George Maior, seful SRI: Ca element fundamental, presa nu poate fi considerata o amenintare la adresa securitatii nationale. Campaniile insa pot fi

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2011, 22:19 Revista Presei | Radio TV

Directorul SRI George Maior a declarat vineri seara, la Antena 3, in contextul mortii bachetbalistului american Chauncey Hardy, la Giurgiu ca Serviciul informeaza de ani de zile cu privire la fenomenul clanurilor, insa precizeaza ca menirea SRI este sa transmita informatii si nu probe.

In legatura cu arestarea fiului lui Octavian Grecu, zis si Butoane, si momentul in care s-a produs aceasta actiune a DIICOT-ului, Maior spune ca a existat un moment operativ, insa recunoaste ca actiunile de acest tip, produse dupa evenimente tragice, pot fi frustrante.

"Cred ca MAI se straduieste sa actioneze. Din punctul nostru de vedere, noi mergem mult mai profund in depistarea clanurilor. Avem chiar o harta cu dispunerea lor geografica", a mai spus seful SRI.

Coabitarea clanurilor poate ameninta securitatea nationala, mai spune Maior, adaugand ca au fost sesizate la acest nivel si fenomene de coruptie.

Intrebat cate mandate de siguranta nationala a operat in anul precedent SRI-ul, Maior a declarat ca au fost in jur de 2000 de mandate, iar aici sunt inclusi cetateni straini, actiuni legate de securitatea economica si terorism sau spionaj.

In initiativa legislativa a lui Cezar Preda, care le da ofiterilor SRI competente in activitatea de cercetare penala, nu e vorba de reinvierea securitatii ci de a lucra mai bine sub umbrela procurorului, sustine seful SRI.

"Sa se inteleaga ca exista nevoia de schimbare de legislatie", a spus Maior.

Ca element fundamental, presa nu este o amenintare la adresa securitatii nationale, insa campaniile pot fi, a mai spus Maior, intrebat daca presa din Romania poate reprezenta o amenintare la adresa securitatiii nationale.

"In momentul in care exista o campanie concertata pe o anumita dimenisiune legata de securitatea in stat acest lucru poate fi interpretat si asa", a precizat Maior.

In incheiere, seful SRI a spus ca pana la sfarsitul mandatului sau vrea sa trimita catre CNSAS toate cele 50.000 de dosare de colaborare cu securitatea ramase pana in prezent.




















2037 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    crima organizata e si jaful dincompaniile de stat (Vineri, 28 octombrie 2011, 22:25)

    Eneas [anonim]

    in energie sunt aceleasi grupari de 10-15 ani ,doar directorii generali au fost schimbati cosmetic !iar noi fraierii platim cel mai scump curent electric, raportat la venituri , din UE ! iar aceste grupari au oamenii infiltrati inclusiv pe unde nu te astepti ..asa ca ,nu stiu ,am o rezerva....
  • +10 (10 voturi)    
    Nu, este chiar bine. (Vineri, 28 octombrie 2011, 22:40)

    AlinN [anonim]

    Copile de 14 ani tinute sclave sexuale cu forta la ordinea zilei, procente bune din populatia feminina duse la produs de clanuri, crime comise de "muncitorii" din clanuri nesanctionate, justitie corupta, politie si sri corupt si situatia este buna. Situatia este fiecare pentru el. Ar trebui legalizate armele macar sa ai o sansa impotriva clanurilor, pentru ca este clar ca Politia, Justitia, Armata, Fiscul au ajuns instrumentele crimei organizate si Romania rromanistan.
  • +5 (5 voturi)    
    Ultima solutie , inc-o revolutie ! (Vineri, 28 octombrie 2011, 23:23)

    @AlinN [anonim]

    Ai perfecta dreptate , frate !!!
  • -5 (7 voturi)    
    despre geografie (Vineri, 28 octombrie 2011, 23:54)

    din stradă [anonim]

    Cred, domnule Maior, că meritaţi deja un grad în plus la numele de familie şi, la pensie, veţi ieşi... colonel! Dar era vorba despre altceva: duşmanul acestei ţări nu-i presa, doar că şi presa poate fi folosită (numai în campanii?) ca oricare altă s.r.l., ca oricare altă o.n.g., ca oricare politician etc., după reţete care nu vă sunt străine.
    Cât despre hărţi: bunul simţ îmi spune că într-un stat organizat şi care se organizează nu poate prolifera nici un clan cât de cât de anvergură, şi nu doar la noi, dacă nu-i... cu voie de la poliţie sau dacă cineva din "interior" nu are un interes, un... ce câştig acolo. O structură poate face "hărţi", puteţi să vă ocupaţi şi de chimia clanurilor, de fiziologia lor - toate sunt ştiinţe bune de aplicat pe orice subiect dar pe mine, cel din stradă, mă interesează ca aceste clanuri (ce multe acoperă un cuvânt!) să nu existe şi asta e raţiunea finală a unor instituţii cum e cea din interiorul căreia vorbiţi. În rest - jocuri de imagine şi de comunicare în relaţie cu un contribuabil virtual ca mine, cu sfera politică, cu colegii dvs. de pretutindeni...
  • +1 (5 voturi)    
    Serviciile si gainarii politice ! (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 0:21)

    Eugenious [anonim]

    Nu mai avetio nimic de pazit in tara asta desi sunteti aproape 100.000. de oameni in structurile de securitate. Fabricile , uzinele, cercetarea ...sunt inchise ! ATI FI PUTUT SA PREINTAMPINATI VANZAREA INTREPRINDERILOR PROFITABILE SAU A CELOR CARE AU UN ROL IN SECURITATEA NATIONALA A ROMANIEI. V-a mai ramas cateva, Posta, CFR-Marfa, Exploatarile de resurse naturale, Poieni, Rosia-Montana, ce ne-a mai ramas din Petrol, etc. pe care ati putea impiedica sa intre pe mana strainilor. Vad ca pana si pamantul Romaniei nu v-a mai fi al romanilor...Atunci ce, vreodata, romanii , mai au de aparat ? Daca nimic nu le mai apartine...In rest, preocuparea tuturor din tagma, este prpriul buzunar si apararea celor ce jefuiesc tara asta de la cel mai inalt nivel...Activitatea clanurilor tine mai curand de gainarii...si nu e demna de serviciile secrete o astfel de activitate care se suprapune celei a serviciilor speciale din Politie ! Imi pare rau ca patriotii din Serviciile Speciale accepta sa fie pusi sa serveasca pe acesti gainari, tradatori si spioni, care conduc aceasta tara ! In rest sanatate si somn usor in continuare !
  • -1 (1 vot)    
    hartile (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 2:07)

    adonis84 [utilizator]

    Le pot folosi politicienii in folosul lor (in campanii), inclusiv infiltratii. Halal stat, doar informeaza SRI ul nostru, halal structura. Un departament "sa intre in ei" nu se poate? Ca la justitie nu prea avem sperante...
  • +4 (6 voturi)    
    Serios ?! (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 4:20)

    AlisCuPar [utilizator]

    si cu OTV sau antenele, nu mai zic de iRealitatea, care povestesc de "dictatorul" Basescu, cum ramane? Minciuni imputite, practicate de pseudo-televiziunile astea ? Care la prosti prinde. Apropos, intr-o tara civilizata televiziunile respective ar fi fost inchise imediat. De ce? Minciuna. Asa ca, dle Maior, nu aveti dreptate, ziaristii nostri au adus tara in marasmul in care se afla !
  • 0 (0 voturi)    
    minciuna (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 13:49)

    MirceaA [utilizator]

    "Orice minciuna, spusa destul de tare si de des, va fi crezuta de oameni" - Adolf Hitler. Exact cazul campaniilor de presa.