15:00)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          Cu un barbat sau cu o femeie. Natura insa, in milioane de ani, a facut omul barbat sa poate face copii doar cu o femeie.

          Deci drepturi avem dar ce facem cu biologia? O incalcam si pe ea de dragul dreptului? Suspendam si legile fizicii pentru ca unui locuitor de la poalele muntelui ii curge timpul mai incet decat unuia din varf?

          Tocmai pentru ca e acelasi lucru nu vad care e problema sa se numeasca diferit pentru a se sti despre ce e vorba. In fond si la urma urmei WC se numeste pentru toata lumea insa pe usa scrie BARBATI si FEMEI. Nu scrie WC.
          • +2 (4 voturi)    
            Nu inca ;) (Marţi, 19 iulie 2016, 15:50)

            Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            La americanii aia varf de lance in toate le-au amestecat si pe astea.
          • -1 (5 voturi)    
            De unde si pana unde "dreptul" asta... (Marţi, 19 iulie 2016, 20:00)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            ..de a schimba societatea si legile doar pentru ca "asa simti tu" ca te exciti?
            • +1 (5 voturi)    
              Citeste bine textul (Marţi, 19 iulie 2016, 22:29)

              Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              Apoi gandeste. Si mai apoi comenteaza. Unde scrie de excitare la mine in text?!? Unde as bate un apropo de asa ceva?!?
              • 0 (4 voturi)    
                Cred ca l-am citit bine (Miercuri, 20 iulie 2016, 2:06)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

                Unde am zis eu ca scrie "excitat" la tine in text?

                V. Veroiu: "Deci drepturi avem dar ce facem cu biologia? O incalcam si pe ea de dragul dreptului? "

                Care e argumentul pentru "dreptul" de a fi homosexual? Nu ca asa se simte el excitat, de o persoana de acelasi sex? Impotriva biologiei? Dupa cum bine ai zis?
                • -1 (3 voturi)    
                  Inseamna ca nu ai inteles (Miercuri, 20 iulie 2016, 22:08)

                  Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                  Dar nu e nici o problema.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu trebuie sa se numeasca la fel pentru toti (Marţi, 19 iulie 2016, 23:10)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          ...pentru ca nu suntem la fel.
          • -2 (2 voturi)    
            Drept (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:37)

            mircealun [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            Nu suntem toti la fel, dar ar trebui sa avem aceleasi drepturi.
            • 0 (0 voturi)    
              Serios? (Vineri, 22 iulie 2016, 19:54)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

              De ce?
              Cum ar fi ca un adult sa ceara alocatie de copil petru el? Nu poti avea un drept pentru care nu te califici.

              Oricum. dupa cum deja ti-am mai raspuns, avem aceleasi drepturi.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce e mai stupid, mai subiectiv si mai primitiv.. (Marţi, 19 iulie 2016, 23:26)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      ...decat "pentru ca asa ma excit eu"?

      Nu trebuie statul sa recunoasca toate delirurile deviante, pentru ca n-are nici un folos din ele. Si mai ales ca trebuie sa exista o separatie stat-ateism si stat-deviatii mintale.
  • -5 (25 voturi)    
    Imagine (Marţi, 19 iulie 2016, 12:56)

    tudor74 [utilizator]

    Sa luam o situatie ipotetica: Cuplu casatorit in Romania se stabileste in Nu-stiu-unde-stan, cuplul este format din barbat crestin-ortodox si femeie catolic ... unul din ei este ranit intr-un accident rutier si moare, legislatia statului Nustiuundestan nu recunoaste casatoria cuplurilor care nu sunt din aceasi ramura religioasa si sotul supravietuitor nu este eligibil pt partea din mostenire a sotului decedat.

    Toate astea se intampla pt ca niste indivizi cu barba si imbracati in rochie considera ca ei au dreptul sa decida cine poate beneficia de egalitate in fata legilor statului.
    • -1 (21 voturi)    
      corect (Marţi, 19 iulie 2016, 13:02)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      din pacate logica nu e punctul forte al bigotilor
    • +6 (12 voturi)    
      Si unde e Nustiuundestan? (Marţi, 19 iulie 2016, 13:22)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      A, doar ai facut o supozitie ca "ce ar fi daca"? Atunci, frumoasa poveste ai spus.
      Si ince ceva, pana iti publici nuvela: tocmai ca nu indivizii cu barba si imbracati in rochie au dreptul bla-bla, ci partea din autoritate care se cheama "Curtea Constitutionala".
      Inteleg ca ai un fix, dar macar vino si tu cu ceva argumente rationale si plauzibile. Hai, ascult.
      • -6 (10 voturi)    
        baga si tu aici (Marţi, 19 iulie 2016, 13:37)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        argumentele rationale si plauzibile
        • +4 (8 voturi)    
          Deci n-ai (Marţi, 19 iulie 2016, 14:25)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          OK, succes la publicarea nuvelei.
      • +7 (11 voturi)    
        cum indraznesti? (Marţi, 19 iulie 2016, 14:16)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        primitivule,homofobule,fundamentalistule bigot?

        stai ca mai sunt epitete,inca nu au aparut.
        cine sa-i inteleaga?parca ar vrea sa intre,cu spatele,fortat in constiinta celorlalti,nu cu argumente clare,ci cu jigniri.
    • +7 (13 voturi)    
      Haideti sa mai punem paie (Marţi, 19 iulie 2016, 13:30)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Tarana necasatorita, terminat ASE master in 2003 emigreaza in Franta si se stabileste la Lyon.

      Statul francez nu recunoaste diploma si pentru statul francez tanara are doar liceul terminat.

      Tanara se angajaza ca vanzatoare si studiaza DIN NOU facultatea economica, in franceza, la stat. Dupa 4 ani primeste si diploma, de data asta franceza. Azi lucreaza ca economist sef intr-o banca franceza.

      In tot acest proces de studiu nu este implicat nici sexul si nu a fost infiat nici un copil.

      De ce? Pai statul francez nu a recunoscut diploma. Deci ce spuneati de recunoastere unitara?
      • -6 (8 voturi)    
        UE (Marţi, 19 iulie 2016, 14:53)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        De cand suntem in UE, diploma e recunoscuta.
        • +6 (10 voturi)    
          Te inseli (Marţi, 19 iulie 2016, 15:30)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          "Nu există un sistem european de recunoaştere automată a diplomelor universitare. De aceea, dacă doriţi să urmaţi cursuri postuniversitare într-o altă ţară din UE, s-ar putea să trebuiască să urmaţi o procedură naţională pentru recunoaşterea nivelului de studii sau a diplomei universitare în ţara respectivă. Dacă ştiţi deja că veţi urma cursuri în străinătate, verificaţi din timp dacă diploma vă este recunoscută în ţara respectivă.
          Guvernele ţărilor UE răspund de sistemele de educaţie şi au libertatea de a aplica propriile norme, inclusiv în materie de recunoaştere a calificărilor universitare."

          Pagina europa.eu - la zi.
          • 0 (2 voturi)    
            Mersi (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:32)

            RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            Mersi de informare. Cred ca ar fi trebuit sa ma informez in privinta asta inainte sa plec la studii in strainatate si nu acum cand sunt terminate :-))
        • +4 (8 voturi)    
          Inca un link (Marţi, 19 iulie 2016, 15:35)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          http://www.cnred.edu.ro

          Echivalarea (sau nu) se face om cu om, caz cu caz. Nici o diploma romaneasca nu este automat valabila in UE si nici invers.
    • +2 (8 voturi)    
      Da, chiar (Marţi, 19 iulie 2016, 13:32)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Sa luam o alta situatie ipotetica la fel de plauzibila ca a ta: vine o nava uriasa ca in Independence Day, plina de extraterestri homosexuali. Si astia decid sa ii omoare pe toti de pe pamant care nu sunt homosexuali. Pentru a evita o asemenea catastrofa, eu zic ca ar trebui (ca ca)satoriile homosexuale sa fie obligatorii si cele hetero, facultative. Adica cele homosexuale sa fie ca un fel de RCA, cele heterosexuale un fel de CASCO, le faci dar in timpul tau liber si pe banii tai. Nu e asa ca ar fi de-a dreptul progresist un asemenea curs al istoriei? :*
    • +5 (9 voturi)    
      sunt sigur ca ai ales aceste religii.. (Marţi, 19 iulie 2016, 14:07)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      ..pe baza unor studii aprofundate a problemei si a legilor statelor lumii..., sau nu?

      Oricine poate face si emite ipoteze false.. Nu e o noutate. Mai importanta in unele tari este cetatenia, si nu religia!

      Vezi ca si tu, ca si majoritatea sustinatorilor lgbt, plecati de la premize gresite.. niciodata in istoria omenirii, in nicio religie si in nicio forma de organizare statala, nu a fost tolerat acest stil de viata!
      Nu te mai lua de religie, nu are legatura cu ea.. e vorba de natural versus "diferit" - e o idee mai subtila si mai greu de cuantizat, care exista in fiinta umana si in orice orgnaism care se reproduce sexuat.

      Apropos, religiile sunt exemplele cele mai clare a ceea ce se poate intampla cand se pleaca de la premize gresite si apoi se condimenteaza cu prejudecati, frustrari si aberatii!
      • -5 (11 voturi)    
        serios? (Marţi, 19 iulie 2016, 14:33)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        niciodata in istoria omenirii nu a fost tolerat acest mod de viata? mai citeste.
        rationamentul tau e plin de erori de logica. daca ceva nu a fost permis nu insemna ca e rau/nociv si invers
  • +3 (15 voturi)    
    . (Marţi, 19 iulie 2016, 13:23)

    clam [utilizator]

    problema de fapt e ca daca acest domn coman doreste sa-si lase mostenire bunurile sale sotului/partenerului sau, justitia romana va avea grija ca aceste bunuri sa ajunga mai degraba la rudele de gradul 3 decat la cine vrea dl coman. de-aia parteneriatul civil e o idee buna si nu lezeaza sensibilitatile nimanui. si nu se aplica doar in cazul mostenirilor-ci si in alte chestiuni, bancare, juridice, decizii medicale etc. etc. eu, dl coman, poate vreau sa-mi iau propriile decizii de viata, singur sau cu cine am eu chef, atata timp cat asta nu lezeaza pe nimeni nicicum.
    • +5 (13 voturi)    
      Notar (Marţi, 19 iulie 2016, 13:49)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Oameni buni, voi de notar ați auzit ?
    • +2 (12 voturi)    
      exista si alte mijloace legale.. (Marţi, 19 iulie 2016, 13:56)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui clam

      ..ca dl. coman sa isi lase bunurile cui doreste el...
      • -1 (7 voturi)    
        . (Marţi, 19 iulie 2016, 15:58)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        o, da! alte mijloace... si toate extrem de usor de atacat in instantele din Romania. sa fim seriosi, de parca nu stim unde ne aflam...
    • -4 (18 voturi)    
      din pacate, majoritatea nu e de acord... (Marţi, 19 iulie 2016, 14:03)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui clam

      cum care majoritate? aia care voteaza coruptii, hotii, iese sa strige sa fie eliberati acestia samd...

      Aceeasi majoritate e si crestinopata- adica se crede mare aparatoare a valorilor crestine si ale familiei si se regaseste in mare parte in cele 3 milioane de persoane semnatare ale initiativei Coalitiei pt Familie,

      Practic, milioane de romaniasi verzi nu pot sa traiasca cu gandul ca tu vrei sa lasi mostenire partenerului tau, nu pot dormi noaptea de grija problemelor tele si vor sa iti dispuna ce sa faci cu viata ta, intre ce limite juridice, cum ai dat ex de mai sus, sa ajunga la rudele de gradul 3, nu la cel cu care ai muncit si trait impreuna.

      Si asta pt ca la noi, la romani, partea cu capra vecinului se aplica mai mult decat la alte popoare- marea majoritate a romanilor crestinopati in loc sa isi traiasca propria viata si sa se ocupe de cele crestinesti si sa ajute pe cei saraci, bolnavi samd, nu doarme de grija vecinilor- ce mai fac, cu cine, ce mai acumuleaza samd...ei se simt lezati daca acesti vecini vor sa fie 'de capul lor' -chiar daca deciziile vecinilor nu ii privesc direct!

      Pana la urma, pot sa ii zica simplu "comuniune civila", nu casatorie-, daca tot mor de grija sacralitatii "casatoriei" dar vai, BOR si parlamentarii nici cu asta nu au fost de acord-desi uniunea civila se aplica si celor heterosexuale, caci vb de concubinajele hetero generalizate...
      • +3 (9 voturi)    
        nu domle (Marţi, 19 iulie 2016, 16:00)

        popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        băieții veseli nu vor comuniune, uniune, coabitare, colocare civilă. Dacă le dai astea, nu sunt mulțumiți. Ei vor căsătorie -- chiar așa. Dacă tot nu înțelegi, de ce mai scrii și texte atât de lungi?
        • +2 (6 voturi)    
          datoria-l obliga (Marţi, 19 iulie 2016, 17:41)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

          omul trebuie sa lupte nu?pt ce?nu conteaza el stie scrie si posteaza
          amesteca si ambaleaza tot scrie frumos destinatarul,''crestinopatii'',''votantii'' in general romanii,mai arunca niste cuie in cutie si expediaza bucuros nevoie mare,ca a mai tras o palma.si scrie si expeditorul,cu litere maaari si ingrosate.
          brava lui
        • +2 (4 voturi)    
          Povesti (Marţi, 19 iulie 2016, 17:52)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

          Iar chestia asta ca vor casatorie e o poveste frumoasa de spus la CNN si BBC. Nu e decat dorinta unor agitatori de a-si impuna vointa asupra majoritatii. Studiati interventiile in media si stilul de viata a unor homosexuali celebri, ca Masha Gessen, Dan Savage, Elton John, si Milo Yannopoulos si va veti convinge.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu sunt de acord (Marţi, 19 iulie 2016, 18:48)

        Manifesto [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Nu sunt de acord si nu sunt religios.
        Opozitia mea vine din convingeri de natura biologica si nu religioasa si sunt siguri ca sunt multe persoane in Romania care gandesc la fel.

        Le place tare iubitorilor de homosexuali sa-si imagineze cum ca sunt niste intelectuali progresisti iar cei ce se opun sunt toti tarani pseudo-crestini care au facut doar 8 clase.
      • +3 (5 voturi)    
        Din pacate... ai probleme la mansarda (Marţi, 19 iulie 2016, 19:49)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Inteleg ca minoritatea retardofila si normalofoba nu voteaza? Si nu greseste niciodata? Si in loc sa se ocupe cu oamenii bolnavi, cu copiii orfani etc. nu doarme de grija modificarilor legilor ca sa fie acceptate casatoriile homosexuale? Casatorii care oricum pentru ei nu sunt nici sacre, nici procreative, nici biologice, nici... nimic. Dar vai, ei nu dorm de grija ca majoritatea romanilor inca nu accepta toate aberatiile si deviatiile.
    • +2 (2 voturi)    
      E numai normal sa fie asa (Marţi, 19 iulie 2016, 19:57)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui clam

      E normal ca statul sa favorizeze rudele de sange, sa protejeze neamul. Poti face in timpul vietii ce donatii vrei tu. Poti sa-ti faci chiar si un testament.
  • +1 (15 voturi)    
    aspecte (Marţi, 19 iulie 2016, 13:37)

    Toni_Romania [utilizator]

    1-Daca urasc femeile, de ce unii homo la nunta isi pun rochita alba de mireasa?
    2-"Homosexualul este un om pro-fund" (Vadim)
    • -5 (11 voturi)    
      o, da (Marţi, 19 iulie 2016, 14:37)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      vrei sa fii luat in serios cand citezi din VC Tudor?
      deci tu zici ca homosexualii urasc femeile? pai in cazul asta o buna parte a barbatilor din romania ar putea fi homosexuali :))
      • +2 (6 voturi)    
        Se pare ca nu stii (Marţi, 19 iulie 2016, 14:51)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Se pare ca nu stii ca in 2007 o comisie parlamentara PRM a oprit o lege de mariaj gay care era gata gata sa treaca.
      • +4 (6 voturi)    
        totusi (Marţi, 19 iulie 2016, 16:26)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        insitam,de ce poarta rochita?
        de fapt care e rolul si scopul aceste maimutareli a sexului opus.ma intreb,bineinteles,retoric
        nu vreau sa aud amanunte

        va rog
        • -3 (9 voturi)    
          femeile de ce poarta pantaloni? (Marţi, 19 iulie 2016, 16:58)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Point

          pentru ca asa vor. intelegi raspunsul?
        • +5 (7 voturi)    
          :) (Marţi, 19 iulie 2016, 17:26)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Ceri niste raspunsuri care nu sunt convenabile baietilor veseli. De ce la balamuc sunt oameni care se cred personaje istorice, care vorbesc cu duhuri, care aud voci etc? Tot asa exista oameni barbati din nastere care aleg sa se imbrace in rochii in momentele de exuberanta maxima, sa se machieze, sa se maimutareasca, sa se pupe cu alti barbati sau sa faca sex cu ei, si sustin sus si tare ca e absolut normal desi ei sunt 2-3% din nr total de barbati de pe Terra (la un 5-6% estimat populatie totala cu inclinatii homosexuale), si normalitatea in orice domeniu este data de majoritatea covarsitoare, oricat li se pare lor de nedrept asta. Adica daca ai primi in fiecare zi un cos cu 100 de mere, zi de zi, si in cosul zilnic ar fi plin de mere rosii, din an in pasti ai da de cate unul maro (pardon, n-am gasit alta culoare), nu ai ajunge la concluzia ca merele sunt in mod normal rosii si alea maro au o problema?
          Am vorbit de barbati dar acelasi lucru e valabil si pentru femeile barbate, nu fac discriminari pentru ca nu e frumos sa discriminezi.
  • -2 (18 voturi)    
    ISIS nu suporta homosexualii (Marţi, 19 iulie 2016, 13:46)

    Matei.M [utilizator]

    Sa pornim doar de la aceasta premiza: fundamentalistii islamisti nu suporta homosexualii. Ii arunca de pe cladiri, le taie capul, ii zdrobeste cu pietre. Crestinii homofobi nu le taie capul, nu arunca in ei cu pietre. Dar le taie dreptul la fericire si egalitate pe baza acelorasi idei religioase. Pentru mine, diferenta nu este esential mare. Ambele parti, aparent opuse, fundamentalistii islamisti si crestinii homofobi nu vad in homosexuali cetateni cu drepturi egale, oameni care sa fie demni de iubirea lui Dumnezeu.
    In toate tarile occidentale si civilizate, opinia publica este favorabila relatiilor intre persoane de acelasi sex. Oamenii aceia sunt prosti? Needucati? Spalati pe creier? Primitivi? Depravati? Nu, au inteles ca ideologia religioasa si gusturile personale nu au ce cauta intr-un stat de drept.. Daca ar fi asa, am merge mai departe si am pedepsi sexul oral, femeile care nu se casatoresc virgine s.a.
    • +2 (4 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 19 iulie 2016, 18:12)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Matei.M

      Parerea mea si a conservatorilor in general e ca occidentul e spalat pe creier, si anume de cele mai influente institutii: media, academia si corporatiile. Exemple concrete: Hollywood, Will & Grace, Brokeback Mountain, Glee, Elton John, Lady Gaga, Bruce aka Caitlin Jenner, Ellen DeGeneres, Don Lemon, Anderson Cooper, Rachel Maddow, etc etc.
      • -1 (3 voturi)    
        uite unde era mintea luminata (Marţi, 19 iulie 2016, 22:09)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        vorbesti ca un mos care descopera acum teveul.
        casatoriile gay nu se vor legaliza prea curand in romania pentru ca, na, e romania dar candva se vor legaliza si atunci as vrea sa va vad fetele :D
        • +2 (2 voturi)    
          Democratia batranilor (Marţi, 19 iulie 2016, 23:53)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          All democrats object to men being disqualified by the accident of birth; tradition objects to their being disqualified by the accident of death. Democracy tells us not to neglect a good man’s opinion, even if he is our groom; tradition asks us not to neglect a good man’s opinion, even if he is our father.” GK Chesterton - Orthodoxy
    • +1 (5 voturi)    
      Tabula rasa sustine homosexualii (Marţi, 19 iulie 2016, 19:34)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Matei.M

      Preferintele sexuale sau ideologice ale cuiva (de exemplu ale homosexualilor si ale ateilor fundamentalisti si normalofobi) de ce crezi ca au ce cauta intr-un stat de drept?

      Nu le taie nimeni "dreptul la fericire". Si-l taie singuri. De ce taiem dreptul la fericire al hotilor, criminalilior, cleptomanilor, nebunilor etc?

      Celor care sunt amendati pentru ca refuza sa participe la nunti homosexuale si sa furnizeze servicii, nu li se "taie dreptul la fericire"? Dar celor care sunt dati afara de la serviciu, sau sunt falimentati, din acelasi motiv?

      Homosexualii au EXACT ACELEASI DREPTURI pe care le are toata lumeal. Au dreptul sa se casatoreasca cu o persoana de sex opus. Nimeni nu are dreptul sa schimbe legile si societatea pentru ca asa ii place lui si nu e "fericit" altfel.

      Pai sa nu mai pedepsim nimic, nu? Ca totul se poate justiica prin "supravietuirea celui mai tare".

      Si ca sa iti raspund si la celelalte intrebari: da, esti prost, needucat si spalat la creier. Daca nu era "ideologia religioasa", nu mai cereati acum "drepturi", traiati intr-o societate bazata pe supravietuirea celui mai tare.

      "Tarile occidentale si civilizate" nu s-au civilizat prin ateism, ci prin crestinism. Majoritatea au si acum biserica de stat si religie de stat. Da secularismul infloreste, dar si problemele de toate felurile.
      • -2 (4 voturi)    
        Asa discuti? Jignind? (Miercuri, 20 iulie 2016, 8:25)

        Matei.M [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        Asa-zisele tale argumente spun totul despre tine. Ce-ar fi sa consulti tu un psiholog profesionist si sa vezi cate cazuri de copii de pana in 14 ani isi decopera orientarea sexuala diferita? Nu este o chestiune de alegere, asa cum incerci ironic sa sustii. Oamenii acestia au fost condamnati la moarte de-a lungul timpului, au fost supusi electrosocurilor. Pentru ce? Pentru o simpla placere sexuala? E penibil. Raspunsul tau arata lipsa totala de empatie si de intelegere a fenomenului. Sustii ca tarile occidentale si civilizate s-au civilizat prin crestinism. Depinde ce intelegi prin civilizatie. E un cuvant cu acceptii multiple. Daca ne referim la egalitate in drepturi si, in general, la drepturile individului, la iluminarea prin educatie, acestea apartin clar miscarilor ateiste. Vezi Revolutia Franceza. Romanii erau cei mai multi analfabeti pana la Cuza, cand s-a introdus invatamantul obligatoriu. Si tot Cuza a intrat in conflict cu biserica, luandu-i averile.
        • 0 (0 voturi)    
          Tu jignesti (Vineri, 22 iulie 2016, 19:43)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Matei.M

          Ne jignesti cand ne compari cu Isis si cu "fundamentalistii islamisti", ne jignesti cand ne etichetezi cu "homofobi". Eu doar ti-am raspuns la intrebarile TALE. Si daca tu consideri ca aceste comparatii stupide sunt "argumente", atunci e adevarat tot ce am zis despre tine.

          Mai mult de 1 din 5 copii e obez in SUA. Rezulta de aici ca obezitatea e normala? Nu. Si zici ca nu esti prost, daca vii cu "argumente" din astea?

          Ba da, tot ceea ce faci e chestiune de alegere, ca nu esti teleghidat.

          Eu n-am sustinut sa fie pedepsiti homosexualii. Nu e o "simpla placere sexuala", e o tulburare mintala.

          Empatia nu poate sa anuleze adevarul, dreptatea si normalitatea. Am toata empatia pentru ei (mai putin pentru cei agresivi si propagandisti), dar asta nu inseamna ca trebuie lasati sa faca tot ce vor si sa distruga societatea si sa-i schimbe legile, pentru "o simpla placere sexuala".

          Ia citeste despre crimele si decapitarile de la Revolutia franceza si toate marsaviile care s-au facut, sa vezi egalitate. Si au incoronat o prostituata ca "zeita a ratiunii". Doar s-a inlocuit un regim defect cu un altul, un regim de teroare, crime si imoralitate care a adus mai tarziu comunismul. Multi istorici pun la indoiala faptul ca revolutia franceza a fost un lucru bun.

          Cuza n-a fost ateu, deci nu stiu ce vrei sa demonstrezi. In afara de faptul ca nu intelegi nimic din istorie.

          Ca sa nu mai incerc inutil sa-ti scot prostia si ignoranta din cap, iti propun ceva simplu: gaseste o tara care a fost macar 100 de ani atee si du-te acolo, sa vezi ce bine e.
  • -4 (22 voturi)    
    in general e greu sa-i explici romanului (Marţi, 19 iulie 2016, 14:10)

    gica pantalon [utilizator]

    ca decizia a doua persoane de a se casatori (civil) nu ar trebui sa il implice in nici un fel. e ceva privat
    • 0 (18 voturi)    
      Nu (Marţi, 19 iulie 2016, 14:33)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Nu este privat. Atata timp cat pe Certificatul de casatorie semneaza si parafeaza o autoritate publica, este cat se poate de public.
      Are rost sa spun ca problema nu este despre a le interzice sa si-o... (ASTA e privat), ci despre autentificarea legaturii prin mijloace de drept civil? Banui ca nu. Vorba ta "in general e greu sa-i explici romanului".
      • -4 (16 voturi)    
        gigele (Marţi, 19 iulie 2016, 14:52)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        decizia intre persoane este privata. o decizie privata poate fi parafata de o institutie publica. asta nu inseamna ca decizia respectiva este publica si trebuie sa-ti bagi tu nasul, nu intereseaza pe nimeni daca esti tu te acord. la fel ca atunci cand un cuplu hetero se casatoreste, nu este intrebat nimeni ce parere are.
        • +5 (15 voturi)    
          OK, Gigule (Marţi, 19 iulie 2016, 15:28)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          M-ai convins. Sunt sigur ca si copii tai iti vor calca pe urme. Vor striga in gura mare ca nu-i treaba nimanui daca ei vor sa se casatoreasca legal cu o capra, o oaie sau poate un cal. Dupa preferinte. Sau dimensiuni.
          Legat de privat / public, poate ne spui de ce casatoriile civile au nevoie de martori, de ce se tin in sedinte publice si de ce se trec intr-un registru public. Ca aici era vorba despre actul casatoriei, nu despre decizia de comuniune sau ce altceva mai vor respectivii sa faca. Repet cu alte cuvinete, ca poate n-ai inteles: din partea mea poti (scuze, puteti) sa o faceti cu oricine.
          • -4 (8 voturi)    
            clasicul "argument" (Marţi, 19 iulie 2016, 17:03)

            gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

            pai maine se doreste legalizarea casatoriilor cu animale. poate nu vezi mica diferenta intre un om major cu descernamant si un cal. na, fiecare cat poate. repet, decizia de mai sus apartine persoanelor, statul consemneaza fara sa iti ceara parerea.
            • +4 (4 voturi)    
              Clasica prostie (Marţi, 19 iulie 2016, 19:18)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

              Daca nu vezi "mica diferenta" intre un barbat si o femeie si intre un cuplu normal barbat-femeie si unul homosexual, n-o sa ai probleme in a trece peste faptul ca unul din parteneri e mai... altfel si nu vorbeste.

              Oricum nu ceri consimtamantul mielului cand il tai si il mananci, vacii cand o mulgi sau calului cand il pui sa-ti traga caruta si il biciuiesti. Deci precedentul exista.
        • +5 (13 voturi)    
          iauzi (Marţi, 19 iulie 2016, 17:29)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          Strict privat, doi indivizi pot decide de comun acord si in deplina impunitate ca unul din ei sa il omoare si sa il manance pe celalalt? Ca au fost cazuri, evident implicati doar homosexuali, si politia l-a umflat pe supravietuitorul canibal. A fost incorect ca l-au condamnat?
        • +4 (4 voturi)    
          E greu sa explici cuiva care sustine o aberatie... (Marţi, 19 iulie 2016, 19:23)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          Casatoria se face cu martori care semneaza si ei in registru.

          Ma intereseaza pentru ca o minoritate (homosexualii) vrea sa schimbe societatea, legile si institutiile ei, inclusiv modul in care sunt educati copiii. pentru motivul penibil ca "asa le place lor". De asta ma intereseaza. Altfel nici nu vreau sa stiu ce fantezii sexuale are fiecare. Sa si le tina in dormitorul propriu.
  • +1 (13 voturi)    
    Baietii aia homo (Marţi, 19 iulie 2016, 14:52)

    Toni_Romania [utilizator]

    Baietii aia homo nu se gandesc niciodata ca daca ai lor parinti nu ar fi fost "demodat" de hetero ei nu ar fi existat pe Terra azi?
    • -1 (13 voturi)    
      logica lipsa (Marţi, 19 iulie 2016, 16:02)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      dar, eu sa zicem, sunt hetero si nu imi doresc copii. ce treaba are una cu alta?? suntem toti obligati sa ne impuiem? vorba unora, mai destepti, specia nu e amenintata, linistiti-va, domnule. nu e obligatia mea sa fac copii. daca pe dvs asa va mana constiinta, puteti face si 15, sa va traiasca!
      • +1 (7 voturi)    
        Chiar ca n-ai logica (Marţi, 19 iulie 2016, 18:43)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui clam

        Un cuplu normal poate sa aiba sau sa nu aiba copii. Un cuplu homosexual nu poate NICIODATA, prin definitie, sa aiba copii. Deci ce rost are sa se "casatoreasca"?

        Nu e nici o logica in comparatia intre un cuplu normal care nu are copii si unul homosexual.
  • +10 (18 voturi)    
    Si ateii sunt hetero! (Marţi, 19 iulie 2016, 14:55)

    Toni_Romania [utilizator]

    Tot delireaza unii ca atitudinea anti-homo e "indusa in capul oamenilor de crestinism".
    Bai baieti, in lume sunt si milioane de ATEI heterosexuali si familisti ce nu vor sa auda de "normalizarea" publica a deviantilor sexuali !
  • +2 (10 voturi)    
    Peisaj (Marţi, 19 iulie 2016, 15:57)

    Releu_13 [utilizator]

    În jurul copilului meu este plin de hoți, criminali, mafioți și șmecheri.
    Doi homo care-și bagă limba pe gât, se pierd în peisaj.

    De-aia-i România cu veceu în curte. Nu avem simțul prioritățor.
    • +2 (8 voturi)    
      . (Marţi, 19 iulie 2016, 16:59)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui Releu_13

      romanul e obisnuit cu peisajul lui grotesc-smecheri la tot pasul, hoti, femei si copii abuzati. dar nu vrea nicio schimbare in landscape- homosexualii ii sar in ochi, il dezgusta mai mult decat toti incestuosii si violatorii de care auzim zilnic la stiri. "cum sa se pupe doi oameni de acelasi sex?/" asta e marea grija a romanului.
      • +1 (5 voturi)    
        Pe acelasi principiu (Marţi, 19 iulie 2016, 17:29)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui clam

        Francezul e obisnuit cu atentatele, englezul cu mancarea buna si germanul cu bautura pana crapa.

        Generalizarile se pot aplica la fel de eficient oriunde pentru ca sa scoti in evidenta o latura negativa. Problema lor e ca nu te ajuta la nimic in rezolvarea problemei. Este ca degetul mijlociu aratat unui sofer care te-a stropit: te va stropi si a doua oara (ca sa vezi bine ca poate) iar hainele tale sunt tot murdare.
      • +3 (7 voturi)    
        da (Marţi, 19 iulie 2016, 17:48)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui clam

        asa e.corect spus.numai la romani se fura si violeaza,talhareste sau se drogheaza.la altii nu.
        bai ai dracu romani,sunt imposibili baietii astia

        ma duc in fundu' curtii,ca mi se apleaca
      • +2 (6 voturi)    
        Interesant (Marţi, 19 iulie 2016, 18:33)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui clam

        Cand un conservator pune in aceeasi propozitie "homosexual" si "violator" e vinovat de homofobie. Cand o face un progresist e doar o ilustrare fara nici o intentie de denigrare.
      • +2 (4 voturi)    
        Daca ne dezgusta la fel, e bine? (Miercuri, 20 iulie 2016, 1:59)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui clam

        Sau nu te-ai gandit la varianta asta? Vreau schimbare, dar nu orice schimbare. Vreau schimbare in bine, nu in rau. Vreau sa nu mai fie nici incestuosi, nici violatori, nici alti deviati sexuali. Si vreau sa nu mai aud argumentul asta stupid cu "marea grija a romanului".
    • +4 (6 voturi)    
      Prioritati (Marţi, 19 iulie 2016, 17:54)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Releu_13

      La inceput s-a decriminalizat homosexualitatea. Lumea avea alte probleme stringente: razboaie, recesiune, somaj, lupte politice. Apoi s-au introdus uniuni civile. Atentia lumii era asupra unor probleme importante: economice, politice, instabilitate, nesiguranta, veceu in fundul curtii. Apoi au venit casatoriile. Problemele lumii au ramas aceleasi: razboaie, nesiguranta economica, saracie, agitatie politica. Acum avem batalia transgenderismului. Lumea e preocupata de alte lucruri: teroristi, refugiati, Brexit, Trump, Putin, Erdogan. Asa avanseaza progresismul: inducand ideea ca problemele permanente ale umanitatii sunt si cele esentiale.
    • +4 (6 voturi)    
      De acord (Marţi, 19 iulie 2016, 18:41)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Releu_13

      Sa nu mai discutam de aprobarea casatoriilor homosexuale. Spune-le sa nu mai incerce ei sa schimbe legile, ca avem probleme mai importante: coruptia din sistemul medical, sclavie, educatie etc.
  • +4 (6 voturi)    
    La ce-i buna (Marţi, 19 iulie 2016, 16:02)

    vasile-roaita [utilizator]

    casatoria asta? aici la mine unde stau eu in Scandinavia majoritatea traiesc in concubinaj si o duc bine mersi
    • 0 (6 voturi)    
      E buna ca sa distrugi un sistem (Marţi, 19 iulie 2016, 18:34)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Doar in randul gay-lor e o obisnuinta sa aiba parteneri multipli. Majoritatea gay-lor nu e interesata de casatorie decat ca sa faca ceva ce nu puteau face pana acum si sa isi bata joc de o institutie traditionala si normala.
  • +1 (5 voturi)    
    stupid people (Marţi, 19 iulie 2016, 17:36)

    EXEs [utilizator]

    Scopul initial al casatoriei religioase era de protejare a copiilor pentru perpetuarea speciei si evident a religiei.
    Scopul casatoriei civile este de obtinere a unor avantaje materiale (fiscale, sociale etc) atat in timpul casniciei cit si dupa divort sau moartea unuia dintre parteneri.
    Daca gheii astia vor avantaje materiale atunci pot sa le ceara belgienilor care le-au aprobat modul de viata.
    Daca gheii vor sa le fie aprobata casatoria doar pentru ca "asa simt ei" atunci pot sa o simta si fara o fituica de hartie stupida.
    Sincer ma doare'n pix de prostiile din capetele lor. Deocamdata casatoria gay este ilegala aici, dar probabil ca pana la urma birocratii aia gayuropeni o sa ne impuna modul lor imbecil de a vedea egalitatea, democratia si libertatea.
    • +2 (4 voturi)    
      Chiar stupid (Marţi, 19 iulie 2016, 18:31)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Statul sustine perpetuarea speciei. Casatoria civila si "avantajele materiale" sunt menite tot sa ajute familia care procreaza si e motorul societatii. Pentru ce sa ajute statul 2 persoane de acelasi sex? Se si pierde sensul ajutorului, pentru ca daca se aproba astfel de parteneriate oricine ar putea sa formeze un parteneriat pentru beneficii materiale si de alta natura.
  • +1 (5 voturi)    
    homofobia (Miercuri, 20 iulie 2016, 5:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    mai baieti e homosexualitate latenta in 70 % din cazuri , asa ca ....
  • -2 (2 voturi)    
    Trist (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:20)

    RaduMiron [utilizator]

    Uitandu-ma la comentarii observ ca majoritatea sunt departe de a interioriza principiul “Libertatea ta se termină acolo unde începe libertatea celuilalt!”. In conditiile astea nu vad cum am putea deveni o democratie civilizata si stabila.