Dialog halucinant intre Sebastian Ghita si Sabin Orcan la B1 TV: Ati contactat politicieni in Romania pentru Black Cube in numele lui Adamescu / Domnule Ghita, ati tras ceva pe nas inainte de emisiune?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2016, 10:51 Revista Presei | Subiectele Zilei

Deputatul Sebastian Ghita si ziaristul Sabin Orcan au avut un schimb de replici halucinante inttr-o emisiune de luni la B1 TV. Ghita, intrat prin telefon, l-a acuzat pe Orcan ca s-a ocupat de simpozioane ale firmei Black Cube la Londra si ca ar fi contactat politicieni romani care sa plateasca pentru firma israeliana de spionaj in numele lui Dan Adamescu, patronul Romania Libera. In replica, directorul editorial al ziarului Romania Libera l-a intrebat pe Ghita daca "a tras pe nas" sau a baut inainte de emisiune.

Reamintim ca mai multi angajati ai firmei israeliene de spionaj Black Cube au fost arestati preventiv pentru ca ar fi incercat sa o compromita pe sefa DNA. HotNews.ro a scris in urma cu cateva luni ca printre cei banuiti ca ar fi platit pentru serviciile firmei Black Cube s-ar numara doi moguli de presa.

Iata dialogul de la B1 TV, consemnat de Romania Libera:

Sabin Orcan: Domnule Ghiţă, dumneavoastră sunteţi parlamentar, membru în comisia de control SRI .....

Sebastian Ghiţă: Cu cine vorbesc? Cu dl.Orcan? Vă ocupaţi de simpozioane Black Cube în Londra. Haideţi să spunem adevărul.

Sabin Orcan: Eu mă ocup de simpozioane Black Cube? Domnule Ghiţă, aţi băut ceva înainte să intraţi în emisie?

Sebastian Ghiţă: Nu am băut, dar nici nu puteţi păcăli pe toată lumea când luaţi bani de la Adamescu şi de la Black Cube.

Sabin Orcan:
Domnule Ghiţă, aţi tras ceva pe nas înainte?

Sebastian Ghiţă: Ţineţi simpozioane Black Cube la Londra împotriva statului român.

Sabin Orcan: Domnule Ghiţă, aţi tras ceva pe nas înainte să intraţi în emisie? Cum îmi spuneţi mie că fac simpozioane la Black Cube?

Sebastian Ghiţă: V-aţi propus să faceţi simpozioane Black Cube la Londra? Domnule Orcan, răspundeţi.

Sabin Orcan: Sunteţi în delir. Scoateţi-vă ştecherul din priză că sunteţi în delir. Opriţi-vă puţin că aţi trecut de la MRU la Black Cube şi la mine.

Sebastian Ghiţă: Aţi contactat politicieni în România pentru Black Cube în numele lui Adamescu?

Sabin Orcan: Eu mă ocup de Black Cube, dl.Ghiţă, sunteţi bolnav?

Sebastian Ghiţă: Da, domnule Orcan. Dvs. aţi dorit acum câteva săptămâni să faceţi un simpozion la Londra pentru Black Cube.

Sabin Orcan: Eu? Eu mă ocup de simpozioane la Londra?

Sebastian Ghiţă: Da. Dvs. pe banii lui Adamescu.

Sabin Orcan: Domnule Ghiţă, cred că aţi băut cam mult în seara asta.

Sebastian Ghiţă: Black Cube şi cu Adamescu, restul e cancan.

Sabin Orcan: Nu mai minţiţi, domnule, ca un nesimţit la televizor. Ce treabă am eu cu Black Cube?

Sebastian Ghiţă: Vă rog să fiţi civilizat. Eu nu v-am făcut nesimţit.

Sabin Orcan: Cum să fiţi civilizat, dacă spuneţi o porcărie. Vă dau în judecată pentru calomnie.

Sebastian Ghiţă: Înaine să mă daţi în judecată spuneţi ce făceaţi dvs. la Londra.

Sabin Orcan: La cât aţi furat, aţi băut şi vorbiţi numai prostii.

Sebastian Ghiţă: Nici nu am furat, nici nu am băut.

Sabin Orcan:
Aţi furat că aveţi patru dosare penale, de nu mai ştiţi cum să scoateţi cămaşa. Aţi furat sute de milioane de euro şi acum veniţi să-mi daţi mie lecţii la televizor. Opriţi-vă! Sunteţi în delir. Nu am eu nici o treabă cu Black Cube.

Sabin Orcan si-a continuat atacul intr-o postare pe Facebook. El a scris ca "familia Adamescu, al cărei ziar îl conduc, n-are nicio treabă cu afacerea Black Cube. O să ne lămurim când ancheta va fi gata. Până atunci, să facem doar un efort de memorie: “spionii” israelieni au fost reţinuţi pe 2 APRILIE, scandalul a izbucnit pe 6 APRILIE, iar eu am devenit director la “România liberă” pe 21 IUNIE, după cum puteţi citi mai jos. Deci cum puteam fi implicat într-o afacere care se consumase deja de două luni şi jumătate?". Ziaristul a continuat acuzatiile la adresa lui Ghita: "Numai cineva care a băut prea mult sau care trage pe nas poate susţine aşa ceva. Din câte ştiu, în cazul lui Ghiţă ambele variante sunt posibile!"























27387 vizualizari

  • -10 (30 voturi)    
    Vorbe. (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:08)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Vorba veche! Toata lumea, esti un hot! Asta-i nivelul televiziunilor, si al "actorilor", nu pot mai mult!
    • +20 (28 voturi)    
      Bani, IT, DNA, SRI, PSD, Black Cube... (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:48)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Dialogul halucinant, este tocmai halucinant pentru ca este acuzat un journalist de colaborare cu Black Cube!

      Cred ca domnul Ghita, dupa fumigena cu teroristii impotriviti lui Oprea a demarat perdeaua de fum cu Orcan - astfel se lucreaza la contra-ancheta Black Cube!

      Pentru mine e clar: Ghita este angajatorul BlackCube!
  • -8 (66 voturi)    
    frumos, (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:16)

    victor L [utilizator]

    foarte frumos si civilizat dialog are Orcan, chiar daca cu Ghita tv.
    La orice intrebare raspunsul era "ati baut?"- "ati tras pe nas?"
    Si oricit ar de "bubos" ar fi Ghita la dosare, inca nu e condamnat, asa ca un jurnalist responsabil avea alt fel de adresare.
    • +3 (11 voturi)    
      Aparusi de la scoala de bune maniere ! :) (Marţi, 27 septembrie 2016, 15:14)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Ce nu ti-a placut ? Doar a folosit pluralul reverentios cand i s-a adresat. :))))
  • +36 (40 voturi)    
    Ce e halucinant (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Halucinant e că Ghiță e în libertate, într-adevăr. UN SEMN CLAR CA JUSTITIA NU FUNCTIONEAZA SAU FUNCTIONEAZA DOAR CA SA II APERE PE ACESTI MAFIOTI.
  • +25 (27 voturi)    
    Media excrementiala (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:43)

    UpNext [utilizator]

    clasa politica abjecta!
  • +8 (14 voturi)    
    asta a fost la TV ? (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:43)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    huh, comentariile sunt inutile.
  • +1 (21 voturi)    
    Da, interesant... (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:55)

    Eugenn [utilizator]

    Totusi, in loc de "halucinant" nu s-ar putea folosi cuvinte mai la locul lor ca "uimitor", "surprinzător", etc.

    Altfel, mai aveti putin si scrieti si voi cum vorbeste Orcan.
    • +1 (3 voturi)    
      OTV??? (Marţi, 27 septembrie 2016, 16:15)

      IulianStefanica1 [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      Deacord, am mai vazut asta si la alte articole, nu stiu daca scrise de acelasi reporter. Cuvantul ala il asociez asa mult cu OTV incat, desi citesc hotnews de ani, ma face sa il citesc din ce in ce mai putin.

      Cum ar fi daca ne lasati pe noi sa ne prindem daca e halucinant sau nu. Cum ar fi daca titlul ar fi simplu "Dialog intre Sebastian Ghita si Sabin Orcan la B1 TV: Ati contactat politicieni in Romania pentru Black Cube in numele lui Adamescu / Domnule Ghita, ati tras ceva pe nas inainte de emisiune?"

      OK, dar si mai bine, cititorii de hotnews eu cred ca chiar nu sunt interesati de ramarcile de genul "ati tras ceva pe nas". Cum ma ajuta informatia asta pe mine?

      Sau poate intradevar e cazul sa imi aleg alte surse de informare, unele care doar imi dau informatia si ma lasa pe mine sa aleg cum o interpretez.
  • -11 (29 voturi)    
    Ghita sau Adamescu (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:12)

    levierul [utilizator]

    Parerea me este ca Ghita este mult mai civilizat si mai corect decat Adamescu. Daca va uitati in urma, la ce au facut ambii, Ghita pare ingeras. Ganditi-va la avocatul care s-a aruncat in fata metroului. Daca este sa spun si de daune, Adamescu sta undeva la 1mld, pe cand Ghita a furat prin IT sau alte chestii maxim 50mil.
    Nu ca Ghita ar fi ok. Chiar nu
    • +8 (8 voturi)    
      Mi se pare de-a dreptul indecent sa fie comparati (Marţi, 27 septembrie 2016, 15:19)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      doi banditi, doi praduitori ai banului public de talia lui Ghitza si a lui Adamescu si sa se spuna despre unul ca este "mult mai civilizat si mai corect decat altul".

      PS. Este aproape "halucinant" !
  • -10 (34 voturi)    
    Nu iese fum fara foc (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:32)

    Cristiann80 [utilizator]

    Oracn racoleaza jurnalisti dispusi sa se compromita cu banii puscariasului Adamescu.
    salarii mari le promite in schimbul articolelor la comanda.
    Oracan triseaza, este duplicitar, este insurat cu o evreica, deci nu este departe de adevar Ghita, oricat ar fi el de controversat si persecutat la comanda.
    • +24 (32 voturi)    
      este vinovat pentru ca este insurat cu o evreica? (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:43)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      este greu sa se dezbare lumea de antisemitism. O fi vinovat cu ceva, dar ce importanta are etnia sotiei?
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:08)

        Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Legatura cu Black Cube, asta era trimiterea la sotie si ca nu este strain Orcan de aceste aranjamente.
    • +16 (18 voturi)    
      Doamna Udrea, ce supriză! (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:47)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      V-aţi reactivat contul pe HN? Parcă citisem că l-aţi găsit pe Hristos şi-aveţi de gând să vă retrageţi la mănăstire sau aşa ceva...
      • -1 (1 vot)    
        Vorba lui Orcan, esti drogat, beat? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:10)

        Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Nene baţi campii cu seninatate. Vorbeam de situatia grava descoperita de Hotnews si tu ma ei cu blonda ta care nu te lasa sa dormi linistit noapte. Ca multi ametiti mai sunt pe net.
  • +28 (34 voturi)    
    halucinantul gh (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:42)

    TrueBlue [utilizator]

    Nu dialogul este halucinant ci faptul ca SG este parlamentar si sef de comisie... La fel de halucinant este ca puscariasii sau ma rog, condamnatii penal, sunt sefi de partide si doresc sa fie prim ministrii.
  • -9 (29 voturi)    
    jurnaliștii ca fotbaliștii (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:43)

    Mazeta [utilizator]

    Generația de aur s-a dus. Jurnaliștii de acum joacă în liga a 3a sau pentru echipe din străinătate.
    • +7 (11 voturi)    
      E vorba de Hagi sau Raducioiu ? (Marţi, 27 septembrie 2016, 13:51)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca si ei au jucat pentru echipe din strainatate :-))))))
    • +6 (6 voturi)    
      Ceva nume din generatia de jurnalisti (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:36)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de aur? Cumva Cristoiu, Tinu, Nistorescu, ha? :D
    • +7 (7 voturi)    
      te referi (Marţi, 27 septembrie 2016, 15:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la "lectia" de istorie pe cu care cazacii tai se chinuie sa ne convinga ca soarele e pe cer la 12:00 noaptea?
      adevarul e ca la ce colaps v-a adus putin putin, 100 de euro e o suma imensa. cu banii aia tine putin toata rusia beata o saptamana.
    • +9 (9 voturi)    
      Si ia zii, Mazeto, care sunt aia din "generatia (Marţi, 27 septembrie 2016, 15:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de aur" ? Brucan, Dan Claudiu Tanasescu... Mai care, ca tu ii stii... Doar i-ai invatat la Universitatea de Partid Fane Gheorghiu.
  • +10 (10 voturi)    
    Interesant! (Marţi, 27 septembrie 2016, 15:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Poate ca Ghita are dreptate sau poate Ghita este borfasul care a comandat asta si incearca sa arunce vina pe altcineva!
  • +10 (10 voturi)    
    Ghitza se dedulceste si-n baraje:S.C.Hidrocanal BN (Marţi, 27 septembrie 2016, 15:46)

    Plagarus [utilizator]

    Firma lui Ghiţă este Hidrocanal SRL din Bistriţa, care a ”ciugulit” câteva zeci de milioane de lei din afacerile pe bani publici.!!!!!!!!!!!!
    Hidrocanal este administrată de Roman Ionel, iar asociaţi sunt Teamnet Engineering SRL(majoritar) şi TNI Stock Invest SRL. În spatele firmelor se află, prin interpuşi,rumanul Ghiţă.
    Cu ajutor de la drujba l'u Attlia (coleg de comisie SRI)vierul Ghitza este insurubat la Tarnita-Lapuseni,prin Abraham Zoltan Robert, fost pe listele celor care au candidat pentru diaspora.
    El a fost propus de UDMR pentru Colegiul 3 Camera Deputaţilor Americile, Australia şi Noua Zeelanda.
  • +1 (1 vot)    
    Ghitza (Miercuri, 28 septembrie 2016, 6:50)

    John M. [utilizator]

    e panicat rau. Are atatea bube-n cap ca nu mai stie cu ce alifie sa le vindece. Banii de spaga nu-i folosesc la nimic pentru ca nimeni nu-i idiot sa puna botul in asemenea conditii. Asa ca ceasul face tic-tac spre puscarie.