Oleg Malginov, ambasadorul Rusiei la Bucuresti: Vrem o Ucraina al carei guvern sa reprezinte toate segmentele societatii ucrainene

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 mai 2014, 14:33 Revista Presei | Radio TV

Ambasadorul rus Oleg Malginov, la Pasaport diplomatic
Foto: Digi24
Ambasadorul Federatiei Ruse la Bucuresti, Oleg Malginov, afirma ca situatia din Ucraina a fost generata de faptul ca "opiniile oamenilor care traiesc in sudul si estul tarii nu sunt luate in considerare" de guvernul pro-european de la Kiev, intr-un interviu care va fi difuzat sambata de Digi 24.

Potrivit unor extrase difuzate in avans de Digi 24, Oleg Malginov sustine Rusia doreste o Ucraina al carei "guvern sa reprezinte toate segmentele societatii ucrainene. Am spus la inceput ca este o tara complexa. Are un istoric al creatiei foarte lung si noi credem ca aceasta criza a aparut din cauza ca opiniile oamenilor care traiesc in sudul si estul tarii nu sunt luate in considerare".

Ambasadorul pledeaza pentru reprezentarea tuturor vocilor din societate in Ucraina.

"De aceea noi spunem, federalizarea prin care se intelege un sistem de reprezentare poate fi, poate nu va fi, poate fi o solutie. Cand s-a spus de pilda descentralizare, in regula. Dar nu este o chestiune de a numi cumva acest lucru, este o chestiune de a face. Puteti sa ii spuneti intr-un fel sau altul, dar trebuie sa si faceti ceva prin care oamenii sa inteleaga ca nu sunt doar persoane fara voce, fara nume, ca trebuie sa isi ascunda parerile, ei trebuie luati in considerare. Este treaba lor sa se organizeze. Noi suntem o federatie, dar federatia poate insemna si altceva. Mai sunt si alte federatii in Europa, feluri diferite de federatii. Chiar si in Germania avem federatia statelor. Este vorba despre diferenta dintre a construi un stat si a construi o natiune. Si este foarte dificil. Deci acesta este interesul nostru. Dar federalizarea, guvern slab, acestea sunt lucruri artificiale si noi nu am spus asa ceva. Noi vorbim despre posibilitatea de a discuta despre tipuri variate de organizare".

Interviul integral prezinta detaliat pozitia Rusiei legata de situatia din Ucraina si posibilele rezolvari, dar si de viitorul relatiilor cu Romania.

Sambata de la 22.30, un interviu exclusiv marca Pasaport diplomatic.



Citeste mai multe despre   























1841 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    acum Ursul Sovietic e nesimtit (Vineri, 16 mai 2014, 14:37)

    un domn [utilizator]

    VREM O UCRAINA..este amestecul CCCP in interesele/suveranitatea/autodetrminarea Unei Alte Tzari...Rushine Oleg Magnivov !!!! esti un suburban European nu altceva ! toti cei care aidoma tie sprijina actiunile dictatorului Putin..sa aveti soarta celor judecati la Nurnberg !!!!! ca tot ca plac Fascistii !!!!
    • -3 (7 voturi)    
      interesele altei tari? (Vineri, 16 mai 2014, 15:16)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      La urma urmei ucrainenii au luptat impotriva suveranitatii Moldovei, au omorat romani si au dat nastere Transnistriei!
      Ucrainenii au luptat impotriva Rusiei in Cecenia...
      In ambele cazuri Ucraina oficial nu a trimis/recunoscut ca are oameni, la fel cum nu a recunoscut nici Rusia ca a trimis in Crimeea si poate si in EST armata...
      Deci sunt frati si la fel de buni!

      Cat despre guverul care sa reprezinte toata societatea ucraineana sunt mai mult sigur ca ambasadorul stie si raspunsul: NEVER!
      Ucraina nu este USA si nici Anglia cu 2-3 partide in tara si in parlament!
      Si daca e ambasador in Romania atunci poate a observat ca actuala putere de aici nu reprezinta toata societatea romaneasca, ba chiar o reprezinta pe cea mai proasta!
      Deci stie domnul cand o sa avem o Ucraina unita/integra! La pastele calului!
      • +2 (2 voturi)    
        Vezi ca ... (Vineri, 16 mai 2014, 15:51)

        Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        la fel cum nu a recunoscut nici Rusia ca a trimis in Crimeea si poate si in EST armata... =====
        In privinta Crimeii au fost doua faze - in prima Putin neaga, in cea ulterioara - recunoaste. In privinta Estului Putin se afla acum in faza de negare ... :)
      • 0 (4 voturi)    
        Ai primit (Vineri, 16 mai 2014, 18:00)

        AKKY [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        "minusuri" datorita ignorantei de care dau dovada multi din cei ce poposesc pe aici.
        In ultima perioada Ucraina este prezentata (excesiv!) in postura de victima... multi dintre romani nu cunosc in ce situatie s-a ajuns in relatia cu Ucraina in legatura cu canalul Bastroe..sa mai amintesc despre drepturile minoritatilor nationale?
        Stiati ca bucovinenii( si urmasii lor!) refugiati in Romania in urma ocuparii Basarabiei si Bucovinei nu pot sa-si revendice proprietatile din Ucraina?
        Stiati ca redobandirea dreptului de proprietate se face de catre Ucraina DOAR daca proprietarul sau mostenitorul de drept RENUNTA LA CETATENIA ROMANA????
  • +3 (7 voturi)    
    Nu (Vineri, 16 mai 2014, 14:54)

    Soljenitin [utilizator]

    rusia nu are ce sa vrea in legatura cu guvernul vreunei alte tari in afara de rusia. /// Afara din Ucraina!
  • +1 (3 voturi)    
    si noi credem ca ... (Vineri, 16 mai 2014, 14:57)

    Liolikk [utilizator]

    aceasta criza a aparut din cauza ca opiniile oamenilor care traiesc in sudul si estul tarii nu sunt luate in considerare". ========== Toarasu' Malginov continua sa repete tezele propagandistice ale sefului sau, toarasu' Lavrov :). Pai au fost exclusi "oamenii care traiesc in sudul si estul tarii" din procesul decizional, li s-a anulat dreptul de vot ? De ce separatistii far orice le sta in putinta sa impiedice alegerile presedintelui Ucrainei din 25 mai ? De mentionat faptul ca, atata timp cat la Kiev presedinte a fost creatura lui Putin domnu' Yanukovich - - opiniile "oamenilor din sud-est" au fost luate in considerare, acum ca Yanukovich a primit un picior in fund - avem probleme de "nation-building" ... Valea, Malginov!
    • +1 (3 voturi)    
      corect. (Vineri, 16 mai 2014, 15:17)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Liolikk

      Dar si din cauza ca la Kiev, nu se aude dorinta locuitorilor din Siberia...
      hai sictir....
  • +1 (3 voturi)    
    Traducere (Vineri, 16 mai 2014, 16:20)

    adi_b_razzor [utilizator]

    In traducere de pe limba lui O-leg: Vrem ca in Ucraina sa fie egalitate, mai ales pentru rusi. Noi suntem cei mai egali nu doar la Moscova ci si in Ucraina, asa ca aveti grija...
  • +2 (4 voturi)    
    Coruptie (Vineri, 16 mai 2014, 18:01)

    meandmyfriends [utilizator]

    In momentul in care un politician, (valabil si pentru Romania, bineinteles) incepe fraza cu "noi trebuie/suntem obligati sa garantam drepturile cetatenilor" s-a si terminat orice urma de adevar. Si coruptia in floare atat in Rusia cat si Romania, s-a uitat de ea? Au devenit toti preocupati de binele cetatenilor.
    Practic conflictele sunt create si folosite in scopuri bine definite. paa (ca iese rima, si e grav.)
  • 0 (0 voturi)    
    Vrem o Ucraina ... (Vineri, 16 mai 2014, 21:09)

    Liolikk [utilizator]

    al carei guvern sa reprezinte toate segmentele societatii ucrainene =========== Domnu' Malginov, guvernul marioneta instalat de Putin in Crimea, condus de interlopul Aksenov, ce segmente ale societatii din Crimea reprezinta ? Cati membri ai guvernului lui Aksenov sunt tatari din Crimea ?