Klaus Iohannis pentru TV5 Monde: Lupta impotriva coruptiei trebuie sa continue cu mare intensitate

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 februarie 2015, 20:39 Revista Presei | Radio TV

Klaus Iohannis
Foto: Hotnews
Lupta impotriva coruptiei trebuie sa continue la scara mare si cred ca de la inceputul mandatului meu am dat semnale foarte clare in acest sens, a declarat presedintele Klaus Iohannis intr-un interviu acordat postului francez TV5 Monde, potrivit Agerpres.

"Nu intamplator lupta anticoruptie a fost una dintre temele cele mai importante ale campaniei mele prezidentiale. Coruptie in Romania exista, aceasta este o amenintare la adresa securitatii nationale", a spus Iohannis, adaugand ca aceasta este prezenta si "in sferele cele mai inalte ale politicii romanesti".

"Sigur, in ultimii ani s-au facut pasi importanti in lupta impotriva coruptiei. Avem rezultate notabile, avem politicieni si functionari care au fost condamnati pentru acte de coruptie si cred ca astfel avem dovada certa ca nu este doar o dorinta (de a lupta impotriva coruptiei), este un fapt. Lupta exista deja pentru a o eradica. Este important sa-i aratam acest lucru poporului roman. Trebuie inca sa facem eforturi, o stiu, si aici sunt hotarat sa sprijin aceste institutii care combat coruptia", a mai declarat seful statului roman.

El a precizat ca presedintele are anumite parghii in acest sens, precum numirea procurorului sef al DNA, dar si ca el poate "sa-si arate determinarea in modul in care abordeaza public aceste chestiuni".

"Si cred ca, de la inceputul mandatului si pana acum, am ajuns sa transmit cateva semnale foarte clare. Lupta impotriva coruptiei trebuie sa continue cu intensitate mare, si putem deja constata acest lucru", a mai afirmat Iohannis.

  • Klaus Iohannis la TV5 Monde: O extindere a conflictului ucrainean in Romania nu este un scenariu pe care-l calculam
O extindere spre Romania a conflictului din Ucraina nu este un scenariu considerat posibil de autoritatile de la Bucuresti, insa faptul ca Romania se invecineaza cu Ucraina si are o granita comuna de circa 650 de kilometri indeamna la prudenta, a mai declarat presedintele Iohannis in interviul difuzat vineri de postul francez TV5 Monde, citeaza Agerpres.

"O extindere a conflictului in Romania nu este un scenariu pe care-l calculam, nu vedem niciun motiv pentru care acest conflict sa treaca spre Romania. Dar, desigur, faptul ca suntem invecinati cu Ucraina si avem o granita comuna, ne face sa fim extrem de precauti si cu atat mai interesati in gasirea unor solutii pasnice, acceptate si de durata", a declarat seful statului roman.

Totodata, presedintele Iohannis a spus ca, din pacate, evenimentele din aceasta tara si interventiile Federatiei Ruse au facut ca "anul 2014 sa aiba anumite sonoritati pe care ni le-am fi dorit sa fie definitiv ale trecutului si nu ale prezentului". "In acest sens, trebuie sa constatam ca s-a iesit din cadrul tratatelor internationale despre care noi, europenii, le-am crezut ca sunt clare pentru zona noastra. Este evident ca Federatia Rusa a depasit nu doar cadrul acestor conventii internationale, ci a si depasit cateva linii rosii", a apreciat seful statului roman.

Presedintele Iohannis a amintit ca autoritatile romane s-au pronuntat tot timpul pentru o colaborare intre UE si NATO pentru a determina Federatia Rusia sa respecte contractele si tratatele internationale. "Orice alta solutie nu poate sa reprezinte solutii definitive si viabile", a spus seful statului roman.

In ceea ce priveste politica externa a Romaniei, Klaus Iohannis a subliniat ca, daca in domeniul economiei, al apararii, al educatiei sau al sanatatii, este nevoie de noi impulsuri si de abordari mai curajoase si mai performante, in schimb, pe planul politicii externe nu este nevoie de modificari semnificative in abordare.

Iohannis a amintit ca cei trei piloni ai politicii externe si de securitate ai Romaniei sunt apartenenta la UE, la NATO si parteneriatul strategic cu SUA. "Trebuie sa dovedim ca, in cadrul acestor parteneriate, suntem un partener serios, credibil si demn de incredere pe termen lung", a explicat seful statului roman. Presedintele Iohannis a mentionat totodata ca, in acest cadru, este loc si pentru relatii bilaterale foarte bune, cum este cazul parteneriatului strategic cu Franta, dar si pentru alte colaborari in diferite formate.




















6464 vizualizari

  • +6 (26 voturi)    
    Tirziu (Vineri, 6 februarie 2015, 21:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    Johannis a preluat tirziu lupta anti-coruptie in campanie. Abia in al doilea tur, dupa insistentele Monicai Macovei, a incercat Johannis sa atraga electoratul statului de drept.

    E bine macar ca a preluat tema ca foarte utila pentru propria imagine. Dar in sinea lui, nu crede chiar ceea ce spune.
    • +3 (11 voturi)    
      Eu cred ca si el are ca Ponta, (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 2:34)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      dubla personalitate. Pe o parte decoreaza hotii si mai stiu eu ce nazisti si pe alta parte vorbeste de morala. Nu vad o linie clara.
  • +5 (9 voturi)    
    ma miram io (Vineri, 6 februarie 2015, 21:06)

    nash pandelica [utilizator]

    ce'i apucase p'aia.
    primisera semnale ! :)
  • +11 (19 voturi)    
    Veti fi sau nu veti fi ? (Vineri, 6 februarie 2015, 21:21)

    arheopterix [utilizator]

    Domnule Presedinte , noi cei care v-am votat si am sperat la o lume mai curata si mai prospera , va urmarim cu sufletul la gura primii pasi pe scena lunecoasa si plina de lumini schimbatoare a Marii Politici , asa cum e ea azi la Bucuresti .Aveti ocazia unica sa ramineti in cartile de istorie si in sufletele noastre . Asa sa va ajute Dumnezeu !
    • +1 (13 voturi)    
      Ocazia lui Iohannis ... (Vineri, 6 februarie 2015, 23:53)

      HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui arheopterix

      ... este de a fi un al doilea Boris Elțân, pro-occidentalul la umbra căruia Putin a evoluat până la nivelul la care n-a mai putut să-l oprească nimeni.

      Să sperăm Iohannis că nu va rămâne în cărțile de istorie pentru asta și să sperăm că noul Putin de Dâmbovița va fi oprit la timp, înainte de a ajunge șeful statului. Însă Iohannis nu e omul capabil să-l oprească.
  • +5 (19 voturi)    
    adevarata fata (Vineri, 6 februarie 2015, 21:43)

    ucun [utilizator]

    Incet, incet ni se dezvaluie in ce tabara este presedintele pe care l-am votat, la fel cum l-am votat pe iliescu (sic) cand a ajuns in turul doi cu Vadim.
    Observam cum foarte rapid sunt decapitati toti inamicii colonelului (cred) Ponta. Romania a fost si ramane in continuare un stat condus de securitate, iar bancurile de alta data reincepsa devina de actualitate.(cele cu securitatea)
    • -2 (12 voturi)    
      Nutica era inamicu' lu' Ponta? (Vineri, 6 februarie 2015, 23:24)

      Alo? [utilizator] i-a raspuns lui ucun

      Cand? atunci cand mergea la Soffa si sorbea o cafea cu Ghita? sau atunci cand sorbea o cafea cu Ponta si Daciana? sau atunci cand il reprezenta pe Ponta? sau cand Ponta o reprezenta pe Nutica? (in calitate de avocat)

      Ce spalati pe creier sunteti..
      • +6 (12 voturi)    
        Faptul că aveau șmenuri împreună ... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 0:13)

        HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui Alo?

        ... nu înseamnă că Udrea și Ponta sunt în aceeași tabără. Între Udrea și Ghiță, pe cine crezi că alege Ponta?
  • +7 (13 voturi)    
    coruptie tip PSD (Vineri, 6 februarie 2015, 21:46)

    cetatean [anonim]

    In timp de PSD Bucuresti isi bate joc intr-un mod INFANTIL de Presedintele actual si de cel trecut, - casa de protocol a Mioarei Roman, seful politie sibian adus din Gorj de la Ponta cu x dosare penale si pus direct ditamai seful la Sibiu, gafe penibile la vizitele externe, etc.
    PSD SIbiu si presa din Sibiu sil tine ascus pe Seful PSD SIbiu, care sta chitit de 2 luni si lucreaza in subsol la retragere. O sa -si mute sediul PSD pana in 2025 la Protectia Sociala. In cladirile Min Muncii din Sibiu e greul membrilor de partid PSD. Ajutoare, somajuri, pensii de handicap, chestii specifice de Teleorman. Sa vezi acum coruptie cand se uneste Directia Munci icu ITM. Miza e pomana electorala viitoare
  • +14 (22 voturi)    
    Zau? Cum? (Vineri, 6 februarie 2015, 21:52)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    In conditiile in care liderii PSD stau bine merci si au pus mana pe SRI prin Sebastian Ghita, lupta anticoruptie este la cheremul lor. Dupa 9 ani, si-au luat tara inapoi!
  • 0 (14 voturi)    
    Respect Iohannis (Vineri, 6 februarie 2015, 22:04)

    Maria [anonim]

    mazare esti o mizerie
  • -4 (4 voturi)    
    TV (Vineri, 6 februarie 2015, 22:33)

    Florin [anonim]

    BEin Sports 1-12
    Sky Sports , BT Sports, NFL Network & NBA TV 24/7 Live Streaming
    http://worldlive-streaming.eu/
    ....
  • +3 (7 voturi)    
    Cam asa... (Vineri, 6 februarie 2015, 22:54)

    Clop [utilizator]

    Cred ca se asteapta un moment zero si cheie al noului presedinte, similar noptii de la km.0, adica un restart Romania mai vadit, fara vechile metehne, acele metehne evident, pe care o buna pleiada de romani educati, presupun ca le suporta zilnic si silnic.

    Ma refer la guvernare. Motoarele trebuie mai turate.

    Si ma gandesc la romanii educati si sceptici. S-a vazut astazi mini-scandalul unei decorari la propunerea generalului 1...
  • +6 (10 voturi)    
    Altfel... (Vineri, 6 februarie 2015, 22:55)

    MyGame [utilizator]

    Multi comentati parcursul lui Iohannis, dar astazi cu alt presedinte, puteam sa vedem la TV5 axa imposibila dar clamata: NATO-Rusia- EuroAsia
    • +1 (3 voturi)    
      care parcurs (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      ai vreo harta a parcursului, o foaie de parcurs >?!

      astazi, in bucuresti este trimisul special al pres. Obama, sa pregateasca o intalnire/conferinta la munchen, ref. situatia din ukraina.
      herr president este la galati s'o vada pe halep.

      dottore o fi la Ploiesti, cu ghitza sa vada un meci de basket.

      de trimis se ocupa aurescu. ca de, n'are rang sufficient pt. herr klauz.
  • -3 (11 voturi)    
    da (Vineri, 6 februarie 2015, 23:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    lupta contra coruptiei continua si se intensifica, spuse mialache, prin gura portavocii sale johanis. Va urma in curind lupta contra justitiei, in special contra dna si a judecatorilor cinstiti.
  • +5 (11 voturi)    
    Bravo Iohannis! (Vineri, 6 februarie 2015, 23:16)

    andreitr [utilizator]

    Sa nu uitam totusi ca raul in Romania postdecembrista a inceput cu Iliescu si FSN.
  • 0 (14 voturi)    
    La TV condamna coruptia si la Cotroceni o (Vineri, 6 februarie 2015, 23:25)

    HotDog [utilizator]

    protejeaza.....

    Pana la urma Iohannis a facut trafic de copii si organe ?? Nimeni nu a fost pedepsit ptr afirmatiile facute pe aceasta tema!! Astae ar insemna ca-s adevarate!!
  • +5 (13 voturi)    
    Klaus egal maus (Vineri, 6 februarie 2015, 23:51)

    paham [anonim]

    Salut Klaus,
    Toata lumea te priveste cu speranta ca impresia de retardat e o chestrie specifica germana si tu de fapt esti ok si stii ce faci
    fii insa convins ca asta nu v-a dura foarte mult.
    chiar ne vom lua tara inapoi
    Noi
  • +8 (14 voturi)    
    Base no. 1 (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 0:15)

    ssgl [anonim]

    E usor sa vorbesti de lupta anticoruptie dupa ce evoluezi pe terenul batatorit de Traian Basescu.....daca era dupa Iliescu ar fi fost sanse importante sa spuna ca "a fost invins de sistem", mai stim unul!
  • +6 (12 voturi)    
    ironia (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 0:30)

    gigi1 [utilizator]

    Klaus a marit intensitatea in lupa impotriva coruptiei, cei prinsi sunt de acum decorati nu primesc doar nup, asta da intensitate.
  • +1 (3 voturi)    
    Am sperat ca dl klaus (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 11:19)

    mopsu [utilizator]

    nu-i va pastra pe mialake si kobeamru, dar vad ca apar chiar la intalniri politico - economice. Ce coruptie sa starpeasca, daca are coruptii pe langa el?
  • +3 (7 voturi)    
    Constatare! (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 11:42)

    Prea_Tarziu [utilizator]