Victor Ponta: Nu se stabileste la Washington cine-i presedinte, cine-i prim-ministru

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2013, 19:38 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat vineri seara, intr-o interventie telefonica la Romania TV, ca "nu se stabileste la Washington cine e presedinte sau cine e prim-ministru" in Romania, raspunzand astfel unei intrebari legate de anuntarea unei eventuale candidaturi la Presedintie din partea PSD dupa intoarcerea din SUA.

Aflat in studioul Romania TV, Bogdan Chireac a amintit ca ultima vizita a unui prim-ministru roman in Statele Unite a avut loc in august 2004, iar imediat dupa acel moment premierul de atunci Adrian Nastase si-a lansat candidatura pentru Presedintie. In acest context, Chireac l-a intrebat pe Ponta daca urmeaza, dupa vizita pe care o va efectua in SUA saptamana viitoare, un anunt privind candidatul PSD pentru alegerile prezidentiale de anul viitor.

"Ati dat un exemplu trist pentru mine si pentru cei de la PSD. Da, dl Nastase a fost acolo in 2004 si nu a ajuns presedinte, desi o sa cred totdeauna ca ar fi fost mai bine pentru Romania daca se intampla acest lucru", a raspuns Ponta, afirmand totodata ca "nu se stabileste la Washington cine-i presedinte, cine-i prim-ministru". "Nu. Si haideti sa fim seriosi, pentru ca am trecut deja de multi ani de povestea ca cineva se duce la Washington si acolo se decide presedintele" a insistat el.

Ponta despre pactul de coabitare:
  • Din punctul meu de vedere, da, continua pactul de coabitare. Daca presedintele va continua sa-l denunte, este dreptul domniei sale.
  • (daca ar exista efecte pe plan extern in cazul unei denuntari unilaterale a pactului din partea presedintelui) Da, cred ca nu ar mai fi primit nici macar in Peru.
  • Nu stiu ce plan are presedintele. Eu cred ca va continua sa ma atace si eu voi continua sa-l ignor.
  • Nu se intampla nimic dupa ce face el acuzatii, eventual mai avem cate un dosar penal unii dintre noi.

Ponta despre vizita in SUA:

  • Nu am discutat nici la Berlin despre vara lui 2012, cred ca si la Washington voi discuta despre viitor, ce a fost in trecut or sa scrie istoricii.
  • (daca protestele de la Vaslui ii incurca discutiile pe care la va avea cu oficialii americani) Nu, nu pot sa spun ca ma incurca. Citeam astazi o stire, ieri au fost proteste impotriva gazelor de sist in Canada. Si acolo, politia fiind un pic mai nedemocratica decat in Romania, a arestat 40 de manifestanti care au incalcat legea. 
  • Dorinta si decizia politica de a avea independenta energetica pentru Romania, prin exploatarea tuturor resurselor pe care noi le avem, evident cu respectarea celor mai inalte standarde de mediu, este o decizie pe care mi-o asum si eu, si-o asuma si USL. Nu am auzit un partid politic care sa fie impotriva si cred ca este o decizie importanta pentru anii care vin.

Ponta despre proteste:

  • E normal sa existe proteste, exista in toate tarile aceste proteste. Atat timp cat aceste proteste sunt pasnice si nu afecteaza buna si normala desfasurare a vietii societatii, ati vazut foarte bine ca nu s-a intamplat nimic. Ati vazut ca toata lumea poate sa protesteze, ca toata lumea poate sa spuna punctul de vedere.
  • In momentul in care se trece linia rosie si se ajunge la violente, la agresiune, la incalcarea unor legi foarte clare, atunci am spus foarte ferm, si imi asum aceasta responsabilitate, toate institutiile guvernamentale, Jandarmerie, Politie, au aceasta sarcina din partea mea de a sanctiona imediat si cu cat de mult prevede legea orice manifestare de violenta, de agresiune care ne poate aduce aminte de anii '30 din Romania sau de orice tip de anarhie, care cred ca este extrem de periculoasa pentru tara.

Ponta despre declaratiile lui Predoiu:

  • In primul, rand nu povestesc discutii private. In al doilea rand, n-as vrea sa intrerup acest dialog amuzant intre Basescu si Predoiu
  • In al treilea rand, eu, care stiu adevarul, pot sa va spun ca niciunul nu spune adevarul pana la capat. A existat o asemenea discutie, asta e clar. Intre toti trei.


  • UPDATE: Victor Ponta sustine ca actualul prim-vicepresedinte al PDL Catalin Predoiu a dorit sa fie ministru in cabinetul sau, au precizat surse din USL pentru Evenimentul Zilei.

























1932 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Ponta incalca Constitutia prin vizita in SUA (Vineri, 18 octombrie 2013, 19:45)

    dumitrica [utilizator]

    Constitutia spune ca doar presedintele reprezinta tara in strainatate indiferent pe ce probleme. Nimeni, fara acordul sefului statului, nu poate vorbi peste granite in numele Romaniei.

    Ponta pleaca in SUA si discuta in numele tarii fara girul lui Basescu (Ponta insusi a anuntat ca nu are mandat de la presedinte) ceea ce este o incalare a Constitutiei si un caz de insusire a unor calitati oficiale pe care primul ministru nu le are.

    Ceea ce face Ponta se numeste subminarea puterii de stat, a puterii prezidentiale si a celei legislative prin incalcarea Constitutiei.
    • 0 (2 voturi)    
      Zau? Dar unde? (Vineri, 18 octombrie 2013, 21:52)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      La Grivco?...
      • +2 (2 voturi)    
        Grivco filiala miamiiiii (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 10:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Acolo varanul isi asteapta presedintele sa il scape de tinichele penale care ii zornaie la coada...shpagat, Pastorul si cap de porc cu ochelari vor fi paznicii democratiei USLamiste !
    • -6 (6 voturi)    
      Ai mai spus-o, si?! (Vineri, 18 octombrie 2013, 22:28)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

      Ai putea sa gandesti si cu capul tau?! Te-ai gandit ca s-ar putea ca la Washington sa se considere ca "mult prea suspendatul" de la Cotroceni sa nu mai fie consderat un interlocutor valabil?! Yankeii aia nu fac invitatiile dupa ce scrie in Constitutia noastra, ci dupa cum scrie in Constitutia lor! Sau iti imaginezi ca primul-ministru al Romaniei face o vizita in SUA fara ca "serviciile" si "protocolul" sa stabileasca in prealabil si in detaliu programul si "minutajul" intalnirilor!
      Nu te mai imburica atata cu incalcarea Constitutiei, insusirea frauduloasa de calitati oficiale si subminarea puterii de stat! Esti penibil si ridicol! Aici, in Romania, noi mai putem sa facem politica in buna traditie miorica si dupa formula neaosa cunoscuta:" leag-o cu sarma ca merge si-asa!", dar e imposibil(si periculos!) sa crezi ca yankeii nu stiu pe cine vor sa invite si cu cine vor sa stea sau nu de vorba! Si ca sa glumesc "oleaca" iti atrag atentia ca daca mai carcotesti mult impotriva dreptului yankeilor de a invita si vorbi pe&cu cine vor muschii lor, s-ar putea ca "administratia" sa trimita o "drona", care sa te traga de urechi! , sa-ti numere dintii din gura si firele de par de pe cap si sa-ti faca o fotografie hologafica in 3D! Sper ca nu ti s-a atrofiat de tot simtul "humorului"...?!
      • +5 (5 voturi)    
        bufon la curtea regelui (Vineri, 18 octombrie 2013, 23:21)

        CheGargara [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        Tu chiar ai impresia ca se dau "yankeii" de ceasul mortii ca sa-l invite pe Ponta?
        Faptul ca e primit de Biden si nu de Obama rata cate parale dau americanii pe intalnirea cu Ponta.
        In mod clar a primit Ambasada Romaniei de la Washington obiective clare de la Ponta, sa-i faca rost si lui de o invitatie . sa-si faca si el poze in ograda boierului.
        Si apoi se va intoarce berbecul nostru la Bucuresti, in "aplauzele grele a canaliei de uliti".
        Ar fi comic daca n-ar fi tragic.
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta chiar e prostovan (Vineri, 18 octombrie 2013, 20:13)

    Cristiann80 [utilizator]

    Inca nu pot sa cred ca avem asa premier naiv, infantil, daca el crede ca noi credem ca in America se duce ca-i dorit sau chemat sau ca-l faca aia preseidnte anticipat!!!. La insistentele lui Ponta pe langa ambasada americana si prin alti oficiali intr-un final i s-a acordat cateva minute la Casa Alba. Restul este poveste pentru prosti!
  • +12 (12 voturi)    
    Pontanocchio, ai mutat un NU (Vineri, 18 octombrie 2013, 20:35)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    se stabileste cine NU e presedinte/prim-ministru =))
    • -1 (1 vot)    
      La inalta poarta .... (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:58)

      bubaru [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Daca te duci cu promisiuni si garantii pentru firmele americane, ce zici, se rezolva?
  • +10 (10 voturi)    
    Ce e trist (Vineri, 18 octombrie 2013, 21:03)

    Manes [utilizator]

    ca un penal n-a ajuns prim minstru?! Ori esti bou ori este de o obraznicie ce frizeaza absolutul. Mi-e teama ca e un amestec...Aveti din ce in ce mai multa impertinenta si aroganta...iesi-v-ar pe nas......
  • +6 (6 voturi)    
    Ha! (Vineri, 18 octombrie 2013, 21:23)

    nic1 [utilizator]

    Ce PROST esti, ca sa nu folosesc alte cuvinte.
    • -4 (4 voturi)    
      e totuna cu toant-a? (Vineri, 18 octombrie 2013, 21:52)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui nic1

      bai us-lasule numai asemenea cuvinte invatati la usleu
  • +5 (5 voturi)    
    Păi?!? (Vineri, 18 octombrie 2013, 22:29)

    ampersand [utilizator]

    Îl contrazici pe copilotul Somnorilă? Nu el declara, nu demult, că se teme de Departamentul de Stat în cursa de 1000 mile spre funcţia de preşedinte?
  • 0 (2 voturi)    
    ! (Vineri, 18 octombrie 2013, 23:32)

    AndreiU. [utilizator]

    When they tell you don't panic, that the time when you should panic!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    nu cred (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 0:43)

    Cristean [utilizator]

    deci cum, nu vestul impune si face si drege?
  • +2 (2 voturi)    
    minciunile la ce iti folosesc (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 9:01)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    de ce minti ca privatizarea CFR marfa a esuat din cauza lui Basescu, cand toata lumea stie ca ai aranjat-o matale?
  • -1 (1 vot)    
    in schimb ... (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 9:37)

    Rudolpph [utilizator]

    se stabileste pretul de vanzare al Roamniei si pretul holocaustului impotriva romanilor
  • -1 (1 vot)    
    Merge in vizita sa ... (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 10:43)

    Rudolpph [utilizator]

    sa mai primeasca ordine, ce legi care ingradesc drepturile omului in romania, gen OUG 80/2013, micsorarea pedepselor penale, mai ales pentru faptele de fals, inselaciune, delapidare si coruptie
  • +2 (2 voturi)    
    c red (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 16:38)

    keiser_soze [utilizator]

    ca dupa toate problemele serioase din lume - vezi Siria, de exemplu - americanii aveau nevoie de o pauza de ras ! si au gasit mascariciul perfect pentru asta.
  • +1 (1 vot)    
    Nu la Washington (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 17:52)

    aniod [utilizator]

    Bineinteles ca nu, ci la Moscova