Gabriel Biris sustine ca i-a prezentat ministrului Anca Dragu controversatul proiect de modificare a Codului Fiscal care a dus la demisia sa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 septembrie 2016, 20:01 Revista Presei | Radio TV

Gabriel Biris
Foto: Hotnews
Gabriel Biris sustine ca i-a prezentat ministrului Finantelor, Anca Dragu, controversatul proiect de modificare a Codului Fiscal care a dus la demisia sa din functia de secretar de stat in minister. Biris a afirmat joi seara, la emisiunea Ora de Stiri de la TVR, ca Anca Dragu stia de existenta proiectului si ca acesta a aparut in presa inainte de a fi trimis la Consiliul Fiscal. Biris a mai declarat ca nu a lucrat singur la acest proiect, ci cu o intreaga echipa.

UPDATE: Gabriel Biris la Realitatea Tv, intrebat daca Anca Dragu stia despre proiectul de modificare a Codului Fiscal si daca l-a citit: "Sunt totusi 100 de pagini, nu stiu daca un ministru poate sa citeasca toate aceste detalii tehnice. Este greu de crezut ca a citit fiecare virgula, dar ideile principale de acolo au fost discutate."

"Am fost o echipa, n-am lucrat singur la el . Am fost ajutat de colegii de la Directia Legislatie Fiscala", a afirmat fostul secretar de stat si coordonator al Departamentului de Legislatie Fiscal din Ministerul Finantelor.

Biris mai spune ca ministrul Finantelor, Anca Dragu, nu a respins proiectul, ci a spus "Nu marim niciun fel de taxa".

Gabriel Biris a admis insa ca proiectul trebuia discutat si explicat inainte de a aparea in spatiul public, dar sustine ca a mizat pe confidentialitatea colegilor din interiorul ministerului.

Fostul secretar de stat mai spune ca nu are nicio suspiciune ca proiectul ar fi plecat la presa de la Consiliul Fiscal sau de la mediul din afaceri, care l-au primit sub rezerva confidentialitatii, dar a refuzat sa faca alte comentarii.

Gabriel Biris sustine in continuare acest proiect, despre care spune ca e foarte important pentru simplificare si nu aduce niciun leu sarcina fiscala.

El si-a motivat demisia afirmand ca "Din cauza criticilor din ultima perioada la acest proiect, critici nefondate, s-a creat o presiune inutila pe colegii mei din guvern, pe care consider ca e normal sa mi-o asum si sa-mi dau demisia."

  • Biris a confirmat miercuri existenta proiectului de modificare a Codului Fiscal prezentat in presa, neasumat de Anca Dragu

Miercuri seara, Gabriel Biris, inca secretar de stat in Ministerul Finantelor si coordonatorul Departamentului de Legislatie Fiscala din institutie, a confirmat existenta proiectului de modificare a Codului Fiscal, prezentat marti seara de Profit.ro, proiect care fusese respins in decursul zilei de ministrul de Finante Anca Dragu. Biris a explicat ca proiectul era inca in discutii si ca urma sa fie prezentat public la un anumit moment, pentru a putea fi si explicat. Secretarul de stat a subliniat ca proiectul a avut drept scop simplificarea sistemul contributiilor sociale si nu presupunea nicio marirea a contributiilor.

"Este oarecum un incident regretabil ca un proiect inca in discutii a iesit pe surse si oameni care nu prea au inteles ce scrie in acel proiect au inceput sa-l critice. Acel proiect este despre simplificare, despre usurarea sarcinii fiscale totale, pentru ca cine l-a studiat putin mai in amanunt putea sa vada ca propuneam introducerea pentru prima data in legislatia noastra a unei plafonari a bazei de calcul a contributiilor sociale efectiv, pe suma tuturor veniturilor, in asa fel incat contributiile astea sa nu fie asa, fara numar, fara limita, ci sa simplificam pana la urma legislatia. Practic, cea mai mare parte din modificari, nu neaparat chiar cele mai importante, la asta se refereau, la contributiile sociale si impozitul pe venit. Am vazut ca exista critici, ca s-ar mari cotele de contributii, dar acest proiect nu este despre majorari de taxe", a declarat miercuri Gabriel Biris pentru Calea Europeana.

"Stim vreo firma care sa se fi imbolnavit si sa se duca la doctor? Stim vreo firma care la batranete sa ia pensie? Trebuie sa intelegem un lucru: contributiile la sanatate si la pensii nu sunt ale angajatorului, ci ale angajatului. Ca noi, datorita unei ipocrizii bine cultivate de-a lungul timpului, am impartit contributiile in parte, pentru angajat mai mici si pentru angajator mai mari, a fost doar pentru a ascunde o realitate, si anume cat de mare este costul muncii in Romania. Este foarte mare, si nu datorita impozitului pe venit, ci a contributiilor care sunt asa de mari si pentru ca foarte multi nu le platesc. In propunerea la care facem referire acum, prin ajustarea bazei, includerea sumelor datorate de angajator in baza de calcul, in salariul brut, se facea ca efectul asupra angajatului sa fie zero, acelasi net, iar efectul asupra angajatorului sa fie zero, acelasi cost total. Doar se creeaza o baza unitara de aplicare a impozitului pe venit si contributiilor sociale pentru toate tipurile de venituri", a mai precizat Biris.

  • Proiectul de ordonanta care ar fi transferat povara fiscala de la angajator la angajat, neasumat de ministrul Finantelor

Profit.ro
a scris in premiera, marti seara, despre un proiect de ordonanta de modificare a Codului Fiscal care ar fi prevazut majorarea de la 10,5% la 21,7% a contributiilor de asigurari sociale (CAS) ale angajatului, iar pentru sanatate (CASS) o crestere de la 5,5% la 8,9%.

Potrivit proiectului, contributiile ar fi urmat sa fie platite doar de angajati, ceea ce ar fi avut un impact negativ asupra salariilor nete, iar in proiect se prevede ca angajatorii - inclusiv cei privati - sa fie obligati sa mareasca salariul brut.

Proiectul, initiat de Ministerul Finantelor, ar fi intrat in circuitul de avizare si de discutii cu mediul de afaceri, a mai scris Profit.ro, nefiind insa asumat sau respins oficial de Ministerul Finantelor.

Miercuri la pranz, ministrul Finantelor, Anca Dragu, a avut prima reactie pe aceasta tema: "Nu avem in vedere o asemenea masura. Eu ca ministru al Finantelor nu am in vedere o asemenea masura. Predictibilitatea fiscala este foarte importanta in actul guvernamental si pentru activitatatile economice, nu renunt la acest principiu."

Ministrul Finantelor a anuntat ca in cateva zile "Vom posta pe site proiectul pe care eu mi-l asum, e vorba strict de masuri de simplificare. Nu va creste povara fiscala, nu vor fi cresteri de taxe."

"Eu ca ministru al Finantelor nu am in vedere o asemenea masura. Solicitarea mea a fost foarte clara: de a gasi solutii pentru simplificare fiscala si debirocratizare", a subliniat Anca Dragu.

"Este vorba numai si numai de simplificari si procese de debirocratizare, in niciun caz nu va creste povara fiscala, nu va creste vreo taxa sau vreun impozit, fie ca este vorba de persoane fizice, persoane fizice autorizate sau persoane juridice", a adaugat ministrul.

Anca Dragu a mai precizat ca "Eu am cerut expertilor din minister diferite analize pe posibile masuri de simplificare. Nu exista in acest moment o decizie la nivelul ministerului si in niciun caz nu am cerut un scenariu in care sa creasca povara fiscala."

Tot miercuri la pranz, Ministerul Finantelor a anuntat, intr-un comunicat, ca urmareste "simplificarea si stimularea investitiilor prin masuri fiscale, nicidecum majorarea taxelor si impozitelor".

  • Liviu Iolu: Gabriel Biris si-a depasit mandatul acordat de premier

Gabriel Biris a demisionat joi din functia de secretar de stat si coordonator al Departamentului de Legislatie Fiscal din Ministerul Finantelor. Demisia lui Gabriel Biris are legatura cu scandalul privind modificarea Codului Fiscal, dupa ce un proiect de ordonanta neasumat de ministrul Finantelor a ajuns in presa.

"Si-a dat seama ca si-a depasit mandatul acordat de premier in ceea ce priveste debirocratizarea sistemului fiscal si si-a depus demisia la Cancelaria primului ministru", a declarat Liviu Iolu, purtatorul de cuvant al Executivului. "Din pacate Gabriel Biris a depasit acest mandat si a lansat in spatiul public masuri pe care acest Guvern nu si le asuma", a subliniat purtatorul de cuvant al Guvernului.

"In aceasta dimineata a ajuns la premierul Dacian Ciolos demisia domnului Biris si premierul a acceptat aceasta demisie", a anuntat Liviu Iolu, adaugand ca "Din pacate Gabriel Biris a depasit acest mandat si a lansat in spatiul public masuri pe care acest Guvern nu si le asuma".

Liviu Iolu a mai precizat ca Biris si-a depus demisia fara ca aceasta sa ii fie ceruta.























4706 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    ..... ce mai tevatura ..... (Joi, 8 septembrie 2016, 20:22)

    cbogdan [utilizator]

    Un functionar jegos din MIn.Finantelor da presei "pe surse" un proiect de act normativ neterminat si neasumat si tine-te nene tevatura.
    • +12 (14 voturi)    
      un politruc mascat in functionar public (Vineri, 9 septembrie 2016, 0:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      mai precis.
      80% din functionarimea din ministere au ajuns acolo pe considerente de clan politic si guvernul Ciolos cu initiativele lui le sta ca un os in gat.
      Perspectiva ca un guvern asemanator sa mai stea peste ei si sa-i puna la munca inca 4 ani e absolut inacceptabila pentru ei.
      • -1 (7 voturi)    
        Well ... ce facem cu ministrul care a MINTIT ? (Vineri, 9 septembrie 2016, 8:29)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Well ... ce facem cu ministrul care a MINTIT ?

        Teknocratitza Dragu a mintit.

        De frica presei -- spun unii - presa, acest bau-bau al societatii romanesti este cel mult un pekinez penibil, tinand seama de modul de comportament.

        Acum nu discutam insa deontologia ziaristilor, ci minciuna d-nei ministru al finantelor publice.

        Minciuna publica nu cadreaza cu pozitia de ministru neafiliat politic. Daca era un politician declarat, atunci minciuna ar fi fost in "fisa postului", insa pentru d-na Dragu ar trebui luate in discutie doar doua scenario:

        1. demiterea - pentru minciuna

        2. degradarea si trecerea d-nei Dragu in tagma politicienilor, fiind obligata sa-si declare public afilierea politica, deoarece s-a facut unealta unui partid oarecare, prin minciuna

        Well ... capitala, provincial si toata tara asteapta acum reactia premierului Ciolos.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
    • +1 (5 voturi)    
      Nu se linisteste (Vineri, 9 septembrie 2016, 8:14)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      Apare pe la TV (curios cum a devenit proprietarul de off-shore interesant pentru televiziuni), da interviuri la presa, doar doar o mai scadea din cota de popularitate a guvernului. Este clar un cal troian, nu-mi dau seama inca a cui.
    • +4 (6 voturi)    
      se stie cine (Vineri, 9 septembrie 2016, 8:21)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      a fost sursa. E fostul sef al ANAF, pretinul lui Ponta - Diaconu. A fost greseala ministrului de finante ca a pastrat cartite din astea in minister.
    • 0 (2 voturi)    
      bla bla (Vineri, 9 septembrie 2016, 8:53)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      1. daca l-a cerut ministrul, atunci evident ca ar fi stiut de el.
      2. daca l-a facut biris de capul lui atunci inseamna ca se ocupa de alte lucruri decat cele din fisa postului.
      un prost arunca o piatra in lac si 10 intelepti nu pot sa o scoata.
  • +1 (11 voturi)    
    Luminita de la capatul tunelului,bun pe sticle (Joi, 8 septembrie 2016, 21:24)

    Plagarus [utilizator]

    Proiect mai vechi, vorbitor nou nea Biris,un balon de incercare a ceva totusi bun pt. economia romanesca.
    Motivarea translatarii contributiilor catre salariati mbunatatea colectarea, la cate smenuri fac angajatorii cu plati la negru sau la salariul minim pe economie
  • -1 (11 voturi)    
    mergi inainte (Joi, 8 septembrie 2016, 21:33)

    FlorinMiron1 [anonim]

    multi vad , putin inteleg....
    Bravo Gabi !
    • 0 (12 voturi)    
      Nu stiu ce sa zic (Vineri, 9 septembrie 2016, 0:22)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui FlorinMiron1

      dar eu nu vad ce reforma ar fi facut Biris daca plimba taxele de la angajator la angajat. Complica enorm tot sistemul., milioane de angajati trebuiau sa semneze noi contracte, iesea o harababura imensa. Frate, cand vii cu chestii d-astea, te mai uiti si cum e pe altii cu sute de ani inaintea noastra. In Germania taxele sunt platite atat de angajat cat si de angajator si nimeni nu a ridicat vreo problema. Min de Finante are mult prea multe de facut inainte sa schimbe ceva de genul asta. De pilda informatizarea sistemului, reducerea evaziunii , descoperirea averilor ilicite, etc, etc.
      • 0 (6 voturi)    
        Hai sa mai si citim (Vineri, 9 septembrie 2016, 8:18)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        @MasP

        A explicat aseara la Realitatea dl prof Paun si dl Grosu de la CursdeGuvernare ( poti sa te citesti si acolo, are deja postat doua articole). Asta dupa ce cu o seara inainte toti au sarit 3m in sus ca muscati de sarpte, fara sa citeasca.

        De fapt mass media a sarit ca-i deranjeaza chestia cu PFA. Mai toti fenteaza luand salarii de 5000 de euro fara sa plateasca mai nimic. In timp ce pe SRL la 1000 de lei net se plateste 850 de lei taxe. Impartite smechereste in doua - angajat/angajator- pentru a nu se observa.

        Si mai era o chestie cu marile averi...
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 9 septembrie 2016, 12:25)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Nu vrei sa vezi. Unul din avantaje ar fi ca s-ar elimina presiunea angajatorului asupra angajatilor de a lucra pe salariu minim si cu plata la negru (eventual PFA). Firmele fac economii mari platind contributia minima pe seama inconstientei angajatilor, care se vor trezi cu o pensie de doi lei. Al doilea motiv, multi angajatori nu platesc partea lor de CAS si au datorii pe ani de zile. Firmele de stat sunt campioane la acest capitol. In al treilea rand se simplifica colectarea, ai o singura sursa.
  • +3 (9 voturi)    
    omu are ceva cu srl urile! (Vineri, 9 septembrie 2016, 5:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa platesti si santate dupa ce platesti impozit pe dividende mi se pare un jaf facut de statul roman , nu cred ca se mai intampla prin vreo tara asa ceva.
  • +1 (5 voturi)    
    Prezentat,neprezentat Biriș este vinovat. (Vineri, 9 septembrie 2016, 8:43)

    asavreau [utilizator]

    Biriș nu a avut răbdare,a vrut să intre în față și a sărit peste cal.În loc de șa a rămas pe jos.
  • 0 (6 voturi)    
    Doresc (Vineri, 9 septembrie 2016, 9:39)

    SRA [utilizator]

    Nu exista vointa politica pentru o curatenie fiscala !

    Sindicatele si politicul doresc in continuare mafia fiscala !

    Proiectul BIRIS este bine venit dar trebuie facut anumite precizari pentru incurajarea angajatilor si a angajatorilor!

    Transferul CASS la angajat nu trebuie fiscalizat dedus din veniturile angajatului si apensionarilor pentru fiscalizare !
  • +1 (5 voturi)    
    E un frustrat... (Vineri, 9 septembrie 2016, 9:40)

    Stef_and [utilizator]

    Baiatul se face ca habar nu are - ca sa se scoata- dar probabil unii colegi din generatia lui sunt bine merci realizati si incearca acum sa se razbune pe aceia care au facut mai mult ca el!
    Este un aliat al MAFIEI numit stat - care sub protectia legii vrea sa bage si mai adanc mana in buzunarul cetateanului pentru a alimenta cu salarii nesimtite caregorii de care depinde existenta sa ca MAFIE- vezi jandarm cu scoala profesionala ia salar de 3000 lei in mana- iar medic incepator 1800lei.
  • +4 (6 voturi)    
    diversiune pesedista (Vineri, 9 septembrie 2016, 9:41)

    tropotaru [utilizator]

    Maurul şi-a făcut datoria, Maurul poate să plece...
  • 0 (2 voturi)    
    idei post-comuniste (Vineri, 9 septembrie 2016, 10:48)

    USMarines [utilizator]

    Asta e... Biris nu este decat exponentul ideilor post-comuniste prin care se reincearca, prin alte metode, infranarea initiativei private si reducerea intregii populatii la stadiul de salariati. Se vorbeste doar de salariati, dar de ce nu se vorbeste despre cei cu venituri independente ? Pentru ca si vorbitorii respectivi sunt prinsi in acelasi cliseu: anagajatii conteaza, restul duca-se dracului!! Tot se vorbeste ce bine va fi pentru salariati, sau ca pentru salariati modificarile nu conteaza; dar de ce nu se vorbeste de dublarea taxelor la cei cu venituri independente? Si nu vorbesc aici de PFA...
    Decat sa isi faca girji de-alde Biris de "echitatea sociala" (in traducere toti o apa si un pamant) mai bine s-ar apleca asupra modului in care se cheltuiesc ( se fura) banii stransi la buget din impozitele si taxele actuale.
    Spre exemplu CASS: mai bine si-ar canaliza energiile sa nu se fure nimic din cei 5.5%, decat sa mareasca la 8.9% , din care se fura jumatate, deci practic raman 4.5% aprox.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 9 septembrie 2016, 11:30)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      De ce bati campii daca nu stii despre ce e vorba? Nu se modifica absolut nimic, in loc sa se colecteze din doua locuri, se colecta dintr-un singur loc. Suma era aceeasi. Salariul brut ar fi fost marit, in asa fel incat angajatul sa nu simta nimic.
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 9 septembrie 2016, 11:27)

    a.nonim [utilizator]

    E o dovada de lasitate din partea guvernului. A cedat in fata mafiei mogulilor presei (se stie ca presa e 100% platita pe PFA). Trebuiau sa explice ca nu e nicio crestere de taxe, ci doar o reasezare. In loc sa plateasca angajatorul 10%, angajatul 10%, platea doar angajatul 20%. Nimeni nu pierde, nimeni nu castiga. Avantajele erau multiple, dar e o discutie separata. Iar in ce priveste PFA, este inadmisibil sa aiba pretentie la aceeasi pensie ca toti ceilalti, dar sa contribuie mai putin. Normal este, cat platesti, atata primesti.
  • +1 (1 vot)    
    Biris a gresit.. (Vineri, 9 septembrie 2016, 15:04)

    ..13 [utilizator]

    Si de aceea i s-a cerut demisia de catre domnul Ciolos

    Tot scandalul este unull politic - sunt unii care vor sa arate ca tehnocratii nu sunt capabili ca tot ei IS MAI TARI CA FULARUL LUI 0049!