Daniel Funeriu: Amatorismul celor de la PSD s-a demonstrat in cazul proiectului de la Magurele

de Narcis Anton     HotNews.ro
Luni, 7 mai 2012, 0:26 Revista Presei | Radio TV

Daniel Funeriu
Foto: Nasul TV
Fostul ministru al Educatiei Daniel Funeriu a fost invitat la Nasul TV si a vorbit despre situatia din invatamant: "Nu ma opun universitatilor particulare dar trebuie sa fie promovata calitatea...nu trebuie sa fie fabrici de bani".
A continuat mentionand: "Legea educatiei a doamnei Andronescu a fost o lege mai proasta decat cea data de Liviu Maior in anii '90".

Daniel Funeriu: "Ministerul a clasificat institutiile de invatamat superior in trei categorii: prima categorie fiind formata din universitatile de cercetare avansata si educatie, cele de educatie si cercetare si ultima categorie cele care ofera educatie. Prin aceasta clasificare s-a incercat sa se optimizeze alocarea banilor".

A continuat mentionand ca: "In prima categorie se regasesc 12 facultati de stat. Nicio universitate particulara nu s-a calificat in primele doua categorii".

Despre proiectul laserului (ELI-NP) de la Magurele

"Proiectul laserului de la Magurele este poate cel mai important proiect din Romania din ultimii 50 de ani. Amatorismul celor de la PSD s-a demonstrat atunci cand au spus ca acest proiect va deveni prioritar. Tin sa anunt ca proiectul este prioritar inca din 2010 si este deja la stadiul de implementare."

Despre vicepresedintele PSD Ecaterina Andronescu


"Legea educatiei a doamnei Andronescu a fost o lege mai proasta decat cea data de Liviu Maior in anii '90". A continuat dezvaluind: "Am sprijinit-o pe dna Andronescu in batalia dansei cu Universitatea Spiru Haret, chiar daca eram in opozitie".

Declaratia vine dupa ce Daniel Funeriu a anuntat printr-un comunicat de presa ca "Programul de guvernare al USL propune ca obiectiv major inceperea unui proiect de mult demarat de guvernul Boc: construirea la Magurele a celui mai puternic laser din lume, Extreme Light Infrastructure (ELI)".

In 9 februarie 2012, Ministerul Educatiei a primit scrisoarea oficiala din partea Comisiei Europene potrivit careia ELI, o investitie de peste 300 de milioane de Euro din fonduri europene nerambursabile, este in ultima faza de aprobare a Comisiei Europene, urmand ca lucrarile sa inceapa in perioada mai-iunie 2012, se arata in comunicat.

"E bine ca Victor Ponta isi propune sa realizeze ceea ce noi am realizat deja. Si mai bine ar fi fost daca, inainte de a trimite Parlamentului programul de guvernare, l-ar fi si citit. Inca din decembrie 2010, Guvernul Boc a stabilit ca cel mai puternic laser din lume, Extreme Light Infrastructure (ELI), este o prioritate nationala si de aceea am reusit inceperea proiectului, investind pana acum peste 5 milioane de Euro. Ii solicit domnului Ponta sa reformuleze acest punct in programul de guvernare si sa-l sanctioneze pe cel care a redactat acest paragraf", precizeaza fostul ministru al Educatiei.

Daniel Funeriu isi exprima regretul ca "nu vad continuarea altor proiecte de anvergura internationala, ca de pilda participarea la CERN sau la infrastructura antiprotoni FAIR, actiuni prin care s-ar incuraja excelenta, nu mediocritatea".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   























4200 vizualizari

  • -18 (24 voturi)    
    De cand (Luni, 7 mai 2012, 0:44)

    evoque [utilizator]

    a plecat de la minister a tacut malc, acum a devenit vocal, insa "vocalizele" acestui spalacit sunt la nivelul pudelului propus de usl la ministerul educatiei.
    Pana cand invatamantul din tara asta va fi condus de asemenea personaje precum ambramburica, futeriu, baba, sau acest pudel dumitrescu (bine ca in final au renuntat la ea)
    • +18 (22 voturi)    
      In primul rand... (Luni, 7 mai 2012, 2:25)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui evoque

      in acest moment, Funeriu, este tot in faza de "de cand a plecat de la minister". "Acum", "cand e devenit vocal", tot plecat de la minister este. Deci nu prea se intelege la care moment te referi exact.

      In alta ordine de idei, ce ai sa-i reprosezi exact? Faptul ca este spalacit? Faptul ca ii critica pe cei de la USL "fara motiv"? Ce te deranjeaza pe matale? Il aducem pe Brad Pitt special pentru tine, sa fie ministru al invatamantului. Sper ca nu o sa spui ca si Brad este spalacit. Acum na, depinde de gusturi.

      Asa ca daca ai ceva interesant si la obiect de spus, te rugam, lumineaza-ne. Spune: aici trebuia facut asa, acolo altfel etc.. Sau: nimeni propus de PDL nu trebuie acceptat intr-un minister etc.. Spune, da o motivatie acolo, chiar si penibila, cum am mai vazut pe-aici si citez: "macar Dumitrescu are bac-ul luat". Asteptam cu nerabdare, pe puncte, ce ai de reprosat si cum ar trebui sa fie ministrul invatamantului in viziunea ta, cat de spalacit sau nu, cat de titrat, ce ar trebui sa contina CV-ul respectivei persoane etc...

      Mercic!
      • +11 (15 voturi)    
        hmmm (Luni, 7 mai 2012, 7:38)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        "Asa ca daca ai ceva interesant si la obiect de spus, te rugam, lumineaza-ne"

        E doar o mica problema in logica ta: presupui ca indivizi precum evoque au totusi macar putin creier si pot rationa.

        Nu prietene, ei nu pot face decat trolling.
    • +2 (4 voturi)    
      invatamant (Luni, 7 mai 2012, 10:34)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Hello, Evoque
      Sigur esti un cadru didactic ratat si facut la FF! Am vazut idioti utili ca tine cu miile pe vremea lui ceasca.in toate scolile , de la primara la universitate . Asa ca du-te ia-te de mana cu noul propus la Invatamant. Probabil ca ai si tu exact mutra noului ministru propus :lat in falci si cu gusa de nesatul dobandit la marea industrie a meditatiilor date pe bani la domiciliu.
    • +2 (2 voturi)    
      Ana are mere. (Luni, 7 mai 2012, 16:14)

      _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Stai tu cuminte, ca iti iei Bacu' anu' asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Alte obiective majore.... (Luni, 7 mai 2012, 12:28)

    Ronin [utilizator]

    ....propuse in programu` USL: vor face saptamana de 7 zile, ziua de 24 de ore si ora de 60 de minute.........
  • 0 (0 voturi)    
    "Categoria Funeriu" merita respectul nostru (Vineri, 18 mai 2012, 22:05)

    Cetatean [anonim]

    Eu ma bucur foarte mult ca Funeriu a devenit "vocal".
    Il admir ptr ce a reusit sa faca. A plecat adolescent si s-a intors in Romania copilariei lui ca sa se bata cu birocratia si sa i se reproseze ca nu a stat sa dea Bacalaureatul in conditiile in care este apreciat de foarte multi ptr o cariera stralucita in Occident. Aproape ca nu este roman, are o tenacitate exceptionala... Cind am plecat din Rom acum 17 ani eram convinsa ca o sa ma intorc. Nu am avut curajul. Pretul evident ptr cei plecati este dezradacinarea. Daca doriti sa aveti o sansa ptr copiii dvs alegeti oameni ca Funeriu. Este mare nevoie sa ne respectam valorile. Altfel cei buni vor continua sa plece si ar putea sa fie chiar copiii si nepotii celor care fara sa va informati ii improscati cu noroi pe cei din categoria lui.... Last but not least, oamenii astia chiar fac sacrificii personale. Macar ptr atit si ar trebui sa ii respectam.