Victor Rebengiuc: Toata conducerea tarii e formata din niste semidocti, niste oameni fara pregatire... Asta ma enerveaza cel mai mult: comunismul si PSD-ul

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 12 octombrie 2017, 0:42 Revista Presei | Subiectele Zilei

Victor Rebengiuc
Foto: TVR
"Nenorocirea este ca sunt destul de batran si, de la o varsta destul de frageda, de pe la 13 ani, traiesc in comunism... si nu-mi place asta. Nu m-am impacat cu comunismul. A existat o scurta perioada, de incercare de a uita comunismul si de a trece la lucruri mai placute, dar vad ca in ultima vreme, se insista sa ne intoarcem din nou in perioada comunista. Lucrul asta ma enerveaza si nu cred ca meritam asa ceva. Toata conducerea tarii e formata din niste semidocti, niste oameni fara pregatire, care, pentru noi cei care mai citim o carte si mai stim ce se intampla in lume, nu sunt buni. Asta ma enerveaza cel mai mult: comunismul si PSD-ul.", a declarat actorul Victor Rebengiuc in cadrul Intalnirilor Yorick de la Librariile Humanitas, potrivit Ziarul Metropolis.

Artistul a vorbit despre Romania de azi, despre motivele care l-au facut sa nu accepte sa filmeze in "Morometii 2" (o naveta obositoare si schimbarea distributiei) si despre "generatia de aur".

"Reinvie cenzura. In forme economice mai ales. Il arunci pe om afara, ramane pe drumuri, n-are ce sa mai manance. Si situatia asta te obliga pana la urma, te tenteaza cumva... Cenzura exista si acum, a existat si atunci. Sunt filme care au fost interzise. Filme in care am si jucat.", a declarat Rebengiuc.
























14265 vizualizari

  • +31 (41 voturi)    
    Fabulos artist, fabulos actor... (Joi, 12 octombrie 2017, 2:05)

    gayon [utilizator]

    dar si un caracter pe masura.
    Nu stiu daca e corect sa spui: ,,pacat de generatia asta de artisti, ca nu s-au nascut langa Hollywood". Pt. ca acolo stelele sunt ca asteroizii sau cometele, in schimb pt noi romanii aceasta generatie o sa ramana acolo sus la fel ca si luceafarul, un fel de stea polara a identitatii nationale.
    • +20 (24 voturi)    
      Multumim Domnule Actor Rebengiuc, (Joi, 12 octombrie 2017, 8:26)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui gayon

      Ca va sacrificati din popularitate si din confortul statutului de persoana publica apolitical, pentru ai arata cu degetul pe impostorii guvernanti ai mafiei politice PSD!
      • +8 (12 voturi)    
        Maestre ati spus SEMIDOCTI ? (Joi, 12 octombrie 2017, 15:20)

        Venier [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Eu as spune SFERTODOCTI cu acte in regulâ ,împopotionati si cu doctorate plagiate.
    • -19 (25 voturi)    
      A si dus-o rau in comunism... (Joi, 12 octombrie 2017, 11:45)

      milcov [utilizator] i-a raspuns lui gayon

      casatorit cu o fiica de mare secretar de partid. A fost , saracul,obidit, nu a primit decat roluri principale care l-au obosit rau! Nu a facut zeci de filme, teatru si teatru tv? Sa enumeram in cate filme propagandistice a jucat. Pacat ca talentul, in cazul acesta, nu e direct proportional cu bunul simt.
      Cei care erau cu adevarat oprimati, erau interzisi in teatru si filme sau cenzurati groaznic sufera in tacere. In schimb ies profitorii comunismului sa ne povesteasca ce greu au dus-o ei, saracii!
  • +29 (35 voturi)    
    Pleonasm (Joi, 12 octombrie 2017, 2:31)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Un om incredibil, insa a facut un pleonasm accidental. PSD = PCR = comunism
    • +18 (26 voturi)    
      nu mai e (Joi, 12 octombrie 2017, 9:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      PSD era PCR pe vremea lui Iliescu, cind plingea de mila saracilor, cind mimau masuri sociale, cind se prefaceau ca-s saraci si cinstiti. Acu nu-s decit niste sfertodocti absurzi care vin cu tot felul de masuri absurde, nici de stinga nici de dreapta, in cercarea disperata de a nu se darama sandramaua peste ei. comunismul nu era despre parlamentarul cu salariu triplat in timp ce prostimea asteapta majorarea salariului brut calculind de zor saca- scade netul sau nu.
      Si inca ceva... comunistii aveau ceva staif. Si Iliescu, si Nastase, si Mitrea, chiar si Vacaroiu. Vorbeau corect gramatical, areau relativ coerenti, aveau ceva bruma de cultura generala. Pe cind astia de acum sunt efectiv niste mafioti de doi bani. Cum ar putea sa discute Genunche cu omologul sau neamt cind el nu stie a vorbi corect in romana. Cum poate vorbi ala de la cultura cu omologul lui francez cind el cauta bojdeuca lui Creanga pe la Botosani. Cum poate Olguta discuta despre impozitarea muncii si politici sociale sustenabile cind ea nu pricepe calcule elementare. Cum poate discuta Misa in UE despre strategii de impozitare a multinationalelor cind el vine cu aberatii gen split TVA, impozitul pe cifra de afaceri sau cind descopera ca randamentul de la pilonul 2 de pensii e sub pilonul 1?
      Astia-s doar o molima care a cuprins tara si care trebuie lasati inca nitel pina raman fara bani de salarii, ca sa vada tot poporul PSD cum caii verzi pe pereti promisi in campanie nu aduc niciodata bunastare.
  • +32 (38 voturi)    
    Un om extrem de politicos (Joi, 12 octombrie 2017, 3:43)

    Wanheda [utilizator]

    Astia nu-s semidocti, is niste babooni in materie de efucatie si cultura.
  • +22 (28 voturi)    
    Maestre, (Joi, 12 octombrie 2017, 7:19)

    John M. [utilizator]

    si pe noi tot asta ne enerveaza.
    Acesti cioflingari, cum ii numeste CTP, nu merita conducerea tarii pentru ca ei sunt foarte prosti, in primul rand, iar 2) toti fura. Pentru episodul Belina, sub Ceausescu, Dragnea ar fi fost acuzat de inalta tradare si executat in mai putin de 3 luni.
    Copiii buni ai tarii isi iau lumea-n cap nu numai de saracie, dar si de scarba.
  • +20 (26 voturi)    
    Problema... (Joi, 12 octombrie 2017, 7:41)

    Stef_and [utilizator]

    E mai adanca.
    S-au sortat in toate esaloanele statului acesti oameni fara pregatire, cu facultati si doctorate facute in facultati fara valoare.
    Mai demult unul care termina 8 clase era mai pregatit ca Olguta, Tudose, etc.
  • +19 (31 voturi)    
    hai fratilor ce faceti, nu comentati? (Joi, 12 octombrie 2017, 8:12)

    scaraotchi [utilizator]

    dati-i la "gioale"..
    Aaaa... s-au cand se exprima un pesonaj de asemenea calibru nu aveti curaj ... liniste "mormantala"? hai bagati-o p-aia cu Soros cu binomul cu ce-o fi ... Sefu' va monitorizeaza si nu luati banuti azi
    • +3 (5 voturi)    
      Sunt cativa (Joi, 12 octombrie 2017, 15:44)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      cum este stimatul "milcov" care se exprima putin mai sus.
      Daca urmaresti opiniile si voturile negative, gasesti 4, 5, postaci, pusi pe invers.
      In cazul lui Rebengiuc este chiar stupid sa faci vreun comentariu negativ.
  • -22 (28 voturi)    
    Intelectul i-a propulsat pe toti in era PCR (Joi, 12 octombrie 2017, 8:50)

    Lok [utilizator]

    Hai sa nu exageram. Toti o apa si-un pamant.
  • -25 (31 voturi)    
    Bai intelectualii lui peste (Joi, 12 octombrie 2017, 9:12)

    galeo [utilizator]

    Dar voi ce ati vrea, poporul sa stea sclav pe plantatia voastra ?

    E lupta de clasa dragi prieteni, nu exista bine pentru toti, e un meci de care pe care
    • +13 (17 voturi)    
      Matale esti poporu' ? (Joi, 12 octombrie 2017, 12:48)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Ca la ce prostii spui, e vai de poporu' matale !
  • +18 (22 voturi)    
    a (Joi, 12 octombrie 2017, 9:30)

    adrian67 [utilizator]

    Respect Mastre Rebengiuc. Morometii a fot film de Oscar.
  • +11 (13 voturi)    
    Respect maxim (Joi, 12 octombrie 2017, 12:24)

    xcalibur [utilizator]

    pentru un mare om si un mare actor !
  • +12 (14 voturi)    
    ba n-ai dreptate (Joi, 12 octombrie 2017, 14:07)

    revo [utilizator]

    Conducerea tarii este foaaaarte bine instruita, are scoala vietii, scoala strazii, scoala de partid, facultatea la Rahova, Academia SRI, doctorate in Catania etc. Conducerea tarii este excelent pregatita pentru ceea ce trebuie sa faca pentru Mafia politica: SA FURE!
  • +9 (13 voturi)    
    Draga maestre, (Joi, 12 octombrie 2017, 14:54)

    Rescator [utilizator]

    Astia de la PSD sunt bolsevici de cel mai pur stil
    Stalinist,adica ,o nomenclatura jegoasa,inculta si rapace,
    traieste si huzureste pe spinarea populimii,iar restul sa se descurce cum pot.Nu vedeti ca nu le mai ajunge:
    lacuri,insule,un brat al Dunarii,Delta,terenuri agricole,
    ferme de porci pesedisti,agentii guvernamentale,
    Curtea de Conturi,Curtea Constitutionala,si multe altele.
    Este o boala genetica -nu se pot opri din furat!
    Dv. si alti actori de prestigiu, iubiti de romani, ar trebui sa-i taxati zilnic,poate se vor trezi din prostie si votacii
    acestor rapandule.