Cotidianul: Adrian Paunescu ii scria lui Ceausescu: „Sa traiti, Maria Voastra“

de Andrei Udisteanu     Cotidianul
Vineri, 23 mai 2008, 1:37 Revista Presei | Subiectele Zilei

Adrian Paunescu, presedinte de onoare al Universitatii Craiova
Foto: Cotidianul
Exclus din viata publica, cazut in dizgratia partidului si a “marelui conducator”, poetul Adrian Paunescu ii trimitea in 1986 o naucitoare scrisoare lui Nicolae Ceausescu, pentru a-i lauda o “geniala” cuvantare. Scrisoarea - o oda inchinata „Mariei sale“ Nicolae Ceausescu - a fost redactata la aproape un an dupa interzicerea Cenaclului Flacara, in iunie 1985, cand cinci tineri au murit calcati in picioare pe Stadionul Petrolul din Ploiesti in timpul unui spectacol organizat de Paunescu.

Documentul - care se intinde pe patru pagini redactate la masina de scris - este datat „noaptea de 7 spre 8 februarie 1986“. Pretextul gasit de Paunescu pentru a-i scrie „iubitului tovaras“ a fost o cuvantare „extraordinara“ la Sedinta Comitetului Politic Executiv al Comitetului Central al Partidului Comunist Roman din 6 februarie 1986. In acea cuvantare, Ceausescu punea anumite esecuri din „infaptuirea planului cincinal“ pe seama incompetentei unor persoane din conducerea partidului.

La scrisoare, Paunescu a atasat si o poezie, intitulata „Va multumesc - versuri de ecou la Cuvantarea tovarasului Nicolae Ceausescu din 6 februarie 1986“. Actualul senator PSD sustine ca scrisoarea nu a avut scopuri ascunse si ca a fost o reactie „pozitiva la un fapt mai bun care se petrecuse“ si ca a dorit sa sublinieze „niste lucruri care trebuiau continuate pentru a se putea iesi din situatia dificila in care se gaseau diverse sectoare ale vietii publice“. Epistola lui Paunescu se incheie cu o urare adresata dictatorului: „Sa traiti, Maria Voastra!“.

Integral in Cotidianul.























2318 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    un lingau si o lichea (Vineri, 23 mai 2008, 8:45)

    florin [anonim]

    asta a fost si asa o sa moara a paunescu
  • 0 (2 voturi)    
    Realitate (Vineri, 23 mai 2008, 10:29)

    Wether [anonim]

    Ceausecu era oricum mai "Marie" decit toti tiganii burtosi care sint apeleti astfe lde mass-media d azi...
  • 0 (2 voturi)    
    istorie (Vineri, 23 mai 2008, 11:28)

    mihai [anonim]

    Adrian Paunescu va ramane in cartile de istorie ca un mare poet.... implicarea sa in politica va ramane consemnata dar nu va umbri niciodata geniul sau.
    • 0 (2 voturi)    
      va ramane ce? (Vineri, 23 mai 2008, 13:52)

      rocco [anonim] i-a raspuns lui mihai

      mai nea Mihai crezi ca daca Ministerul Invatamantului condus pe vremea lui Ilici a inserat in manualele de Limba si Literatur Romana a poeziilor genialului prea scuipat porc si pupincurist Adrian P....el v-a ramane acel ceva pe care-l banui? aiurea...am si inceput sa-l uitam!
      • 0 (0 voturi)    
        eu nu cred (Sâmbătă, 24 mai 2008, 5:33)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui rocco

        Eu stiu sigur fiindca i-am citit poeziile. Tu?
        Adevarat va spun: Paunescu e un mare poet si o mare jigodie.
  • 0 (2 voturi)    
    Crestere exponentiala (Vineri, 23 mai 2008, 17:03)

    oschy [anonim]

    Dupa 18 ani de la rev din 1989 numarul poetilor si aezilor de curte a crescut exponential(din 2005 industria este in plin avant).doar transmiterea mesajului este mai perfida.
    Ctiti TR Ungureanu-MI6 Londra
    AL.MU Pipidi
    M.Cartarescu-Ziaristica si literatura pe alocuri
    V.Tismaneanu-Tanc
    Liiceanu-Freiburg
    Patapievici-Patriotul roman
    Nu-i mai amintesc pe ciumeti(Pora,Turcescu Tapalaga,Cartianu,Hurezeanu,Voinescu,Buscu,Ursu
    Avramescu,Culcer,Mihaiu,IT Morar si cateva televiziuni si oficioase)
    si alti trecatori prin lumea scrisului de doi bani
    • -1 (1 vot)    
      iar (Vineri, 23 mai 2008, 20:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui oschy

      ai aparut, bulache? Nu te-ai saturat ma de atita mincat cu polonicul? Daca nu, exista o singura explicatie: esti coprofag, coprofag PeNaL.
  • -1 (1 vot)    
    Poetul Paunescu (Vineri, 23 mai 2008, 19:37)

    Valeriu [anonim]

    Adrian Paunescu este un mare poet,poate cel mai mare poet in viata.Il apreciez mult pentru poezia sa,pentru inspiratie si pentru acel "ceva" transmis noua cititorilor,care este altceva fata de poetii contemporani. Ca om politic nu ma intereseaza,cum nu ma intereseaza in general oamenii politici.Ce-a facut in perioada comunista,la fel ,nu ma intereseaza.Ca i-a inchinat lui Ceausescu poezii a fost obtiunea lui; au fost si altii.Acestea nu-i stirbesc din frumusetea poeziei.
    • -1 (1 vot)    
      un (Vineri, 23 mai 2008, 20:25)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Valeriu

      singur lucru e adevarat din pologhia ta: ca, din nefericire, e in viata.
      Ce ,,obtiuni" ai mai lingaule PeNaL, ce bine iti sta cu ele. Ai de ce sa fii mindru.
  • +1 (1 vot)    
    boala inferioritatii (Vineri, 23 mai 2008, 21:28)

    pantera [anonim]

    Mai traitor sub pamant degeaba incerci sa rozi din radacina acestui falnic poet .Este prea destept sa poata sa se aplece la acuzatiile tale.Te deranjeaza puterea lui de creatie ?scrie si tu ,adu-i elogii cui vrei sa ne dam seama ce-ti poate produce mintea .Ranchiuna , invidia ,ura va mana pe cei neputinciosi. Vad cata lipsa de bun simt exista in persoanele care daca nu creaza cel putin sa denigreze , sa distruga.Paunescu , va place nu va place este un geniu , putini poeti ii pot calca pe urme.Nu-l mai categirisiti voi hahalerelor,lasati-ne pe noi cei multi sa-i asezan in literatura
  • -1 (1 vot)    
    maria sa (Sâmbătă, 24 mai 2008, 0:01)

    anonim [anonim]

    Despre Paunescu: "Maria sa" avea puterea sa inchida cenaclul Flacara. Intre un proiect cultural care a tinut "treaza" Romania si era o alternativa la propaganda, si doua vorbe spuse pentru imblanzirea cenzourului, nu e loc de ezitare
  • -1 (1 vot)    
    un cabotin (Sâmbătă, 24 mai 2008, 1:30)

    Alex [anonim]

    A Paunescu este un cabotin, un ipocrit si un lingau oportunist. Iar cine il considera geniu, este ori foarte snob ori foarte redus intelectual.
    • 0 (0 voturi)    
      mea culpa (Sâmbătă, 24 mai 2008, 5:35)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Decit snob, mai bine redus intelectual: recunosc ca il consider pe Paunescu un geniu.
      Ai curaj sa o dam parte in parte, ca baietii, la un concurs de teste de IQ?
  • 0 (0 voturi)    
    in veci pomenirea ta, eminescu (Luni, 26 mai 2008, 10:05)

    fredylor [anonim]

    student fiind, la u. oradea, am discutat odata cu unul din profi mei, la o bere, aventurile acestui don juan mioritic, pe plaiurile bihorene; nu mai vreau sa le discut

    problema mare e ca noi cu manuta noastra, il alegem pe acest eminescu, de cele mai multe ori, pe motiv ca sora lui x, sau unchiu, sau mama face parte din p.s.d. nu credeti ca ar trebui cat de cat sanctionati
  • 0 (0 voturi)    
    nerusinarea se numeste paunescu (Luni, 26 mai 2008, 10:14)

    ionescu [anonim]

    fara acordul oamenilor de bine si neosecuristior Paunescu nu ar fi iesit la iveala si ar fi ramas ascuns in birlogul de fiara.Cum este agreat de noile puteri are curajul sa devina carnivor si sa devoreze valorile morale si sa distruga sufletul tarii.