DOCUMENT EXCEPTIONAL Cine au fost teroristii din decembrie '89? Iulian Vlad, ultimul sef al Securitatii, spune ca asa-zisii teroristi erau de fapt securisti

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2017, 8:36 Revista Presei | Subiectele Zilei

Iulian Vlad
Foto: Captura YouTube
Teroristii erau chiar din cadrul Securitatii, afirma ultimul sef al Securitatii, Iulian Vlad, intr-o declaratie pe 10 pagini, descoperita de procurorul militar Ioan Dan, undeva la mijlocul anului 1990, in fisetul din biroul fostului sau sef, potrivit unui material din Revista 22.

"Nu a fost curios sa-l deschida in aprilie 1990, atunci cand Gheorghe Diaconescu, fost procuror adjunct al RSR, a plecat de la conducerea Directiei Parchetelor Militare si i-a predat cheia, mentionand ca inauntru se gasesc cateva 'hartii fara importanta'. Era ocupat pana peste cap cu anchetele de la Timisoara si abia cand a vrut sa puna inauntru niste dosare, pentru ca nu mai avea loc de ele prin birou, si l-a deschis, a gasit-o. Nu i-a venit sa-si creada ochilor. Absolut justificat.

Documentul reprezinta una dintre cele mai importante marturii, daca nu cea mai importanta, a existentei, in carne si oase, a 'teroristilor'. 'Analizand modul in care au inceput si s-au desfasurat actiunile teroriste in Capitala, pe baza acelor date si informatii ce le-am avut la dispozitie, consider ca acestea ar fi putut fi executate de: 1) Elementele din Directia a V-a, USLA, CTS si din alte unitati de Securitate, inclusiv speciale', scrie insusi Iulian Vlad. 

Mai mult, documentul indica explicit si ceea ce toata lumea cauta de 28 de ani: identitatea acestora si structurile din care faceau parte. Toate, ce surpriza, apartineau fortelor militare interne (Securitate, Armata si Militie) sau lucrau pentru ele. Cele mai importante dintre aceste unitati fie faceau parte din organigrama Securitatii, fie erau structuri acoperite (cazul retelei 'R') care lucrau in cooperarea sau sub coordonarea ei. Dezvaluirea este cu atat mai spectaculoasa, cu cat ea este facuta chiar de seful lor, Iulian Vlad", se scrie in articolul ce poate fi citit integral aici.




















12504 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    teroristii (Vineri, 22 decembrie 2017, 8:48)

    codrean [utilizator]

    Nimic concret in aceste "dezvaluiri". Cu expresii ca "ar fi putut fi". "probabil/posibil" nu inaintam nici macar cu un pas ! Probabil notitele sunt o incercare a lui IV de-a se dezvinovati, de-ai "aburi" pe anchetatori. Care atata asteptau !
    • +11 (13 voturi)    
      Securisti=teroristi (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:10)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Este egalitate de termeni.Securistii au terorizat poporul roman si erau evident teroristi.
      Termenul lansat de Iliescu disimula pe cel de securisti.
      In caz ca se dadeau in vileag puteau spune ca erau numai unii dintre securisti teroristi.
      Ceilalti erau buni la suflet si luptau impotriva regimului.
      Inselaciunea a prins si au ramas nepedepsiti.
      Ceausescu si Leana au fost facuti singurii responsabili.
      Mascarada asta nu va incetat nici dupa aceasta stire.
    • +8 (8 voturi)    
      El spune ceea ce se stie deja, fara detalii (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:16)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      - nu stim cine sunt, cu nume si 'pronume' (ca sa inteleaga si secretara lui Dragnea)


      - nu spune cine i-a activat

      - nu spune de ce ei au disparut dupa 25 decembrie
    • +8 (16 voturi)    
      De data asta HT manipuleaza (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:13)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Rog pe toti care trec pe aici sa citeasca originalul, scris de Vlad. Sa ne gandim cand se intampla asta. Vlad scria orice, doar ca sa-si salveze pielea. Titlul articolului este manipulator. Vlad nu spune ca securistii au fost teroristi ci spune ca: ar putea fi membrii ai USLA, membrii ai serviciilor speciale ale armatei, membrii ai militiei, prieteni ai lui Nicu Ceausescu, oameni de incredere ale celorlati doi frati ai lui Ceausescu cu functii in stat, elemente declasate care au pus mana pe arme, imigranti care s-au reintors in Romania sa faca pe teroristii, palestinieni, arabi, indivizi din alte tari si lista nu se termina aici. Adica absolut tot ce se vehicula la momentul respectiv in presa aservita lui Ilici Iliescu. Nu scrie nicaieri si nu da nici un indiciu sau dovada despre cine ar fi fost teroristii. Doar o supozitie vaga - ar putea fi - si insiruie cel putin vreo 10 categorii de posibili teroristi din care HT preia numai una-securistii. Nici macat o soapta despre cei 30.000 de turisti sovietici care se gaseau la momentul respevtiv pe teritoriul Romaniei (trei zdahoni in cate o Lada care dormeau la minus 20 in masini, in benzinarii sau la marginea oraselor inainte de 22 dec). Pe astia i-am vazut eu, vedeam cateva zeci de masini pe zi prin oras in perioada respectiva. Si care turisti au ramas in Romania pana in toamana lui 90 (declaratia lui Petre Roman) cand a izbucnit razboiul in Yugoslavia (ar fi interesant cine i-a gazduit si unde) si au primit alta misiune. Care sa fie interesul manipularii ??? Oare cui foloseste sa nu se acrediteze teoria loviturii de stat si de ce HT se baga in dezinformare ??? Am mai scris un comentariu asemanator si HT nu l-a publicat.
      • +4 (4 voturi)    
        Manipularea e evidenta, dar nu e a HT (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:26)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Acest document a fost scos abia acum, dupa moartea lui Vlad, ca sa contracareze noutatile din ultimul comunicat al Parchetului General. El are menirea sa mascheze adevarul: ca diversiunea de dupa 22 decembrie 1989 a fost executata de trupele din DIAS (serviciul de informatii al Armatei), la ordinele lui Iliescu si ale grupului sau de conspiratori. Am avut de-a face, in acele zile, cu un scenariu complex de incitare a populatiei la rasturnarea lui Ceausescu, finalizat prin lovitura de stat militara si prin ocuparea locului lasat liber de Iliescu&co. Omul cheie al conspiratiei a fost Victor Stanculescu.
        Acum, se arunca o perdea de fum pe ochii abia deschisi, cu un document vechi de 27 de ani, prezentat ca o noutate senzationala. De fapt, documentul e doar o insiruire de supozitii si nu dovedeste nimic.
    • +1 (1 vot)    
      De stiut (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:37)

      DanielM65 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      https://revista22.ro/70266106/adio-btrne-asasin.html
    • 0 (0 voturi)    
      Vlad ne confirma ca (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 1:15)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      caghebistii penetrasera complet structurile armatei si securitatii ! Altfel nu puteau sa poarte arme sub regimul lui Ceausescu !
  • +23 (25 voturi)    
    intrebarea are un raspuns logic (Vineri, 22 decembrie 2017, 9:05)

    mos ion roata [utilizator]

    Cei care detineau arme! Cine sunt aceia? Cei cu pensii speciale de azi.
  • +15 (27 voturi)    
    Mai conteaza? (Vineri, 22 decembrie 2017, 9:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Conteaza cine era in spatele lor, adica acea grupare CRIMINAL-MAFIOTA care au dirijat totul spre a-si anexa tara ca sa o jefuiasca dupa plac. Din ea se trage CIUMA ROSIE P$D+ALDE+UDMR (USL & PD inclus) care au distrus Romania si astfel am ajuns un gunoi al Europei de care tuturor le e scarba!
  • +9 (15 voturi)    
    wow!!!!! (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:32)

    Telemacara [utilizator]

    Cine ar fi crezut ... securistii au fost "teroristii" . Cea mai usor de manipulat natie de pe Terra: romanii.
    • +4 (4 voturi)    
      corect, ... (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:01)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Telemacara

      securisti caghebisty !
    • +9 (11 voturi)    
      teroristii, (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Telemacara

      conform lui iliescu, nu au existat. nu a fost prins niciunul, pt. ca altfel ar fi fost, macar de fatada, un proces al acestora.
      in fapt, cei care au tras in populatie sau in alte forte militare, au fost tot din cadrul armatei, militiei sau securitatii. aia care fie o faceau din loialitate pe bune fata de cuplul dictatorial sau pt. ca faceau parte din piesa de teatru regizata de iliescu et co.
      scrisoarea lui iulian vlad nu face decat sa confirme, intr-un fel oficial, ceea ce toti stiam.
      • +1 (1 vot)    
        ILIESCU a zis ca exista teroristi (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:45)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        In 89 Iliescu s-a referit de multe ori la teroristi numindu-i 'forte de diversiune' sau ceva de genul asta


        dar tocmai Iliescu a zis: trebuie sa ma puneti pe mine presedinte ca altfel astia omoara oameni in continuare.

        erau teroristii lui Iliescu, precursorii minerilor
  • +19 (19 voturi)    
    o revolutie furata (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:39)

    artistul000 [utilizator]

    niste conducatori ce au preferat sa-si omoare oamenii pentru a-si insusi fraiele puterii (Iliescu, voiculescu, roman si toata clica ce au intrat la putere imediat dupa plecarea lui ceausescu).

    Lucrurile astea le stie tot poporul ... dar niciodata nu am avut confirmarea autoritatilor.

    Poate macar acum, in al 28-lea an, o sa vedem si noi cu adevarat cine ne-a condus pe noi in democratie.
  • -5 (11 voturi)    
    Da, da... (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:44)

    scaraotchi [utilizator]

    Si eu am gasit un biletel scris de mana in care se insinua ca D-zeu nu ar fi fost strain de ''venirea mea pe lume"
    cu scopul de "a struni" moravurile muritorilor, si nu am crezut o iota....
  • +9 (9 voturi)    
    bai ne-a luminat (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:52)

    MirceaIo [utilizator]

    pai cum de nu ne-am gandit pana acum. Asta a spus si Ceausescu la poroces. Extraordinar!!! Pai noi vrem sa stim cine e "capo della mafia", cine a facut secenariu, cine a castigat ca au murit acesti oamnei!!!! Vrem ca statul Roman sa fie declarant: stat mafiot si criminal. Care lupta impotriva oamenilor cinstiti. Politia in apara pe hoti!!!
    • +8 (8 voturi)    
      cum cine a facut scenariu?!.... (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:02)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      sergiu nicolaescu.... si nu e o gluma..... bine, sponsorul scenariului e iliescu dar......
      • +4 (4 voturi)    
        de Caramitru, nimic (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:49)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        nimic?
  • +4 (4 voturi)    
    A durat "decat" 28 de ani sa aflam asta ? (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:50)

    Luke1 [utilizator]

    probabil peste inca 280 de ani (daca va mai exista vreo farzamitza de Romania pe atunci ) stra-stra-stra ...-nepotii or sa gasesasca intr-un alt sertar ratacit (pe atunci se facea mobilier de calitate, nu gluma ) si numele ?
  • +4 (6 voturi)    
    Identitatea ?! Mai uitati-va ... (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:57)

    Luke1 [utilizator]

    "Mai mult, documentul indica explicit si ceea ce toata lumea cauta de 28 de ani: identitatea acestora si structurile din care faceau parte"

    N-as prea descrie ca fiind "identitate" o insiruire de grade si institutii : "ofiteri si subofiteri din Directia a V-a, Securitate, USLA etc "...

    Da, inclusiv tovarasi palestinieni "in special" si arabi in general ...
    veniti la "studii" ...

    "pretinii" lu nea nicu ...
  • +4 (6 voturi)    
    ce vremuri!! (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:07)

    rofed [utilizator]

    as fi tare curios sa stiu cum comenteaza dl.gusa - asa zis consultant politic realitatea tv, nu patron, cica! - acest articol, cunoscand elogiile aduse mentorului sau declarat, iulian vlad, la moartea acestuia, recunoscandu-l pe acesta drept omul caruia trebuie cel mai mult sa-i multumeasca pentru invatamintele de viata primite !!!
    despre ce sfaturi ar puiea fi vorba???