Emerich Ienei, la RFI: Boloni poate fi o varianta pentru nationala; eu n-as fi pentru un antrenor strain

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2016, 17:00 Revista Presei | Radio TV

Ladislau Boloni are si experienta si varsta potrivite pentru a prelua echipa nationala, spune, la RFI, fostul selectioner Emerich Ienei. El comenteaza declaratiile facute luni de presedintele FRF, Razvan Burleanu, care preciza ca viitorul antrenor al tricolorilor trebuie sa aiba cel putin zece ani de experienta, sa fi castigat trofee si sa aiba atitudine.

In opinia lui Emerich Ienei, criteriul experientei de zece ani nu este atat de important: "Eu nu stiu de ce se leaga asa de mult de aceasta experienta de zece ani, pentru ca sunt antrenori care se duc la echipa nationala aproape cand s-au lasat de fotbal, jucatori de valoare, bineinteles".

Fostul selectioner declara ca "un antrenor trebuie sa aiba niste calitati, in primul rand morale, in al doilea rand, sigur ca trebuie sa fie un tehnician care a trecut prin mai multe tactici si are o viziune a lui, ceea ce sigur ca trebuie sa fie predat echipei pe care o preia, dar trebuie sa se gandeasca din timp, aceasta tactica oare corespunde jucatorilor mei, pe care ii preiau? Pentru ca, va spun sincer, cea mai mare greseala este atunci cand un antrenor preia si nu se gandeste pe cine preia si nu se gandeste nici la relatiile de joc dintre jucatori. Este foarte important ca jucatorii sa aiba in primul rand relatii umane foarte bune si relatii de joc si bineinteles valoare".

Continuarea pe www.rfi.ro.
























1188 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    dar ce, Boloni este roman? (Luni, 27 iunie 2016, 17:03)

    bancher [utilizator]

    dupa cum vorbeste, nu pare!
    • 0 (0 voturi)    
      Dar tu ești român? (Luni, 27 iunie 2016, 22:34)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      După cum gândeșți, nici tu nu pari.
  • +3 (3 voturi)    
    o alegere potrivita (Luni, 27 iunie 2016, 17:04)

    Nicumi [utilizator]

    Eu cred că are şi experienţa şi atitudinea necesară. Dar va fi ales?
  • +2 (2 voturi)    
    Sigur (Luni, 27 iunie 2016, 17:09)

    ICosmin [utilizator]

    Sa il aduca pe Tiberiu Soare.
  • -2 (4 voturi)    
    Ca sa ... (Luni, 27 iunie 2016, 17:34)

    cadian [utilizator]

    plece iar ca data trecuta?
  • -2 (2 voturi)    
    Emerich Ienei, la RFI: Boloni poate fi o ......... (Luni, 27 iunie 2016, 18:23)

    Bancheru [utilizator]

    Acest domn Jenei este foarte simpatic. Pacat ca la varsta lui a inceput sa spuna prostii. Pai Boloni (care a afirmat ca el este ungur nascut in Romania, deci nu este roman), care a plecat de la conducerea nationalei intr-un mod abject ar mai avea tupeul sa spere sa fie numit antrenor al nationalei de fotbal. Deocamdata, eu cred ca toata conducerea FRF si staff-ul nationalei trebuie sa demisioneze sau daca nu accepta sa fie demisi. Oare ce obiective a avut nationala si ce penalizari urmau sa se aplice pentru nerealizarea acestora? Aceste "gloabe" plasate in posturi decisive nu au dorit niciodata sa facem performanta. Toti au tras spre temporizare, sa nu primim gol, sa tragem de timp etc. Sa-si pastreze avantajele functiei. Este nevoie de o conducere tehnica noua la federatie, de un antrenor tanar si curajos, care sa joace ofensiv si jucatori pe masura (s-a vazut ce-a patit Croatia jucand in stilul nostru cu Portugalia). Aud antrenori spunand ca nu avem jucatori. Pai daca nu avem jucatori (oare tari ca Islanda, Irlanda, Olanda, Slovacia, Croatia, Cehia, Slovenia etc. cu o populatie inferioara tarii noastre de unde au jucatori? Poate ca ii intreaba cineva). Iar daca totusi nu reusim sa formam o echipa competitiva, care sa joace ofensiv precum Islanda, Irlanda, Elvetia, Belgia, Olanda etc. n-avem decat sa stam acasa. Nu avem ce cauta intr-o competitie de avengura, in care sa ne comportam execrabil si apoi sa vedem lucruri pozitive gen Iordanescu (calificare la EURO 2016 si realizarea unui punct a fost un succes). Eu imi amintesc ca am mai reusit odata performanta de-a ocupa locul 8 din 8 la un Campionat european cu antrenor parca Mircea Lucescu.
    Urez succes noilor conducatori ai FRF, noului antrenor al nationalei si noilor jucatori (sper sa nu mai vad cum se loveste mingea de un mare fotbalist ca Adi Popa).
    • -3 (3 voturi)    
      Bolo-lol (Luni, 27 iunie 2016, 19:25)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Bancheru

      László Bölöni e un gunoi, nu ca e hungur sau alte chestii deastea de ev mediu ce se discuta pe aici, dar calitatea lui ca om lasa de dorit. A demonstrat in trecutul mandat cat a fost de bun cand a plecat la prima oferta. Daca vin ceva arabi si ii propun o oferta concreta asta pleaca iara. Singura solutie locala e Hagi, el e omul pupat in dos de toti si cred ca poate aseza toata echipa stelei in teren pentru nationala, lucru la care iordanescu nu a fost asa bun.
      • 0 (2 voturi)    
        ? (Luni, 27 iunie 2016, 20:30)

        valli [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Hagi antrenor bun? Pai n-a mai fost si n-a facut nimic? Sau tu ai 12 ani si nu stii nimic?