Ahmadinejad invinuieste capitalismul pentru problemele mondiale

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2010, 23:04 Revista Presei | Subiectele Zilei

In cadrul unei sesiuni ONU pe tema saraciei globale, presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a declarat marti ca invinuieste capitalismul pentru problemele mondiale. "Capitalismul liberal bazat pe concurenta si corporatiile multinationale au cauzat suferinta unui numar urias de barbati, femei si copii in foarte multe tari", a declarat liderul de la Teheran in fata Adunarii Generale a Natiunilor Unite, scrie CNN.

Presedintele iranian si-a afirmat convingerea ca "in noul mileniu, trebuie ca omenirea sa se intoarca la divinitate, la natura sa adevarata si la sisteme de guvernare corecte si echitabile". In cadrul ultimelor conferinte, cuvintele puternice folosite de Ahmadinejad la adresa Israelului au determinat iesirea din sala a mai multor lideri, insa comentariile de marti ale conducatorului republicii islamice au fost facute pe un ton relativ temperat.


Citeste mai multe despre   



















344 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Ahmadinejad (Marţi, 21 septembrie 2010, 23:15)

    Vizitiul [utilizator]

    Ahmadinejad nu stie pe unde sa scoata camasa intrucat la tensiunile din Iran si ce se intampla acolo, nu o mai duce mult!
    • 0 (2 voturi)    
      Ce se intampla acolo??? (Marţi, 21 septembrie 2010, 23:49)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Lumea isi vede de activitatile si grijile zilnice, ca oriunde altundeva, numai in capul unora ca tine mijesc ganduri sinistre de atentate si violentze stradale. VOI, bilderbergii, nu o veti mai duce mult, fii sigur de asta!!!! >:-(
      • 0 (2 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 22 septembrie 2010, 6:00)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Pintea, mereu contra (Sunt la curent cu pozitia dvs. pe forum) :)

        Documentati-va.
      • 0 (0 voturi)    
        Documentarea (Joi, 23 septembrie 2010, 21:01)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Cum merge cu documentarea Pintea?

        http://tinyurl.com/26h5df4 tot viata normala e si asta?

        Gica contra! Va doresc vacanta placuta in Iran eventual.

        Vai mama voastra pe ce lume traiti fratilor!
  • -3 (7 voturi)    
    asa e! (Marţi, 21 septembrie 2010, 23:17)

    nirvanu [anonim]

    are dreptate omul asta! daca n-ar mai munci nimeni pe lumea asta, iar toti oamenii ar sta in corturi si ar asculta la imami si ar fuma pipa nu ar mai fi nici razboaie, nici incalzire globala, nici crize. iar cine nu e de acord cu asta va fi batut cu bice, snopit in pumni si picioare, tras de camile, umplut cu petrol si apoi dat foc.
  • -2 (6 voturi)    
    ahma, eu sint foarte multumit.... (Marţi, 21 septembrie 2010, 23:34)

    dorinteodor [anonim]

    zice ahma : "corporatiile multinationale au cauzat suferinta unui numar urias de barbati, femei si copii in foarte multe tari".

    eu sint totusi foarte multumit. corporatiile transnationale care, prin pretul accesibil, mi-au permis sa am masina, calculatoare, internet, telefonie mobila, soft performant pentru calculatoare, masina de spalat, frigider si cam tot ce am prin casa. si mai ne fac si alte lucruri bune....

    si cred ca si salariatii transnationalelor au motive sa fie fericiti pentru ca au salarii decente....
  • -2 (6 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 21 septembrie 2010, 23:43)

    Vasile cel lucid [anonim]

    Capitalismul a facut lumea sa prospere, triburile izolate sunt super sarace, dar daca ar avea concentratia de locuitori ca in zonele dens populate, ar muri de foame ca mustele, ca sa nu mai zic ca in zonele temperate sau reci pamantul necultivat produce la ha, extrem de putine calorii, cateva mure, 1 iepure si cativa soricei. Daca nu aparea capitalismul miliarde de persoane nu ar fi existat, ma refer la alimente, bunuri, medicamente avansate, sa nu uitam ca multe milenii femeile nasteau cat de multi copii, totusi, populatia nu crestea datorita mortalitatii uriase.
  • -3 (7 voturi)    
    sisteme de guvernare corecte si echitabile (Marţi, 21 septembrie 2010, 23:44)

    pintea [anonim]

    Si care ar fi sistemele alea de guvernare "corecte" si "echitabile" din capul bigotului ?

    Teocratia de Ev Mediu precum cea din Iran cumva ?
    • +2 (2 voturi)    
      Exact! (Marţi, 21 septembrie 2010, 23:57)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui pintea

      Clono, fa pasi! Si nu mai incerca sa-mi alterezi mesajul.
  • -1 (1 vot)    
    hei baete.... (Miercuri, 22 septembrie 2010, 0:49)

    kk [anonim]

    acum citeva luni spumegai cum ca o sa le tragi niste scatoalce occidentalilor de o sa vb singuri.... acum se pare ca ai inceput tu sa vb singur.....vai de capul iranienilor