VIDEO Traian Basescu despre regionalizare: Nu cred ca se va face. Acest urias de 70% din Parlament si-a aratat limitele, e incapabil sa genereze progres

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 august 2013, 21:00 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Traian Basescu nu crede ca USL va reusi sa duca la bun sfarsit regionalizarea Romaniei, fiind "incapabil sa genereze progres pentru Romania". In schimb, premierul Ponta a subliniat ca regionalizarea va avea loc in decursul acestui mandat.

El a fost intrebat luni, la Digi 24, in cadrul seriei de emisiuni dedicate regionalizarii, daca acest proiect va fi finalizat.

"Nu cred ca se va face. Acest urias de 70% din Parlament si-a aratat limitele. E incapabil sa genereze progres pentru Romania", a raspuns seful statului.



Traian Basescu si-a exprimat regretul pentru acest potential esec, in conditiile in care "este foarte putin probabil" ca Romania sa mai aiba o majoritate de 70% in urmatoarele cicluri electorale: "Reorganizarea administrativa si o Constitutie moderna ar fi fost proba ca aceasta majoritate uriasa isi poate depasi dimensiunea mica din interiorul majoritatii si lipsa de viziune. Au probat ca nu pot, din pacate, si Romania a pierdut o ocazie extraordinara, deoarece e foarte putin probabil sa mai ai o majoritate de 70% in ciclurile urmatoare".

Traian Basescu a subliniat ca o reorganizare administrativa este necesara, in conditiile in care actuala administratie este foarte costisitoare, dar guvernul Ponta si ministrul Liviu Dragnea au "inceput gresit, de la varf spre baza".

Seful statului a numit "chestiuni ridicole" disputele "baronii judeteni se bateau care sa fie sefii regiunii".

In opinia sa, un prim pas in proiectul de de regionalizare ar fi comasarea celor peste 3.200 de comune din Romania, in conditiile in care doar "circa 1.000 sunt viabile economic".

Un al doilea pas ar trebuie sa fie, spune Basescu, comasarea institutiilor descentralizate din teritoriu, cum ar fi directiile sanitare, directiile de invatamant sau inspectoratele de jandarmerie.

In ceea ce priveste regiunile propuse de USL, acestea creeaza ideea unei "federalizari", care este insa in contradictie cu articolul 1 al Constitutiei, prin care Romania este definita ca stat unitar.

In ceea ce priveste opozitia anuntata de UDMR, care doreste creionarea unui asa zis Tinut Secuiesc, Traian Basescu crede ca aici ne aflam "si in zona jocului politic".

"Convingerea mea e ca nimeni nu se poate opune unei astfel de legi, e necesara regionalizarea pentru o dezvoltare corelata. Pana la urma trebuie sa le respectam drepturile, dar drepturile minoritatii maghiare sunt egale cu ale cetatenilor majoritari romani. Noi nu cream o tara in interiorul tarii, acest lucru trebuie sa-l inteleaga", a explicat seful statului, subliniind ca va existat tot atata autonomie la Harghita tot "cat la Caracal si Constanta".

"Majoritatea asta de 70% ar fi putut sa treaca peste ifosele unor politicieni maghiari ca si caraghiosul, scuzati-ma ca spun asta, care cerea protectorat pentru Transilvania", a continuat Basescu, referindu-se la o declaratie recenta a lui Laszlo Tokes.

Traian Basescu a mai spus ca, in opinia sa, Liviu Dragnea "isi da seama ca datorita problemelor interne proiectul se rateaza", criticand lupta pentru functia de sef de regiune, caz exemplificat, crede el, si de inscrierea primarului Klaus Iohannis in PNL, "ca sa faca capitala regiunii la Sibiu".


























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

7696 vizualizari

  • -50 (58 voturi)    
    Cand are dreptate, are (Luni, 5 august 2013, 21:36)

    evoque [utilizator]

    nu mai este acel parlament de pe vremea pdl-lui, canf indiferent de vreme, ora, etc. Daca cotroceniul avea un interes erau toti prezenti si votau la comanda, iar roberta numara si ce nu era.
    Adevarul este ca pana la urma are dreptate, este unul din cele mai slabe parlamente de pana acum.
    Insa mai este ceva, basescu a schimbat tactica si azi cere guvernului sa urgenteze privatizarea cfr iar acum spune de parlament ca nu sunt in stare sa finalizeze regionalizarea, adica la fel ca si guvernul nu se misca foarte repede. O capcana ieftina herr prezident, dar daca va gasiti prosti sa cada in ea, cine stie poate gasiti o paine de ros si pentru tolomac sau divartata blonda.
    • +33 (41 voturi)    
      macar (Luni, 5 august 2013, 22:02)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      atunci vota parlamentul. acum ii tin degeaba acolo. n-am mai vazut o lege votata-n parlament din primavara. ponta face si pe parlamentul acum.
      pai privatizarea cfr trebuie sa se faca urgent. conform caietului de sarcini contractul trebuia semnat pana miercurea trecuta. deja s-a depasit termenul si ei nici HG-ul nu l-au publicat in monitorul oficial. evident ca este urgent pt ca gruia poate sa dea in judecata guvernul acum ca trage de timp si el pierde bani.
      cand a fost vorba de taiat atributiile CCR-ului anul trecut, acelasi pontalau a publicat in monitorul oficial hotararea de guvern in cateva ore.
      deci, cand are interes se poate grabi, altfel, face sejurul prin miami la licuriciul ce l-a injurat anul trecut pe vremea asta,si base in Romania. si tot pontalaul tau il acuza ca nu-si iubeste tara.
      sunt destui prosti care viseaza capcane pe pereti si refuza sa vada fondul problemei :)
      • -27 (37 voturi)    
        important (Luni, 5 august 2013, 23:05)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        este ca vota, nu era important ce vota, cooperativa de voturi functiona.
        Este prima data cand lui basescu nu ii ies calculele, a aruncat pisica cu cfr-ul (ca stie el ceva...), dupa care ponta a aruncat inapoi pisica (pe motiv ca: spune daca stii ceva...) dupa care basescu smecher incearca sa dreaga busuiocul si asteapta sa plece ponta in concediu iar in momentul in care afla ca ponta este in avion convoaca consiliul, deci smecherii de doi bani facute prosteste. Concluzia basescu mai joaca si prost, probabil muzica de la ciresica sau ceva il disturba.
        • +22 (30 voturi)    
          hahahaha (Marţi, 6 august 2013, 0:37)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          nu este chiar asta. cauata pe google sa vezi cate legi a intors si din parlamentul cand era pdl la guvernare. te faci ca uiti. cauta doar dupa legea berarilor sa vezi despre ce vorbesc.
          ca-ti p[lace ti sa insinuezi ca el dadea ordine fara nicio dovada nu inseamna ca asa s-a intamplat. doar o dai in secnarii sf.
          cucfr-ul, pisica a runcata PRIMUL ponta la csat. nu basescu. ca basescu a profitat de prostia pontalaului este altceva. dar nu base l-a invitat la csat. ponta a insitat si a fost prins de nu mai are pe unde sa iasa.
          nu minti te og frumos. consiliu a fost convocat de guvern in ziua in care a plecat ponta, nu de basescu. nu ne lua pe toti de prosti privitori de antene. ok? guvernul a trimis cererea de convocare a csat-ului cand ponta era in avion. nu basescu a convocat csat-ul.
          si trebuia convocat a doua zi pt c, asa cum ti-am spus mai devreme si te faci ca nu vezi din cauza ochelarilor de cal, termenul de semnare a contractului A EXPIRAT de aproape o saptamana!!! deci este chiar urgent.
          ca fapt divers, cand base s-a OPERAT, atentie, s-a operat in Austria, a fost scandal national luni in sir ca nu are incredere in Romania si s-a dus ca ciocoiul la straini. acum cand plagiatorul a fugit in miami in VACANTA, la licuriciul ce i-a stricat socotelile anul trecut, nu va mai deranjat :)
          daca era in Romania, asa cum base pe care-l injuri tu isi face vacantele in Romania, poate ajungea la sedinta CSCAT fara probleme, chiar daca lua elicopterul pe banii nostri.
          deci evoque, te rog eu, nu insista cu comentarii de doi bani ca te faci deras. ponta nu-i ajunge nici la glezna lui base. nici daca vine cu daciana pe care o baga pe lista de la alegerile UE pe prima pozitie :))
          • -2 (6 voturi)    
            pardon... (Marţi, 6 august 2013, 12:38)

            was [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            ...pentru minus, mea culpa.
        • +3 (5 voturi)    
          Pt. @evoque: dar tu cu cine tii? (Marţi, 6 august 2013, 12:34)

          was [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Care este mai de incredere (! haha) dintre cei doi politicieni contemporani? Cel care face ceva sa-se miste ceva in tara asta sau cel care minte si i-si ia talpasita reped cum lucrurile se incing? Caracterizarile o poti varia cum vrei, micinos si merege tara ca pe roate, face ceva pt tara dar isi ia talpasita (eu n-am fost de fata, nu as fi fost de acord, nu stiam).
          Dar, ca prostul, ma trezesc, si vad ca incerc degeaba sa-l fac pe unii postaci sa gandeasca logic si corect, dar unele idei au fost implantate atat de adanc, incat este aproape imposibil sa facem ceva progres in acest sens.
          Toate cele bune, nu ma luati in serios, momentan sunt "out"
          • -3 (5 voturi)    
            Logica (Marţi, 6 august 2013, 12:48)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui was

            ai habar macar ce insemna: Logica.
            Nu cred, studiaza putin logica si apoi foloseste (daca poti) logica in cele scrise se tine mai sus.
            Logica este un concept care nu are legatura cu politica zilelor noastre si cu persoanele care conduc in acest tara.
            Fii convins ca nu poti fi luat in serios, ramai "out" ca este mai bine(pentru moment) apoi adunate studiaza putin conceptul de Logica si vei vedea ca logica nu se poate aplica in romania.
            • +2 (4 voturi)    
              Tu care le ai cu logica (Marţi, 6 august 2013, 15:42)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              poate ne luminezi si pe noi: "Care este mai de incredere (! haha) dintre cei doi politicieni contemporani?"
      • +2 (6 voturi)    
        munca de deputat, senator (Marţi, 6 august 2013, 12:27)

        was [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Este adevarat ca legi (fie ele bune sau rele) nu prea au votat cei de la Guvern, dar cu atat mai multe ordonante de urgenta au fost votate. Amintiti-va acum un an, cand Ponta (parca) facea referire la cate ordonante de urgente au votat guvernul Boc/Ungureanu intr-un timp atat de scurt (parca 13 daca aduc aminte corect).
    • +42 (46 voturi)    
      Evoque! (Luni, 5 august 2013, 22:21)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Eu unul nici macar nu mai ma chinui sa-ti citesc ceea ce postezi, dau direct negativ si asa banuiesc ca face majoritatea oamenilor seriosi care posteaza aici. Descarca-ti energia negativa aici ca noi iti promitem ca nu te bagam in seama.
    • +32 (32 voturi)    
      ah deci e capcana lui base (Luni, 5 august 2013, 22:27)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      pai si parlamentul pica in ea sau nu? ce crezi?
    • +27 (33 voturi)    
      Ce orbi sunteti (Luni, 5 august 2013, 23:25)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Stiti numai Jos Basescu.

      Dar Parlamentul cand va vota o lege? Guvernul cand va guverna?

      De calitatea comentariilor tale si ale celorlalti postaci de teapa Mazeta nici nu ma mai leg.
      • +14 (16 voturi)    
        intradevar..... (Marţi, 6 august 2013, 6:53)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        ...."ceata de pe ochi" e groasa caci altfel am intelege ca alesii sunt angajatii si nu stapanii nostri.
        Abia atunci cand vom intelege acest simplu fapt, ne vom da seama cat de mincinos este sistemul politic parlamentar si ca mentinandu-l, nu facem altceva decat sa ne auto-distrugem.

        Cu totii suntem parte a unui contract a carui clauze trebuie sa le respectam, indiferent ca acesta se refera la serviciile pe care le prestam sau care ni se presteaza.
        De ce nu si administrarea statului sa se faca prin contract ?
        Am scapa astfel de toti escrocii, hotii si mincinosii care pe banii nostri ne fac viata grea.
  • +43 (43 voturi)    
    Un parlament (Luni, 5 august 2013, 22:26)

    ty [utilizator]

    impanat cu puscariabili are alte interese decat progresul Romaniei.
  • +35 (35 voturi)    
    Cam asa sunt procentele: (Luni, 5 august 2013, 22:52)

    rov [utilizator]

    70 % au votat usl-ul pentru folosul si imbuibarea a doar 5% din ei, in timp ce restul de 30 % muncesc sa-i tina pe toti...
    • -13 (15 voturi)    
      pentru cei 70% (Marţi, 6 august 2013, 0:07)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      multumim din inima inteleptului si iubitului Conducator
      • 0 (2 voturi)    
        primesti minus din gresala (Marţi, 6 august 2013, 12:52)

        was [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        La ce conducator te-ai referit? Daca scriai ceva gen CTRL sau Navigatorul (fara nici-o legatura cu marea si sarea) atunci erai pe plus. Garantat, pentru ca aici majoritatea gandesc, si nu executa.
  • -23 (25 voturi)    
    Cine vorbeste despre generare de progres (Luni, 5 august 2013, 22:59)

    DanBruma [utilizator]

    Aceasta nulitate polictica
    • +20 (22 voturi)    
      hahaha (Marţi, 6 august 2013, 0:39)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      tu esti o somitate care da verdicte si nu stiam?
      ce "doctori" sunt unii de se cred atotstiutori :)))
    • +20 (22 voturi)    
      tinand... (Marţi, 6 august 2013, 0:40)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      cont ca este singurul presedinte post decembrist cu doua mandate consecutive, argumentatia imi pare hilara...

      Ca mai bea pe sub masa, ca o mai face pe vreuna tiganca imputita, ca e chior, toate le pot intelege, dar nulitate "polictica" nu prea...
      • +4 (4 voturi)    
        e chior, dar... (Marţi, 6 august 2013, 13:01)

        was [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Ce ai cu chelia, ca ma bulversez. Sunt chel si sexy! LOL
        Este bine ca Basescu a taiat "suvita" aia care se flutura prin vant, este bine ca a numit pe tiganca aia (care chiar daca nu cred ca era imputita in sensul mirosului), dar...sunt o persoana publica (si nu oricare, presedintele tarii - sa vezi pe Obama daca o reporterita de culoare alba (!) se repede la el cu intrebari cat timp se bronzeaza la plaja, cum sar baietii de la securitatea nationala), merg in timpul liber la cumparaturi cu sotia, vine un/o reporeter tv si im-i tot blocheaza drumul filmandu-ma in fata de la 1,5 m distanta si adresandu-mi intrebari. O refuz o data, de trei ori, cum nu am cu mine garzile de corp, o iau telefnul din mana (nu fur, o sa-i inapoiez), si in privat vorbesc cu sotia despre cele intamplate. Personal as fii facut pe tiganca aia si mai si!
  • +28 (28 voturi)    
    Un parlament de toata jena (Luni, 5 august 2013, 23:03)

    falcoind [utilizator]

    95% din ei i-ai putea condamna la galera sau direct la streang fara sa gresesti cu nimic, iar restul de 5% sa ii internezi la un spital de nebuni.
    • +25 (25 voturi)    
      Parlamentul Semianalfabet (Marţi, 6 august 2013, 0:16)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Niste boiernasi de pripas si parveniti prin hotie, asta e Parlamentul care nici nu e in stare sa voteze legi, de aia Dottore Vikttore da OG-uri, stie ce puslamale is in cloaca.
    • -2 (4 voturi)    
      De acord cu afirmatia ta... (Marţi, 6 august 2013, 5:53)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Dar este prea tare. Nu o semnez.
  • -15 (15 voturi)    
    inca o minciuna (Luni, 5 august 2013, 23:57)

    marian0904 [utilizator]

    Nenea Base s-a trezit singur pe ogor. Tractor ioc. Asa ca nu e rost de munca. Deci, ii mai trage o cantare pt fani. Ce ar mai face si-ar mai drege el daca ar fi la carma cu Boc si Udrea. Ce-ar mai privatiza si regionaliza rapid, competent si, mai ales, responsabil. A uitat ca nu a parafat legea referendumului desi era declarata constitutionala de CCR. Motivele invocate erau de natura constitutionala, dar pt Base avizul CCR e pentru fraieri. Nu conta ca pune bete-n roate aprobarii noii constitutii, important era ca sa mai castige timp pt a nu fi demis. Cat despre CFR Marfa, se mai baga inca odata ca musca-n lapte unde nu-i fierbe oala.
    • +3 (3 voturi)    
      no problem, cum zice americanu' (Marţi, 6 august 2013, 13:04)

      was [utilizator] i-a raspuns lui marian0904

      Si ce bine ar fii/o sa fie, cand chiar o sa-i iasa lui Base faza. Sa-i tinem pumnii!
  • -14 (16 voturi)    
    priceput (Marţi, 6 august 2013, 0:26)

    marian0904 [utilizator]

    Ce se mai pricep pdl-eii la legi, regionalizare si privatizare. Ce bine mergea parlamentul la ei. O fericire, nu alta. Base le parafa tot. Acum, marinaru' a intors si legea referendumului (declarata constitutionala de CCR) ca nu-i face bine la demitere. Tot cauta sa se bage-n seama, ca ar face si-ar drege. In plus, o intoarce putin cu ungurii, desi el le-a dat nas si a beneficiat din plin de ei.
  • -14 (18 voturi)    
    Uite cine vorbeste ! (Marţi, 6 august 2013, 0:27)

    ics_11 [utilizator]

    A generat Base progres pentru romani cat a fost la putere cu udrea si boc : a "construit" bazine si patinoare la sate, a majorat tva-ul de la 19% la 24%, a micsorat salariile bugetarilor cu 15%, a impozitat pensiile.
    Ce progres vrea omul asta de la Ponta ? Sa scada salariile cu 30% ?!
    • +7 (7 voturi)    
      sa-ti mai zic eu (Marţi, 6 august 2013, 8:42)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      a facut mai mult de jumate din centura bucurestiului, au facut centura clujului, extinderea aerportul otopeni, autostrada catre mare tot ei au facut-o, au reintrodus rigoarea in invatamant, rigoare care a disparut anul asa.
      • 0 (0 voturi)    
        sosele fac toti din '90 incoace (Miercuri, 7 august 2013, 18:31)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        omule. casca ochii, sosele fac toti din 1990 incoace. pai cum crezi ca au ajuns unii "regii asfalturilor".
        inclusiv acum se fac sosele peste tot in tara !
        asta este progresul ? atunci inseamna ca el are loc si in timpul lui ponat si base cauta scandal degeaba,
        base ca sa faca sosele a luat 25% de le bugetari si 5% la toata lumea. si a facut bazine si patinoare la sate. asta este progresul lui base-boc-udrea !
  • -14 (18 voturi)    
    Nu ma mai mira declaratiile Presedintelui! (Marţi, 6 august 2013, 2:39)

    father nicky [utilizator]

    Deoarece in acest moment in Parlamentul Romaniei nu exista, din pacate, o opozizitie constituita, domnul Presedinte, incalcandu-si prerogativele constitutionale(dar cand le-a respectat?), spune si face opozitie actualei majoritati! Ocupand, inca, fotoliul de la Cotroceni, domnul Presedinte, vrea sa-si aroge si statutul de "sef al opozitiei" din Romania! Pare extrem de preocupat de "mostenirea" pe care o lasa posteritatii si cauta disperat "o formula" de iesire triunfala si apoteotica din rolul de presedinte! Ca si alti lideri politici si domnul Presedinte isi doreste sa intre in istorie, dar nu pare a intelege ca "problema" nu e "cum intri" ci daca si "cum ramai" in istorie! Si ceea ce nu pare sa sesizeze "batranul lup de mare" este faptul ca "matelotii" de pe noua sa nava, care deocamdat ii sufla sarguinciosi in panze, il vor debarca fara probleme de constiinta, cu tot cu "pietrele de moara", atunci cand vor considera ca "rolul" sau s-a incheiat si il vor trimite direct "in istorie"! "Noua generatie" de politicieni a invatat multe de la domnul Presedinte si ca sa puna mana pe "timona puterii" nu se vor impiedica in sentimentalisme si fidelitati(?!) inutile si pasagere! Vreti un exemplu revelator de pe "scena politica" romaneasca: cine a fost si cine mai este Corneliu Vadim Tudor?! "ISTORIA SE REPETA", dar nimeni nu pare sa invete ceva din ea!
  • +10 (10 voturi)    
    corupt si incapabil (Marţi, 6 august 2013, 8:02)

    zigot [utilizator]

    parlamentul romaniei este cel mai corupt si format -in proportie de cel putin 90% -din oameni incapabili.
    este cel mai nereprezentativ segment politic al romaniei.
    parlamentarii din ploiesti nu au nici o contributie la dezvoltarea urbei lor-in acest mandat- in schimb sunt ahtiati dupa ciolan- vezi beizadelele psd-istilor cosma, antonescu si alte nulitati care au patruns in parlament profitand de saracia morala si materiala a multimii.
    asa se explica si rezultatul activitatii lor si modul cum voteaza in parlament- cum dicteaza seful turmei
    categoric nu simt reprezentativitatea acestui parlament ptr romania