Sa se dea lege sa fie bine! (de Vlad Petreanu)

de Vlad Petreanu     petreanu.ro
Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:50 Revista Presei | Opinii/Analize

Senatorii au votat marţi un proiect de lege care obligă toate magazinele alimentare din această ţară să achiziţioneze spre revânzare produse româneşti – carne, fructe si legume – în proporţie de minimum 51% din tot ce cumpără. Proiectul a fost adoptat cu 76 de voturi pentru şi nici unul împotrivă. 51% din ce, oameni buni? Din număr de articole? Din kile sau litri? Din valoare? Pe banii cui? Cine suportă pierderile? Cu ce articol românesc echivalezi 1 kil de măsline? Dar o caracatiţă, cu ce se echilibrează, cu al cui caras?

Insecticidul unguresc pe mărul românesc la ce se pune, la româneşti sau la străine?

Şi câte kile de leuştean trebuie să cumperi la un kil de şofran?

În unele situaţii, mărfurile româneşti deţin oricum supremaţia. De exemplu, 80% din berea vândută în România e produsă în România. În România, nu în străinătate. Berea n-ar urma să intre în prevederile legii votate de Senat (cred), dar dacă ar fi, ce-ar trebui să facă magazinele, să importe bere străină acum ca să respecte proporţia din lege?

Şi ce se întâmplă dacă la jumătatea lunii s-a vândut toată marfa străină? Ce faci cu restul? Sau ce se întâmplă dacă nu vinzi marfa? O muţi pe luna viitoare? Dar dacă, spre sfârşitul anului, constată comerciantul că a făcut 60/40%, nu 51/49%, ce face, nu mai cumpără decât dintr-o categorie? Dar dacă nu mai găseşte la angrosişti?

Dar dacă e perisabilă? Ce se întâmplă cu marfa perisabilă, când aia străină se vinde mai repede decât aia românească – sau invers, nu contează? Ce faci dacă vrei să creşti vânzarea la ce se vinde, trebuie să iei proporţional şi rahatul care stă pe raft şi se strică, ca să echilibrezi stocurile?

Şi ce fac magazinele specializate pe un anumit tip de produs? Magazinele de delicatese italieneşti, de exemplu, sau spanioleşti?

Dar de ce numai 51%? De ce nu 60%, de ce nu 75%?























4156 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    lasa (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:04)

    dum_i [utilizator]

    "Berea n-ar urma să intre în prevederile legii votate de Senat (cred), dar dacă ar fi, ce-ar trebui să facă magazinele, să importe bere străină acum ca să respecte proporţia din lege?"

    Legea spune "minim" nu fix 51%

    Intreg articolul tradeaza rea-vointa crasa.

    ///
    • +12 (16 voturi)    
      sau nu (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:25)

      c [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Articolul este un pic rautacios. Dar pe bune daca astia cu legea nu o cauta.
      Legea imi aduce aminte de regretatul Paunescu, care propunea ca cursul valutar sa fie votat in parlament.
    • -1 (13 voturi)    
      nici daca (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:26)

      lucyan [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      ar fi comerciant nu ar fi asa de vehement impotriva acestei legi, care pana la urma ar da castig de cauza si produselor romanesti, producatorilor, etc...
      de multe ori se importa produse de proasta calitate si scumpe, dar prostia multora si comoditatea fac ca aceste produse sa se vanda... iar produsele romanesti sa zaca prin gospodarii... pe motiv ca nu "tin" cu lunile, normal, produsele cat de cat normale nu tin atat de mult, ca nu se gasesc mereu, pai si atunci cand sunt in plin sezon lipsesc cu desavarsire din multe magazine, etc...
      • +4 (4 voturi)    
        .... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:39)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        Usturoiul chinezesc e primul care imi vine in minte.
    • +7 (11 voturi)    
      curios (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:49)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      1. berea este aliment [zice legea]
      2. daca hameiul si orzul sunt de import, mai e berea romanesca?
      3. cartofii de Egipt sunt mai ieftini decat cei romanesti. Daca nu se vand cei romanesti cine acopera pierderea? sau trebuie scumpiti cei egipteni ca sa nu se vanda?
      • -5 (7 voturi)    
        nici chiar asa... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 13:16)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        de exemplu in carrfour cartofii romanesti lipsesc cu desavarsire sau sunt apropiati la pret de cei din import... spania, egipt, canada, etc,. care costa cam de trei ori mai mult decat in piata... concluzia o tragi singur....
        daca ziceai de alt produs, mai mergea, dar la cartof, avem slava domnului, vointa sa fie....
    • +5 (5 voturi)    
      nu chiar! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 13:16)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Faza cu fix 51, in loc de MINIM 51%, am vazut-o si eu.
      Dar in rest aricolul ridica obiectii INTEMEIATE, o lege trebuie sa fie formulata precis, ca sa poata fi aplicata ...
  • +3 (7 voturi)    
    Cum se formeaza preturile? Habarnisti in afaceri! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:35)

    dinica [anonim]

    Estimam consumul de rosii.
    De fapt il cunoastem, din anii trecuti. Sa zicem 300.000.000 kg
    Calibram productia interna la 150.000.000 kg.
    Stabilim pretul la rosii romanesti 89,99 lei kg.

    Trebuie consumatorul roman sa cumpere rosii cu 89.99 lei?


    Vrei sa protejezi, impui taxe. Nu te lasa Europa? Asta e. Si beneficii si dezavantaje. Imi dau seama ca traim condusi de oameni care n-au cele mai mici cunostinte de economie. Cum or fi ajuns asa , cu vile, masini, terenuri, companii, ca habar n-au.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu, nu impui taxe (Miercuri, 7 octombrie 2015, 14:23)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dinica

      Vrei sa protejezi, acorzi scutiri de taxe producatorilor romani, conditii de creditare avantajoase ca sa poate sa-si cumpere utilaje, sa faca irigatii, solare, deci sa creasca productia, calitatea si productivitatea. Asa vor scadea preturile productiei interne si aceste produse vor deveni mai avantajoase, mai ales daca sunt si mai bune calitativ.
      Dar daca e sa iau o rosie romaneasca care e mai scumpa, batuta si ca vai de ea, mai bine iau una de import, care arata perfect si e mai ieftina, mai ales ca diferenta de gust desi exista, dar nu e chiar asa de mare.
  • +4 (6 voturi)    
    nedumeriri (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:44)

    curios [anonim]

    a. Daca marfa romaneasca NU se vinde [nu conteaza motivul] cine acopera pierderea? Senatul? Bugetul de stat?
    b. In luna iunie se vindeau pepeni de Dabuleni pe piata. Evident erau de import [cu soarele nu te pui]. Cum controlezi provenienta REALA a produsului?
    Poate Stan Papusa sa produca 100 kg, sa mai cumpere 500 kg si sa puna pe piata 600 kg?
    c. marile magazine cumpara cantitati vagonabile. Vor aparea deci "samsarii" care sa concentreze. Cum ii impiedici sa triseze?
  • +12 (16 voturi)    
    cultura de la labuta broastei (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:50)

    Dedalus [anonim]

    In Uniunea Europeana marfurile circula liber. Legea asta va fi respinsa de Comisia Europeana, asta daca nu cumva se gandeste cineva sa le faca un bine sa o opreasca in Camera Deputatilor, inainte de a ne face de ras pe un continent intreg.

    Ma ingrozeste faptul ca nici postacii de pe aici nu au idee ca de fapt legea contravene statutului de stat membru al Uniunii Europene, altfel nu ar mai pierde vremea comentand fara sens.

    Oricum, eu ma opresc aici cu comentariile, pentru ca imi pierd vremea cu prostii.
    • -6 (6 voturi)    
      pai si cine (Miercuri, 7 octombrie 2015, 13:43)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      nu le lasa sa circule si cu noua lege? in general in marile lanturi de magazine au aparut stand-uri cu produse romanesti, asa ca legea nu este chiar asa de rea...
      problema este la unele produse, in special la fructe si legume, unde produsele romanesti sunt deficitare din cauza ca sunt prea ieftine si nu tn mult...
      daca cumperi o rosie astazi si o tii pe masa in bucatarie, peste o luna o gasesti la fel... cu una romaneasca nu prea poti face asta... cu sanatatea nu te joci iar produsele care vin din afara sunt printre cele mai proaste calitativ dar cu preturi foarte mari... nu de putine ori cand vin "italienii " in august se plang ca produsele din italia sunt cu mult mai scumpe aici decat acolo...
  • +5 (5 voturi)    
    crony capitalism românesc (Miercuri, 7 octombrie 2015, 14:19)

    Mihai Andreescu [anonim]

    Legea nu face decât să-i protejeze de concurență pe sponsorii guvernului, în detrimentul românului obișnuit, care va fi supus unei campanii de spălat pe creier şi convins că prețurile mai mari şi produsele inferioare sunt în interesul lui.
  • +1 (3 voturi)    
    Cum ramane cu piata libera? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 15:47)

    Wanheda [utilizator]

    Cu amestecul minim al statului in afaceri? Vad ca se reiau niste lucruri care n-au dat rezultate niciodata ba din contra.
  • -1 (1 vot)    
    piata libera... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 20:04)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cate produse romanesti se gasesc pe rafturile supermarcheturilor din U.E. ?