Curentul: Potrivit unei Note informative a SRI, Iliescu a coordonat toata campania lui Oprescu

de R.     Curentul
Vineri, 13 iunie 2008, 6:16 Revista Presei | Subiectele Zilei

O nota informativa a SRI, ajunsa ieri seara pe mail-ul redactiei, confirma faptul ca Sorin Oprescu este simpla marioneta a lui Ion Iliescu, acesta din urma coordonand direct, alaturi de camarila sa din PSD, campania asa-zisului candidat independent. Nota informativa reda o discutie a lui Ion Iliescu, in care se pune la cale organizarea campaniei lui Oprescu, chiar inainte de primul tur al alegerilor locale. Astfel, documentul demonteaza toate "barbile" lui Oprescu privind lupta sa cu sistemul si cu partidele. Discutia arata ca el este de fapt omul sistemului ticalosit, Iliescu vorbind de platile pentru Antenele lui Voiculescu, prin intemediul lui Adrian Tis: "E mult un milion de euro, dar acoperirea e buna", dupa cum comenteaza presedintele excutiv al PSD. In ceea ce priveste negocierile cu PNL, aici Iliescu l-a insarcinat pe Hrebenciuc: "...cu Olteanu se ocupa Viorel...". Toti liderii PSD fideli lui Iliescu au avut sarcini precise: Cozmanca si Mihailescu la program, Alin Teodorescu la sondaje. Conform notei informative a SRI, pe care o redam integral in pagina 16, Oprescu n-are niciun cuvant de spus in legatura cu strategia de campanie, toate deciziile fiind luate in budoarul pesedist al lui Iliescu.

        TEXTUL INFORMATIEI

In rezumat au fost abordate problemele legate de atributii, competente, responsabilitate, probleme legate de pregatirea campaniei, inclusiv probleme de factura logistica si financiare.

Discutia a fost dominata de Ion Iliescu care a afirmat ca "Sorin este generator de tema iar pozitionarea antisistem este deocamdata tema noastra din punct de vedere al ofensivei".

Integral in Curentul
























809 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Manipulare (Vineri, 13 iunie 2008, 9:01)

    Nicolae [anonim]

    De cand secretele SRI sunt publice ?
    De cand Curentul manipuleaza ?
    Cine plateste ?
    Sper sa nu cenzurati !!!
  • -1 (1 vot)    
    Sa fim realisti (Vineri, 13 iunie 2008, 9:48)

    colegu99 [anonim]

    Nu voi vota cu nimeni duminica, asta ca sa nu fiu acuzat de partinire dar...sa fim realisti, cum apar informatiie astea exact inaintea alegerilor? Atata timp cat avantajeaza unul din candidati trebuie sa fii copil sa nu iti dai seama ca e vorba de intoxicare si al carui staff de campanie este produsul....pt ca e vorba de multe sute de milioane de euro...
  • -1 (1 vot)    
    serios? (Vineri, 13 iunie 2008, 9:50)

    elena [anonim]

    SRI trimite mailuri catre Curentul? Presupunand ca ar fi asa, cum ati verificat autenticitatea informatiei?
  • -1 (1 vot)    
    si inca ceva... (Vineri, 13 iunie 2008, 9:56)

    colegu99 [anonim]

    Si cum ajung notele informative la ziare..."ieri seara pe mail-ul redactiei"...Pai pe mail-urile unora au ajuns si spamuri sau s-au si-au dat seriile cardurilor si pin-ul...si aia erau considerati creduli, atunci redactia cum poate fi considerata daca crede orice mail primit eventual de la adresa "note_informative_sri@yahoo.com" ca e si greu de facut o astfel de adresa. Maine daca vor primi un mail de la bush@yahoo.com vor scrie ca Bush are corespondenta directa cu ei, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Nicolae, elene, colegu99... (Vineri, 13 iunie 2008, 12:14)

    Andrei [anonim]

    N-ati inteles nimic....SRI monitorizeaza tot deoarece el e responsabil si cu siguranta nationala...ca unul de acolo, care avea aceasta informatie, a divulgat-o, asta e altceva....dar a se retine informatia ca atare...eu nu cred ca e manipulare.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Vineri, 13 iunie 2008, 13:59)

      colegu99 [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Daca aparea undeva la o saptamana dupa alegeri o consideram o divulgare, dar cum de se intampla sa apara exact in ultima zi de tiraj maxim (pentru ca apoi urmeaza zilele de week-end). Dar daca aparea o informatie inversa...ca SRI a urmarit si Blaga a avut campania organizata de basescu, nu il banuiam pe oprescu? Tb sa acceptam ca miza e mare, borduri, asfaltari in fiecare an in aceleasi locuri...Sa credem ca nici unul din candidati nu vor plati taxa de campanie in contracte grase? Sa nu ne amagim...
  • 0 (0 voturi)    
    Intoxicare pdl-ista basesciana securista (Vineri, 13 iunie 2008, 15:27)

    Oricine [anonim]

    nu stiu ce s ami inventeze.
    basescu saboteaza si iamginea celor care il ajuta.

    nu credeam ca presedintele poate fi atit de nemernic!
    tocmai de aceea trebuie sa terminam cu sistemul pdl-isto securisto al lui basescu.

    impuscati-l cu votul !

    aratati-ii ca nu suntem nepasatori si ca nu ne poate manipula jigodia!
  • 0 (0 voturi)    
    Un lucru stiut (Vineri, 13 iunie 2008, 16:23)

    bogdan [anonim]

    Este un lucru stiut ca Iliescu a fost "Inventatorul lui Oprescu" PDSR trebuia sa aiba 2 candidati 1 pentru stanga 1 pentru dreapta. Ce vis ar fi fost sa fie amandoi in turul doi. Asa ramanem cu 1.
    Se vor gasi mereu " Orcine" sa urle ca este o manipulare. Ne meritam soarta si alesii. Iar cei care nu inteleg cu binele sau cu votul manipulat vor intelege cu minerii (sau ce altceva cu bate si fara creier mai gasim) pe care ii putem aduce la fiecare 10-12 ani ca tot se prescriu faptele. Iliescu si Partidu nemuritori pentru linistea noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    A P E L (Vineri, 13 iunie 2008, 17:18)

    Mihai [anonim]

    CATRE TOTI SIMPATIZANTII PD-L :
    Incercati sa convingeti cat mai multi prieteni, amici, colegi, vecini, rude... sa mearga pe 15 iunie la vot si sa-l voteze pe Vasile Blaga !
    Doar asa putem opri restauratia comunisto-securista !
  • 0 (0 voturi)    
    mare scofala!!! (Luni, 30 iunie 2008, 9:00)

    eeeuuuu [anonim]

    tronc, marito (sri-...sta) ca ne-o zizesi in fatza! au descoperit si pitifelnicii astia platiti cu multi bani publici ce era evident! poftim cu ce "ard gazu'"! tampitii n-au auzit de criza petrolului! nota asta e mai penibila decat raportul gripei aviare! si chiar decat scandalul coldea! ba, tampitilor, de la securitate! (pardon, de la sri) nu sunteti platiti din banii nostrii sa insirati banalitati, va dati seama de asta? cretinilor!