Vasile Blaga: Daca Traian Basescu va fi intaratat de adversarii politici nu are cum sa nu se implice pentru PDL in campanie

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 24 iunie 2008, 21:16 Revista Presei | Radio TV

Vasile Blaga
Foto: Hotnews
Vasile Blaga a reluat la Realitatea TV motivele demisiei sale si si-a exprimat convingerea ca Liviu Negoita va accepta sefia organizatiei de Bucuresti a PDL. Referindu-se la alegerile generale, Blaga spune ca presedintele Basescu se va implica pentru PDL daca adversarii politici vor continua sa-l instige in aceasta directie.

"Presedintele Basescu nu a facut niciodata un secret din faptul ca este apropiat de PDL. Aceasta nu-l va impiedica sa fie insa echidistant in campanie. Desigur, daca toti adversarii politici isi vor construi, ca la locale, intreaga campanie prin atacuri la adresa presedintelui atunci, cu siguranta, acesta va fi alaturi de PDL cum si PDL a fost tot timpul alaturi de presedinte", a explicat Blaga.

Liderul PDL spune ca va candida in Colegiul uninominal pe listele din sectorul 3 sau 1 si nu exclude posibilitatea de a mai candida vreodata  pentru primaria generala a Capitalei. Vasile Blaga spune ca va coordona, alaturi de Theodor Stolojan si Sulfina Barbu, campania PDL pentru alegerile parlamentare.























5345 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    Si constitutia? (Marţi, 24 iunie 2008, 22:18)

    valeriu [anonim]

    Domnule Blaga, dati pe dinafara de democrat ce sunteti. Daca base, care e arbitrul scenei politice romanesti se amesteca sustinand la greu SR-L ul, pardon, PD-L ul inseamna ca va ramane jucatorul perpetuu in offside. Vai de mama noastra!
    • +2 (12 voturi)    
      poate o respecta cei 322 de listaci-judecatori (Marţi, 24 iunie 2008, 22:44)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui valeriu

      care fac tot posibilul sa-l faca scapt de mina lunga a legii pe Adelu, nepotul Matusii Tamara. asa ca las-o jos ca macane, anonimule valeriu.
    • -3 (15 voturi)    
      NU CONTEAZA! (Marţi, 24 iunie 2008, 23:05)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui valeriu

      Constitutia? Mizez pe o singura carte?
      Pffff, am reciclat cartea, am recuperat celuloza aia si am facut-o hartie igienica!
      Basescu nu se ridica CU NIMIC deasupra lui Iliescu, diferenta e ca acum face si el ce facea Iliescu si ca acum lumea nu prea mai are ce sa mai zica, deh, Iliescu a comis-o cand era presedinte si sprijinea VERBAL pesedeul cand ne-am revoltat cu totii, POANTA E FUMATA.
      Anormalitatea a devenit NORMALITATE !!!
      SI, daca imi permiteti sa repet un slogan foarte drag tuturor membrilor PD-L :
      ROMANIA, TREZESTE-TE !!!
      • -1 (3 voturi)    
        mai bine trezeste-te tu! (Miercuri, 25 iunie 2008, 7:37)

        eeeuuuu [anonim] i-a raspuns lui Octavian Ion

        te crezi in vre-un stat civilizat? vise! te afli intr-un bantustan, cu dezvoltare bananiera fara banane, inconjurat de maimute bipede care mai au nostalgia copacului si a mersului in patru labe. daca esti tanar si daca rezisti la munca nu mai sta aici, cauta-ti norocul prin alte tari. daca esti trecut de 40 de ani, resemneaza-te. nu stiu cum arata romanul din perioada interbelica, dar poporului roman din prezent i se potriveste perfect termenul medieval, "prostime".
    • +3 (11 voturi)    
      Cat de simpli e ... (Marţi, 24 iunie 2008, 23:32)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui valeriu

      Basescu i-a starnit deja cu o Noua Constitutie, iar raspunsul promt a fost "Basescu sa se astepte in toamna la o noua suspendare".

      PSD + PNL + PC + PRM + UDMR , la alegerile din toamna nu vor ataca PD-L, ci vor ataca (caci mai mult de o singura persoana nu se descurca) pe presedinte si propunerea de constitutie (Parlament Unicameral, descentralizarea administrativa, restructurarea juridica - toate acestea lucruri care nu convin coalitiei mai sus amintite.

      Basescu o sa se apare pe el, nu PD-L-ul. PD-L doar va fi de partea sa. Ceea ce se incearca este o formula mai veche de reusita a PD'ului.

      O singura buba: PRESA si MassMedia !
      Sper totusi sa o rezolve pana in toamna.
      • 0 (2 voturi)    
        Cat de simpli e .. (Miercuri, 25 iunie 2008, 9:35)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Claudiu T scrie:
        O singura buba: PRESA si MassMedia !
        Sper totusi sa o rezolve pana in toamna.

        Stimabile, asta se poate face foarte simplu prin dictatura ! Se pare ca asta vrei impreuna cu stapanul tau 'marinelu"
        • +1 (3 voturi)    
          Drobul de sare... (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:31)

          Pepi [utilizator] i-a raspuns lui bucuresteanul

          Tot umblati cu dictatura lui Basescu in gura... Uitativa si voi ce putere are! Sa intoarca spre rediscutare legile (nunmai o data!), sanumeasca la inceput primul ministru (asta daca nu este un partid majoritar), dupa care acesta face ce vrea; sa propuna referendum (care referendum nu are nici o valoare), sa dea decoratii, sa gratieze (de prerogativul asta s-a folosit Iliescu, daca va amintiti)... Asta e putere?!? Ori dictatura de asta are nevoie! Si puterea e concentrata la Guvern si Parlament (Parlamentul poate suspenda presedintele, invers nu; vezi cine e mai puternic).
          Asa ca va folositi bau-bau-ulcu dictatura lui Basescu ca sa justificati toate abuzurile de putere (a se citi dictatura) ale Guvernului si Parlamentului!!
    • +7 (13 voturi)    
      constitutia (Marţi, 24 iunie 2008, 23:34)

      vax [anonim] i-a raspuns lui valeriu

      De unde scoateti ineptiile astea, tovarasi?
      "Arbitrul scenei politice"... ce cuvinte mari, si goale...
      Presedintele este mediator intre puterile statului, nu intre jucatorii de pe scena politica.
      De unde si pana unde ideea ca s-ar prevedea in constitutie faptul ca nu poate avea si, evident, exprima, opinii politice?
      Singura incompatibilitate (politica) impusa de constitutie se refera la calitatea de membru de partid (art. 84). Ceea ce evident Basescu nu este.
      Din contra, constitutia spune, si anume in acelasi articol, ca presedintele are aceleasi drepturi la opinie politica si exprimarea acesteia ca si parlamentarii, si se bucura, la fel ca acestia, de imunitate cu privire la opiniile exprimate.
      Asa ca, pentru a pastra paralelismul cu fotbalul, care este regula care-l plaseaza pe presedinte in pozitie de offside si cine este arbitrul care sa fluiere asta?
      • +2 (2 voturi)    
        Decizia CCR nr.53 din 28 ianuarie 2005 (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:39)

        PSDPNL-TV [anonim] i-a raspuns lui vax

        ... orice candidat la functia de Presedinte al Romaniei propune
        electoratului o doctrina politica, un program, pentru a carui realizare va actiona, in
        cazul in care va fi ales, pe perioada mandatului sau. Art. 84 alin. (1) din Constitutie
        prevede ca, "In timpul mandatului, Presedintele Romaniei nu poate fi membru al unui
        partid si nu poate indeplini nici o alta functie publica sau privata".
        Aceste interdictii
        NU EXCLUD INSA POSIBLITATEA EXPRIMARII, in continuare, a opiniilor, a angajamentelor si a
        scopurilor prezentate in programul sau electoral ori sa militeze si sa actioneze pentru
        realizarea acestora, cu respectarea prerogativelor constitutionale.
        ...
        FUNCTIA DE MEDIERE intre puterile statului, precum si intre stat si societate, prevazuta
        de art. 80 alin. (2) teza a doua din Constitutie, impune impartialitate din partea
        presedintelui, dar nu exclude posibilitatea exprimarii opiniei sale privind modul optim
        de solutionare a divergentelor aparute.
    • +4 (10 voturi)    
      de ce nu o citesti? (Marţi, 24 iunie 2008, 23:47)

      cujo [anonim] i-a raspuns lui valeriu

      de ce nu citesti constitutia? de ce nu citesti deciziile CC pe tema? dati inainte ca niste papagali spalati pe creier, insa daca veti avea curiozitatea sa va folositi cei cativa neuroni din dotare, veti vedea ca subiectul implicarii politice a presedintelui este deja dezbatut si inchis dpdv al dreptului constitutional romanesc, iar implicarea este legitima, la fel ca in toate statele civilizate. chiar vreti voi, astia din psd si pnl, teleghidati de spalatoriile de creiere ale devalizatorilor si securistilor, sa transformati Romania intr-un Bantustan al demagogilor si al mafiotilor?
      • -2 (4 voturi)    
        de ce nu o citesti (Miercuri, 25 iunie 2008, 9:45)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui cujo

        Multe tonomate mai au securistii lui Base!
        Curtea Constitutionala (sau CC cum zice cujo, probabil datorita nostalgiei dupa CC al PCR) este rea cand il contrazice pe Base si minunaata cand, in ciuda Constitutiei, ii da dreptate! Mai Cujo, tu nu stii din ce rinoceri, servili fata de putere, este constituita aceasta Curte? Ai auzit vreodata de"litera si spiritul" legilor ? Crezi, ca si stapanul Basescu, ca toti romanii sunt becalizati?
    • +1 (3 voturi)    
      Vai de mama ta! (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:25)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui valeriu

      ca sa te citez. Iliescu al tau ce a facut atatia ani?
    • +1 (1 vot)    
      Iiescu (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:43)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui valeriu

      Trebuia sa va puneti aceeasi intrebare in 2004 cand Iiescu aparea pe afisele electorale impreuna cu Nastase.
      Implicarea de pana acum a lui Basescu nu a ajuns la postarea institutiei prezidentiale pe afisele electorale.
      Cat despre vai mama noastra ai dreptate...
    • +1 (1 vot)    
      Uite constitutia! (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:22)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui valeriu

      Curtea constitutionala a consfintit deja ca ce soui tu nu este neconstitutional inca din campania din 2004, cand Iliescu s-a implicat direct, pe fata (si afise) alaturi de PSD.
      P.S. Daca PD-L e SR-L, atunci PSD este AF (asociatie familiala)
  • -2 (10 voturi)    
    Lasa-neee!!!! (Marţi, 24 iunie 2008, 22:53)

    Fritz [utilizator]

    Aceleasi texte, care nu au de-a face nici cu Constitutia, nici cu legea bunului simt.....

    Blaga spune ca faptul ca Basescu este apropiat de PDL, nu-l impiedica sa fie echidistant in campanie!!!!!! Astia pana cand ne iau de prosti?
    • -2 (6 voturi)    
      voi, astia de la PSD (Miercuri, 25 iunie 2008, 6:34)

      SIC [anonim] i-a raspuns lui Fritz

      vreti ca totul sa fie numai in favoarea vostra si sunteti in stare de orice pentru a va atinge scopurile. Cand Iliescu incalca Constitutia, nu era nici o problema. Cand consilierii PSD din primarie il carotau pe Basescu, nu era nici o problema. Era, pentru ca de fapt, ne-ati mancat 18 ani din viata, tinand Romania in afara lumii civilizate, blocand dezvoltarea si prosperitatea romanilor. Prin urmare, jocurile vostre murdare nu mai sunt o noutate, poate doar pentru cretinii pe care ii mai pacaliti sa va voteze.
  • +4 (10 voturi)    
    fiti binevenit (Marţi, 24 iunie 2008, 23:04)

    balta alba [anonim]

    Mare pierdere ptr Bucuresti faptul ca dl V Blaga a pierdut alegerile-o mare sansa pierduta..Un ins gaunos ne va conduce desinele in urmatorii patru ani.
    Cu implicarea , toti uita marile panouri electorale Iliescu-Nastase din timpul campaniei din 2004. Basescu nu poate ramane inert cand toata slehta pesedilor ,peneleilor si alte jivine il ataca pe toate posturile si in toate ziarele.
    In orice caz va asteptam sa candidati la noi in sectorul 3 dle Blaga...
  • +3 (7 voturi)    
    Nu pe liste (Marţi, 24 iunie 2008, 23:05)

    Cristina [anonim]

    A spus intr-un colegiu uninominal din sectorul 1 sau 3.
    Mare pacaleala pe liberali sa creada ca sectorul 1 e al lor. Alde Olteanu nu are sanse nici in Chitila, nici in 1 mai, nici in centru.
  • -3 (5 voturi)    
    hm! (Miercuri, 25 iunie 2008, 7:29)

    eeeuuuu [anonim]

    domnul blaga incepe sa semene din ce in ce mai mult cu hermann goering, cu singura deosebire ca personajul amintit a zburat "pe bune" cu avionul iar blaga a fost zburat, inainte de instalare, de la sefia capitalei, prin votul cetatenilor. in rest, seringa ii mai lipseste... sau poate nu! pacat ca don basillio cotroceanu' si-a taiat suvita, daca isi mai lasa si o mustata "musca" ar fi adus cu hitler! apropo, stie domnul blaga cum au sfarsit-o cei doi?
  • -3 (5 voturi)    
    blaga (Miercuri, 25 iunie 2008, 8:30)

    andrada [anonim]

    Intr-adevar, lipsa lui Blaga la primaria capitalei se va resimti dramatic. Mai ales in buzunarele unor smecheri si ale partidului. Cu cata nerusinare transformasera primaria intr-un uger de muls!. Setase adriean niste echipe arat de vorace incat ziceai ca acest partid este unul de Pyrania, nu de oameni...
    NOTA: Din cele ce vad, la diferite rubrici se inscriu la comentarii niste personaje care ar fi in stare sa jure ca Mihaileanu e un simplu nume propriu, iar Costanda e un calugar de la Agapia.
  • 0 (4 voturi)    
    Echidistanta (Miercuri, 25 iunie 2008, 8:33)

    b09d4n [utilizator]

    "Presedintele Basescu nu a facut niciodata un secret din faptul ca este apropiat de PDL. Aceasta nu-l va impiedica sa fie insa echidistant in campanie."

    Una este declaratia domnului Blaga si alta este Constitutia care nu-i interzice presedintelui Basescu implicarea in viata partidelor.

    Aceasta declaratie poate fi incadrata cu usurinta in categoria celor "din putul gandirii". Conform definitiei echidistantei, presedintele Basescu va fi la fel de apropiat in campania electorala si cu celelalte partide.
    • 0 (2 voturi)    
      SRI, SIE = PSD+ PNL votati de 322 (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:38)

      PSDPNLTV [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

      Din pacate presedintele chiar este echidistant, vezi mai sus. daca punea sef la SRI si SIE din PDL poate astazi Blaga ar fi castigat alagerile ?
      Nu stim, dar stim ca 30.000 de buletine au "disparut" - culmea - si la turul I si la turul II. Investigatia l-a gasit vinovat pe acarul paun, evident, 30.000 de voturi inseamna 7%, si nu pare posibil ca SRI= PSD sa nu stie unde au disparut acele buletine, nu ?

      Exista o decizie a Curtii constitutionale din 2005 - daca la sesizarea PSD care cerea curtii sa se pronunte despre dreptul presedintelui de a face declaratii in legatura cu partidele politice.

      Decizia CCR nr.53 din 28 ianuarie 2005

      ... orice candidat la functia de Presedinte al Romaniei propune
      electoratului o doctrina politica, un program, pentru a carui realizare va actiona, in
      cazul in care va fi ales, pe perioada mandatului sau. Art. 84 alin. (1) din Constitutie
      prevede ca, "In timpul mandatului, Presedintele Romaniei nu poate fi membru al unui
      partid si nu poate indeplini nici o alta functie publica sau privata".
      Aceste interdictii
      NU EXCLUD INSA POSIBLITATEA EXPRIMARII, in continuare, a opiniilor, a angajamentelor si a
      scopurilor prezentate in programul sau electoral ori sa militeze si sa actioneze pentru
      realizarea acestora, cu respectarea prerogativelor constitutionale.
      ...
      FUNCTIA DE MEDIERE intre puterile statului, precum si intre stat si societate, prevazuta
      de art. 80 alin. (2) teza a doua din Constitutie, impune impartialitate din partea
      presedintelui, dar nu exclude posibilitatea exprimarii opiniei sale privind modul optim
      de solutionare a divergentelor aparute.
      • 0 (0 voturi)    
        Va rog sa nu confundati (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:49)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui PSDPNLTV

        Domnule, daca cititi cu atentie ce am scris eu in primul comentariu constatati ca nu m-am legat de implicarea presedintelui in politica. Asa cum au mai scris si altii, si dumneavoastra acum, acest fapt nu este neconstitutional.

        Eu m-am legat strict de lipsa de logica din declaratia domnului Blaga. Nu poti afirma ca cineva este mai apropiat de tine dar este de asemenea echidistant cu toata lumea, inclusiv cu tine. Se incalca definitia acestui cuvant iar rationamentul are o problema de logica.
        • 0 (0 voturi)    
          Purul adevar (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:53)

          think ouside the box [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

          Am sa incerc sa explic acum ceva dar pt. asta v-aa ruga mult sa faceti efortul de a renunta la etichete si la prejudecatile induse de televiziuni (to think outside the box).

          Presedintele este apropiat de PDL prin Programul PDL, mai mult decat prin orice altceva.
          Exista ceva bun in programul celorlalte partide (PSD si clonele) la care presedintele a fost impotriva ? Puteti sa dati un exemplu despre asa ceva ?
          Nu poti fi alaturi de un partid decat daca esti alaturi de programul lui.


          Programul PDL inseamna (mai mult decat orice) reforma in justitie, dar si evolutie prin reforma, adica prin schimbare.
          Daca nu ar avea acest program de dus la indeplinire de ce credeti ca ar mai ramane presedinte - avand practic mijloace aprope e NULE de a-l realiza ?
          Sta la putere pentru ca acest program de schimbare sa devina - asa cum este insusi Basescu - peretele de care se izbesc fara incetare toti cei care nu vor reforme, si astfel, sa iasa si mai mult in evidenta pozitia celor care se opun evolutiei, si deci: ce ne dorim de la viitor.

          Poate fi Presedintele alaturi de celelalte partide dpdv al programului lor – asumat sau ne-asumat (mai totdeauna programul adevarat este unul ne-asumat PUBLIC).
          Raspundeti dvs.

          Poate fi presedintele alaturi de PUTERE ? In ce conditii ? A fost vreodata ?

          Exista in programul PSD-PNL-etc ceva fata de care presedintele sa fie favorabil (in afara bineinteles de politica de circ si isterie impotriva lui basescu)? Ce anume ? A fost realizat ceva din programul PSD-PNL ? Ce anume? Cand ?

          Fata de ce poate fi presedintele alaturi - in ceea ce priveste PSD si PNL ca partide si ca vectori pentru viitor ?
          • 0 (0 voturi)    
            Despre ce discutam noi pana la urma ?! (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:41)

            b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui think ouside the box

            Va rog sa ma scuzati. Eu scriu despre o eroare in logica discursului unui politician roman iar dumneavoastra va transformati intr-un agent electoral.

            Nu este nevoie sa-mi explicati cine este presedintele Romaniei in peisajul politicii romanesti. Faptul ca si-a dat demisia din parlament pentru a se pune la dispozitia justitiei in legatura cu dosarul flota m-a convins sa-l votez. Am mai spus si cu alte ocazii ca pentru mine este inger si demon. Imi plac actiunile sale politice insa dezagreez cu vehementa derapajele sale de limbaj si comportament.

            Ce va propun eu este sa nu facem aceiasi greseala ca in perioada comunista. Sa nu ajungem sa pupam in fund pe cineva doar pentru ca simpatizam acel partid.

            Votez de ani buni contra PSD, insa la aceste alegeri nu m-am decis daca va fi vorba de PDL sau de PNL. Pentru ca imi plac si displac in egala masura ambele partide, campania electorala va fi decisiva. Acum patru ani era mult mai simplu, cele doua partide viabile (din punctul meu de vedere subiectiv) PNL si PD erau intr-o alianta.

            Asta nu inseamna ca nu voi arata cu degetul eroarea de logica din discursul oricarui politician. Spre exemplu nu ma voi impaca niciodata cu faptul ca domnul Videanu a demonstrat intr-o emisiune ca este agramat sau sa incerc sa o scuz pe domnisoara Elena Basescu pentru ca nu stie efectiv sa vorbeasca. Au intrat in politica pentru a-mi reprezenta interesele si atunci au de indeplinit niste standarde. Ma astept ca acesti politicieni sa gandeasca si sa se exprime intr-un mod superior mie. Altfel simt ca nu ma reprezinta.
            • 0 (0 voturi)    
              inside the box (Miercuri, 25 iunie 2008, 14:39)

              *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

              Imi pare rau. ti-am facut o invitatie sa discuti despre ce inseamna echidistanta, definitie, criteriile fata de care se se apreciaza echidistanta unui presedinte, si nu despre imbecilitatile transformat de televiziuni in ideologii.

              Echidistanta este un principiu, nu face parte din categoria erorilor gramaticale ale unui politician.

              daca crezi ca sesizand erorile gramaticale sau de logica ale vreunui politicain faci o "cirtica" care te fereste de vremea comunismului, te inseli amarnic.

              uita-te-n-jur si apreciaza cate erori gramaticale ale lui tariceanu sau ale PSD+clonele -0 CARE REPREZINTA OAMENII PUTERII - au fost contabilizate si rasucite vreodata pe toate partile asa cum au fost cele 2 - si atunci vei vedea unde e comunismul.

              Degeaba te legitimezi ca votant anti-PSD daca nu poti sa raspunzi la niciuna din intrebarile referitoare la programele PSD si PNL.
              Nici critica programelor, dar nici nu-i judeci dupa cantitatea de erori gramaticale si marlanii varsate public zi de zi pe ecrane.

              QED.
              • 0 (0 voturi)    
                Echidistanta (Miercuri, 25 iunie 2008, 14:51)

                b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

                ECHIDISTÁNT, -Ă, echidistanţi, -te, adj. 1. (Despre puncte, drepte, planuri etc.) Care se află la distanţe egale faţă de un punct, de o dreaptă, de un plan sau care sunt egal distanţate între ele. 2. Egal plasat faţă de părţi aflate în conflict, faţă de tendinţe, forţe, orientări politice, persoane etc. – Din fr. équidistant, lat. aequidistans, -ntis.

                Pentru mine acest cuvant este sinonim cu raza unui cerc. Este un cuvant care nu admite nici o nuanta.

                Dupa gandirea mea "din cutie" nu avem cum sa afirmam ca cineva iti este apropiat dar in acelasi timp echidistant fata de ceilalti. Cele doua sensuri se bat cap in cap. Daca este apropiat inseamna are o distanta mai mica.

                As dori (daca este in asentimentul dumneavoastra ) sa incheiem acest subiect care deja degenereaza in atacuri la persoana.
                • 0 (0 voturi)    
                  "distanta" (Miercuri, 25 iunie 2008, 18:23)

                  *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

                  circumferinta unui cerc este ceva care este "la o distanta egala" fata de centrul sau.
                  deci, exista un criteriu: "distanta"

                  care e criteriul pe care-l avem in vedere cand vorbim despre echidistanta unui presedinte fata de un partid/partide? - asta am intrebat.

                  daca nu avem un criteriu clar si cuantificabil, atunci vorbim despre culori, emotii si senzatii, si atunci nu mai putem fi "echidistanti" nu ? pentru ca fiecare vedem altceva, alte senzatii, culori, emotii.

                  In constitutie nu exista acest concept : "echidistanta".
                  exista conceptul de mediere.
                  In functie de ce ? Tot in fucntie de niste criterii.
                  Cititi mai sus raspunsul in decizia nr. 53 a CCR plus Constitutia.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Exprimare (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:54)

                    b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

                    Presedintele Traian Basescu va face campanie partidului PDL. Conform principiului echidistantei enuntat de domnul Blaga ar trebui sa faca campanie si celorlalte partide. Corect ?

                    Ca sa fim intelesi. Presedintele Traian Basescu nu poate fi acuzat de partinire. A fost la o intalnire PDL anul trcut parca dar a raspuns si invitatiei lansate la deruta a PSD. Cand a venit in fata lor le-a spus in fata ce parere are despre ei si in special despre Iliescu. Acest lucru mi s-a parut genial si l-am apreciat.

                    Deci inainte sa-mi raspundeti, intelegeti ca ideea pe care o dezbat eu este tocmai comunicarea defectuasa realizata de domnul Blaga. Chiar dumneavoastra ati recunoscut in alt comentariu ca multi oameni din partidul democrat liberal au aceasta problema.
                    • 0 (0 voturi)    
                      "va face campanie" (Vineri, 27 iunie 2008, 12:44)

                      *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

                      Iarasi justificam o afirmatie cu ceva ce se va intampla in viitor, deci nu exista

                      1. Presedintele Romaniei are dreptul sa aiba opinii si sa ia pozitii in numele programului politic pentru care a fost ales/a primit mandat de la populatie. la sfarsitul celor 4 ani, despre ACERST mandat va da socoteala, asa cum astazi PNL si PSD NU DAU socoteala pentru nimic, pentru ca nu au un program de realizat si care sa justifice sustinerea reciproca LA PUTERE.

                      2. Asadar, sustinerea propriului Program nu are nicio legatura cu campania electorala, dar nici cu programul PSD si PNL - caci acestea nici macar nu exista, DAR are legatura cu programul PDL, care exista si pentru care acest partid a fost eliminat de la guvernare.
  • -1 (5 voturi)    
    Logica dlui Blaga !!! (Miercuri, 25 iunie 2008, 9:40)

    amadeusz [utilizator]

    Sa o luam pe logica dlui Blaga care ne spune:

    "Presedintele Basescu nu a facut niciodata un secret din faptul ca este apropiat de PDL. Aceasta nu-l va impiedica sa fie insa echidistant in campanie".....cu alte cuvinte si echidistant, si apropiat de PDL. Pai eu cred ca nu mai stiu ce inseamna ECHIDISTANT.

    Asta mi se pare buna de perla la bac.

    P.S. pe vremea dlui Iliescu ni se spune ca este prea apropiat de PSD, acum amicii PDL nu au nimic impotriva cu faptul ca Basescu se amesteca aiurea si peste tot. Oare cine era cu "democratia originala"??? Parca Iliescu, dar vad ca are si urmasi de seama.

    Din pacate, logica comentariilor de mai sus imi scapa....discutam de lege sau de simpatiile noatre pt un politician sau altul?
    • 0 (2 voturi)    
      Logica lui Blaga (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:03)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

      Nu discutam despre nimic. Doar batem apa in piua pentru ca unora le place sa se manifeste pe forumuri.

      Atat!

      Despre Blaga si declaratia lui: este o declaratie de om politic si atat.

      Punct!
    • 0 (2 voturi)    
      Echidistanta si si simpatie (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:41)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui amadeusz

      Echidistanta si simpatia nu sunt notiuni contradictorii! mai ia si mai citeste niste manuale de logica, sa vezi diferenta intre contrar si contradictoriu. De exemplu, un arbitru poate sa fie simpatizant al unui club de fotbal, dar trebuie (si poate) sa fie echidistant si obiectiv cand arbitreaza un meci al acelei echipe... Sau poate tu esti prea patimas ca sa poti gandi cu capul si nu cu inima...
      • 0 (0 voturi)    
        Logica transpusa in realitate (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:48)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

        Dumneavoastra descrieti cu lux de amanunte starea fotbalului romanesc, la nivel de cluburi, care se afla intr-un perpetuu conflict de interese. Fara a fi agresiv voi da un exemplu care reflecta situatia din declaratia domnului Blaga.

        In momentul in care vrei ca opinia publica sa fie favorabila fenomenului fotbalistic te asiguri ca arbitrul sa fie echidistant. Fara sa existe prezumtii de partinire. In momentul in care un conducator de club iese cu o declaratie de genul "Arbitrul este apropiat clubului nostru de fotbal dar suntem siguri ca va fi echidistant in timpul meciului si va arbitra corect" inseamna ca ori se revoca arbitrul (cum se intampla in tarile cu o puternica traditie fotbalistica) ori presedintele acelui club de fotbal este aratat cu degetul de toata lumea si nu-l mai ia nimeni in seama, fiind obligat sa-si toarne cenusa in cap.

        Revenind acum la politica romaneasca, presedintele Basescu nu are de ce sa se retraga iar domnul Blaga sufera, asa cum a afirmat si domnul care semneaza cu "PSDPNL-TV" de o proasta comunicare. Din pacate pentru partidul din care face parte domnul Blaga o comunicare gresita se taxeaza pentru ca in Romania un proverb celebru si preferat spune ca "Ce-si face omul cu mana lui ...".
      • 0 (0 voturi)    
        Discutam legi sau manuale de logica?? (Miercuri, 25 iunie 2008, 18:10)

        amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

        Eu gandesc ce spune legea inca valabila. ma indoiesc ca in fata justitiei tu apari cu manualul de logica.
        Deci cam asta e logica ta...
    • -1 (1 vot)    
      exista o conditionare de timp (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:07)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

      ''sa fie INSA ECHIDISTANT IN CAMPANIE'' este clar nu? nu te mai 'inspira' din Stan laptop ,ala este virusat,incearca sa analizezi singur fara a prelua 'informatii gata mestecate
      • 0 (0 voturi)    
        Directia 5... (Miercuri, 25 iunie 2008, 18:09)

        amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

        as dori sa iti amintesc ca a noastra constitutie nu face diferentierea intre presedinte aflat in campanie, ci doar spune ceva despre presedintele aflat in exercitiu timp de 5 ani.
        Parca nici in legea fundamentala nu e nimic scris cu CAPS...
  • +1 (1 vot)    
    Raspuns pentru Valeriu,desi nu merita ! (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:02)

    martin [anonim]

    Raspunsul e valabil si pentru eternul latrator Fritz. Constitutia atat de schioapa a Romaniei contine o idee probabil unica in lumea civilizata, aceea ca presedintele trebuie sa-si dea demisia din partidul care l-a desemnat in alegeri. Masura a fost facuta pentru Iliescu ,care in anii 90 avea un numar neclar de mandate si pe atunci isi inspaimanta adversarii.
    Acum Iliescu e cuprins de o ura si invidie viscerala fata de Basescu si sustine impreuna cu mercenarii si prostii, care scriu si pe acest site, ca Basescu nu are drept de exprimare politica, fiindca incalca cica constitutia.
    In ceea ce priveste demisia lui Blaga, ea reprezinta raspunsul plin de demnitate al unuia care ar fi condus foarte bine orasul, dar a fost invins de o campanie perfida orchestrata de maestrul combinator Iliescu si de un public abulic si mistificat emotional.
    In ceea ce-l priveste pe Catavencu Oprescu, deocamdata se manifesta bine ,pentru el si cu cat nu va face nimic si va lasa inertia in functiune, va prelungi "dolcele farniente" ,desigur tot pentru el.
    N-am mai auzit nimic despre celebra autostrada suspendata, rebotezata ulterior secanta. Pericolul cretinismului ramane insa mereu viu !
    • -1 (1 vot)    
      Raspuns pentru Martin, ca merita (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:24)

      valeriu [anonim] i-a raspuns lui martin

      Mai Martine, Tu, spre deosebire de colegii tai de opinie, scrii acceptabil, dar ideile transmise sunt departe de a se incadra intr-o logica acceptabila. In esenta, tu ca om instruit care te pretinzi, JUSTIFICI INCALCAREA CONSTITUTIEI DE CATRE base PRIN FAPTUL CA A INCALCAT-O SI ILIESCU?
      Eu stiu ca Ilici a incalcat-o, dar as fi vrut ca base sa-i dea o palma prin neincalcarea ei.
      Apropo de necesitatea neimplicarii presedintelui in campania electorala a vreunui partid, sau candidat (nu spun ca nu trebuie sa aiba opinii politice!), va pun o intrebare simpla: "Eu care sunt votantul altui partid (exclus PSD si PL-D) si care am votat cu Base, mai pot eu sa-l votez la urmatoarele alegeri cand stiu ca m-a m-a lovit cand nu era cazul?" Cand el este si alesul meu, consider ca m-a tradat lovindu-mi partidul. Exagerand, l-am ales ca sa ma omoare nevinovat? De aici rezulta grija pentru respectarea statutului. ORIUNDE, ARBITRUL CORECT MERITA RESPECTUL. Chiar daca eu am pierdut meciul, data viitoare vreau sa castig cu acelasi arbitru corect.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu cred ca (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:37)

    gabifm [utilizator]

    nu are de ce sa-si dea demisia. Intr-adevar are si o alta functie in partid dar, in opinia mea, acceptarea demisiei dlui Blaga este ca si cum accepti ideea ca in Bucuresti a fost un esec; nu a fost. Blaga a fost singur impotriva lui Iliescu si Tariceanu!
    Zarva starnita de asa zisa implicare a Presedintelui in capanie este normala. Acelasi lucru s-a spus si despre Iliescu. Ambii aduc voturi. Despre amaratul de Constantinescu nu s-a spus niciodata ca s-ar implica pentru simplul motiv ca el nu era in stare sa-si aduca lui insusi voturi dar sa aduca pentru altii.
  • +2 (2 voturi)    
    Comunicatori in PDL - 1 (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:09)

    PSDPNL-TV [anonim]

    (fara sa ma pricep la comunicare) observ ca PDL nu are comunicatori foarte buni. Celelalte partide si-au format comunicatorii cu ajutorul televiziunilor, pentru ca e mult mai usor sa comunici si sa-ti dezvolti aceste abilitati atunci cand ai in fata un moderator favorabil si prietenos, decat atunci cand ai in fata o masinarie agresiva care iti foarfeca discursul ca sa-i distruga orice logica.
    Aceasta din ultima metoda se practica de obicei de catre moderatori atunci cand au in fata oamenii PUTERII - la noi e invers, moderatorii practica atitudinea : opozitia "e de vina", PDL "e de vina", nu PUTEREA. Ca rumare, atitudinea agresiva si incisiva e orientata catre opozitie nu catre putere. Astfel “puterii” I se rezerva din start pozitia de “victima”, in loc ca aceasta pozitie sa fie rezervata asa cum e normal, celor din opozitie.
    Probabil, electoratul a reactionat si el la acaesta manipulare si a sanctionat in locul puterii, opozitia !
    Comunicatorii slabi ai PDL si-au insusit din pacate aceasta atitudine "defensiva" (eu, Opozitia sunt de vina, dar stati asa nu e adevarat, pt. ca ...) si astfel au legitimat si mai mult aceasta manipulare..

    Comunicatori foarte buni in PDL sunt cei care au luptat in campania electorala si au fost mereu in contact cu oamenii, exista cativa dar nu-i numesc. Nu includ aici pe guresii din nastere Berceanu si altii, care comunica bine dar nu spun nimic.
  • -1 (1 vot)    
    cu alte cuvinte ... (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:45)

    vlad [anonim]

    cand astia din PDL se enerveaza sunt gata chiar sa incalce legea pentru a-si atinge obiectivele. Multumesc pentru informatie PDL. Avusesem constat o nejustificata parere mai buna despre voi.
  • 0 (0 voturi)    
    Comunicatori in PDL - 2 (Miercuri, 25 iunie 2008, 12:00)

    PSDPNL-TV [anonim]

    Astazi, un nume: Daniel Buda, PDL, Cluj.

    O persoana foarte onesta si bine pregatita. Nu este agresiv, practica discursul profesional, tehnic, la fel ca alti avocati din politica (Bolcas, pavelescu, Serban nicolae). Ce il deosebeste de acestia este faptul ca nu are partis-priuri de comando ca pavelescu de ex., si nu se plaseaza superior deasupra celorlalti, stiindu-se “singurul cu cunostinte juridice de pe-aici” cum spun Bolcas, pavelescu si serban nicolae.

    Alta deosebire fata de cei de mai sus este faptul ca din pacate, nu stie absolut deloc sa comunice. Cand isi da drumul sa vorbeasca "turuie" cuvintele cu o viteza extraordinara, dand impresia ca-i tine cineva ghilotina deasupra capului, astfel ca nu mai stii niciodata care-s premizele, care-i demonstratia si care a fost concluzia. Nu stie sa starneasca interesul propunand dileme, intrand in dialog cu ceilalti, nu arunca niciodata “suspiciuni asupra celorlalti” (de-aia spuneam ca e onest …), asa cum face orice politician-televizac veritabil (ca sa-si creasca valoarea), nu este “superior” si deasupra tuturor.

    Are multe calitati, dar trebuie sa invete sa fie si un “politician de televiziune”. Din pacate asa am ajuns, politica “se face’ acum la televizor si mai putin la locul de munca, in parlament, asa ca trebuie pregatire speciala de “papagal”.
    Trebuie sa faca un training care sa-i invete sa comunice pe acesti politicieni PDL. Videanu este la fel de catastrofal in comunicarea de tip conflictual cu care sunt binecunavantati toti PDL-istii pe televiziunile de partid PSDPNL.
    Pentru PDL este mai ales pacat, pentru ca oameni valorosi sunt astfel distrusi foarte usor de propria lor incapacitate de a face fata comunicarii de acest tip.
  • 0 (0 voturi)    
    Al 2-lea raspuns pentru Valeriu ! (Miercuri, 25 iunie 2008, 13:21)

    martin [anonim]

    Problema nu este incalcarea Constitutiei, care a fost menita la facere sa-l incorseteze pe Iliescu, dar nu s-a reusit ,fiindca a avut numai prim ministrii obedienti. Acum nu mai discut cine a tradat, pentru mine e desigur Tariceanu, iar pentru dumneata ca liberaloid prezumat ,este Basescu.
    Problema este ca intr-o casatorie onesta in care partenerii nu se mai inteleg, ei se despart si impart bunurile comune. In cazul in care vorbim a aparut o terta parte, PDSR in frunte cu reinviatul lider al raului absolut , adica chiar Iliescu. Urmarea a fost ca iubitul dvs . Tariceanu a ramas cu mobila, adica cu guvernul si toti banii. In acest timp Basescu trebuia sa ramana la Cotroceni sa ude florile si inca cu apa oprita si fara dreptul de a vorbi cu nimeni peste gard. Era normal ca lui Basescu sa nu-i convina situatia si sa actioneze in consecinta.
    Ca sa scurtam, cred ca trebuie sa votezi tot cu Basescu, fiindca in caz contrar nu vor castiga pe termen mediu si lung, liberalii pe care se pare ca ii iubesti ,ci numai gasca PDSR-ista condusa de Iliescu, Nastase, Mitrea, Stefan Mihailescu, precum si de aliatii lui Felix Voiculescu.
    Asa ca trebuie sa alegi ce vrei cu adevarat!
  • 0 (0 voturi)    
    bv blaga (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:27)

    rochiri [anonim]

    Macar are taria de caracter sa demisineze.
    Nu se tine de scaun.E corect ai pierdut inseamna ca ai gresit inseamna ca platesti.
    Fata de Oprescu care d.p.m.d.v. este doar un arogant si a mai furat si campania lu' basescu din 2004 ,blaga era o optiune mai buna.Dar eu nu sunt din Buc. si oricum dupa cum arata nici nu as vrea sa fiu.
    PS.
    Cu o mare parere de rau o spun ca Iliescu a pus mana pe Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare cat va platesc? (Vineri, 27 iunie 2008, 6:33)

    Oare cat? [anonim]

    Cat sunteti platiti voi massmedia, sa difuzati in continuu, zilnic, filmulete cu toate prostiile pe care le zice Prostanacul, Bunicuta, Gainusa, Mitrea si Nastase.

    Intotdeauna i-ati avut pe prima pagina chiar daca doar dau raportul ca au fost azi la toaleta. Impresia aroganta de control. Asta si-o cumpara ei cumparand ziarele.
    Sunt sigur ca si Blaga a declarat ceva in ultimele doua zile, si pnl, si basescu etc.

    Dar nu, tot socialistii de care ne-am scarbit continua sa va plateasca sa ii difuzati in crescendo.

    A propos, poate va mai amintiti cata sila ati produs lumii intregi si la ultimele alegeri prezidentiale avandu-l ca favorit pe scabrosul de bombonel. Care daca ar fi iesit la putere l-ati fi lins in fund de frica zilnic pe prima pagina cu cate o declaratie tipica lui de un optimism anost.

    Intrebare:

    Totusi, DE CE ? ... ... ...