Tolo.ro - Marturii si documente dintr-o multinationala pharma: Firma noastra insala bolnavi saraci din Romania 

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2016, 9:51 Revista Presei | Subiectele Zilei

Mii de batrini dependenti de oxigen sint executati silit de Air Liquide Vitalaire, filiala din Romania a liderului mondial de aparate de aer, scrie tolo.ro, in conditiile in care un insider a oferit ziarului numeroase facturi contrafacute. Reprezentantii firmei se declara "socati" si spun ca "vom verifica". 

Potrivit sursei citate, firma deruleaza contracte cu toate cele 42 de Case de Asigurari de Sanatate judetene. 

Potrivit marturiilor din interior, citate de Tolo.ro, firma ii ia la tinta pentru a-i executa in instanta pe bolnavii cei mai vulnerabili: are aproape 3.000 de procese impotriva clientilor-pacienti.

Firma sustine ca "cei de la Casa de Asigurari poarta responsabilitatea pentru acest numar urias de procese". 

Tolo.ro scrie ca are documentele de dubla contabilitate ale Vitalaire si a inceput publicarea lor.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
18919 vizualizari
  • -35 (53 voturi)    
    Tolo - angajat pe statul de plata al lui Felix! (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:00)

    Miky60 [utilizator]

    Atata timp cat Tolo este angajat al trustului Intact detinut de Felix Varanul Securist Voiculescu, eu nu o sa am incredere in ce scrie el. Are inca umbra suspiciunii ca scrie totul la comanda Securistului Felix! Iar faptul ca in ultima vreme a aparut din ce in ce mai des la Latrina 3, intretine aceasta suspiciune!
    Doar in momentul in care va pleca la un post independent cum este Digi 24 HD cum au facut Moise Guran sau Dragos Patraru, doar atunci voi avea incredere in el!
    • +23 (31 voturi)    
      ce legatura are cu realitatea? (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:20)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Era o vorba: mesagerul n-are nicio vina! Dar daca tu preferi sa inchizi ochii si sa dai vina pe Voiculescu.....
    • 0 (12 voturi)    
      Te inseli amarnic ! (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:16)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Tipu' are o misiune de indeplinit si da pe goarna cand i se ordona ! Asa aflam si noi.boborul, de una-alta !! s-auzim de bine !!
    • +3 (5 voturi)    
      mai "subtire" cu axiomele gen (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:56)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      "post independent cum este XXX"... treaba cu "ïndependenta" unuia sau a altuia este cel putin discutabila... si este chestie de gust, opinii, afinitati, interese si (nu in ultimul rand) discernamant... din punctul meu de vedere A3 este la fel de latrina precum sunt si TOATE celelalte entitati media... rahatul lui Voiculescu NU pute nici mai urat dar nici mai frumos decat rahatul celorlalti corifei ai manipularilor...
      si "la subiect": abuzurile unora sau altora dintre "jucatorii" pe o piata REGLEMENTATA (adica NU libera) sunt rezultatul direct al lipsei unei concurente reale... "liderul mondial de... " n-ar mai fi nici atat de lider si nici atat de mondial fara musuroiul de hiper-reglementari (dezinteresate si de buna-credinta desigur) care-i asigura artificial "suprematia"... sa ne traiasca onor birocratia...
  • -11 (27 voturi)    
    Pharma? Adica farmaceutica? (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:30)

    zigzag [utilizator]

    Multinationala pharma (farmaceutica) inseamna cu totul altceva. Cum se duce Tolo sa faca o investigatie la o multinationala pharma si nimereste la o multinationala de gaze?
    • +2 (10 voturi)    
      da, Claudia, ai gasit explicatia.... (Luni, 21 noiembrie 2016, 10:49)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      hai sa ne legam de etimologii si semnificanti ca sa ducem in derizoriu descoperirea. Esti avocat, nu?
      • +5 (9 voturi)    
        Ai inteles gresit (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:13)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Nu este vorba de asta. Titlul gresit contribuie la imaginea proasta pe care o are industria farmaceutica intr-o perioada in care populatia refuza acut vaccinarea, toata lumea se indoapa cu homeopate si Olivia Steer e o eroina. Iar presa de investigatie (care se vrea a fi profesionista) nu ar trebui sa-si permita astfel de greseli.
  • +11 (13 voturi)    
    toate multinationalele au dubla contabilitate (Luni, 21 noiembrie 2016, 11:16)

    SkyDan [utilizator]

    considera ca asta merita Romania si romanii sunt niste babuini.
    nu mai vorbesc de preturi de transfer. un creion la ei costa 10 euro. un consultant amarat din Austria e platit cu 20 de mii de euro pe luna plus, plus, plus.

    astea din petrol sunt fruncea. lukoil - se mai aude ceva? omv - plateste zeci de consultanti cu zeci de mii de euro pe luna, rompetrol nici gand sa plateasca cele 200 de mil.

    bancile? OMG!!

    dupa cum jefuiesc politicienii nu vad de ce n-ar face si aceste multinationale la fel. o fac peste tot in lume, adica ce noi, cu mot?

    adica dragnea super vila de milioane si ei sa plateasca taxe. nastase, ponta et comp au cate 4-5 case, averi din nimic. basescu doar cateva case la copii si cu anal-fabeta parlamentar.
    acum aceste lichele de politicieni ataca justitia care a inceput sa functionee. atacati leprelor cat nu se intareste ca dupa veti ajunge la Gherla.

    bravo multinationalelor - furati si voi ca e de unde. are balta peste.

    ieri m-am dus la mega-image sa iau lamai si miroseau da DDT de la un metru. adica ce, turcii nu ne-ar asasina putin?
    airliquide cateva mii, aia cu branza de gips cateva mii, carneturi de zeci de ani cateva mii, medicamente aiurea cateva zeci de mii. elita se cara fara sa se mai uite inapoi. asta meritam.

    sau poate ca nu meritam. poate ca statul roman ar trebui sa se intareasca sa se debaraseze de toate capusele din interior si sa se auto-compuna din oameni seriosi si cu simt de raspundere pentru societatea romaneasca.
    • +4 (4 voturi)    
      Cred ca ai uitat (Luni, 21 noiembrie 2016, 13:22)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      sloganu' : NU ne vindem tzara ! O dam/luam pe nimica !! Asa sa ne-ajute al de sus ! (de la Cotroceni!!) In rest ramane cum am stabilit : ei ne fura, noi ii votam ca boii pe politicienii ce-i protejeaza !!
    • +6 (6 voturi)    
      nevasta lui MRU (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:19)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Ia 80 000 euro de la OMV. Cat a fost MRU in aparatul puterii s-a numit mita. DNA?
    • -2 (2 voturi)    
      Nostalgici (Luni, 21 noiembrie 2016, 22:50)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Sigur că da, jos multinaționalele care fură de la săracul popor. Nu-i așa că era mai bine când erau toate ale statului? Ce dacă stăteai la cozi interminabile pentru o pâine uscată pe cartelă, important e că nu făceau străinii niciun ban în țara ta.
  • +8 (12 voturi)    
    dai bataie in continuare (Luni, 21 noiembrie 2016, 11:20)

    iodixit [utilizator]

    baga tolo, nu te lua dupa toti prostii. eu sint anti voiculescu, dar pro tolontan.
  • -9 (15 voturi)    
    Cum adica pharma (Luni, 21 noiembrie 2016, 11:26)

    FlorentinScarlat [anonim]

    Eu stiam ca pharma vinde medicamente, astia se ocupa cu butelii de oxigen.. Ce legatura are una cu alta? Este ca si cand as spune eu o firma de cablu, Electrica, face nu stiu ce...
    Asta arata documentare de doi lei.
    • -3 (5 voturi)    
      vezi ca la farmacie poti cumpara halate albe.. (Luni, 21 noiembrie 2016, 12:02)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui FlorentinScarlat

      si guma.
      Deci sunt niste supermarketuri de 2 lei...
  • +4 (4 voturi)    
    pharma? (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:59)

    oaresicare [utilizator]

    foarte interesant articol, arata o zona foarte rar investigata: cea a dispozitivelor, echipamentelor, consumabilelor medicale. Cu singura observatia ca titlul duce in eroare. Air Liquide nu e in niciun fel asimilabila domeniului pharma. Dimpotriva, e vorba de companii care se hranesc din acelasi buget ca si industria de medicamente, dar nu se supun deloc obligatiilor multiple (transparenta, coduri etice, coduri de bune practici) ca acelea. Cu ce rezultate, asta e alta discutie. Oricum ar fi, dintre toate industriile ce traiesc din bani publici, producatorii de medicamente sunt singurii care au obligatia declararii tuturor ''transferurilor de valoare''. Pe cand constructorii de drumuri?