Mircea Badea cere ca "Tolontan sa fie investigat de DIICOT, ca aia de la Sky News". / Replica lui Tolontan la declaratiile lui Augustin Lazar despre dezinfectantii diluati: Ziua in care procurorul general a intors armele de la fapte la science fiction

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 24 august 2016, 10:36 Revista Presei | Subiectele Zilei

Catalin Tolontan
Foto: Agerpres
Jurnalistul Catalin Tolontan reactioneaza, pe blogul sau, la declaratiile de marti ale procurorului general, Augustin Lazar, in scandalul dezinfectantilor diluati. "Chiar daca sintem in 23 august, ziua cind procurorul general a intors spatele realitatii si s-a aliat cu literatura Science Fiction, citeva fapte nu strica totusi", a scris Catalin Tolontan, subliniind ca "singura diluare legala e cea de pe eticheta!" si amintind ca "Suprasept este unul dintre cei doi dezinfectanti indicati de fisele de fabricatie Hexi publicate de Gazeta drept falsificat. In cazul Suprasept, diluat de 10 ori. Suprasept a fost confirmat ca falsificat de 10 ori atit in analizele comandate de ziar, cit si in cele facute de catre Guvern si, separat, de Parchet." Intre timp, realizatorul Antenei 3 Mircea Badea, coleg de trust cu Catalin Tolontan, cere ca "Tolontan si acolitii sai" sa fie "investigati de DIICOT exact ca aia de la Sky News".

Mircea Badea a scris, pe pagina sa de Facebook, despre "mizeriile demente si eronate promovate de Tolontan si acolitii sai care ar trebui investigati de DIICOT exact ca aia de la Sky News" :"Asta e, nu suntem toti cretini sau securisti. Cine crede ca Tolontan e Dumnezeu pe pamant sa se duca in cap odata cu el. Sunt satul de imbecili si de nemernici", adauga Mircea Badea.

Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, declarase ca s-au primit la Parchet rezultatele testelor de eficienta pe unul dintre loturile Hexi Pharma, rezultatele fiind "si pozitive si negative", urmand ca analize pe un alt lot de dezinfectanti sa fie facute in strainatate.

Reactia lui Catalin Tolontan, pe blog:

Chiar daca sintem in 23 august, ziua cind procurorul general a intors spatele realitatii si s-a aliat cu literatura Science Fiction, citeva fapte nu strica totusi:

Analizele despre care vorbeste Augustin Lazar nu au venit acum, ci in urma cu doua luni! Si ele nu sint analize de concentratie, ci de eficienta.

Nu exista notiunea de diluare legala a biocidelor, alta decit cea de pe eticheta. Ca sa pastram adevarul, magistratul nici nu a vorbit despre "diluare legala a concentratiei", dar comunicarea lui a fost atit de extraterestra, incit se putea intelege inclusiv asta. Revenind, singura diluare legala e cea de pe eticheta!  Sau, daca legea s-a schimbat, sa fim anuntati cu totii: ne fondam companii care vor ambala "Suc de portocale 100%!" in care vom pune doar 10% portocale ca oricum miroase a portocale.

Ce, inselam pe toata lumea?! Nu-i nimic, daca ne prind o sa spunem ca ne persecuta Sistemul si se urmareste izgonirea portocalelor din ghivece.

Sa luam un exemplu concret. Suprasept este unul dintre cei doi dezinfectanti indicati de fisele de fabricatie Hexi publicate de Gazeta drept falsificat. In cazul Suprasept, diluat de 10 ori. Suprasept a fost confirmat ca falsificat de 10 ori atit in analizele comandate de ziar, cit si in cele facute de catre Guvern si, separat, de Parchet.

Diluarea lui oficiala de pe eticheta este de 0,5% la 15 minute. Dintr-un litru de Suprasept concentrat faci 200 de litri de dezinfectant pentru spital. Hexi dilua insa concentratul, asa incit cei 200 de litri, diluati in spital conform etichetei, deveneau apa chioara.

Stiintific, este imposibil ca Suprasept sa fie eficient in aceste conditii. De altfel, nu la Suprasept s-a referit Augustin Lazar. El a spus ca unele teste de eficacitate confirma, iar altele infirma. Ce? Incercind sa traducem, neautorizat, din klingoniana procurorului general, asta inseamna, probabil, ca substantele cu grad mare de falsificare au picat si testul de eficienta, iar cele cu grad mai mic de falsificare, au trecut testul de eficienta. Numai ca acest test este unul limitat si cu care, legal, nu poti face nimic. De ce?

Pentru ca autorizarea biocidelor de catre Comisia Nationala de Biocide se face printr-un test mult mai sever decit cel de la Cantacuzino. Nu acest test se afla in sutele de dosare aprobate de Comisie si asta se poate verifica imediat! Asta s-ar cuveni sa explice oamenilor Guvernul, Ministerul Sanatatii sau insasi Comisia, in cazul in care n-au plecat cu totii pe Pandora. Nu mai vorbim de comunicarea Parchetul General ca de fiecare data cind vorbeste Augustin Lazar se destupa sticlele de sampanie in casele de avocatura de pe Marte.

Daca statul alege sa taca,  se va crea senzatia, evident de mare interes pentru sefii din sanatate care stiu adevarul crud si se tem de procesul penal ce va veni, ca or fi fost dezifectantii Hexi Pharma diluati, dar nu conteaza, ca erau eficienti. Poate ca asta vor unii oameni care au capturat statul. Numai ca faptele sint incapatinate.

E o gluma cinica. Nu, dezinfectantii falsificati nu erau eficienti! Legea arata clar ca, atunci cind un biocid este autorizat in Europa si in Romania, testele de eficacitate sint mult mai extinse decit cele ale caror rezultate le-a balmajit procurorul general ET.
























19881 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    dap (Miercuri, 24 august 2016, 10:48)

    adrian_rolland [utilizator]

    Era de asteptat sa se puna prosopul pe tambal...

    Intersele din domeniu sunt prea mari incit sa conteze moartea a citorva mii de pacalici din cauza asa ziselor substante dezifectante.

    Sau vor sa spuna ca dl. Condrea s-a sinucis aiurea.
    • +8 (16 voturi)    
      mda... (Miercuri, 24 august 2016, 13:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      la inceput toti au siz ca Tolontan are dreptate...
      acum brusc nu mai e asa....
      sa fim seriosi... ori ai un iq negativ (ca mircea badea de exemplu), ori iti dai seama ca este CLAR ceva putred!
    • +1 (5 voturi)    
      Mai este "material" pt. Tolontan & A3(pro/mo) (Miercuri, 24 august 2016, 14:40)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Sistemul informatic cu care lucrează funcționarii APIA este elaborat de Siveco, o companie Ghitza IT care a realizat o mulțime de produse soft pentru instituții de stat.

      Contractul cadru dintre APIA și Siveco, în valoare de 32 milioane euro, expiră la sfârșitul acestui an, iar dezvoltarea extensiilor de program necesare plății subvențiilor aferente anului 2015 costă aproximativ 9 milioane euro. Până acum, sistemul informatic care permite plata subvențiilor pentru fermieri s-a blocat de mai multe ori.
  • +22 (30 voturi)    
    Cine e Mircea Badea ? (Miercuri, 24 august 2016, 10:49)

    VasilescuA [utilizator]

    N-am auzit de el, e medic, blogger sau ce ?
    • +9 (15 voturi)    
      mircea badea (Miercuri, 24 august 2016, 12:59)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Mircea badea e o maimutsa angajata la circul dom'profesor SRL. Face si el tumbe dupa cum ii arunca sefii zaharel.
    • +6 (12 voturi)    
      un absolvent de facultate (Miercuri, 24 august 2016, 13:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      care incercat de N ori sa isi "ia" licenta..in final cica a reusit !
    • +5 (11 voturi)    
      E un gunoi (Miercuri, 24 august 2016, 13:57)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Daca vrei sa te murdaresti, da pe Antena3 pe la miezul noptii si vei avea acest privilegiu.
    • +4 (12 voturi)    
      ... (Miercuri, 24 august 2016, 13:59)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Clown
  • +17 (23 voturi)    
    De acord (Miercuri, 24 august 2016, 10:49)

    Primul [utilizator]

    Sunt de acord cu Tolontan! Punct
  • -9 (25 voturi)    
    Care mai este adevarul? (Miercuri, 24 august 2016, 10:50)

    Miky60 [utilizator]

    Deja nu se mai intelege nimic. Tot felul de declaratii care se bat cap in cap. Eu eram sigur ca cei de la Hexi Pharma au furat, ca asa a spus Tolontan si il cred tot timpul. Dar acum Procurorul spune ca nu este tocmai asa, si este procuror deci trebuie sa aibe mereu dreptate, ca tot procurorii au inchis atatia spagari si infractori. Deci, nu mai inteleg nimic, pe cine trebuie sa credem?
    • +5 (7 voturi)    
      simplu (Miercuri, 24 august 2016, 12:50)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Hexi a aratat cum functioneaza un sistem. Hexi nu a fost mega firma de facut bani, insa oamenii din sistem care erau pe statele de plata, sunt aceiasi care sunt si pe cele ale firmelor unde intr-adevar se "fac" bani. Deci se pune un pic batista pe tambal, ca din cauza micutei hexi sunt deranjate manevrele serioase si alea nu pot fi blocate. Cati bani se sifoneaza in sanatate... ehee...
    • +4 (8 voturi)    
      Nu ai inteles (Miercuri, 24 august 2016, 12:56)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Procurorul cu pricina e probabil (adica 99.99% in cazul asta) corupt.

      E clar ce facea firma asta, de la trucat de licitatii, la spalare de bani, diluare (compromiterea calitatii) produselor, monopol, falsificarea analizelor, etc etc etc

      DNA face dosarele si justitia ii elibereaza de cele mai multe ori dandu-le fara executare.

      Tu chiar crezi ca toti procurorii sunt cinstiti, toti doctorii iau spaga, toti presedintii sunt betivi, etc?
      ufff
    • +2 (6 voturi)    
      Daca tot a timp de marait informeazate cum trebuie (Miercuri, 24 august 2016, 13:11)

      blackthrone [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Probele luate imediat dupa incepera scandalului aratau ca solutiile hexi erau diluate, probele analizat acum au fost luate cu o saptamana mai tarziu, noile analize urmand sa arate daca probele au fost alterate. Unele portaluri de stiri au au mai specificat ca in acea saptamana compania hexi pharma si-a retras mai multe produse de pe piata pe care ar fi putut sa le inlocuiasca sau sa le modifice.
    • +4 (8 voturi)    
      N-ai pentru ce (Miercuri, 24 august 2016, 13:30)

      blackthrone [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Probele luate imediat dupa incepera scandalului aratau ca solutiile hexi erau diluate, probele analizat acum au fost luate cu o saptamana mai tarziu, si urmeaza sa fie supuse altor analize care ar trebui sa confirme daca au fost alterate sau nu. Unele portaluri de stiri au au mai specificat ca in acea saptamana compania hexi pharma si-a retras mai multe produse de pe piata pe care ar fi putut sa le inlocuiasca sau sa le modifice.
    • +6 (10 voturi)    
      procurorul face parte din sistem (Miercuri, 24 august 2016, 13:33)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      daca consecintele au ramificatie mare, atunci sistemul acopera, se apara.
    • +1 (5 voturi)    
      Adevarul este... (Miercuri, 24 august 2016, 14:04)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ...urmatorul:
      Daca pui problema asa, atunci trebuie sa fim cu totii in ceata; dar daca ne aducem aminte de catre cine a fost pus procuror general domnul Augustin Lazar, atunci putem banui de ce este atat de confuz batalionul de postaci ai PSD.
    • 0 (4 voturi)    
      Sunt multi care vor capul lui Tolo !! (Miercuri, 24 august 2016, 14:49)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Incepand cu colegii de breasla ca prea le-a dat o inca o lectie de investigatie jurnalistica !!
      Tolontan a vorbit de doua produse Suprasept si Thor (cele mai vandute) care au iesit la analiza ICECHIM foarte diluate ! Tot atunci el a spus ca laboratorul nu e acreditat si ca nu exista in Romania niciunul acredit, adica unul al carui rezultate sa poata fi folosite in instanta fie pentru acuzare fie pentru aparare ! De la Tolontan am inteles ca variabilele sunt : produsul, lotul (farmacistul care prepara loturile electronic stabilea dilutii diferite in functie de ce i se comanda de catre sefi si nu dupa reteta) iar de analizat se analizeaza concentratia/sau eficienta . Analizele astea au fost facute la Cantacuzino, tot neautorizat probabil pentru a nu trimite in strainatate foarte multe produse datorita costurilor ci numai cateva ....Orice discutie pana la finalizarea anchetei e energie risipita sau manipulare a multor grupuri de interese... !!!
  • +21 (25 voturi)    
    Mircea Badea sa fie anchetat de pishiatrii (Miercuri, 24 august 2016, 10:51)

    levierul [utilizator]

    Propun sa se faca o comisie de psihiatrii, pentru mircea badea. Lingau patologic
    • +3 (7 voturi)    
      Propun (Miercuri, 24 august 2016, 12:57)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      sa nu il mai bagam in seama pe cocalarul de servici.

      Eu asta fac de peste 10 ani dar uite cum Hotnews imi reaminteste de existenta acestui pacalici penibil.
    • +1 (7 voturi)    
      a declarat razboi doamnei Kovesi (Miercuri, 24 august 2016, 13:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      si nu a"concretizat"...ciudat e Shpagasin acesta
  • +3 (11 voturi)    
    Sirul de Invective promovate de Shpagasin (Miercuri, 24 august 2016, 10:54)

    un domn [utilizator]

    arata Nivelul $hiparlei ICA in materie de Jurnalism, nici u Tolo nu imi este rusine..apoi Pastorul...Cap De Urs, si facuta care a agresat in scris copilul dl Tapalaga...aceasta este imaginea Intacta a unui "trust" de presa...sau Presiune ?
  • +10 (12 voturi)    
    Este adevărat că în România... ? (Miercuri, 24 august 2016, 10:54)

    Soarele [utilizator]

    Da!
  • +13 (17 voturi)    
    Pe cind si un test psihiatric pentru Badea? (Miercuri, 24 august 2016, 11:00)

    IancuJianu [utilizator]

    ...
  • +2 (8 voturi)    
    Q E D (Miercuri, 24 august 2016, 11:00)

    UnOarecare [utilizator]

    ...restul e vraja...poate chiar penala pt procuror?
  • +3 (9 voturi)    
    Statul român securist (Miercuri, 24 august 2016, 11:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Au inceput lucraturile securiste, e clar. Nu degeaba s-a bagat in discutie si slugoiul Varanului turnator. Baietii nu se lasa cu una, cu doua, iar Justitia ii va apara ca si pina acum.
  • +11 (15 voturi)    
    /// (Miercuri, 24 august 2016, 11:07)

    hmara [utilizator]

    Dar cine este Badea asta???
    • -1 (3 voturi)    
      E inchis acolo. (Miercuri, 24 august 2016, 13:20)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      sa nu iasa afara si sa afle adevarul, ca dezerteza...
  • +10 (14 voturi)    
    nelamurire (Miercuri, 24 august 2016, 11:08)

    gechi [utilizator]

    eu nu inletel un lucru, daca Mircea Badea e satul de "imbecili si de nemernici", de ce naiba mai sta la Antena3?
  • +6 (10 voturi)    
    banii n-au miros (Miercuri, 24 august 2016, 11:08)

    revo [utilizator]

    Este cat se poate de clar ca in aceste luni de vara multe intelegeri s-au clocit si s-au parafat. Eu zic ca sticlele cu sampanie au pocnit in foarte multe dosare, nu numai in Hexi. Daca ne uitam si la neasteptata turnura din dosarul padurilor lui Sturza, este mai mult decat clar - toti greii au acceptat sa contribuie, fiecare cum poate, unii cu bani, paduri, terenuri, vile, actiuni, altii cu falsificarea probelor si masluirea dosarelor, dar toti sub inteleapta carmuire a marelui om de stat, Ciolhanis, care face, acum pe fata, o altfel de politica. Pace si prietenie & disciplina nemteasca la cotizatii.
    Se apropie marea eliberare! Eu zic ca pana la alegeri mari minuni se vor intampla, multe lacate si porti se vor deschide ca prin farmec si multi vor fi scosi de duhul sfant, evident, de la racoare, si gramezi intregi de dosare vor fi mistuite de foc, prin combustie spontana!
    • 0 (4 voturi)    
      De acord (Miercuri, 24 august 2016, 13:02)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui revo

      dar nu inteleg Johanis ce trebuia sa faca?

      Justitia (adica doar DNA) inca functioneaza, mai mult ce atributii are el?

      Daca nu ati strans randurile sa o votati pe Udrea... vezi ce se intampla.
      Las ca o sa ai ce vota curand, noi vom alerga dupa iepuri mici si multi, iar 'marile partide' vor culege restul si vor numi alt presedinte (pe pariu).

      Sa vad atunci, cu un Mitica care se inrudeste cu gitanii si face presiuni in justitie cum iti place.
      • 0 (0 voturi)    
        un cascaval mare, mare (Vineri, 26 august 2016, 19:49)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Toate firele, afacerile si banii duc la SRI; si tot SRI are si "dovezile", care, dupa cum bine vezi, se dilueaza cu fiecare luna care trece. Iar la SRI, cine e sef? Amicul premierului Grivco (santinela acum la Cotroceni), un soricel cumintel si ascultator numit Hellvig.
        Ce naiba, ba, chiar sunteti orbi? Eu ma astept ca aia din dosarul padurilor, si sunt nume grele acolo, pe langa cele 43.000 ha de padure sa umfle si cateva sute de milioane de euro despagubiri, dupa ce vor da in judecata Statul pentru cel putin vreo 10 capete de acuzare. Si iti inchipui cumva ca sobolanul Ciolhannis, fire strangatoare din nastere, va fi lasat cumva pe-afara? Are si el bucata de cascaval asigurata.
  • +10 (16 voturi)    
    tolo (Miercuri, 24 august 2016, 11:09)

    81ack [utilizator]

    Nu lăsa subiectul. Mi se pare total nefericită declarația procurorului general. Mai bine tăcea.
  • +9 (13 voturi)    
    :) (Miercuri, 24 august 2016, 11:16)

    cepreudonim [utilizator]

    invidios boxerul....ma rog...sacul.

    TOLO e un tip simpatic, cu credibilitate, Badea...doar un coprofag. si nu se dezminte....fructifica orice ocazie pt satisfacerea poftei nebune de papat.

    voi faceti circ...noi vom arunca cu petale de trandafiri peste voi.
  • +8 (12 voturi)    
    Despre Antena 3 si Procurorul general (Miercuri, 24 august 2016, 11:17)

    Adri70 [utilizator]

    Despre Antena 3: Televiziunea "TOTUL PENTRU INFRACTOR", loveste din nou! :)

    Despre Procurorul general: Mai oameni buni, nu l-ati vazut cum se balbaia si cerea tot timpul sa i se puna "alta intrebare"? Omul ala ori este de o incompetenta cumplita, ori are de pus in aplicare un plan, jucandu-si, insa, foarte prost rolul...
  • +10 (14 voturi)    
    Musamalizare (Miercuri, 24 august 2016, 11:22)

    mircea112 [utilizator]

    Daca si Mircea Badea spune chestia asta e clar ca se incearca musamalizarea la tot scandalul, bagarea sub pres a mizeriei. DNA ar trebui sa se sesizeze , de ce doreste PSD+ ALDE musamalizarea scandalului si mutarea lui in derizoriu? Oare sunt implicatii politice ?
    • +5 (7 voturi)    
      nem (Miercuri, 24 august 2016, 12:36)

      DoroDoro [anonim] i-a raspuns lui mircea112

      MB il uraste pe Tolontan si cam atat boss
      • -1 (3 voturi)    
        Asha, ca de la ... (Miercuri, 24 august 2016, 14:05)

        Lally [utilizator] i-a raspuns lui DoroDoro

        .. fost MF1-ist la altul. :D :D :D
  • +8 (14 voturi)    
    Tolontan are silogismul la el. (Miercuri, 24 august 2016, 11:24)

    SkyDan [utilizator]

    "Sunt satul de imbecili si de nemernici", adauga Mircea Badea." Badea tu esti unul. Nu mai trage fiare ca ajungi ca ele.

    Tolontan e extrem de rational si cred ca si-a facut temele.

    Romania - o infectie. Strazi, spitale, paduri, masini, oameni - jeg peste tot. Culmea nemerniciei - sa furi din dezinfectantii din spitale. Curios ca putina lume reactioneaza la acest fapt incalificabil. Sa omori oameni cu buna stiinta. Asta da " conspiratie impotriva poporului rumun".

    Stiu, UE e de vina!
  • +17 (21 voturi)    
    Mircea Badea, chiar el (Miercuri, 24 august 2016, 11:30)

    Ovidiu M [utilizator]

    "Sunt satul de imbecili si de nemernici"... cateodata ma intreb... oare omul asta chiar nu are oglinda acasa?
    • +7 (11 voturi)    
      ... pai tocmai ca are (Miercuri, 24 august 2016, 12:25)

      fordon [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

      casa plina de oglinzi... si in acest caz afirmatia lui este de inteles si deplin justificata.
    • +1 (5 voturi)    
      Editura. (Miercuri, 24 august 2016, 12:32)

      MirceaGeorgescu1 [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu M

      Are oglinda, dar citeste numai carti din editura Badea, ca i le da mamica gratis!
  • +2 (8 voturi)    
    Bleah (Miercuri, 24 august 2016, 11:31)

    mihhaii [utilizator]

    Mircea Badea e exemplul de asa nu, un baiat inteligent dar care si-a pierdut obiectivitatea de multi ani de zile.Inteligenta < caracterul. Intotdeauna
  • +18 (22 voturi)    
    pacat (Miercuri, 24 august 2016, 11:35)

    zigot [utilizator]

    ca un tip ca badea a ajuns sa isi spuna parerea pe o problema serioasa; parerile acestui scandalagiu-patimas nu trebuie sa fie facute publice prin mas media care se respecta, cred eu
  • +5 (9 voturi)    
    Cine ? (Miercuri, 24 august 2016, 11:44)

    Tkay [utilizator]

    Cine e Mircea Badea si de ce ar merita sa ne luam dupa ce spune el ? Hai sa lasam sa se asterne praful peste imbecilul ala si sa nu ii mai promovam ineptiile.
  • -7 (13 voturi)    
    dubios (Miercuri, 24 august 2016, 11:49)

    Siddha [utilizator]

    Nu-l agreez defel pe Mircea Badea dar de data asta sunt total de parerea lui. Tolontan asta e un dubios si jumatate. Cum naiba el, redactor sef ( sau ce-o fi) la Gazeta Sporturilor face anchete numai in sistemul medical si in domeniul lui deloc ? Si alea pe care le face tot dubioase sunt. Cu putin timp in urma demarase o mare ancheta despre dr, Monica Pop ce la Spitalul de oftalmologie acuzand-o pe aia de conflict de interese si alte asemenea. Ati mai auzit ceva dvs ca eu nici atat?
    • 0 (4 voturi)    
      poate pentru tine (Miercuri, 24 august 2016, 12:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Siddha

      Ancheta aia cu monicutza este documentata. Vezi ca a publicat inclusiv contract falsificat si modificat la n ani dupa cel initial. Cel initial l-a obtinut de la onrc, daca nu ma insel.
    • +1 (5 voturi)    
      Mai bine tacea (Miercuri, 24 august 2016, 13:06)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Siddha

      oamenii mureau in continuare, banu de la buget se misca frumusel prin Cipru spre conturile secureilor...

      Tu unde te duci cand ai probleme medicale?
      Ai trebui sa ii zicem saru-ma lui Tolontan.

      E dubios ca el se ocupa (si nu institutiile statului) dar bine ca o face.
      Tu ai inteles ce a dezgropat Tolontan?
  • +10 (14 voturi)    
    si totusi Mircea Badea (Miercuri, 24 august 2016, 11:49)

    titirica [utilizator]

    ar trebui anchetat pentru spume la gura si internat de urgenta la spital de profil....
    • -2 (2 voturi)    
      e "jurnalist" (Miercuri, 24 august 2016, 16:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      deci are imunitate din cate stiu...
      sper sincer sa ma insej si cineva sa-l dea in judecata pe terminatu asta si sa-i ceara despagubiri ca sa fie nevoie sa locuiasca acasa la parinti pana moare!
  • +9 (13 voturi)    
    Bila neagra? (Miercuri, 24 august 2016, 11:52)

    Pac-pac [utilizator]

    Nu am vazut declaratia procurorului general dar am citit articolul lui Tolontan.
    Daca dl. Lazar nu este extrem de ferm in declaratii referitor la scandalul Hexy Pharma, cred ca merita o bila neagra.
    Ce nu intelege ca prin acea inselatorie nemernicii de la Hexy Pharma castigau licitatii prin caiete de sarcini aranjate?
    De fapt miza este pedepsirea coruptiei din spitale, iar daca dl. Lazar nu intelege asta, sa se intoarca in Alba, un judet mic si linistit. La Bucuresti trebuie sa fii carnivor, ca Kovesi, sa musti din corupti, sa rupi lantul...
    • +4 (8 voturi)    
      Stie el ce stie (Miercuri, 24 august 2016, 12:32)

      JLuca [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Probabil vreun general securist si mason s-a trezit ca se ajunge prin preajma lui si a pus pe Lazarica sa pupe ochiul maro.

      E clara legatura atat a taticului taticului cat si s bunicului lui Condrea cu SRI
      La masoneria se ajunge prin 'marele' mason Oprescu, care e si el bagat in combinatia cea urata.

      Asta e povestea romaneasca, care se repeta cu succes si in cazul lui Bogdan Olteanu.

      Astia sunt cocotati si nu mai vor sa plece.
      Macar Condrea a avut bunul simt sa dispara.

      Tolontan trebuie sa sara la gatul procurorului prin toate tribunalele posibile.

      Eu sunt dispus sa donez bani pentru asta.
      Trebuie pedepsiti toti care colaboreaza cu oligarhia securista care a parazitat Romania de 70 de ani incoace.
  • +6 (8 voturi)    
    Hmm... (Miercuri, 24 august 2016, 12:16)

    solar [utilizator]

    Totusi si totusi, in privinta HEXIPHARMA trebuie mers pana la capat ! LUMINA si exactitatea trebuie sa mearga inainte si pas cu pas. A inceput deja o batalie extraordinara pentru castigarea opiniei publice de o parte si/sau de alta ! IAR ASTA NU E BINE ! ABSOLUT DELOC!!!
  • +6 (10 voturi)    
    Mircea Badea e un troll (Miercuri, 24 august 2016, 12:17)

    fghr [utilizator]

    de 2 lei . O a doua calitate a lui este aceea de a se gudura pe langa tine cand e vorba de 500-1000 euro...
  • +3 (9 voturi)    
    comunistul lazar (Miercuri, 24 august 2016, 12:24)

    FloceaIo [anonim]

    este o creatie a laboratoarelor securitatii, iar acum a fost scos de la naftalina. e varianta masculina a lui macovei.
  • -8 (14 voturi)    
    acum va place ? (Miercuri, 24 august 2016, 12:36)

    xanti [utilizator]

    S-a sinucis un om din cauza unuia ca Tolontan care a folosit dovezi false.
    Tolontan trebuie sa raspunda penal pentru moartea lui Condrea.
    Tolontan trebuie scs cu catuse la maini in fata TV
    • 0 (4 voturi)    
      pai cum asa? (Miercuri, 24 august 2016, 13:20)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      eu daca zic ca tu esti un hot, corupt, dobitoc.. te arunci in fata trenului???

      sau poate ai IQ-ul pe minus si atunci chiar te arunci crezand ca e de jucarie

      sau, totusi, poate eu nu am dreptate si aduci argumente. Ca doar nu poti fi in acelasi timp si hot, corupt si dobitor. Poate doar dobitoc...
    • -2 (2 voturi)    
      daca... (Miercuri, 24 august 2016, 16:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      eu sunt acuzat de ceva si sunt CONVINS ca nu am facut asta... sunt destul de sigur ca nu m-as sinucide...

      ala s-a sincis pentur ca STIA ca erau adevarate acuzatiile!

      acum pur si simplu companiile arunca in drepata si in stanga cu bani ca sa deformeze adevarul!
      sa nu uitam ca se comenteaza mai mult pe cazuri infinit mai putin grave ca asta... in cazul asta televiziunile au difuzat minimul necesar... mie asta imi ridica niste smene de intrebare...
    • -1 (1 vot)    
      Petrica, tu esti Varanul cumva? (Joi, 25 august 2016, 1:28)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ca stiu ca ai acces la net acolo la bulau....dar se pare ca totusi, esti rupt de realitate. Dementia cumva? In ce stadiu e?
  • +10 (14 voturi)    
    pai stai asa... (Miercuri, 24 august 2016, 12:39)

    Reshape [utilizator]

    Deci Lazar a luat un lot (100 de sticle, sa zicem) si le-a testat. Unele au iesit ok, altele nu, iar concluzia e ca nu se poate trage nici o concluzie?
    Pai ce facem, ma, nene, jucam la Ruleta Ruseasca? Facem analiza statistica? Era suficient ca una din sticle sa nu fie ok. Nu ma incalzeste cu nimic ca vine Lazar si zice: "stiti, solutia e eficienta in proportie de 99%". Pai daca i-as pune in fata 100 de sticle si i-as zice: "Domnu' Lazar, intr-una din sticle e pipi, in celelalte bere, alegeti, va rog!"?
    In ce-l priveste pe Badea Mircea... acelasi grobian, nimic nou. Probabil ca-i vrea scaunul lu' Tolontan.
    • -2 (2 voturi)    
      Intrati pe blogul lui Tolo si o sa intelegeti ! (Miercuri, 24 august 2016, 14:55)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Sunt multi care asteapta sa-i ia gatul , inclusiv jurnalisti repetenti, grajdani, spagari , analfabeti care vorbesc despre stire fara sa citeasca macar cat unii dintre noi !!
  • 0 (4 voturi)    
    Procurorul a dat un mesaj cretin dar logic (Miercuri, 24 august 2016, 13:02)

    MihaiOlar1 [anonim]

    Problema este ca procurorul a fost imbecil si a discretidat ancheta. Totodata, ce a facut el, a fost oarecum sa asigure populatia ca spitalele sunt ok etc.

    Ce a zis? Ca la testele de eficacitate, unele au fost ok, unele nu. Super.

    Asta nu inseamna ca:

    1: Statul a fost fraudat in 100% din cazurile in care substantele au fost diluate, chiar daca o portiune din ele(nu stim inca cat) si-au facut sau nu treaba, adica erau in parametrii de eficacitate. Daca eu iti vand o masina, din care am scos sistemul de aer conditionat dar am lasat grilele acolo, tu poate n-ai nevoie de AC in masina si o sa fii foarte fericit cu ea in marea majoritate a timpului. Dar eu tot te-am furat. Asta e prima problema.
    2. Prin aceasta diluare, dupa cum a spus si procurorul general, nu au fost si probe care au PICAT testul, deci tot aici suntem, in discutia in care au murit oameni. Cati? Nush domne, 1-5-10, poate cati or sa moara ulterior ca au contractat in spital o bacterie care o sa ii afecteze peste 10 ani la o operatie.

    Ideea ramane simpla, ca NU ESTE OK sa diluezi fata de ce scrie pe ambalaj. E cat se poate de simplu. SI MAI MULT, IN SISTEMUL MEDICAL. Si mircea badea poate sa linga un cozonac ca e un manipulator de 2 bani care daca tre sa se opereze maine se duce la Viena.
  • 0 (2 voturi)    
    x (Miercuri, 24 august 2016, 13:12)

    verdi [utilizator]

    pai nu se vor incrimina pe ei insisi
    conteaza cine a prelevat probele
    cum a prelevat probele
    si (evidence chain of custody)
    garantarea integritatii probelor
    prima data a iesit geniul ala de facuse 3000 de teste in 24 de ore (facatura)
    a disparut martorul principal (convenabil)
    iar acum niste laboratoare vor primi niste probe luate si pastrate de ????
    diluarea abia de acum urmeaza
    pana ajung curati ca apa.
    uite asa se distruge si mediul de afaceri
    si se extermina si romanii
  • -1 (3 voturi)    
    IRIDEX - rugam investigatie Hidrogen Sulfurat (Miercuri, 24 august 2016, 13:18)

    popaciuca [utilizator]

    Tolo, nu te lasa! Rugam investigatie si la IRIDEX. Ceide la IRIDEX (gruapa de guni ) otravesc un sfert din Bucuresti si comunele limitrofe cu hidorgen sulfurat!! Incompetentii de la mediu nu pot face nimic (sau sunt corupti), una dintre variante.
  • +2 (6 voturi)    
    a inceput marea dezimformare... (Miercuri, 24 august 2016, 13:46)

    liviu_ [utilizator]

    cas si firmele de medicamente s-au regrupat si acum arunca cu bani in dreapta si in stanga!
    intai au avut grija sa minimizeze expunerea cazului la TV, apoi pauza, apoi asta...
    maine-poimaine aflam ca de fapt erau de 3 ori mai buni decat scria pe eticheta si ala care s-a sinucis (clar stia ca totu e ok si s-a sinucis pentru ca ..... erau planetele aliniate incorect) o sa fie sanctificat si o sa primeasca si steaua romaniei!

    pacat! avusesem ceva sperante in actualul procuror general...

    PS: de mircea badea nu am ce comenta... ete cladit dupa chipul si asemanarea psd: prost, hot si cu tupeu!
  • -1 (3 voturi)    
    Declaratie ambigua a procurorului (Miercuri, 24 august 2016, 13:47)

    RazC82 [utilizator]

    care mai mult baga ceata in tot. De ce oare iese acum sa faca o astfel de declaratie usor interpretabila? Sa zici ca fabrici o substanta intr-un fel si sa o faci diluata de 3-10 ori sigur nu e diluare legala, orice ar fi asta. Atata le trebuie sa musamalizeze tot, la cati oameni mor zilnic in sistemul de sanatate...te duci cu o problema si pleci cu 3 altele noi, prietena mea a luat o bacterie dintr-un astfel de spital si doar vizitandu-l...a trebuit sa ia antibiotice o saptamana dupa... :/

    Iar Mircea Badea nu se poate numi jurnalism, asta nu e nici un secret, ar trebui sa lase subiectivismul si partizanatul politic cand vine vorba de astfel de lucruri...e crima ce se intampla in spitalele romanesti.
  • -1 (3 voturi)    
    doi fosti (Miercuri, 24 august 2016, 14:04)

    victor L [utilizator]

    colegi, angajati la turnatorul Felix, se cearta.
    Niciunul nu e credibil.
  • +2 (6 voturi)    
    circ (Miercuri, 24 august 2016, 14:09)

    Orizont [utilizator]

    eu cred ca aceste declaratii sint doar o reclama pentru emisiunea din aceasta seara.
    Amindoi lucreaza pentru acelasi trust, amindoi sint platiti de Voiculescu. Amindoi vor sa faca audienta la emisinuea din seara asta Gadea, Badea si Tolontan, credeti sa se vor lua la bataie? Urmariti emisiunea, ca eu nu o sa ma uit.
  • -1 (3 voturi)    
    ! (Miercuri, 24 august 2016, 15:41)

    Kpriciu [utilizator]

    Cine-i mircea badea?
    • -1 (1 vot)    
      Un bombalau bagat in seama (Joi, 25 august 2016, 1:26)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      de prea multi. Un mancurt prost. Gadea e mai destept, doar ca si el e mancurt de Varan.