EvZ: Giovanni Becali, afaceri cu mafia fotbalului din Belgia

de Cristi Ciuperca     EvZ.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 0:47 Revista Presei | Subiectele Zilei

Giovanni Becali, afaceri cu mafia fotbalului din Belgia
Foto: EvZ.ro
Controversatul impresar roman se afla in atentia justitiei belgiene pentru nereguli in transferul fostului fotbalist Liviu Ciobotariu de la clubul Dinamo la Standard Liège. Fostul impresar Ioan (Giovanni) Becali este in vizorul Tribunalului de Prima Instanta din Liège - Belgia intr-un dosar in care principalul personaj anchetat de autoritatile belgiene este Licio D’Onofrio, vice presedinte al clubului Standard Liège. Acesta a fost condamnat deja la sase luni de inchisoare in Franta pentru transferuri ilegale. In prezent, D’Onofrio este suspectat de evaziune fiscala in legatura cu mai multe transferuri de fotbalisti, printre care si cel din 1999, al lui Liviu Ciobotariu, de la Dinamo Bucuresti la Standard Liège.

Giovanni Becali, Cristian Borcea si Liviu Ciobotariu au dat deja explicatii in fata procurorilor romani, la solicitarea Tribunalului de Prima Instanta din Liège. “Am dat o declaratie ca martor in fata procurorilor romani. Erau prezenti si belgienii. Am fost intrebat despre transferul meu la Standard Liège, nu mai retin exact ce”, spune Liviu Ciobotariu. Pana luni, Giovanni Becali nu poate fi contactat, potrivit secretarei sale.

Articolul integral pe evz.ro


Citeste mai multe despre   





















1646 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Nuuuuuu! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 1:27)

    Orpheus [utilizator]

    Nu se poate! Un Becali sa faca afaceri necurate? Imposibil!
  • +3 (3 voturi)    
    Asta trebuia sa fie la inchisoare de mult (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 9:57)

    Daniel [anonim]

    Asta trebuia sa fie la inchisoare de mult
  • +3 (3 voturi)    
    smenarul de constanta (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 10:46)

    yo [anonim]

    valorile false ale democratiei.....le va veni si vremea lor....
  • +3 (3 voturi)    
    ce naste din pisica... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 11:07)

    virgilius [anonim]

    Mafia face afaceri cu mafia.
    Ce noutate !
  • +1 (1 vot)    
    BK-li (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:47)

    kronk [anonim]

    Toata gasca bekali la zdup.Sa joace table pe seminte pina crapa.Astia sunt ca fratii Dalton din desenele animate.Din pacate nu avem un Luckylook sa-i vineze.Iar saraca justitie sta cu miinile legate.Pina cind dragilor?Sau e si justitia implicata?
  • +1 (1 vot)    
    Bleah (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:07)

    anonim [anonim]

    Poate ne scapa justitia belgiana de trogloditul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai cu cine credeati voi ca face afaceri? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:11)

    bogdan [anonim]

    Becali Ioan un fost bisnitar care a stat adeseori in afara legalitatii. Cum credeti voi ca se fac marile averi spontane? Cu declaratii de avere si cu taxele fiscale la zi?
    Din nenorocire nu vor avea probele la dosar si solutia va fi NUP. Poate ca daca l-ar preda belgienilor......
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 14:16)

    intrebare [anonim]

    nu ma pricep la legi.. dar..

    daca e cetatean european, nu poate fi judecat si condamnat de orice tribunal european ?

    ar fi un vis, ca toti mafiotii romani sa fie prinsi si condamnati de europeni, ca la noi oricum nu se exista acest scenariu
  • 0 (0 voturi)    
    pentru astia nu exista lege.... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 16:40)

    aa [anonim]

    pentru astia nu exista lege....

    nu vor ajunge veci in puscarie, la cata coruptie este in justitie...

    vor fi potoliti doar daca trag in piept alti mafioti, care le vor face felul in legea lor....
  • 0 (0 voturi)    
    Tuturor jegurilor din Romania.... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 16:53)

    Claude [anonim]

    .... eu zic sa le facilitam afaceri peste hotare. Macar dincolo mai sint si inchisi, nu ca la nou. Madam Barbulescu, esti pe receptie?