Rise Project: Europarlamentarul Ramona Manescu, loc de casa in Cotroceni, pe mana mafiei retrocedarilor

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 iulie 2017, 12:08 Revista Presei | Subiectele Zilei

Ramona Manescu
Foto: europarl.europa.eu
"Eurodeputatul Ramona Manescu este proprietara unui loc de casa in cartierul Cotroceni, care nu apare in declaratia sa de avere. Valoarea terenului: 625.000 de euro, in momentul in care a fost obtinut, ianuarie 2008", noteaza jurnalistii site-ului de investigatii Rise Project.

"Manescu l-a preluat cu ajutorul unui interpus, printr-o tranzactie cu bani-fantoma. Terenul fusese retrocedat, cu doar o luna in urma, de primarul general Adriean Videanu. 

Retrocedarea avusese loc, formal, pe numele unei septuagenare. La data la care a fost implicata in aceasta tranzactie subterana, Ramona Manescu avea 35 de ani si tocmai se instalase in bancile Parlamentului de la Bruxelles.  

Desi abia aparuta pe scena mare a politicii din Romania, tipul acesta de intreprindere reprezenta pentru ea, de ani buni, 'business as usual'.  

Folosindu-se de interpusi, Ramona Manescu reusise sa manevreze, pana atunci, terenuri in valoare de 3,3 milioane de euro. 

Toate, terenuri tocmai retrocedate. Toate, preluate pe mana mafiei imobiliare", se scrie in articolul ce poate fi citit integral AICI.


Citeste mai multe despre   






















18412 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Demisia! (Joi, 13 iulie 2017, 13:00)

    muvis [utilizator]

    pana se lamuresc lucrurile. Sper ca pnl (parca?) sa-i ceara demisia.
    • +11 (11 voturi)    
      Ei, nah... (Joi, 13 iulie 2017, 14:03)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Norica e bine mersi, desi a votat nepoata in locul ei.
    • -2 (2 voturi)    
      pana la ea sunt alti rechini mai mari (Joi, 13 iulie 2017, 17:13)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      eu nu mai multumesc cu capul lui motoc.
  • +6 (16 voturi)    
    Ce spunea Basescu la investitura (Joi, 13 iulie 2017, 13:10)

    Rahan5 [utilizator]

    guvernului Ungureanu ?
    Ca ministrii cei tineri ai lul Ungureanu, sunt din noua generatie de politicieni ai Romaniei, educati dupa '89.
    Intradevar, i-a ales Basescu ,,pe cei mai buni". ,,La furat" , desigur.
    Videanu are si numele predestinat. A ,,vidat" de bani, averea statului, din orice functie publica pe care a pus mana.
    • -3 (7 voturi)    
      Si despre tine s-ar putea spune (Joi, 13 iulie 2017, 14:25)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ...ca ai nume predestinat, nu?

      Ce are a face guvernul Ungureanu, care a stat vreo doua luni, cu sotia trezorierului si primarului PNL de la sectorul 6?

      Ce are a face Basescu cu stirea asta, ca era Videanu primar general cand a avut loc retrocedarea?
      Tu ai vreo idee de dimensiunea jafului facut prin retrocedari la Sibiu?
      Chici cine era a fost primar acolo 14 ani de zile.
  • +9 (9 voturi)    
    "nu ne vindem tara"!!!! (Joi, 13 iulie 2017, 14:02)

    exilatul [utilizator]

    un popor alcatuit in majoritate din imb-cili, hoti si escroci...pai ce sa vindeti ca s a furat tot ce era de furat...
  • +7 (7 voturi)    
    Astai Romania acum (Joi, 13 iulie 2017, 14:34)

    Rescator [utilizator]

    Hotii cu hotii,mortii cu mortii.Fura cine si cum poate,
    profitand de" atuurile " lor fizice ,ciclice,empirice,politice,
    jigodistice,etc.
    • +2 (2 voturi)    
      hotii cu hotii, mortii cu mortii (Joi, 13 iulie 2017, 18:45)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      hotii fura, iar mortii ii voteaza :))
  • +5 (5 voturi)    
    Trist este ca (Joi, 13 iulie 2017, 15:47)

    Alfabetix [utilizator]

    sperantele puse in tanara generatie de politicieni care ar fi trebuit sa primeneasca cloaca se spulbera cu fiecare an cu care ne indepartam de punctul zero al schimbarii regimului Romaniei!
    Cei buni si merituosi nu se baga, ramane nonvaloarea si pleava care si-a gasit un bun debuseu in condusul tarii.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo, RISE project (Joi, 13 iulie 2017, 19:20)

    aniod [utilizator]

    Este important sa stim si despre aceasta hoata.
  • +5 (7 voturi)    
    tanti Manescu,demisia pe loc! (Joi, 13 iulie 2017, 19:52)

    tahomir [utilizator]

    Si nenea Orban, demiterea lu' tanti, tot pe loc!
    Si anuntat parlamentul European sa aiba si ei activitate de demitere.
    Daca nu o faceti nu-i bai, ca ne ocupam noi, nu aveti grija.
    Nu uitam si nu iertam, grijania voastra de snapani si infractori!
    We are coming after you. All of you.
    • 0 (0 voturi)    
      action! (Vineri, 14 iulie 2017, 13:26)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Anunta la comisia de petitii a PE.
  • +4 (4 voturi)    
    Sotii Manescu -doua fantome -nu stiu de ce- (Vineri, 14 iulie 2017, 9:30)

    deval [utilizator]

    valoroase pentru pnl ?!!
    Recompensati foarte gras de pnl si fara sa presteze absolut nimic la nivel public, idei, actiuni, legi, proiecte, nici macar sustinere a partidului ...Categoria Fantomas !!