Lazaroiu: Fara Alba ca Zapada, PDL va pierde si presedintele, si guvernarea

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2011, 21:46 Revista Presei | Subiectele Zilei

Ministrul Muncii, Sebastian Lazaroiu, a declarat, intr-un interviu pentru "Gandul", ca daca ar fi sa intre in mod oficial in politica, s-ar inscrie "intr-o platforma mai larga de centru-dreapta", si nu intr-un "PDL asa cum este el acum".

Ministrul Muncii a mai spus ca ar fi interesat sa se implice intr-o asemenea miscare ( Miscarea Populara-n.r.), adaugand ca prezenta PDL la guvernare in urmatorii ani ar fi pusa sub semnul intrebarii, daca PDL nu va construi "acel proiect care sa-i convinga pe romani".

"(...)PDL poate castiga chiar si asa alegerile din 2012, problema e ca le va pierde sigur pe cele din 2014. Asta-i marea problema. PDL trebuie sa construiasca din 2011, 2012, acel proiect si sa-i convinga pe romani ca e un proiect viabil, pe 10 ani de acum inainte. Daca reuseste sa formuleze acest acest proiect, sa construiasca acest vehicul care sa capteze centrul-dreapta va castiga si in 2012, va castiga si in 2014, ceea ce va insemna inca un ciclu de guvernare", a spus Lazaroiu, intr-un interviu pentru Gandul.

Totodata, Lazaroiu a explicat ca liderii PDL sustin acest proiect pentru ca multi dintre ei "au vazut ce rol are presedintele in acest sistem constitutional".  "Daca ai presedintele poti sa stai 10 ani la guvernare, daca nu ai presedintele poti sa stai 10 ani in opozitie", a spus Lazaroiu.

Intrebat de ce a renuntat la proiectul "Alba ca zapada" in favoarea unuia mai complex, ministrul muncii a explicat ca "Alba ca Zapada este mai putin decat aceasta miscare de centru-dreapta care inseamna un proiect in societate", adaugand ca cele doua ar fi echivalente, una reprezentand "un simbol", iar  cealalta e "un concept operationalizat".

Referitor la Dinu Patriciu, Lazaroiu a spus ca usa PDL, in proiectul Miscarii Populare, este deschisa pentru liberalii nemultumiti.

In ceea ce priveste UNPR, Lazaroiu a spus ca acest partid ar trebui sa mearga singur pe drumul lui, "pentru ca are sanse mari sa castige identitate pe partea stanga", a spus ministrul Muncii, pentru Gandul.


Citeste mai multe despre   






















2248 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Nici cu Alba ca Zapada (Joi, 15 septembrie 2011, 22:13)

    Justin Puscasu [anonim]

    nu se mai pot repara usor ispravile Piticului.
    • -1 (1 vot)    
      povesti... (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:52)

      remusachis [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      de adormit copiii politici.
      Lupul in haine de oaie.
  • -2 (10 voturi)    
    asta e prea de tot (Joi, 15 septembrie 2011, 22:15)

    radu [anonim]

    cred ca ar trebui sa te inscrii la mamicuta ta la origini. incerc de mult timp sa inteleg cum apar oamenii politici in aceasta tara. daca unu ca asta ,care ar fi votat doar de 2 oameni dintr-o circumscriptie(si aia i-am luat in considerare fiind convins ca mai sunt unii care nu stiu sa citeasca), care a adunat la viata lui zero voturi ca om politic, ajunge ministru si apoi o ia pe aratura cu nu stiu ce partid de desene animate, e clar ca nu mai avem nici o sansa ca tara.
    incep sa-l inteleg tot mai mult pe TUTEA , e incredibil cum politica poate selecta toti idiotii din tara asta.
  • -2 (10 voturi)    
    lazaroiu... (Joi, 15 septembrie 2011, 22:17)

    menandy [utilizator]

    cred ca, pana la urma, esti doar un farseor rasuflat....mai lasa-ne drq cu basmele tale si vezi cine-i bogat si cine-i sarac, cu adevarat....
  • +2 (6 voturi)    
    Alba Alba (Joi, 15 septembrie 2011, 22:19)

    evoque [utilizator]

    Fara Alba ca Zapada, PDL va pierde si presedintele, si guvernarea.
    Aici are din nou dreptate.
    Basescu a facut o miscare inteligenta si cu asta va pune cruce pdl-ului. Basescu la creat el il ingroapa.
    Acum se va vedea cati pdl-isti au morcovelu infipt bine.
    Oricum va fi distractie mare in pdl. Sa vezi acum pupaturi de dos. Of of mai mai.
  • -2 (10 voturi)    
    Pierdere pe toata linia (Joi, 15 septembrie 2011, 22:40)

    simpatizant [anonim]

    Cred ca PDL va pierde alegerile fara ca USL sa faca vreun efort. Cred ca vom asista la un vot amplu impotriva, fara ca alegatorii sa fie prea interesati de ce punem in loc.
    In ceea ce priveste 2014, PDL fara Traian Basescu egal zero barat.
    Asta ca parere.
  • 0 (10 voturi)    
    Aoleu... (Joi, 15 septembrie 2011, 22:47)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...a scapat pasarica. Deci "Alba ca Zapada" are ca singur scop sa nu piarda PDL-ul presedintia si guvernarea? Vai vai vai...si cand te gandesti ca naivii precum dom Vlaston credeau ca e o propunere noua si proaspata, cu oameni care nu au facut politica si nu sunt corupti, daca se poate chiar profesionisti adevrati... :)))
  • -1 (9 voturi)    
    ! (Joi, 15 septembrie 2011, 23:12)

    taranistu [utilizator]

    "Fara Alba ca Zapada, PDL va pierde si presedintele, si guvernarea": ASA SA VA AJUTE DUMNEZEU! AMIN!
  • +1 (9 voturi)    
    aveti dreptate! (Joi, 15 septembrie 2011, 23:22)

    ionel [anonim]

    asteptam, domnule Lazaroiu, asteptam! succes!
  • +2 (2 voturi)    
    alba ca zapada (Vineri, 16 septembrie 2011, 0:00)

    obs. [utilizator]

    Lazaroiu a ramas in lumea basmelor.EL nu-si da seama ca jocurile sunt deja facute.El se inspira inca din trecut.A fost odata CDR,alianta DA.Au trecut acele vremuri,lumea se schimba.E nevoie de partide credibile,care au dovedit ceva,este nevoie de persoane credibile.Asa ca un Tanasescu ar fi un bun prim ministru,un Isarescu ar fi un bun Presedinte cand Basescu va fi parasit scena politica.
  • +1 (1 vot)    
    2012 (Vineri, 16 septembrie 2011, 0:12)

    gigikent [anonim]

    eu cred ca in 2012 cele mai mari procente nu vor fi nici ale USL-ului, nici ale PDL-ului...ci vor fi voturi nule... Mai vedem!
  • -3 (3 voturi)    
    Lazarica are dreptate, desigur! (Vineri, 16 septembrie 2011, 0:30)

    zexe [anonim]

    Fara Alba Ca Zapada, PDL va pierde tot. Absolut tot, Tot asa precum am fost pusi sa alegem intre Ion Iliescu si Vadim Tudor, vom avea de ales intre idoata asta de Alba Ca Zapada si Fetita cu chibrituri a lui Ponta.
    Ce vom alege?
  • +1 (3 voturi)    
    PDL (Vineri, 16 septembrie 2011, 0:47)

    NewLevel [anonim]

    PDL nu va mai cistiga niciodata alegeri in Romania. Din 2004 votez cu PDL si ziceam ca as vota cu ei in continuare cu conditia sa renunte la Udrea, EBA si inca vreo citeva tinichele.
    Or, ei nu numai ca n-au renuntat la chestiile astea dar s-au mai apucat sa-i recupereze si pe Gutau si Solomon.
    Pina la urma o sa votez cu Monica Macovei, cu conditia sa nu ramina in PDL. Altfel nu ma duc la vot.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce ai cu Solomon? (Vineri, 16 septembrie 2011, 8:15)

      orly [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

      Daca PDL scapa de Udrea si implicit de Delta ACM, Solomon nu avea nici o problema, si Craiova avea rezolvate problemele cu asfaltul rezolvate pana acum.
  • +1 (3 voturi)    
    aiurea (Vineri, 16 septembrie 2011, 2:46)

    Andrei [anonim]

    Vezi-ti domne de minister si lasa aburelile!
  • +1 (3 voturi)    
    cum se primeneste PDL-ul (Vineri, 16 septembrie 2011, 8:16)

    mary [anonim]

    Daca PDL-ul se va curata, macar si partial, dar mai ales la varf, de cazaturile aparute si sustinute de interese, o sa fie o mare performanta.

    Miscarea pe care o propune Lazaroiu poate sa reuseasca sa coaguleze resurse latente, de valoare, existente in societate, mai mult sau mai putin implicate in politica si sa fie un rezervor pentru viitorii membri, sa zicem mai onorabili din PDL.

    Daca PDL opune prea multa rezistenta la schimbarea interna va muri cu totul si domnului Basescu sincer nu o sa ii para rau pentru ca intotdeauna a avut variante la indemana. Cine o sa planga si o sa suspine vor fi membrii PDL.

    PDL este timpul pentru a actiona.
  • 0 (2 voturi)    
    PDL-ul da dar pedelistii individual nu vor pierde (Vineri, 16 septembrie 2011, 8:49)

    hggfififgig [anonim]

    Stati linistit domnule ministru ,din ce stiu eu, mai multi pedelisti care anii trecuti se bateau cu pumnul in piept in Pascani ca sunt in conducerea PDL si care si ei si membrii familiilor lor au functii importante , acum si-au cam aranjat trecerea la PNL si PSD (si ei si amicii lor), asa ca ei nu vor pierde alegerile in nici un caz . Acum s-au cam dat la fundul baltii si asteapta sa vada incotro curge curentul.
    Cred ca dupa alegeri , in caz de esec al PDL-ului sediile partidului vor fi cam goale, vor ramane numai cativa .
  • -1 (1 vot)    
    Inca nu au inceput sa curga zoile. (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:42)

    mircea [anonim]

    PDL este curatat de lichele si corupti.DNA este foarte activa.USL prin opozitia si amenintarea judecatorilor si procurorilor si-a dat cu tesla-n c....Vad in 2012 multe dosare grele in presa romaneasca,iar DNA va lucra din plin pentru USL(sa-i curete de hoti).Acum vor avea ocazia PSD si PNL sa culeaga ce au semanat.Au facut din sistemul judiciar un mamut care mai mult sta ,decat se misca,lungind rezolvarea dosarelor pana la calendele grecesti.Cu dosar in curs,nu poti candida si sa vezi atunci rugaminti la judecatori pentru urgentarea rezolvarii dosarelor.Vor curge multe lacrimi din partea unora de la USL.Nu cred ca isi inchipuie cineva ca cei de la USL sunt albi,imaculati.Modul lor de a proceda,le va crea nenumarate probleme.Poate ca cei din urma vor ajunge cei din-tai.Ma refer la listele cu candidatii USL.Sigur cei din-tai vor avea dosare grele.